بایدها و نبایدهای ترس از ابر و راهکارهای غلبه بر آن

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

بایدها و نبایدهای ترس از ابر و راهکارهای غلبه بر آن

به طور کلی ابرها بسیار سرگرم کننده و بی خطر به نظر میرسند. اما برخی افراد به اختلال ترس از ابر دچار هستند. بر این اساس توجه داشته باشید که در مرحله اول بهتر است، به پیگیری علت این اختلال بپردازید و در مراحل بعدی به دنبال درمان آن باشید.

در ادامه لازم به ذکر است، افرادی که به ترس از ابر دچار هستند، خودشان نیز از این موضوع خوشحال نباشند پس سعی کنید در مواجهه با این افراد آرامش خود را حفظ کنید و با انجام واکنش های غیر عادی باعث ناراحتی و سرخوردگی آنها نشوید.

چه عواملی باعث ترس از ابر می شود؟

به این موضوع توجه داشته باشید که هر اختلال روانشناختی عوامل متعدد زیستی و محیطی دارد، بر این اساس نمی توان دلیل واحد برای ترس از ابر پیدا کرد. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، ممکن است در کودکی یا سال های نوجوانی تجربه دردناکی از ابرها داشته باشند و حال در بزرگسالی تجربه آنها تبدیل به ترس از ابر شده است.

در ادامه لازم به ذکر است، هیچ آزمایش دقیقی برای شناسایی عوامل ترس از مرگ وجود ندارد. اگر علائمی را تجربه کردید، بهترین گزینه برای شما صحبت با مشاوران و افراد آگاه در این زمینه است.

توجه داشته باشید، نمی توان از ابرها فرار کرد، در هر حال اینکه در تمام قسمت آسمان ابرها وجود دارند. برای کنترل این موضوع بهتر است، از راهکارهای مفید استفاده کنید و توجه داشته باشید که در هر حالی سلامت روح و روان شما از هر موضوعی مهم تر است.

نشانه های ترس از ابر چیست؟

  • ترس و اضطراب بیش از حد وقتی تجمع ابرها را میبینند
  • هنگامی که ابرها را میبینند، فرار می کنند
  • خشکی دهان یا حالت تهوع موقع دیدن ابرها یا حرکت آنها
  • لرزش دست ها یا تپش قلب هنگام دیدن ابرها

راهکارهای طلایی برای مقابله با ترس از ابر

ترس از ابرو در حالت کلی فوبیاهای دیگر دلایل زیستی مختلفی دارند. براین اساس توجه داشته باشید که فوبیا بر اساس یک شرایط به وجود نمی آید و عوامل مختلفی ترس از ابر را به وجود می آورند. مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، برخی از تجربه های ترسناک این افراد ممکن است، مربوط به دوران کودکی آنها باشند و ریشه در سال های دور آنها داشته باشد. بر این اساس سعی کنید از قضاوت این افراد دوری کنید که در نهایت به آنها آسیب روحی و روانی بیشتری وارد نکنید.

در ادامه به بررسی بیشتر راهکارهای مقابله با ترس از ابرمی پردازیم.

بایدها و نبایدهای ترس از ابر و راهکارهای غلبه بر آن

ریشه ترس از ابر را بشناسید

برای از بین بردن و مقابله با هر اختلالی قدم اول شناخت ریشه آن است. به این موضوع توجه داشته باشید. اختلالاتی که ریشه در کودکی داشته اند، بسیار سخت و دردناک هستند و پیگیری و برطرف کردن آنها نیاز به حمایت و کمک های مداوم دارد.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که برای جلوگیری از آسیب های بیشتر میتوانید از کمک های مشاوران و روانشناسان استفاده کنید و سلامت روح و روان خود را تضمین کنید. در ادامه لازم به ذکر است، روانشناسان به شما کمک می کنند که آسیب های سال های کودکی خود را کمتر کنید و به درک بیشتری از ترس های خود برسید.

علائم بدنی خود را هنگام مواجهه با ابرها بشناسید

فوبیای مواجهه با ابر برای شما علائم بدنی خاصی را به همراه دارد. بر این اساس توجه داشته باشید که برای غلبه بر ترس های خود در ابتدا سعی کنید، علائم بدنی ناشی از آن را بشناسید.

شناسایی علائم بدنی هنگام مواجهه ابرها باعث می شود که به درک درستی از خودتان برسید و برای از بین بردن و کاهش آن علائم تلاش کنید.

روانشناسان و مشاوران نیز در این زمینه میتوانند به شما کمک کنند که به شناخت بیشتر و بهتری از خود برسید و با ترس های خود مواجه شوید.

ترس خود را انکار نکنید

افراد فوبیک در مراحل اولیه مواجهه با این اختلال سعی می کنند، علائم آن را انکار کنند و درباره آن اختلال با دیگران صحبت نکنند. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید، انکار هر اختلالی در نهایت باعث رشد و پیشرفت ان می شود و در طولانی مدت آسیب های بیشتری را به فرد وارد می کند.

البته لازم به ذکر است، واکنش اطرافیان نیز تأثیر زیادی در انکار اختلال ها دارد، سعی کنید، راجع به ترس و اختلال های خود با افراد معتمد مانند روانشناسان صحبت کنید و در نهایت بهترین تصمیم را برای سلامت روان خود و جلوگیری از آسیب های بیشتر بگیرید.

با اطرافیان صحبت کنید

برای کاهش اضطراب ناشی از برخورد دیگران و جلوگیری از آسیب های بیشتر روحی و روانی بهتر است، با آنها راجع به ترس های خود صحبت کنید و از آنها بخواهید که شما را درک کنند. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که حرف زدن با دیگران باعث می شود، دید بهتری از نظرات آنها پیدا کنید و در نهایت ارتباط بهتری با آنها شکل بدهید.

اطلاعات خودتان را راجع به ابرهای بیشتر کنید

آگاهی از ابرها یکی از روش های غلبه بر ترس از ابر است. بر این اساس توجه داشته باشید با افزایش اطلاعات خود راجع به ابرها در نهایت به درک درستی از عملکرد آنها می رسید. مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، سعی کنید از منابع معتبر برای افزایش اطلاعات خود استفاده کنید و در نهایت به درک درستی از ترس های خود برسید.

شاید ترس شما دلایل دیگری داشته باشد

در ادامه موضوع ترس از ابر توجه داشته باشید که ترس هایی که شما در لحظه تجربه می کنید، ممکن است، واقعاً از یک موضوع مشخص نباشد. بر این اساس توجه داشته باشید که ترس از ابر ممکن است، ناشی از ترس از آب و هوا، باران یا آسمان باشد.

براین اساس سعی کنید، در ابتدا دلیل ترس خود را بخوبی بشناسید و در مراحل بعد سعی کنید، آن را از بین ببرید.

بایدها و نبایدهای ترس از ابر و راهکارهای غلبه بر آن

به آرامی با آن مواجه شوید

به این موضوع توجه داشته باشید که برای مقابله با ترس از ابر بهتر است، بعد از مدتی با ترس خود مواجه شوید. بر این اساس شما میتوانید به همراه افراد مورد اعتماد خودتان در فضای آزاد حاضر شوید و به ابرها نگاه کنید و راجع به آنها صحبت کنید.

این روش باعث آرامش خاطر و افزایش سلامت روان شما می شود و در طولانی مدت از آسیب های بیشتر جلوگیری می کند. همانطور که به ان اشاره شد، سعی کنید با افراد معتمد و مورد علاقه خود این کار را انجام دهید که در نهایت باعث افزایش انرژی و انگیزه شما شود.

در ادامه به بررسی بیشتر راهکارهای علمی جهت مقابله با ترس از ابر میپردازیم.

مدل درمانی برای غلبه بر ترس از ابر

یکی از راه های که روانشناسان برای غلبه بر ترس از ابر به آن میپردازند، مدل درمانی است. به این موضوع توجه داشته باشید که فرد در این روش خانواده، دوستان و افراد نزدیک به خود را مشاهده می کند که در مقابل ابرها واکنشهای عادی نشان می دهند و نمی ترسند. بر این اساس توجه داشته باشید که این افراد در این هنگام یاد می گیرند که واکنش های متفاوتی به ابرها نشان دهند و از آنها نترسند.

به این موضوع توجه داشته باشید که افراد در این روش با محرک هایی مواجه می شوند که باعث ترس و اضطراب برای آنها می شده، حال با دیدن اطرافیان خود به این نتیجه میرسد که می توان، واکنش های متفاوتی نیز نشان داد.

البته به این مورد مهم توجه داشته باشید که مدل درمانی برای افرادی مفید است که بپذیرند این موضوع را با خانواده، دوستان و… در میان بگذارند و بپذیرند که با ترس های خود در مقابل دیگران مواجه شوند.

در غیر این صورت این روش برای افراد مقاوم به تغییر مفید نیست و آنها نتیجه دلخواه خودشان را نمی گیرند.

حساسیت زدایی برای غلبه بر ترس از ابر

در بررسی ترس از ابر به این موضوع توجه داشته باشید که حساسیت زدایی بسیار زمان بر است و به صبر و حوصله زیادی احتیاج دارد. در ادامه می توان گفت، در این روش باید موقعیت حساسیت زا برای فرد ایجاد شود و او به آن موقعیت واکنش نشان ندهد.

در بررسی بیشتر این موضوع توجه داشته باشید در این روش باید در موقعیت استرس زا قرار بگیرید و چندین بار این مسئله تمرین کند که در نهایت نسبت به موقعیتی که از ان فراری بوده، حسی نداشته باشد.

به عنوان مثال برای غلبه بر ترس از ابر فرد بهتر است، در موقعیت های مختلف با عکس، فیلم و… راجع به ابر مواجه شود که در نهایت بر ترس از ابر خود غلبه کند.

این روش تا جایی ادامه پیدا می کند که فرد یاد می گیرد از ابر نترسد و واکنش اضطراب زایی نسبت به آن نشان ندهد.

ذهن آگاهی برای غلبه بر ترس از ابر

در این روش برای غلبه بر ترس از ابر فرد می آموزد که ترس خود را بشناسد. و در ادامه با توجه به شناختی که از ترس های خود به دست آورد، سعی می کند از موقعیت هایی که باعث ایجاد ترس و اضطراب برای او می شود، جلوگیری کند.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که پذیرش مهمترین مولفه در این روش است. افراد با پذیرش موضوعی که از آن میترسند در نهایت سعی می کنند به درک درستی از آن برسند و برای رشد و بهبودی خودشان قدم برمیدارند.

بایدها و نبایدهای ترس از ابر و راهکارهای غلبه بر آن

مواجهه درمانی برای غلبه بر ترس از ابر

مواجه درمانی یکی از روش های غلبه بر ترس است. به این موضوع توجه داشته باشید که در این روش فرد با محرکی که از این اجتناب می کند، مواجه می شود. در ادامه می توان گفت محرکی که فرد در ابتدا با ان مواجه می شود، بسیار کمتر از حدی است که به فرد آسیب برسد.

در این روش فرد به دفعات متفاوت با ان شرایط اضطراب زا مواجه می شود و در نهایت می آموزد که به آن واکنش نشان ندهد. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که متخصصان معتقدند که مواجه درمانی روشی نیست که بتوان به تنهایی با ان مواجه شد و احتیاج به مداخله روانشناس و روانپزشکان دارد.

در مواردی مشاهده شده است که شدت محرک نیز کم بوده اما افراد واکنش های بدی نشان داده اند و آسیب های روحی روانی زیادی نیز به آنها وارد شد.

در مواردی که افراد واکنش های زیادی نشان دهند از روش شرطی سازی تقابلی استفاده می شود به این صورت که مشاور و روانشناس به افراد آموزش می دهد که در مقابل محرک های مختلف چگونه واکنش نشان دهند که به آسیب های جبران ناپذیر دچار نشوند.

دارو درمانی برای غلبه بر ترس از ابر

شاید بتوان گفت، آخرین مرحله برای غلبه بر ترس از ابر دارو درمانی است. اگر فرد ترس و اضطراب زیادی را تجربه کند و برای درمان ان روش هایی که در بالا اشاره شد، کارساز نباشد از روش دارو درمانی استفاده می کنند.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که در این مرحله پزشکان با توجه به میزان ترس و اضطراب فرد برای او داروهای مشخصی را تجویز می کنند. بر این اساس توجه داشته باشید که از تجربه و مهارت پزشکانی استفاده کنید که در کار خود مورد تایید افراد مختلف هستند و به نتایج خوبی در این مسیر رسیده اند.

در ادامه لازم به ذکر است، داروهایی که برای کاهش ترس و اضطراب تجویز می شوند، ممکن است، عوارض مختلفی مانند خواب آلودگی را داشته باشند. بر این اساس سعی کنید در این بازه از فعالیت هایی مانند رانندگی خودداری کنید.

بایدها و نبایدهای ترس از ابر و راهکارهای غلبه بر آن

نقش اطرافیان در کاهش ترس از ابر چیست؟

به این موضوع توجه داشته باشید که اطرافیان نقش زیادی در کاهش ترس از ابر دارند. بر این اساس می توان گفت، بهتر است، اگر در اطرافیان خود فردی دارید که به این ترس ها دچار است. در مرحله اول با او همراه باشید و در مراحل بعدی سعی کنید، روش های کنترل بر ترس را به او بیاموزید.

مورد مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، حمایت و همدلی با این افراد است. سعی کنید با مهربانی و آرامش با این افراد صحبت کنید و آنها را قضاوت نکنید.

قضاوت کردن بی مورد این افراد را بیشتر در معرض آسیب های روحی و روانی جبران ناپذیر قرار می دهد و به آنها آسیب می زند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی موضوع بایدها و نبایدهای ترس از ابرو راهکارهای غلبه بر آن پرداخته شد. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که برای موفقیت و رشد فردی در این مسیر بهتر است از کمک و همکاری افراد معتمد استفاده کنید و از آنها بخواهید که راهکارهایی متناسب با شرایط خودتان ارائه دهند.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که روانشناسان و مشاوران نیز در این مورد روش های معتبر زیادی به شما ارائه می دهند و در نهایت به شما کمک می کنند،  کنترل زندگی خودتان را به دست بگیرید.

منبع:

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx