برنامه ریزی برای آینده موفق

نظرات 2
17 دقیقه زمان مطالعه

برنامه ریزی برای آینده موفق مبحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم. ” من واقعا می‌خواهم در زندگیم موفق بشم، اما نمیدونم چطوری!” موفقیت ذاتاً چیزی است که ما برای آن تلاش می‌کنیم، از لحظه‌ای که تحصیل می‌کنیم تا لحظه‌ای که اولین شغل را به دست می‌آوریم. تمام این پروسه به منظور سوق دادن شما برای حرکت رو به جلو و پیشرفت می‌باشد تا برای خود آینده‌ای بهتر رقم بزنید. اما چگونه نه شروع به برنامه‌ریزی می‌کنید؟

برنامه ریزی برای آینده موفق

بخش اول: به آینده‌ای برای خودتان فکر کنید.

۱- مکانی را پیدا کنید که بتوانید بدون اینکه حواستان پرت شود فکر کنید. در پایان، خواهید دید که شما در حال برنامه‌ریزی در جهت داشتن یک آینده موفق برای خود هستید. 

* فکر کردن درباره آینده موفق ضروری است  و باید بدون هیچ گونه حواس‌پرتی و یا وقفه‌ای انجام شود. همچنین قرار گرفتن در یک مکان آرام به شما کمک می‌کند تا به تنهایی فکر کنید به گونه‌ای که هیچ کس هیچ تاثیری بر روی تصمیماتی که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید نخواهد گذاشت. این زندگی شما است که اکنون به آن فکر می‌کنید بنابراین در این لحظه در هنگام فکر کردن ذهن خود را متمرکز نگه دارید زیرا بعدا وقتی باید روی عملکردهای واقعی متمرکز باشید برای شما مفید خواهد بود.

* وقت گذاشتن برای خودتان نباید مایوس کننده باشد. قبل از اینکه برای آینده‌ای بهتر اقدام کنید، باید در مورد آنچه دقیقا می‌خواهید شفاف‌سازی کنید. در رابطه با آنچه شما می‌خواهید از خود سوال بپرسید نه چیزی که دیگران برای شما می‌خواهند.  

۲- هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، به دنبال سؤالات کلیدی درباره آینده مورد نظر خود بگردید.

آیا این زندگی است که برای خودتان در نظر دارید و آیا برای دیگران زندگی نمی‌کنید؟ چرا می‌خواهید تغییر کنید؟  چه چیزی می‌تواند یک تغییر قابل کنترل باشد که فوراً ایجاد شود؟ پرسیدن سوالاتی از این قبیل می‌تواند به شما کمک کند تا خود را بهتر بشناسید و همچنین به جای داشتن آرزوهای کورکورانه باعث می‌شود منطقی فکر کنید. هرچه سوالات برای پاسخ دادن دشوارتر باشند، مهم‌ترین سوالات خواهند بود. 

برنامه ریزی برای آینده موفق

۳- هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، از فکر کردن درباره‌ی گذشته دست بردارید و بر روی حال و آینده متمرکز شوید. 

این کار باعث می‌شود ثابت قدم مانده و با پشتکار به سمت اهدافتان پیش بروید. وقتی می‌خواهید پیشرفت کنید، عبور از مسائل گذشته مانعی برای شما خواهد بود. موفقیت تماما راجع به تلاش، توسعه و رهایی از گذشته می‌باشد. 

* شما ممکن است احساس کنید که در حال پیشرفت هستید، اما ذهنتان جای دیگری است بنابراین ذهن شما قادر به تشخیص آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد و آنچه که نیاز است اتفاق بیفتد، نمی‌باشد. چیزی که اتفاق افتاده است اتفاق افتاده و تمام شده است و اکنون لازم است به چیزی که باید اتفاق بیفتد فکر کنید. 

* فکر کردن به آنچه انجام داده‌اید می‌تواند شما را به سمت فکر کردن در مورد شکست‌ها سوق دهد. این امر می‌تواند شما را دلسرد و مایوس کند. در عوض، به شکست به دیدگاه یک درس و پندی در مورد کارهایی که نباید انجام دهید بنگرید بنابراین شما بار دیگر اشتباه خود را تکرار نخواهید کرد.

* پیشرفت و ادامه کمک می‌کند تا شما با چیزی که قبلا انجام داده‌اید (چه خوب چه بد) زندگی کنید. اگر نتوانید اشتباهات و سایر شکست‌های خود را رها و فراموش کنید، هرگز راهی برای موفقیت در آینده وجود ندارد. انجام این کار باعث می‌شود تمام انرژی خود را در جهت رسیدن به رویای خود بگذارید.

بخش دوم: اشتیاق خود را بیابید.

۱- در برنامه ریزی برای آینده موفق، زندگی خود را تا کنون مرور کنید و به دنبال اشتیاق باشید. 

اشتیاق باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد هیجان در مسیر موفقیت شما خواهد شد. 

* اشتیاق و موفقیت کاملاً درهم تنیده است. این تنها موضوعی است که می‌تواند به شما هیجان و شوق بدهد و شما را در مسیر سعادت و موفقیت قرار دهد.

*هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق،  از اینکه همه مسیر را با آنچه شما را هیجان زده می‌کند طی کنید خجالت نکشید. اگر چیزی باعث شد که شما خجالت زده نباشید این موضوع نشان دهنده اشتیاق شما می‌باشد. این کاری است که راحت انجام می‌دهید، زیرا این امر باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خودتان و آنچه قادر به انجامش هستید داشته باشید. 

* هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، اگر در یافتن چیزی که برای آن مشتاق هستید مشکل دارید، در میان کارهایی که قبلا انجام داده‌اید به دنبال الگو باشید. مثلا: شاید سرگرمی را که همیشه انجام میداده‌اید را بتوانید به یک حرفه یا شغل تبدیل کنید یا شاید تجربیات کار قبلی‌تان درمورد شما چیزی را تجلی کند. به عنوان مثال، تجربه داوطلبانه معمولاً درمورد آنچه فرد اهمیت می‌دهد می‌باشد و شخص مایل است تا برای آن مسافت‌های طولانی را طی کند. 

۲- از چیزی که در آن خوب هستید احساس غرور کنید.

این کار به شما امکان می‌دهد به طور مداوم کار کنید تا آنچه را که می‌خواهید در زندگی بدست آورید. اعتماد به نفس و اشتیاق در کنار هم برای بیشتر کردن شانس موفقیت در کاری که دوست دارید کارآمد خواهند بود. 

* وقتی اشتیاق دارید و به آنچه می‌توانید انجام دهید یا ایجاد کنید، افتخار می‌کنید، برای مقابله با موانع قریب الوقوع آماده خواهید بود. چون در ابتدا یک هیجان به وجود آمده بوده است در نتیجه شما بیشتر تمایل دارید که کارها را انجام دهید تا آن هیجان را در خودتان حفظ کنید. 

* دیگران متوجه اعتماد به نفس شما خواهند شد. این چیزی است که شور و اشتیاق را به کار تبدیل می‌کند. اما وقتی غروری را به وجود می‌آورید که مختص شما و کارتان است، دیگران ممکن است این موضوع را ببینند و فرصت‌های خوبی را به شما ارائه دهند.

برنامه ریزی برای آینده موفق

* این موضوع ارزش شما را به شما یادآوری می‌کند. ممکن است در گذشته در برخی موارد شکست خورده باشید، اما به محض این که چیزی پیدا کردید که به خاطر آن احساس غرور به شما دست داد به نوبه خود نسبت به چیزی که هستید احساس غرور خواهید کرد و مسیر زندگیتان را نیز مشخص خواهید کرد. 

۳- هنگام برنامه ریزی برای آینده موفق، به غرایز خود اعتماد کنید.

وقتی اشتیاق خود را پیدا کردید، یک غریزه طبیعی برای کار با آن خواهید داشت. از این گذشته، اشتیاق باعث می‌شود احساس خوب و اعتماد به نفس نسبت به خود داشته باشید. یکی از مهمترین غرایز ما اعتماد به دل و جرات خودمان می‌باشد. سادگی و خلوص آن مانع از آن می‌شود که خیلی راحت آنچه دیگران می‌گویند روی شما تاثیر بگذارد و می‌تواند نقش زیادی در تلاش شما در جهت موفقیت داشته باشد.

بخش سوم:در برنامه ریزی برای آینده موفق، برای داشتن آینده موفق انگیزه خود را حفظ کنید.

۱- برای پیگیری میزان پیشرفت خود; کارهایتان (اهداف) را در یک ژورنال یادداشت کنید. 

این کار می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید چقدر از برنامه اصلی خود فاصله می‌گیرید (که به احتمال زیاد فاصله خواهید گرفت)، اما اگر این اتفاق افتاد، نترسید. بیشتر افرادی که به آرزوهای خود رسیده‌اند اولین قدم‌‌های خود را با نوشتن یک ژورنال برداشته‌اند. 

*در برنامه ریزی برای آینده موفق، اینکه نوشته‌هایتان جلوی چشمتان باشد باعث می‌شود چشم اندازی از کارها داشته باشید. اگر آن‌ها در قالب لیست باشد، می‌توانید قبل از رسیدن به اهداف خود ببینید آیا شما بیش از اندازه کار می‌کنید؟ یعنی به اندازه‌ای که قبل از اینکه به اهدافتان برسید خسته می‌شوید یا نه به آن حد کار نمی‌کنید؟ گاهی اوقات رویاهایمان بزرگتر از واقعیت‌ها می‌باشند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید شما توانایی ذهنی دارید و می‌توانید واقع گرایانه رفتار و فکر کنید. 

* در برنامه ریزی برای آینده موفق، معیارهای خود را تعیین کنید. وقتی کارهای زیادی را که در ژورنال خود (یا هر جایی که آن‌ها را یادداشت کرده‌اید) نوشته بودید انجام دادید، سپس آن‌ها را به عنوان موفقیت‌های کوچک گروه‌بندی کنید. این کار همچنین یک روش عالی برای بررسی این موضوع است که چقدر طول می‌کشد تا کارهایتان را به اتمام برسانید. از تنظیم اهدافتان خودداری نکنید، زیرا ممکن است به شما کمک کند تا در انجام کارهایی که می‌خواهید در یک محدودیت زمانی معین انجام دهید موفق شوید. 

* این کار راهی برای جشن گرفتن است! اینکه کارهایی را که انجام داده‌اید از لیست خود خط بزنید نشان می‌دهد که شما در مسیر صحیح آنچه می‌خواهید قرار دارید. از این بُردهای کوچک بهره ببرید و برای آن‌ها جشن بگیرید تا ببینید که چقدر برای رسیدن به آن آرزویی که داشته‌اید تلاش کرده، ادامه داده‌ و می‌دهید. 

۲- اهداف خود را در جایی قابل مشاهده نگه دارید.

این کار ممکن است به شما کمک کند تا هر زمان خانه را ترک کرده و یا وارد آن شدید یا حتی زمانی که به رختخواب میروید یا بیدار می‌شوید اهداف خود را ببینید. دیدن این اهداف روزمره نیز شما را در مسیر صحیح قرار خواهد داد. این امر به شما کمک می‌کند تا از موانعی که شما را از رسیدن به معیارها و موفقیت‌های کوچک‌تان باز میدارد، دور باشید. 

* برای داشتن آینده موفق  یادآوری بصری و ملموس به شما کمک می‌کند تا به یاد داشته باشید که آنچه انجام می‌دهید آنقدر مهم است که دائماً به آن رجوع کنید.

* یادآوری قول‌هایی که به خودتان داده‌اید، هیچ اشکال و ضرری ندارد. نوشتن مطالب روزانه و مراجعه به آن‌ها به صورت روزمره، فراموش کردن آن‌ها را دشوار می‌کند. از وقتی که آن‌ها را نوشتید دیگر دشوار خواهد بود  تا این واقعیت را نادیده بگیرید که آن‌ها قدم‌هایی بوده است که شما برای موفقیت خود تعیین کردید. 

بخش چهارم: در برنامه ریزی برای آینده موفق، چیزهایی را که به جریان انداخته‌اید را تنظیم کنید.

۱- با باز کردن یک حساب پس انداز شروع کنید و ۲۵٪ از درآمد ماهانه خود را پس انداز کنید.

در برنامه ریزی برای آینده موفق، می توان گفت با پس انداز کردن می‌توانید منابع مالی لازم را برای چیزهای کوچک که به شما در برنامه‌های باشکوه‌تر کمک می‌کنند، اختصاص دهید. برای مثال ماشین و خانه جدید برای زندگی، خریدهایی هستند که شما را به سمت موفقیت سوق می‌دهند. چه خرید لوازم مورد نیاز باشد یا کلاس‌هایی برای آمادگی شغلی، هر قدم کوچک به موفقیت‌های بزرگ ختم خواهند شد. 

۲- بنگرید که چه چیزی در سبک زندگی شما باید تغییر کند.

برای داشتن آینده موفق عادات و روش زندگی فعلی شما و سایر جزئیات باید دقیق مورد بررسی قرار گیرند تا ببینید آیا آن‌ها واقعا برای شما فایده دارند یا خیر. 

برنامه ریزی برای آینده موفق

* در برنامه ریزی برای آینده موفق، کاهش هزینه‌های غیر ضروری می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. با داشتن پول اضافی به این دلیل که چیزهای مادی نخریدید، در طولانی مدت به شما کمک خواهند کرد. همه این موارد به شما یاد می‌دهند که چگونه عاقلانه‌تر خرج کنید! یعنی اینکه شاید لازم باشد موارد زیادی را در زندگی خود تنظیم کرده و خودتان را با آن‌ها وفق دهید، اما یک روز ارزش آن را خواهید فهمید.

* بسنجید که چه مسیری را می‌خواهید طی کنید. اگر می‌خواهید موفق شوید باید آموزش کسب کنید، پس شاید لازم باشد در کلاس‌های متفاوت ثبت نام کنید تا آماده شوید (پس انداز پول در این مورد به شما کمک خواهد، زیرا ثبت نام در یک کلاس و کسب دانش ممکن است هزینه زیادی لازم داشته باشد). 

* برای رسیدن به موفقیت باید به افرادی که اطراف خود را با آن‌ها احاطه کرده اید نگاهی بیاندازید. کسانی که در اطرافتان هستند می‌توانند شما را از کاری که باید برای خود انجام دهید دور کنند، یا اینکه می‌توانند یک سیستم پشتیبانی عالی باشند. این لزوما بدان معنا نیست که شما باید افرادی که مانع پیشرفتتان می‌شوند را خط زده و با آن‌ها قطع رابطه کنید اما به خاطر داشته باشید که چه میزان با آن‌ها وقت می‌گذرانید. 

۳- بر روی برنامه خود کار کنید.

وقتی برنامه‌های از پیش تعیین شده خود را در ژورنال‌تان یادداشت کردید، آن‌ها را به اجرا در بیاورید. سعی کنید تا حد ممکن به آن‌ها بچسبید و در عین حال جایی برای تغییر ایجاد کنید. 

* برای شروع اجرای برنامه خود خیلی صبر نکنید. خواه مدرسه رفتن باشد یا اینکه بیرون رفته و به دنبال کسب تجربه باشید. شما باید در بالای فرصت‌ها باشید و خود را در آنجا قرار دهید. هر چه بیشتر صبر کنید، شروع آن دشوارتر خواهد بود.

* انعطاف پذیر باشید به یاد داشته باشید که طرحی که شما تهیه می‌کنید یک برنامه مشخص نیست. وقتی صحبت از برنامه‌ریزی برای آینده‌تان است باید به یاد داشته باشید که زندگی آن چیزی که شما بر روی کاغذ می‌نویسید نمی‌باشد. برنامه خود را به عنوان یک ساختمان در نظر بگیرید. به جای اینکه سعی کنید آنگونه که دلتان می‌خواهد روی آن کار کنید، نیاز دارید که با استفاده از آنچه به شما داده می‌شود بر روی آن کار کنید. 

* به رویاپردازی ادامه دهید. این را بدانید که هر چقدر هم که سخت در حال کار و تلاش بر روی آنچه می‌خواهید هستید، ایرادی ندارد که برای انجام کارهای بیشتر و دستیابی به آن‌ها به رویاپردازی ادامه دهید. برنامه خود را همیشه در حال رشد (اما انعطاف‌پذیر) نگه دارید و از پیدا کردن مسیر موفقیت خود لذت ببرید. 

۴.۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx