برندسازی شخصی

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

چرا باید به برندسازی شخصی فکر کنیم؟

اگر قصد داشتید خودتان را به یک شخص غریبه معرفی کنید، چه می گفتید؟

جسیکا تسوایگ (Jessica Zweig)، بنیان گذار و مدیرعامل دفتر برندسازی شخصی SimplyBe. در این باره توضیح می دهد که هوشمندانه عمل کردن در ساختن برند شخصی آن چنان که به نظر می رسد، کار راحتی نیست. برای برندسازی شما ابتدا باید ارزش های شخصی تان را دریابید، سپس به آن ها بها دهید و در آخر این ارزش ها را در معرض دید سایرین بگذارید.

برندسازی شخصی

در واقع برندسازی شخصی یک نوع توانمندسازی خودتان محسوب می شود. ساختن برند شخصی  خودتان با دریافتن ارزش و اعتبار خودتان برابر است. این کار چیزی فراتر از یک معرفی برای دیگران به شمار می رود. در حقیقت در این فرآیند شما پی می برید چه چیزی شما را تعریف می کند و چرا شما در این دنیا منحصربه فرد هستید.

در کنار همکاری با مشتریانی همچون گوگل و پینترست، جسیکا فهم و بینش خود در این مورد را در یک کتاب برندسازی شخصی نیز منتشر کرده است. این مقاله خلاصه ای از نکات گفت وگو با جسیکا تسوایگ در مورد ساختن برند است.

برندسازی شخصی؛ امکانی برای همه

اغلب عبارت “برند شخصی” یادآور بلاگرها، چهره های شناخته شده یا سفیران محصولات پرفروش در بازار است. اما از نظر جسیکا، هر فردی قادر است از این طریق، توانایی ها و استعدادهای خود را هم به صورت مجازی و هم به صورت حقیقی در معرض دید همگان قرار دهد.

برندسازی شخصی

احتمالا شما از قبل تا حدودی این کارها را انجام داده اید، حتی اگر متوجه اصول آن نبوده اید. ساختن برند شخصی می تواند به سادگی پیام هایی مانند وقت شناس بودن، مودب بودن و انتخاب لباس هایی باشد که به خوبی شما را توصیف می کنند.

از نظر جسیکا این کار ساختن مولفه هایی است که دوست دارید دیگران شما را با آن ها بشناسند. اخیرا شرکت ها ساختن برند شخصی را به عنوان مهارت کلیدی نه تنها برای پیمانکاران بلکه برای کارمندان خود می دانند. آن دسته از کارمندان که برای خود برندی می سازند که توانی ها، شخصیت و علایق آن ها را نشان می دهد، برجسته تر هستند.

این افراد به سادگی دست آوردها و استعدادهای خود را به رسمیت می شناسند و همین موضوع باعث می شود آن ها احساس ارزشمندی بیشتر داشته باشند. به علاوه، ساختن برند شخصی نشان می دهد که این افراد برای تلاش به سمت اهداف بزرگتر انگیزه بیشتری دارند.

برندسازی شخصی

به گفته جسیکا ظاهرا همه افراد کار روتین خود را انجام می دهند، ولی کسانی که می خواهند دیده و شنیده شوند، شانس بیشتری برای برنده شدن فرصت ها دارند.

دیگران ارزش گذاری شخصی را تحسین می کنند

شناختن ارزش هایتان احساس اعتماد به نفس بیشتری به شما می دهد. وقتی شما بدانید شایسته و لایق احترام هستید، قبل از درخواست ترفیع یا در حین انجام پروژه های کاری چالش برانگیز، فشار کمتری احساس می کنید. این به این معنی است که احتمالا شما برای رسیدن به دست آوردهای بیشتر زحمت بیشتری می کشید.

دیگران به شما توجه می کنند. به عبارت دیگر افرادی که هوای خودشان را دارند، باعث می شوند که دیگران نیز اعتماد بیشتری به آن ها داشته باشند.

خود شما اگر کار مهمی داشته باشید، آن را به چه کسی محول می کنید؛ کسی که به طور غیرمستقیم به شما می فهماند که می تواند آن را انجام دهد یا فردی که نشان می دهد از توانایی های خود خیلی هم مطمئن نیست. بنابراین در مسیر رشد فردی شما نیاز دارید برای خودتان ارزش قائل شوید و خودتان را باور داشته باشید، قبل از آن که دیگران این کار را بکنند.

اما توجه کنید که هرکسی باید ار نقطه  ای شرع کند. ارزش گذاری شخصی چیزی نیست که ناگهان بعد از رسیدن به همه خواسته هایتان اتفاق بیفتد. بلکه معمولا برعکس آن است. دانستن و باور داشتن به اینکه شما شایسته و لایق اتفاقات عالی هستید، به شما اعتماد به نفسی می دهد که در جهت رسیدن به اهداف و رویاهایتان حرکت کنید.

برندسازی شخصی

احتمالا به دفعات در موقعیت هایی قرار می گیرید که چالش های تازه پیش روی شماست. درعین حال که به خودتان باور دارید باید به دیگران نیز نشان دهید که قادر به انجام کارها هستید. هر شخصی باید از نقطه ای شروع کند و این تنها راه رشد فردی است.

حتی اگر ذره ای عدم اطمینان در شما وجود دارد، اجازه ندهید که دیگران آن را ببینند. خیلی از ما وانمود می کنیم قادر به انجام کاری هستیم تا زمانی که بالاخره آن را انجام می دهیم. اعتماد به نفسی که از انجام کارهای قبلی به دست آورده اید به کار ببندید تا به چشم به هم زدنی ببینید کاری که فکر نمی کردید بتوانید انجام دهید، به پایان رسیده است.

سندروم ایمپاستر (Imposter Syndrome)

این سندروم به موقعیتی مربوط می شود که ما نگران هستیم از اینکه به اندازه دیگران توانایی نداریم. تجربه کردن لحظاتی که شما به توانایی های خودتان شک می کنید، طبیعی است. اما ممکن است توجه کرده باشید که این احساس در بعضی از مواقع خیلی شدید است.

برای مثال جسیکا می گوید او به عنوان مدیر بیزینس خود و به عنوان سخنران انگیزشی برای کسانی که هزینه کرده اند تا سخنرانی او را بشنوند، احساس اعتماد به نفس می کند. اما اگر به جمعی دعوت شود که برای افرادی که او را نمی شناسند سخنرانی کند، گاهی دچار سندروم ایمپاستر می شود.

او می گوید مدام در حال بازیابی حس ارزش مندی خود و اعتماد به نفس در محیط های متفاوت است. بنابراین از نظر او این حس کاملا وابسته به این واقعیت است که در جمع چه کسانی حضور دارد.

تجربه کردن شک در شرایط چالش برانگیز به این معنی نیست که ارزش گذاری شما نسبت به خودتان در حال فرو ریختن است.

برندسازی شخصی

به عنوان مثال وقتی جسیکا با مخاطبان ناآشنایی روبه رو می شود، می داند که باید در 2 دقیقه اول سخنرانی خودش را ثابت کند. او تکنیک هایی را تمرین می کند که در این مواقع از آن ها کمک می گیرد تا اعتماد به نفس خود را بازیابد.

با این حال سندروم ایمپاستر مزیت های هم دارد. اگر شما مطمئن باشید که همیشه از دیگران بهتر هستید، فرصت های طلایی برای رشد و موفق شدن را از دست خواهید داد.

جسیکا می گوید اگر مجله فوربز از او به عنوان متخصص یاد می کند، دلیلی بر آن نیست که او نقصی ندارد. او اذعان می کند که همه جواب ها را نمی داند و همیشه به دنبال یادگیری است.

چرا برندسازی شخصی مهم تر از همیشه است؟

فرقی نمی کند شما کارمند یا کارآفرین باشید، داشتن برند شخصی هم اکنون مهم تر از هر زمان دیگری است. یک دلیل این است که استخدام کننده ها توجه ویژه ای به شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دارند. طبق مطالعه ای در سال 2018، 70 درصد از کارفرماها از دنبال کردن افراد در شبکه های اجتماعی برای استخدام کردنشان استفاده می کنند.

با توجه به ضرورت داشتن برند شخصی در فضای کار رقابتی این روزها و مزایای ساختن برند شخصی خودتان بهتر استراتژی های برندسازی شخصی را یاد بگیرید و مسیر موفقیت خود را هموارتر کنید. تعدادی از این استراتژی ها عبارتند از:

  • خودتان را بشناسید.
  • شبکه خودتان را بسازید.
  • از این نترسید که خودتان را تبلیغ کنید.
  • به صورت فعال در شبکه های مجازی حضور داشته باشید.

کلام آخر

اگر در فکر این هستید که حالا دیگر وقتش شده برند شخصی خودتان را داشته باشید، امید است با خواندن این مقاله دیدگاه خوبی نسبت به این کار پیدا کرده باشید. در این نوشته لزوم داشتن برند شخصی و فلسفه پشت این کار از دیدگاه جسیکا تسوایگ توضیح داده شده که خود فردی متخصص در این زمینه است.

پرورش اعتماد به نفس و ارزش گذاری های شخصی مهم ترین عامل در این مسیر است. پس اگر شما به دنبال ساختن برند شخصی خود هستید، لازم است روی این مفاهیم و جایگاه آن ها در زندگی شخصی و حرفه  ای خود، خوب فکر کنید.

خواندن تجربیات این فرد از برندسازی شخصی و به کار بستن استراتژی های مربوط به آن کمک زیادی به شما در این زمینه خواهد کرد.

 

منابع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx