همه چیز درباره قانون پارتو و تاثیر آن روی زندگی

نظرات 2
7 دقیقه مطالعه

قانون پارتو می گوید 80% نتایج از 20% علل حاصل می شود. این قانون ادعا می کند بین ورودی و خروجی تعادل وجود ندارد و رابطه بین آن دو نابرابر است. قانون پارتو با نام های دیگری مثل اصل پارتو یا قانون 20/80 نیز شناخته شده است.

این اصل برای نشان دادن عدم برابری و برتری داشتن اقلیت به اکثریت به کار می رود. اصل پارتو فقط یک نظریه است، نه قانونی اثبات شده. علیرغم استفاده زیاد از آن در موضوعاتی چون رشد فردی، در همه موقعیت ها کاربرد ندارد.

تاریخچه قانون پارتو

قانون پارتو از روی اسم ویلفردو فدریکو داماسو پارتو (Vilfredo Federico Damaso Pareto) زاده ایتالیا (1848) برداشته شده است. او می خواست فیلسوف و اقتصاددان مهمی شود. حکایت ها حاکی از آن هستند که روزی او متوجه شد 80% از نخودفرنگی های سالم باغش توسط 20% از گیاهان نخودفرنگی تولید می شوند.

مشاهده این مسئله او را به فکر تقسیم نابرابر انداخت. به تقسیم ثروت در ایتالیا فکر کرد و متوجه شد 80% از زمین های ایتالیا به 20% از جمعیت آن تعلق دارد. درباره صنایع مختلف تحقیق کرد و فهمید 80% از تولیدات متعلق به 20% از شرکت ها است. 80% از نتیجه ناشی از 20% از عوامل است.

مثال هایی از قانون پارتو

این قانون همیشه دقیقا به نسب 80 به 20 نیست، اما در کسب و کارهای بسیاری دیده شده است.

  • 80% از کل فروش ناشی از 20% گزارش های فروش است.
  • 80% سود کلی از 20% مشتریان به دست آمده است.
  • 80% از اختلالات نرم افزاری ناشی از 20% اختلالات نرم افزاری گزارش شده هستند.
  • 80% از هزینه بهداشت و درمان توسط 20% بیماران خرج شده.

نمونه ای دقیق از قانون پارتو

مشاوران مالی معمولا از قانون پارتو برای مدیریت کردن مشتری های خود استفاده می کنند. این کسب و کار بر توانایی مشاور برای ارائه خدمات عالی به مشتریان بناشده است، زیرا دستمزد آن به میزان رضایت مشتری بستگی دارد. با این حال، مقدار پولی که مشتری ها به مشاور می دهند با یکدیگر تفاوت دارد.

اگر یک مشاور مالی 100 تا مشتری دارد، طبق اصل پارتو 80% درآمد او باید از 20% مشتری های برترش به دست آید. این 20% بیشترین مقدار دارایی را دارند و بالاترین میزان پول را می دهند.

قانون پارتو

آن دسته از مشاوران مالی که از اصل پارتو استفاده می کردند، شاهد بهبود در وضعیت مدیریت زمان، سودمندی، رضایت کلی مشتریان و جذب ثروت بودند.

اصل پارتو به طورکلی ساده به نظر می آید، اما استفاده از آن برای یک مشاور مالی معمولی دشوار است. طبق این اصل ازآنجایی که 20 مشتری 80 درصد کل دستمزد را می پردازند، باید 80% کل خدمات مشتریان را نیز دریافت کنند. در این صورت، مشاوران باید بیشتر زمان خود را صرف آن 20 عدد مشتری کنند.

اما ذات انسان به این شکل پیش نمی رود. بیشتر مشاورها تمایل دارند زمان خود را بین همه تقسیم کنند و بدون توجه به موقعیت مشتری به او خدمات دهند. اگر یک مشتری زنگ بزند و مشکلی را مطرح کند، مشاور صرف نظر از مقدار سودی که برای وی دارد، به او رسیدگی می کند.

این اصل همچنین باعث می شود مشاوران روی افزودن افراد جدید به 20% از برترین مشتری های خود تمرکز کنند. آن ها می دانند افزایش تعداد مشتری های به آن مهمی چه تاثیری روی درآمد سالیانه دارد.

چگونه می توان از اصل پارتو استفاده کرد؟

نحوه استفاده از قانون پارتو برای به دست آوردن زمان بیشتر در زندگی مهم است. شما مدیر هستید؟ پس حتما بارها با مشکل محدود بودن منابع مواجه شده اید. تنها زمان شما نیست که باید افزایش یابد، بلکه کل تیمتان باید حداکثر توان خود کار کنند.

اصل پارتو به جای اینکه به دنبال انجام کارهای غیرممکن باشد، پروژه های مهم تر را از بقیه جدا می کند. مهم ترین اهداف در سازمان شما چیست؟ برای رسیدن به آن اهداف چه اقداماتی باید انجام دهید؟ یا این مسئولیت را بپذیرید یا آن را کلا رها کنید.

آیا فریلنسر هستید؟ باید بهترین و پول سازترین مشتری های خود را شناسایی کنید. همه تخم مرغ های خود را داخل یک سبد نگذارید، اما تنوع زیاد هم باعث خستگی می شود. تمرکز خود را روی مشتری های سودآور بگذارید و روابط طولانی مدت خود را با آن ها تقویت کنید.

قانون پارتو

آیا شما کارآفرین هستید؟ تجربه چیزهای جدید و هیجان انگیز همیشه وسوسه کننده است و هیچ اشکالی هم ندارد؛ اما به اهداف شما بستگی دارد. آیا می خواهید کسب و کار کنونی خود را گسترش دهید؟ آیا ذهنیت 20/80 کمک می کند روی استراتژی خود متمرکز بمانید و زمان کمتری را صرف فرصت های جدید بیشمار کنید؟

مزایای قانون 20/80

به کار بردن اصل پارتو دلیل عملی دارد. این قانون به سادگی به شما اجازه می دهد انتخاب کنید به چه کسی پاداش بدهید یا چه چیزی را درست کنید. برای مثال، اگر 80% تصادفات ماشین ها به دلیل 20% اشکالات طراحی ماشین رخ می دهند، می توان آن اشکلات را شناسایی و درست کرد. همچنین، اگر 20% از مشتریان شما 80% محصولاتتان را می رانند، باید توجه بیشتری به آن ها کنید و به دلیل وفاداری به آن مشتری ها پاداش دهید. قانون پارتو به این شکل به شما یاد می دهد چگونه منابعتان را به بهترین چیزها اختصاص بدهید.

معایب قانون پارتو

اگرچه نسبت 80 به 20 در مشاهدات پارتو درست بود، اما این به این معنی نیست که همیشه درست باشد. برای مثال ممکن است 30% نیروی کار 60% خروجی داشته باشند. باقی کارگران شاید به آن اندازه مفید نباشند یا از زیر کار در بروند. پس همان طور که قبلا اشاره کردیم، اصل پارتو بیشتر یک نظریه است تا قانون.

سخن آخر

شرایط شما مهم نیست، نکته مهم این است که زمان و فرصت های زیادی در اختیار شما است. قانون پارتو به شما کمک می کند این مسئله را به خوبی درک کنید. در غیر این صورت، همیشه برده فهرست بی انتهای کارهای جدید خواهید بود.

https://www.forbes.com/sites/kevinkruse/2016/03/07/80-20-rule/?sh=365d8f5c3814

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx