انضباط شخصی

1 نظر
11 دقیقه مطالعه

انضباط شخصی: 6 کلید اساسی برای افزایش اراده

چند سال پیش به این باور رسیدم که دوش آب سرد یک کار فوق العاده موثر است. کاری که من نیاز بسیاری به انجامش داشتم. فقط یک مشکل وجود دارد: اگر قصد دارید یک دقیقه یا بیشتر با آب سرد دوش بگیرید، به اراده زیاد، انضباط فردی و کنترل نفس نیاز دارید.

در کمال تعجب، من توانستم به سرعت با این روش جدید سازگار شوم، زیرا خوشبختانه توانستم اراده لازم را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی ایجاد کنم. در طول این زمان، من چیزهای زیادی در مورد روش های مختلف برای بهبود سریع کنترل خودم یاد گرفتم. اگر احساس می کنید قدرت ذهنی لازم برای رسیدن به اهداف و خواسته های خود را ندارید، به موارد زیر نگاهی بیندازید. مطالب زیر موثر ترین استراتژی هایی را که می توانید برای بهبود سریع نظم و انضباط فردی خود به کار ببرید، به شما ارائه می دهد.

اما مفهوم زیربنایی کلماتی مانند اراده، انضباط نفس و خویشتن داری چیست؟ همه این کلمات دقیقاً یک چیز را توصیف می کنند: قدرت ذهنی که برای انجام کارهایی که باید انجام شوند لازم است، حتی اگر تمایلی به آن نداشته باشید. قدرت اراده بیشتر به عنوان توانایی فرد برای مقاومت در برابر وسوسه های کوتاه مدت به منظور دستیابی به اهداف بلند مدت توصیف می شود. همچنین توانایی فرد را برای نادیده گرفتن یک فکر، احساس یا وسوسه که در دستیابی به یک هدف کمکی نمی کند، مشخص می کند.

انضباط شخصی

دانشمندان دریافتند که کودکان با سطح بالایی از خودکنترلی به بزرگسالانی با امنیت مالی بیشتر و سلامت جسمی یا روانی بیشتر تبدیل می شوند. مطالعه دیگری نشان داد که کودکانی که می ‌توانستند رضایت اولیه شان را به تعویق بیندازند، مهارت ‌های اجتماعی بهتری داشتند، احتمال چاقی کمتری داشتند و پاسخ‌ های بهتری به استرس داشتند.

انضباط شخصی نیز با عملکرد تحصیلی مرتبط بود، یعنی دو برابر ضریب هوشی یک دانش آموز. علاوه بر این، تحقیقات علمی نشان داد که افراد با سطوح بالای خودکنترلی به طور کلی شادتر از بقیه شرکت‌کنندگان بودند. در واقع، هر چه خودکنترلی یک شرکت کننده بالاتر باشد، از زندگی خود رضایت بیشتری دارد.

خودکنترلی ویژگی شماره یک است که به موفقیت بلند مدت فرد در تمام زمینه های زندگی کمک می کند. این یک کیفیت ضروری برای هر پیشرفت قابل توجهی در زندگی است.

با این حال، چیزی که بیشتر افراد نمی دانند این واقعیت جالب است که اراده مانند یک ماهیچه است. اگر آن را آموزش دهید تقویت می شود. اگر از آن غافل شوید، ضعیف می شود. این برای شما به این معنی است که شما در حال حاضر همه چیز را برای بهبود این مهارت خود انجام داده اید. شما فقط باید مایل به ایجاد این تغییر عمیق باشید.

چرا اراده ما در طول روز کاهش می یابد؟

مسئول کاهش اراده، بخشی در سمت راست مغز است که به آن قشر جلوی مغز می گویند. این قسمت از مغز مسئول تصمیم گیری است و رفتار ما را تنظیم می کند، به همین دلیل است که تأثیر زیادی بر اراده و توانایی ما برای کنترل خودمان دارد. اولین قدم برای جلوگیری از تحلیل رفتن این ناحیه، تامین انرژی مورد نیاز مغز برای عملکرد صحیح آن است. دوم اینکه استراحت و خواب کافی مهم است.

چگونه انضباط شخصی را افزایش دهیم؟ در ادامه به شما موثرترین راه‌ ها برای تقویت اراده را معرفی می‌ کنم، اکثر این نکات حتی با تحقیقات علمی نیز تایید می ‌شوند.

انضباط شخصی

  1. ظرفیت خود را برای تحمل استرس افزایش دهید.

کلی مک گونیگال، دکترا و نویسنده غریزه و اراده، می ‌گوید که اگر می‌ خواهیم اراده خود را تقویت کنیم، لازم است بتوانیم با فشار مشکلات مقابله کنیم. استرس و فشار روانی زیاد انرژی بدن ما را مصرف می کند و منجر به تصمیم گیری غریزی می شود که مبتنی بر رضایت کوتاه مدت است؛ بنابراین، اولین گام برای ایجاد نظم و انضباط شخصی با ایجاد پایه و اساس مناسب شروع می شود که توانایی ما برای مدیریت استرس است. نکته زیر به تفسیر این حوزه خواهد پرداخت.

  1. مدیتیشن

دانشمندان دانشگاه استنفورد بر این باورند که دو کار مهم وجود دارد که می ‌توانید برای افزایش قدرت اراده مغز خود انجام دهید: فعالیت بدنی و مدیتیشن.

مدیتیشن فواید بسیار زیادی دارد که همگی بر قدرت اراده شما تأثیر زیادی دارند. توانایی تمرکز و اراده شما را تقویت می کند، توجه و خودآگاهی شما را افزایش می دهد، به شما امکان می دهد رفتارهای خود را بهتر کنترل کنید و به شما در مدیریت استرس کمک می کند. همچنین در تحقیقات علمی نشان داده شده است که مدیتیشن می تواند بر تغییرات مفید در عملکردهای مغز تأثیر بگذارد و خود انضباطی را تقویت کند.

به علاوه، سال ها مدیتیشن اختصاصی نیاز نیست تا بر این تغییرات مثبت مغز تأثیر بگذارد. در واقع، مطالعه فوق نشان داد که تغییرات مغزی اشاره شده را می توان پس از هشت هفته تمرین روزانه مشاهده کرد.

اگر فقط می توانید نیم ساعت در روز وقت بگذارید، مدیتیشن موثرترین کاری است که می توانید انجام دهید تا در مدت زمان بسیار کوتاهی قدرت اراده را افزایش دهید.

انضباط شخصی

  1. با به تعویق انداختن کارها انضباط شخصی را تقویت کنید.

به تعویق انداختن کارها برای بعد، یک استراتژی موثر است که به شما امکان می دهد عادت های بد را ترک کنید. روی اف. باومایستر و تیرنی به این نتیجه رسیدند که بسیار موثرتر است اگر به خود بگویید «نه اکنون، اما بعدا» به جای «نه شما نمی توانید آن را داشته باشید.» آنها همچنین مشاهده کردند که شرکت کنندگانی که استراتژی به تعویق انداختن را اعمال کردند «به طور قابل توجهی کمتر از کسانی که در شرایط خودانکاری بودند غذا خوردند». نویسندگان نتیجه گرفتند:

«نتیجه حاکی از آن است که اگر به خودم بگویم می ‌توانم بعداً این کار را داشته باشم، انگار مانند داشتن آن در حال حاضر در ذهن عمل می‌ کند. این میل را تا حدی ارضا می کند و حتی می تواند در سرکوب اشتها موثرتر از خوردن واقعی غذا باشد.»

  1. از به چالش کشیدن اراده خود بپرهیزید.

به طور مداوم در معرض وسوسه های متفاوتی قرار داشتن دیر یا زود قدرت اراده شما را تحلیل می برد؛ و به محض اینکه این اتفاق بیفتد، تسلیم وسوسه خواهید شد. به یاد داشته باشید، قدرت اراده یک فرد بی نهایت نیست. هر زمان که با وسوسه ‌ای چالش‌ برانگیز مواجه می ‌شوید، «نه» گفتن به آن نمادی از اراده ی شما خواهد بود.

بهترین راه برای جلوگیری از این چالش دائمی این است که تمام وسوسه ها و حواس پرتی را از زندگی خود حذف کنید، با پیروی از ضرب المثل قدیمی، «از دل برود هر آنچه از دیده برود». شاید غیرقابل باور به نظر می رسد، اما در مطالعات علمی ثابت شده است که بسیار موثر است. در واقع آنقدر مؤثر بود که به سربازان ایالات متحده کمک کرد تا از اعتیاد به هروئین رهایی یابند. 95 درصد از افرادی که در ویتنام معتاد بودند، پس از بازگشت به ایالات متحده دوباره معتاد نشدند.

این مطالعه نشان داد که محیط ما چقدر بر رفتار ما تأثیر می گذارد. خوشبختانه، حتی کوچکترین تغییرات در محیط شما می تواند به ترک عادت های منفی کمک کند. این تغییرات محرک ‌هایی را که رفتار شما را هدایت می ‌کنند تغییر می ‌دهند و به ذهن خودآگاه شما اجازه می‌ دهند تا کنترل لازم را دوباره به دست آورند.

انضباط شخصی

  1. برنامه های «اگر-آنگاه» داشته باشید.

اگر کسی از شما بخواهد که به او کمک کنید تا یک ماشین را بدزدد (کاری مشابه انجام دهد)، احتمالاً برای گفتن «نه» مشکلی نخواهید داشت. اکثر آنها حتی به انجام آن فکر نمی کنند. هیچ اراده یا انضباط شخصی برای انجام این کار لازم نیست. دلیل اینکه چرا رد کردن این نوع درخواست ‌ها برای ما بسیار آسان است در این واقعیت نهفته است که ما از قبل یک پیش فرضی در ذهن خود داریم که فقط باید فعال شود. در این مورد، این پیش فرض «من هرگز چنین کاری را انجام نمی دهم» است.

ما می توانیم از این توانایی برای تقویت انضباط خود استفاده کنیم. داشتن برنامه‌ های به اصطلاح «اگر-آنگاه» به شما کمک می‌ کند تا پاسخی استاندارد به موقعیت ‌هایی داشته باشید که کنترل خود را به چالش می ‌کشند.

  1. انضباط فردی خود را با ورزش و تغذیه تقویت کنید.

تاثیر ورزش و تغذیه تا حد زیادی در مورد تقویت اراده شما نادیده گرفته می شود. با انجام تمرینات بدنی منظم می توانید مقاومت خود را در برابر استرس افزایش دهید و به شما امکان می دهد کنترل خود را بهبود ببخشید. فرقی نمی ‌کند که این فقط ورزش ذهنی باشد، مانند یوگا یا پیاده روی، یا حتی تمرین بدنی قدرتی. همه این فعالیت ‌ها به شما کمک می ‌کنند تا در برابر مشکلات مقاوم ‌تر شوید.

چه ترفندهایی به شما کمک می کند تا بتوانید اراده خود را افزایش دهید؟

منبع:

Self-Discipline: 6 Essential Keys to Increase Willpower

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx