عادت افراد با ایده‌های بزرگ چیست؟

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

داستان پشت ایده‌های بزرگ اغلب پیچیده‌تر و دشوارتر از افتادن یک سیب روی سرتان است! اما بهترین بخش این است که ایده‌های خلاقانه مختص عد‌ه‌ای از افراد یا گروه خاصی نیست و شما می‌توانید در گروه عادت افراد با ایده‌های بزرگ دسته‌بندی شوید. اما به نظرتان ایده‌های بزرگ چگونه و چطور در ذهن شما خطور می‌کند؟ آیا تا به حال شده است با افرادی مواجه شوید که روزانه یک یا چند ایده خلاقانه از خود بروز می‌دهند و باعث شگفتی بسیاری از افراد می‌شوند؟ آیا شما هم می‌خواهید همانند این افراد از ایده‌های جذاب و چشم‌گیر برخوردار باشید؟ برای رسیدن به این نقطه باید به چند نکته و ویژگی توجه داشته باشید که در ادامه برای شما بازگو می‌کنیم.

عادت افراد با ایده‌های بزرگ

عادت افراد ‌با ایده‌های بزرگ به چه صورت است؟

ایده پردازی در درجه اول برای افراد می‌تواند کمی دشوار به نظر برسد اما اگر از افرادی که دائما ایده‌های عالی از خود بروز می‌دهند بپرسید که “چگونه توانسته‌اند به این درجه برسند؟” ممکن است با این پاسخ روبه‌رو شوید که “روزانه سعی می‌کنیم به ایده‌های جدید فکر کرده که بتوانیم محصولات جدید نوآورانه را ارائه دهیم.” همانطور که مشاهده کرده‌اید تمرین فکر کردن برای ایجاد ایده‌های جدید یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های این موضوع به شمار می‌آید. به عبارت دیگر خلاقیت و ایده‌های بزرگ به چند مورد بستگی دارد که شامل دانش، مهارت‌های فنی، استعداد، توانایی تفکر به روش‌های جدید، ظرفیت عبور از مشکلات و دیگر موارد است.

عادت افراد با ایده‌های بزرگ قطعاً به صورتی است که از این روش‌ها به راحتی برخوردار هستند و روزانه خود را برای موضوعات مورد سنجش و تمرین قرار می‌دهند. اگر مشتاق دانستن این موضوع هستید که افراد بزرگ از چه ایده‌هایی استفاده می‌کنند، می‌توانید ادامه این مطالب را دنبال کنید.

به دنبال الهام گرفتن از اطراف خود باشید: در بسیاری از موارد ممکن است افرادی به دنبال اطلاعات در صنعت خود باشند اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که ایده‌های آن‌ها نه تنها خلاقانه نیست، بلکه بسیاری از افراد از آن آگاهی دارند و به نوعی ایده‌های قدیمی و کهنه به حساب می‌آید. به نظرتان در چنین شرایطی باید از چه استراتژی‌های ویژه‌ای استفاده کنید؟ اگر می‌خواهید منحصر به فرد باشید، به شما پیشنهاد می‌دهیم برای ایجاد ایده‌های بزرگ نه تنها در صنعت خود بلکه به اطراف خود نگاه کرده و سعی کنید تا آنجایی که می‌توانید از اطراف الهام بگیرید.

الهام گرفتن از اشیا یا موارد اطراف شما یکی از مهم‌ترین روش‌هایی به عنوان عادت افراد با ایده‌های بزرگ تلقی می‌شود و قطعاً با الهام گرفتن از صنعت بجز حرفه‌های کاری شما می‌تواند نمونه‌های ویژه و فوق‌العاده‌ای را به همراه داشته باشد.

تصمیمات خود را به آرامی انتخاب می‌کنند: همه شما با داستان مسابقه خرگوش و لاک‌پشت آشنایی دارید و از نتیجه آن هم باخبر هستید که در آخر این داستان لاک‌پشت با وجود هوش، ذکاوت خود و تصمیم عاقلانه و آرامی که توانست بگیرد موفق و برنده داستان اعلام شد! این موضوع هم دست کمی از این داستان ندارد به این معنی است که سعی کنید در تصمیمات خود با فکر و آگاهی کامل پیش بروید اما این روش نه تنها شما را از فعالیت‌ها عقب نمی‌اندازد، بلکه با تمرکز و تفکر بالا می‌تواند شما را چند پله جلوتر ببرد!

همچنین این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که تصمیم‌گیری‌های زود هنگام توانایی شما را برای یافتن ایده‌های جدید کاهش می‌دهد.

انگیزه درونی خود را پیدا کنید: افرادی که عادت دارند ایده‌های عالی و خلاقانه از خود بروز دهند در پشت پرده ایده‌های آن‌ها انگیزه‌های درونی وجود دارد. این انگیزه می‌تواند هیجان انگیز، رضایت‌بخش، چالش برانگیز یا شامل دیگر موارد باشد. تحقیقات نشان داده است افرادی که خلاقیت بیشتری از خود بروز می‌دهند به جای ارزیابی، نظارت، رقابت با همسالان خود یا دیگر موارد از انگیزه‌های درونی خود پیروی می‌کنند.

حتما همه شما با این جمله آشنایی دارید که می‌گوید “کاری را که دوست دارید انجام دهید و باید کاری که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید.” برای اینکه شبیه عادت افراد با ایده‌های بزرگ شوید سعی کنید به دنبال تخصص و مهارت‌هایی بروید که با انگیزه‌های درونی شما کاملا تطابق داشته باشد. مورد بعدی که می‌تواند به شما در خلق ایده‌های خلاقانه کمک کند این است که محیط کاری را پیدا کنید که به شما این امکان را می‌دهد روی انگیزش درونی خود تمرکز داشته باشید و در عین حال می‌توانید ایده‌های جدیدی را ارائه دهید.

از ابتدا شروع کنید: به نظر شما چرا بسیاری از افراد می‌توانند ایده‌های خلاقانه از خود بروز دهند؟ پاسخی که می‌توان به این سوال داد این است که این افراد به جای بهبود و بهتر کردن موردی که وجود دارد سعی می‌کنند آن طرح را از اول برنامه‌ریزی کنند. به عبارت دیگر اگر در این مسیر سعی کنید چیزی را بهبود ببخشید، با این کار فقط طراحی آن را بهتر می‌کنید. اما اگر می‌خواهید چیزی متفاوت‌تر و خاص‌تری را ارائه دهید، باید طوری رفتار کنید که انگار چیزی از اول وجود نداشته است. با این روش شما می‌توانید به جمع عادت افراد با ایده‌های بزرگ بپیوندید.

ریسک پذیر باشید: عادت افراد با ایده‌های بزرگ معمولاً شامل ویژگی‌های متفاوتی می‌شود که یکی از آن‌ها ریسک پذیری بودن این افراد به حساب می‌آید. به عنوان مثال تفاوت بین یک مرد موفق و یک شکست خورده در توانایی‌ها یا ایده‌های بهتر این افراد نیست، بلکه در شجاعت و قدرت انجام کارهایی است که روی ایده‌های خود شرط بندی کرده‌اند و ریسک مسیر خود را می‌پذیرند.

اگر روند عادی مسائل خود را پیش ببرید، تنها کارهای خود را به روش عادی طی می‌کنید. اما اگر می‌خواهید چیزی متفاوت را ایجاد کنید، باید در این مسیر طوری رفتار کنید که انگار چنین چیزی وجود نداشته و ریسک تمام مراحل را بپذیرید.

موضوعات مختلف را امتحان کنید: سعی کنید این موضوع را در زندگی خود فراموش نکنید که همواره در تلاش امتحان مسیرها و موضوعات مختلف باشید. اگر شما همیشه در رستوران مورد علاقه خود تنها یک نوع غذا سفارش می‌دهید، این نشانگر این است که شما همانند یک فرد مسن رفتار می‌کنید. در چنین شرایطی چیزهای جدید را امتحان کرده و ممکن است با این موضوع احساسات لذت بخش را تجربه کنید.

بین تجارب خود ارتباط برقرار کنید: به نظر شما عادت افراد با ایده‌های بزرگ از کجا نشأت می‌گیرد؟ اگر به روند کار این افراد دقت داشته باشید، متوجه می‌شوید که ایده‌های آن‌ها از نتیجه اتصال دو مورد نا مرتبط هستند. افرادی که دائم در حال خلق ایده‌های جدید در زندگی‌ هستند در یافتن اطلاعات و ارتباطات به خوبی عمل می‌کنند.

در مصاحبه‌ای با استیو جابز این چنین عنوان کرد که: “خلاقیت فقط اتصال موارد کوچک با یکدیگر است. هنگامی که از افراد خلاق بپرسید که چگونه این کار را انجام داده‌اید؟ ممکن است کمی احساس گناه کنند زیرا واقعاً این کار را از صفر شروع نکرده‌اند و فقط چیزهای مختلفی که در اطراف خود دیده‌اند را در کنار هم قرار داده و سبب خلق ایده‌های جدید شده‌اند و دلیل انجام این کارشان تنها تجربیات بیشتری بود که توانستند در زندگی خود کسب کنند.”

راه برای شما باز است: بسیاری از افراد معتقدند که ایده‌های مناسب و خاص در انتظار پیدا شدن فرد مناسبی هستند که بتوانند آن‌ها را پیدا کرده و روح تازه‌ای به این ایده‌ها ببخشد. در درجه اول ایده‌هایی که در اطراف بسیاری از انسان‌ها وجود دارد تنها منتظر رد شدن افرادی از کنار خود هستند که بتوانند این ایده‌ها را از روی زمین بردارند!

اگر بتوانید با داشتن آگاهی کامل ایده‌های بزرگ را پیدا کنید، به شما قول می‌دهیم که موفقیت و رشد فردی خود را به چشم خواهید دید که این ایده‌ها دائماً در تلاش برای دیده شدن هستند.

عادت افراد با ایده‌های بزرگ

چگونه می‌توانید مانند عادت افراد با ایده‌های بزرگ ایده‌های تجاری خود را توسعه دهید؟

بسیاری از مردم با چند روش مختلف برای توسعه ایده‌های تجاری خود روبه‌رو هستند و نمی‌دانند که چگونه باید این موارد را توسعه دهند یا از کجا شروع به فعالیت کنند. سخت‌ترین کار برای ایجاد ایده‌های جدید این است که باید متوجه این موضوع باشید که به کدام موارد نیاز دارید و چه روش‌هایی می‌تواند شما را در این مسیر موفق‌تر کند. در ادامه به چند ویژگی که سبب رونق بخشیدن به ایده‌های شما می‌شود نگاهی بیندازیم.

4 ویژگی برتر برای ایده‌های شما

برای ایده‌های خود نیازی نیست  باهوش باشید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند که ایده‌های خلاقانه از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار است اما اگر کمی دقیق‌تر به این فکر کنید، متوجه می‌شوید که موضوع آن طور که فکرش را می‌کردید نیست! تمام افراد خلاق سعی می‌کنند از تجربیات و موضوعاتی که در اطرافشان پیش می‌آید ایده بگیرند. به مرور زمان این ایده‌ها را در کنار هم مانند قطعات پازل قرار می‌دهند و این امر سبب کشف ایده‌های خارق‌العاده می‌شود. این موضوع به عنوان یکی از عادت‌ افراد با ایده‌های بزرگ به شمار می‌آید.

به اندازه کافی خوب هستید: در این روش بهتر است بدانید که همه افراد دارای ایده‌های بزرگ و خلاقانه هستند و تنها کافی است که جنبه مثبت را در خود پیدا کرده و هرگز اجازه ندهید تفکرات منفی یا نظرات دیگران روی شما تاثیر بگذارد. اگر شما بتوانید مهارت‌های خود را کشف کنید و متوجه این موضوع باشید که به اندازه کافی خوب هستید، همیشه قدرت خلق ایده‌های جدید را خواهید داشت.

تمرینی که می‌توانید برای این مورد از آن استفاده کنید این است که به بهانه‌های موجود در مسیرتان فکر نکنید زیرا توجه به این موارد شما را از رسیدن به ایده‌های بزرگ دور می‌کند. تنها موضوعی که در درجه اول می‌تواند سرعت شما را در این مسیر کم کند این است که کمی دشوار است استارت ایده‌های جدید را بزنید. اما اگر به مرور زمان روی غلتک این مسیر قرار بگیرید، تمام مراحل برایتان هموار خواهد شد.

در جلسات مشاهده مشارکت کنید: به صورت عامیانه ایده‌ها مانند هلو بپر تو گلو نخواهند بود! شما باید سعی کنید که مغزتان را در شرایط قرار دهید و به مرور زمان می‌توانید ایده‌های خلاقانه و بزرگی را ایجاد کنید. چندین مرحله مختلف وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از ‌آن‌ها این روش را برای خود تقویت کنید. به عنوان مثال می‌توانید در بسیاری از جلسات شرکت کنید، به پیاده‌روی بروید، به تماشای فیلم سینمایی مورد علاقه خود بنشینید و دیگر موارد. این‌ها موارد کوچکی هستند که می‌توانند ذهنیت شما را نسبت به حوادث اطراف باز نگه دارد و سبب ایجاد خلق ایده‌های بزرگ می‌شود.

تا آنجایی که می‌توانید از محیط محافظت شده خود دور شوید: معاشرت با دوستان و همکاران یکسان می‌تواند شما را در یک بلاتکلیفی فکری قرار دهد. این موضوع به این معنا است که ذهن شما به شرایط موجود و پایدار عادت می‌کند و اگر تفکر و ذهنیت شما به یک موضوع عادت کند، دیگر توانایی خلق ایده‌های بزرگ را نخواهید داشت. عادت افراد با ایده‌های بزرگ به این صورت است که روزانه خود را در شرایط و محیط‌های متفاوتی قرار می‌دهند.‌ این امر به آن‌ها کمک بزرگی می‌کند که بتوانند با دید باز به اطراف خود نگاه کرده یا تجربه‌های بیشتری را کسب کنند. چشم اندازهای متفاوت در اطراف شما سبب آشکار شدن تفکرات جدید یا ایجاد رعد و برق‌هایی برای ایده‌های بزرگ در ذهن شما می‌شود.

می‌خواهید خلاق باشید؟ کتاب بخوانید: کتاب‌ها برای خلق افکار جدید و تحریک ایده‌ها عالی و فوق‌العاده عمل می‌کند. اگر شما روزانه پانزده دقیقه از فعالیت خود را صرف خواندن کتاب کنید، به طور گسترده متوجه این موضوع می‌شوید که ذهنتان با ایده‌های بزرگ‌تری روبه‌رو می‌شود. حتی اگر آن چنان پر مشغله هستید که وقت تمام کردن یک کتاب را ندارید، می‌توانید به کتابخانه بروید و یک ساعت از هفته خود را به خواندن کتاب اختصاص دهید با این روش انگیزه‌های فکری زیادی در شما ایجاد می شود.

خواندن کتاب راه‌های زیادی را در ذهن شما ایجاد می‌کند که نه تنها به علم، آگاهی و دانش شما می‌افزاید، بلکه سبب خلق ایده‌های جدید و روشنفکرانه می‌شوید.

عادت افراد با ایده‌های بزرگ

کلام آخر

اگر شما بتوانید روند زندگی خود را طوری پیش ببرید که ایده پردازی یکی از مسائل اصلی زندگی شما به شمار بیاید، می‌توانید به موفقیت و رشد فردی خود کمک شایانی کنید. عادت افراد با ایده‌های بزرگ همانند عادت آن‌ها به غذا خوردن تلقی می‌شود و این افراد آن چنان این موضوع را با خود تمرین کرده‌اند که توانسته‌اند ایده‌های بزرگ و خلاقانه را خلق کنند. اگر شما هم می‌خواهید جزء دسته‌ای از این افراد باشید، کافی‌ است این موضوعات را با خود مرور کرده که بتوانید ذهنی با ایده‌های بزرگ و خلاقانه ایجاد کنید.

منبع:

://www.inc.com/kevin-daum/7-ways-to-generate-great-ideas.html

://www.authenticeducation.org/ae_bigideas/article.lasso?artid=99

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx