تاثیر مثبت اندیشی در حذف منفی گرایی در زندگی چیست؟

Add a Comment
13 Min Read

همه ما با اجازه دادن به افکار منفی باعث منفی نگری در زندگی می شویم. همه ما انسان ها افکار منفی را راحتتر از افکار مثبت به ذهن مان راه می دهیم چون شکایت و گله کردن خیلی راحت تر از این است که جنبه های مختلف هر چیز را بررسی کنیم و بعد مثبت قضیه را کشف کنیم. با این حال، اگر ما از تاثیر آن تفکرات منفی، چه در همان لحظه و ساعت و چه در دراز مدت آگاه بودیم، مطمئنا رفتار متفاوتی داشتیم. بهتر است در این مقاله به بررسی تاثیر مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی خواهیم پرداخت.

منشا افکار منفی

افکار منفی ما توسط الگوهای ساخته شده از باورها و اعتقادات خود ما نشات می گیرند. باورهای غلطی درباره خودارزشی، اعتماد بنفس، امنیت، پول، مردم، زندگی و هر چیز دیگر. مثلا شما ممکن است در دوره ای از زندگی تان فکر کنید که چقدر زندگی سخت و دشوار است. بعد از این، هر بار دیگر که به این موضوع فکر کنید که زندگی برایتان سخت شده، این تفکر را تقویت می کنید و درنتیجه به مرور زمان تبدیل به یک باور در ذهن شما می شود. مثلا ممکن است همین حالا شما یک فرد ۴۲ ساله باشید با اعتقاد کامل به اینکه زندگی سخت است چون در تمام زندگی تان عادت کرده اید که آن را باور کنید.

هیچ وقت برای کنکاش در افکار و باورهای تان دیر نیست. درست است که  خودشناسی و درک درست از خود وقت گیر و زمان بر است ولی پاداش این تلاش و سختی چیزی بسیار ارزشمند است. چون بعد از آن شروع می کنید به دیدن تصویری واضح تر از خود و متوجه می شوید که چه بارها و اعتقاداتی در ذهن تان باعث می شود که با منفی نگری به دنیا و زندگی بنگرید.

تاثیرات منفی نگری در زندگی چیست؟ 

تاثیر روحی:

احساسات منفی ممکن است باعث بروز خشم، حساسیت یا حتی اضطرابی و افسردگی شود و درنتیجه باعث تشدید احساسات ناخوشایند دیگر شود.

تاثیرات جسمی:

وقتی منفی نگری از انرژی ما ساطع شود، سیستم دفاعی بدن ما تضعیف می شود. علاوه براین، احساسات شدید منفی نگری باعث اختلالات تغذیه می شود. اختلالاتی مثل پرخوری، یا بی اشتهایی.

بستن دریچه مثبت نگری:

وقتی ما در افکار منفی غرق شویم، به طور ناخودآگاه فاکتورهایی را که باعث مثبت نگری و پیشرفت زندگی ما می شوند را جذب نمی کنیم. درعوض، شرایطی را جذب زندگی خود می کنیم که افکار منفی و غلط ما را حمایت می کنند و درنتیجه در این دام منفی نگری گیر می کنیم.

درواقع وقتی ما در افکار منفی خود می مانیم، مدام افکار واتفاقات منفی بیشتری را جذب می کنیم.

تاثیر منفی روی دیگران:

تا بحال به این فکر کرده اید که با منفی نگری تان تا چه حد می توانید روی دیگران تاثیر بگذارید؟

تصور کنید وقتی یک دوست، فردی از افراد خانواده یا هر همکار روز بدی داشته یا در حالت خوبی نیست، چه حسی دارید وقتی با او حرف می زنید یا در کنار او می نشینید.

همین اتفاق برای کسانی می افتد که وقتی با شما که غرق در منفی نگری تان هستید، روبرو می شوند، با شما حرف می زنند و با شما وقت می گذرانند.

هدر دادن زمان:

به تاثیرات افکار منفی که در بالا گفته شد، نگاهی بیاندازید. می توانید حتی یک فایده از منفی نگری را نام ببرید؟

تاثیرات منفی نگری در بدن:

یکی از عواقب منفی نگری بیماری ها و عوارض جسمی است. لوییس های ادعا می کند که افکار منفی عجین شده با باورهای تان و احساسات منفی که رها نشوند و مدت ها در ذهن و وجود شخص بمانند، ممکن است حتی باعث سرطان شوند.

بنابراین باید سعی کنید افکار منفی را خودتان و ذهن تان دور کنید. تغییر افکار منفی به افکار مثبت و مثبت اندیشی می تواند به شما در این راه کمک کند. برای رهایی از منفی نگری نیازی نیست با آن بجنگید بلکه فقط سعی کنید آن را با مثبت اندیشی جایگزین کنید. بارهای منفی به درد نخود و مضر را با افکار مثبت سازنده و مفید عوض کنید.

تاثیرات مثبت اندیشی

وقتی تاثیر مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی را بررسی می‌کنیم، منطقی است که مثبت اندیشی را برای زندگی مان انتخاب کنیم. چون تاثیرات مثبت اندیشی روی زندگی بسیار متفاوت از منفی نگری است. وقتی بپذیریم که افکار منفی مان را تغییر دهیم و قدمی فراتر برداشته و با مثبت اندیشی به زندگی بنگریم،‌احساس بهتری به زندگی خواهیم داشت.

مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی

اگر ما درباره تاثیرات درازمدت مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی شناخت داشتیم، آگاهانه انتخاب می کردیم که به جای منفی نگری از افکار مثبت در زندگی مان استفاده کنیم.

تاثیرات مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی

بهبود حالت عمومی با مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی

مثبت اندیشی منجر به حالات روحی خوبی می شود و در شما آرامش، شادی، لذت، انرژی سرزندگی و خوش بینی ایجاد می کند. افکار مثبت لبخند به روی لبانتان می نشاند.

تاثیرات جسمی

مطالعات زیادی در زمینه بررسی تاثیرات مثبت اندیشی بر سلامت و وضعیت جسمی فرد شده است و این مطالعات نشان می دهد که بیماری ها و ناراحتی های جسمی در افراد مثبت اندیش زودتر بهبود پیدا می کند.

باز کردن دریچه خوشبختی و سعادت با مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی

وقتی افکار منفی را از خودتان دور کنید و در عوض به افکار و باورهای مثبت اجازه دهید که ذهنتان را پر کنند، این اتفاق باعث می شود که مدام این افکار مثبت تقویت و افزایش یابند. بنابراین، مدام انرژی ها و اتفاقات مثبت را به سمت خودتان جذب می کنید. ماندن در این وضعیت مثبت اندیشی و حفظ این ثبات باعث کمک به شما و رسیدن به اهداف و موفقیت های تان در زندگی می شود.

به دفعاتی از زندگی تان فکر کنید که در حال روحی خوبی بودید و همزمان با آن اتفاقات خوبی برایتان افتار که در آن لحظه تمام نیازهای تان از زندگی برآورده شد. این قدرت مثبت اندیشی است.

ارتباط با دیگران

وقتی شما مثبت نگری را تمرین می کنید، با مثبت نگری به همه چیز نگاه می کنید و در حال روحی خوشایندی هستید، راحت تر با افراد دیگر ارتباط برقرار می کنید چون دیگرا نگران افکار منفی و مشکلات روحی تان نیستید.

از طرفی وقتی شخصی با انرژی مثبت باشید، دیگران از حضور شما لذت می برند و مدام مشتاق ملاقات با شما هستند.

حرکت در مسیر درست برای رسیدن به چیزی که می خواهید:

مثبت اندیشی و افکار مثبت باعث روشن فکری و تفکر منطقی می شود و درنتیجه یک روحیه شجاع برای شروع حرکت به سمت خواسته ها و اهداف زندگی می شود. افراد مثبت اندیش انرژی مثبت بیشتری هم نسبت به سایر افراد دارند و درنتیجه در هر کاری که شروع می کنند، سریع تر و موفق تر عمل می کنند.

پشتکار و پافشاری

پافشاری و اصرار به افکار مثبت کلید موفقیت در به دست آوردن تفکر و دیدگاه مثبت نگری است. چون زمانی که تصمیم بگیرید منفی نگری و افکار منفی را از خودتان دور کنید، تا مدتی همچنان با آنها درگیر هستید و ممکن است باز هم به ذهن تان برگردند و ذهن تان را درگیر خود کنند. تنها راه برای اینکه بتوانید موفق به جایگزینی افکار منفی با افکار مثبت شوید این است که با اصرار و پافشاری روی مثبت نگری سعی کنید خود را در این مسیر حفظ کنید و بر قدرت افکار و باورهای منفی قبلی تان غلبه کنید.

شما نمی توانید این تداوم مثبت نگری را حفظ کنید مگر اینکه آن را تبدیل به یک عادت در زندگی تان کنید. هیچ رازی در خلق مثبت اندیشی وجود ندارد بلکه مثبت اندیشی فقط یک مسئله رفتار مداوم و بی وقفه برای اصرار به داشتن افکار مثبت در طول یک دوره زمانی مشخص است.

ترفندهایی برای مثبت اندیشی و حذف منفی گرایی

ما هر روز در زندگی مان با افکار منفی مواجه هستیم. وقتی درباره آینده خود فکر می کنیم و یا احساس ترس می کنیم. آنها در خیلی از مواقع تحت کنترل و اختیار ما نیستند و به طور ناخودآگاه پیش می آیند.

بخصوص افرادی که در جوامع غربی زندگی می کنند، توسط رسانه هایی احاطه شده اند که مدام الگوهای فکری منفی به خورد مردم می دهند. تیترها و عنوان های خبری معمولا درباره جنگ، اختلافات، تصادفات، تجاوز و هر نوع دشمنی و تهدید در سراسر جهان است. اصلا ماهیت خبر ایجاد اضطراب و ترس است.

پس خیلی تعجب برانگیز نیست اگر ما به طور عادی تمایل به فکر کردن درباره چیزهای منفی داریم.

خلاصی از افکار منفی

با وجود تمام عوامل تاثیرگذار در ایجاد افکار و باورهای منفی در ذهن تان، شما می توانید یاد بگیرید که چطور با مثبت نگری و مثبت اندیشی با این افکار منفی و با منفی نگری مقابله کنید. ما در اینجا به شما چند روش برای جایگزینی افکار منفی با افکار مثبت توصیه می کنیم:

  • با توجه به اینکه ما با تمرکز بر روی چیزی باعث جذب آن می شویم، پس هر وقت که فکری منفی به ذهن تان خطور کرد، روی آن تمرکز نکنید و سریع فکرتان را به سمت چیز دیگری منحرف کنید. همین که تلاش کنید که این افکار منفی را در ذهن تان متوقف کنید، زمینه را برای ورود افکار مثبت به ذهن تان آماده می کنید.
  • سعی کنید در لحظه ای که دچار منفی نگری می شوید از خودتان بپرسید که این افکار منفی شما تا چه اندازه واقع گرایانه و منطقی است. بیشتر افکار منفی ما درنتیجه ترس ها و نگرانی های لحظه ای ما است. در خیلی از مواقع افکار منفی ما حتی واقعیت هم ندارند و وقتی دقیق تر به موضوع نگاه می کنیم، می بینیم که در تمرکز کردن بر روی بعد منفی مسئله زیاده روی کرده ایم.
  • ذهن شما فقط یک ابزار و وسیله در دست شماست. وقتی می توانید تصویری مثبت و خوب از یک اتفاق یا مسئله بکشید، چرا تصویری زشت از آن را ترسیم کنید. از ابزار مغزتان به شکلی استفاده کنید که به نفع شما رفتار کند نه به ضرر شما. همیشه در هر اتفاقی می توان جنبه مثبت قضیه را پیدا کرد و بر اساس آن داستانی مثبت در ذهن خلق کرد.
۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx