چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

یکی از مهم ترین رفتارها با کودکان استثنایی صبوری مقابل کودکان اوتیسم است که باید در خود تقویت کنید. همانطور که می دانید نگهداری از این کودکان بسیار سخت و دشوار است که هر کسی از عهده آن بر نمی آید.

برای اینکه بتوانید از کودکان اوتیسم نگهداری کنید، باید روی خود و رفتارتان کنترل داشته باشید. زیرا این کودکان بسیار حساس هستند و روحیه آسیب پذیری دارند. از این رو با کوچکترین رفتاری از خود واکنش نشان می دهند.

از طرفی به دلیل داشتن شرایط خاص قطعا رفتار های ناهنجاری از خود بروز می دهند که باید در مقابل آن ها از خود صبر زیادی نشان دهید. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که با این کودکان دسر و کار دارید و نمی دانید که چگونه با آن ها رفتار کنید، نگران نباشید. زیرا در این مقاله قصد داریم که درباره این کودکان و چگونگی رفتار با آن ها صحبت کنیم.

صبوری مقابل کودکان اوتیسم چه مزیتی برای آن ها دارد؟

همانطور که گفته شد نگهداری از یک کودک اوتیسم بسیار سخت و دشوار است. به خصوص در جامعه امروزی که شرایط روی رفتار شما تاثیر می گذارد ممکن است سر و کله زدن با کودک اوتیسم برایتان غیر قابل تحمل باشد.

با این وجود شما باید رفتار خود را کنترل کنید. زیرا این کودکان به راحتی می توانند احساس شما را درک کنند و در شرایطی که از کوره در می روید به آن ها احساس ناامنی و نا امیدی وارد می کنید. همین مسئله ساده باعث می شود که اعتماد به نفس آن ها پایین بیاید و برای کنترل خشم خود رفتارهای غیر عادی نشان دهند.

بنابراین هرچه شما صبور تر و با حوصله تر باشید، کودک آرام و مطیع تری خواهید داشت. همچنین این آرامش شما باعث می شود مکه کودک نیز تلاش خود را بیشتر کند که رفتار ناشایستی نداشته باشد و کارهای خود را درست تر انجام دهید.

علاوه بر این صبوری شما نقش زیادی در بهبود کودکان اوتیسم دارد. هنگامی که شما با صبر و حوصله با کودک خود تمرین کنید تاثیرات مثبت زیادی را دریافت خواهید کرد.

چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

چگونه مقابل کودکان اوتیسم صبور تر باشیم؟

شما با انجام چند کار ساده می توانید به راحتی کودک خود را کنترل و تشویق کنید بدون اینکه باعث آزار او شوید. در این بخش با تعدادی از این نکات آشنا خواهید شد.

عصبانیت خود را کنترل کنید

حتی اگر در شرایطی قرار گرفتید که از عصبانیت در حال انفجار بودید، حق ندارید که برای کودک اوتیسم خود داد بزنید. همانطور که گفته شد این کودکان بسیار حساس هستند و ممکن است فریاد شما اثرات تخریب کننده بدی را روی او بگذارد.

از این رو سعی کنید که هنگام عصبانیت برای کودک خود فریاد نزنید و با آرامش با او رفتار کنید که تاثیر منفی روی آن ها نگذارد.

به کودک خود امید دهید

در بسیاری از مواقع پیش می آید که کودک شما به دلیل  عدم موفقیت در انجام کارها دچار ناامیدی می شود و از خود رفتار های غیر طبیعی بروز می دهد. در این مواقع به جای سرزنش و بروز رفتار های نا امید کننده باید سعی کنید که به او امید بدهید.

به مرور زمان خواهید دید که کودک شما با دقت بیشتری کارهای خود را انجام می دهد و راحت تر می تواند از پس کارهای خود بر بیاید.

ایجاد آرامش برای کودک

همانطور که گفته شد ممکن است کودک شما در مواقعی از خود رفتارهای ناهنجار نشان دهد و عصبانیت خود را به بدترین شکل ممکن بروز دهد. در این شرایط باید کودک را به اتاق خودش ببرید یا شما محل مورد نظر را ترک کنید.

این رفتار باعث می شود که کودک زمانی را برای آرامش پیدا کند و پس از چند دقیقه آرام شود. بنابراین بجای بروز رفتارهای اشتباه تنها کافی است که محیط مورد نظر را ترک کنید.

چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

کمک گرفتن از روانشناس

صبوری مقابل کودکان اوتیسم کار بسیار دشواری است که برای بالا بردن توانایی خود در این مسیر پر پیچ و خم قطعا به وجود یک روانشناس کاربلد نیاز پیدا خواهید کرد. شما با مراجعه به یک روانشناس علاوه بر اینکه به فرزند خود کمک می کنید، بلکه به تقویت روحیه خود نیز کمک خواهید کرد.

یک روانشناس خوب می توان دعلاوه بر تقویت روحیه به شما بیاموزد که چگونه با کودک اوتیسمی خود رفتار کنید بدون اینکه باعث آزار رساندن به او شوید. همچنین راه های درمانی را به شما آموزش می دهد که باعث بهبود کودک شما خواهد شد.

آموزش بیان عصبانیت

به طور کلی کودکان نمی توانند عصبانیت خود را بدون رفتار های خشونت آمیز بروز دهند. حال این رفتار ها در کودکان اوتیسم بسیار بیشتر نمایان می شود و خشونت بیشتری را هنگام عصبانیت بروز می دهند. شما باید به کودک اوتیسم خود یاد بدهید که بدون خشونت و رفتارهای ناهنجار عصبانیت خود را بروز بدهد. این تمرین به مرور زمان با موفقیت رو به رو خواهد شد و کودک شما یاد می گیرد که دیگر رفتار ناهنجار نداشته باشد.

آموزش رفتار اجتماعی

با گوشه گیری و پنهان کردن کودک خود از دیگران شما بزرگترین ظلم را در حق او خواهید کرد. داشتن کودک اوتیسم هیچ خجالتی ندارد و نباید او را از جمع دور نگه دارید. به جای این رفتار سعی کنید که کودک خود را در گروه های هم سن و سالان خودش شرکت دهید.

این کار باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد و رفتارهای اجتماعی مانند کار گروهی، همکاری با دیگران، صحبت کردن وغیره را بیاموزد.

اوتیسم چیست؟

برای اینکه بتوانید با کودکان اوتیسم رابطه بهتری برقرار کنید، باید ابتدا درباره این بیماری اطلاعات به دست آورید که بتوانید صبوری مقابل کودکان اوتیسم خود را تقویت کنید. اوتیسم یکی از بیماری هایی است که روی رشد مغز تاثیر می گذارد و معمولا در سه سال اول زندگی خود را نشان می دهد.

چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

طبق تحقیقات انجام شده این بیماری هیچ درمان قطعی ندارد و تا آخر عمر همراه افراد خواهد بود، اما با تشخیص به موقع و انجام تمریناتی که برای این کودکان صورت می گیرد می توانند مانند افراد عادی در جامعه فعالیت کنند.

اوتیسم باعث مشکلاتی مانندعدم توانایی در برقراری روابط اجتماعی، اختلال در عملکرد های کلامی و غیر کلامی و فعالیت های محدود می شود که با انجام تمرینات ویژه می توان آن را کنترل کرد. صبوری مقابل کودکان اوتیسم و تشویق آن ها به انجام تمرینات خود می تواند تاثیر به سزایی در بهبودی آن ها داشته باشد.

بنابراین اگر دارای کودک اوتیسم هستید حتما در رفتار با آن ها دقت داشته باشید و سعی کنید که با آرامش کامل با آن ها رفتار نمایید.

راه های درمان بیماری اوتیسم چیست؟

همانطور که گفته شد بیماری اوتیسم راه درمان قطعی ندارد، اما با راه های مختلف به بهبود بیماری کمک کرد. شاید فکر کنید که صبوری مقابل کودکان اوتیسم کافی است و نباید هیچ درمانی صورت بگیرد. این طرز فکر به طور کلی اشتباه است. در این بخش با تعدادی از این درمان ها که به بهبود بیماری کمک می کند آشنا خواهید شد.

درمان های رفتاری و ارتباطی

هنگامی که شما یک فرزند اوتیسم در خانواده دارید باید یاد بگیرید که چگونه با او رفتار کنید و دلایل بی قراری های او را متوجه شوید. یادگیری رفتارهای کودکان اوتیسمی می تواند به درک بهتر آن ها کمک کند. هرچه این درک شما از کودک خود بیشتر باشد راحت تر می توانید او را کنترل کنید و علائم بیماری نیز روز به روز بهبود می یابد.

بنابراین با تشخیص بیماری کودک خود به فکر راه های درمان و چگونگی رفتار با یک کودک اوتیسم را یاد بگیرید که هم شما و هم کودک زندگی راحت تری داشته باشید.

درمان های دارویی

معمولا کودکان اوتیسم به مراقبت های پزشکی بیشتری نسبت به سایر کودکان نیاز دارند. در این مراقبت ها ممکن است پزشک تشخیص دهد که کودک شما برای بهبودی نیاز به مصرف دارو های ویژه ای دارد کهع باید به طور دقیق مصرف شوند.

از این رو در مقابل مصرف این دارو ها برای کودکان خود مقاومت به خرج ندهید و دستورات پزشک را به طور کامل انجام دهید.

چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

درمان های آموزشی

کودکان اوتیسم در کنار درمان های رفتاری و دارویی نوعی درمان های آموزشی نیز دارند که به بهبود بیماری آن ها کمک می کند. بازی های خاص، یادگیری مطالب به روش های مخصوص، روش های مختلف برای انجام کار ها و غیره جزو درمان های آموزشی هستند که به بهبود بیماری اوتیسم کمک می کند و باعث می شود که درصد بیماری تا حد زیادی کاهش یابد.

هزینه درمان بیماری اوتیسم چگونه است؟

صبوری مقابل کودکان اوتیسم نه تنها باید به منظور نوع رفتار شما باشد، بلکه این صبوری در هزینه های درمان نیز موثر است. همانطور که می دانید کودکان اوتیسم نیاز به مراقبت ها و کارگاها های به خصوصی دارند که قطعا هزینه زیادی را در بر دارد.

علاوه بر این ها هزینه های درمان و دارو نیز بسیار زیاد است. به همین دلیل باید برای بهبود کودک اتیسم خود هزینه کنید.

اوتیسم از چه سنی تشخیص داده می شود؟

معمولا بیماری اوتیسم از سن کودکی و نوزادی به راحتی تشخیص داده می شود. تنها کافی است که نوزاد خود را به پزشک متخصص نشان دهید تا او با انجام آزمایشاتی بیماری کودک شما را تشخیص دهد. اگر هرگونه علائم غیر طبیعی در دوران نوزادی یا کودکی مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای مثال عدم تکلم یا انجام حرکاتی که سایر نوزادان در زمان خاص خود انجام می دهند، گوشه گیری و رفتار خشونت آمیز در زمان کودکی، پرخاش زیاد وعدم تمرکز روی انجام کار ها یا غیره از نشانه های بیماری اوتیسم است که باید هر چه زودتر جدی گرفته شود.

اگر به این علائم توجه نکنید ممکن است دیگر بهبودی در کودک شما حاصل نشود. زیرا این بیماری در سنین پایین و زمان مناسب بهتر درمان می شود و بهبود می یابد. از این رو کودک می تواند در آینده مانند سایر افراد معمولی به زندگی خود برسد.

درحالیکه با بی توجهی به درمان این کودکان دیگر قادر به انجام کارهای شخصی خود نیز نخواهند بود و نمی توانند مانند سایر افراد باشند. بنابراین تا پایان عمر از این بیماری رنج می برند و اطرافیانشان نیز آسیب می بینند.

یکی دیگر از نشانه هایی که شما می توانید اوتیسم را در کودک خود تشخیص دهید بی توجهی به شرایط خطرناک است. این کودکان معمولا درکی از خطر ندارند و نمی توانند از خود مراقبت کنند.

چگونه صبوری مقابل کودکان اوتیسم را تمرین کنیم

سخن آخر

صبوری مقابل کودکان اوتیسم دغدغه جدی برای والدینی است که کودک اوتیسم در خانواده دارند. این والدین باید تمام تلاش خود را برای بهبود کودکان خود انجام دهند و در این راه از پزشک و روانشناس کمک بگیرند که بتوانند در مقابل رفتارهای ناهنجار کودکان خود واکنش درستی انجام دهند.

در غیر اینصورت ممکن است آسیب های بیشتری به آن ها وارد شود و دچار مشکلات جدی تری شوند. بنابراین تمام تلاش خود را انجام دهید که با آرامش و نهایت صبوری کودکان خود را کنترل کنید. علاوه براین هر گونه نشانه غیرعادی در کودکان را جدی بگیرید و با پزشک متخصص مشورت نمایید.

منبع:

https://knoji.com/article/autism-and-patience-how-to-be-more-patient-with-your-autistic-child

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx