چگونه در زندگی اولویت ها را مشخص کنیم

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

هر شخصی در روز 24 ساعت ( 1440 دقیقه و 86400 ثانیه) زمان در اختیار دارد. البته فرقی نمی کند که شما در چه موقعیت و سمتی قرار دارید، همه ی مردم زمان یکسانی را برای انجام کارها و رسیدن به اهداف خود در اختیار دارد. اما اگر همه مردم زمان یکسانی دارند پس چرا برخی افراد به موفقیت می رسند و برخی دیگر به علت عملکرد نادرست، ناموفق هستند؟ چرا برخی از دانش آموزان بالاترین نمره را کسب می کنند ولی برخی دیگر با یک نمره کم شرمنده می شوند با اینکه تمام دانش آموزان زمان یکسانی را برای آماده کردن خود برای امتحان در اختیار دارند؟ پاسخ این سوالات “اولویت بندی در زندگی” می باشد.

 دلیل این اتفاقات مربوط به اولویت های هر شخص است. بنابراین تفکر و معقول بودن در هنگام تصمیم گیری در مورد اولویت ها بسیار مهم است.

” اگر می خواهید زندگی خودتان را تغییر بدهید، پس به چیزهایی اولویت بدهید که زندگی شما را تغییر می دهند .”

امروزه همه مردم زندگی پر مشغله ای دارند و این مسئله باعث به چالش کشیده شدن تمام کارهای ضروری می شود. برای تمرکز روی اولویت ها باید از خودتان بپرسید که چرا باید این کار را انجام دهم. اگر درک خوبی از اهمیت و چرایی کارهایتان داشته باشید، دنبال کردن آن ها از طریق عملی کردن آنها بسیار راحت می شود.

در ادامه برخی از نکات عملی مطرح شده اند که در اولویت بندی در زندگی به شما کمک می کنند:

تکنیک های اولویت بندی در زندگی

  1. آنچه که برای شما اهمیت دارد را کشف کنید

شما قبل از اینکه بتوانید اولویت های خودتان را مشخص کنید، باید به طور دقیق آنها کشف کنید. زمانی که نمی دانید چه اهدافی دارید، چگونه انتظار محقق شدن آنها را دارید؟ شما زمان و انرژی کافی دارید، بنابراین باید در هر لحظه دو اولویت برتر خود را مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است شخصی دنبال یک شغل و آپارتمان جدید باشد. این دو اولویت برتر، وظایف سنگینی هستند که نیاز به تمرکز بالایی دارند، بنابراین برای این شخص پیشنهاد می شود که ابتدا شغل خوبی پیدا کند و بعد از آن می تواند آپارتمان متناسب با بودجه خود را در نزدیکی محل کار خود پیدا کند.

  1. یک برنامه عملی ایجاد کنید

اکنون وقت آن است که افکار خود را عملی کنید. چند لحظه وقت بگذارید و یک طرح از آنچه که دوست دارید خودتان را در آینده ببینید، ایجاد کنید. این آرزوها را با اولویت های خود هماهنگ کنید تا به تمرکز روی تحقق خواسته های خود کمک کنید. ” تمامی موارد مرتبط با شغل جدید را در نظر بگیرید وحقوق، موقعیت مکانی، نوع نقش و همچنین توانایی ها و هر آنچه که می خواهید در 12 ماه آینده یاد بگیرید / ارتقا بدهید را مشخص کنید. پس یک برنامه عملی ایجاد کنید: هشدارهای شغلی خود را تنظیم کنید، رزومه خود را اصلاح کنید و …”.

اولویت بندی در زندگی

  1. بازه زمانی وظایف خود را تعیین کنید.

گاهی اوقات فقط تعیین یک زمان خاص تنها کاری است که طول می کشد. ممکن است در طی چند دقیقه متوجه شوید که با تعیین زمان خاص برای هر کار، می توانید کارهای زیاد دیگری نیز انجام دهید. همیشه به یاد داشته باشید که زمان لازم برای هر کاری که واقعاً برای شما مهم است را کنار بگذارید. فیلم موردعلاقه خود را تماشا کنید یا با دوستان خود وقت بگذرانید. هر چقدر هم باشد، اگر شما به طور مداوم چیزهای دیگری را در برابر خوشحالی خود قرار دهید، احساس و امید تحقق آرزوهایتان نابود می شود.

  1. سبک زندگی موردعلاقه خود را تعیین کنید

یک راه عالی دیگر برای اولویت بندی در زندگی، در نظر گرفتن سبک زندگی موردعلاقه خودتان است. اگر فقط می خواهید یک مدت زمان مشخصی از هفته را کار کنید، ولی شغل فعلی شما مانع این خواسته ی شما می شود پس ممکن است، پیدا کردن یک شغل جدید در اولویت لیست کارهای شما قرار بگیرد. مهم این است که اولویت های درستی داشته باشید به این ترتیب، یک زندگی هدفمند و کامل خواهید داشت و احساس خوبی نسبت به آن خواهید داشت. زمانی که اولویت های واضحی داشته باشید و بدانید که چه چیزی برای شما اهمیت دارد، بیشتر با اهداف و خواسته زندگی خود کنار می آیید و مطابق با آنها رفتار می کنید.

  1. با یک مربی صحبت کنید

صحبت با یک مربی می تواند چشم شما را نسبت به مشکلاتی باز کند که شاید تابحال متوجه آنها نشده اید. ممکن است راهنمایی آنها به شما کمک کند که مسائل و اطراف خود را با یک دیدگاه متفاوت نگاه کنید و شما رابه چالش بکشند تا به خواسته ها و الزامات زندگی خود توجه کنید. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی اهمیت بیشتری برای شما دارد، با مربی یا دوست و خانواده خود مشورت کنید. ممکن است که آنها نتوانند به صورت عملی به شما کمک کنند، اما با صحبت کردن با آنها می توانید، احساس واقعی خودتان را بسنجید. اگر به طور دائم از شغل خود شکایت می کنید و از رفتن به محل کار خود بی زار هستید، آنها متوجه می شوند که اولین کاری که باید در بالای لیست اولویت های خود قرار دهید، پیدا کردن یک شغل جدید است.

  1. وظایف روزانه خود را مشخص کنید

آیا تابحال خواسته اید که تغییری در زندگی خود ایجاد کنید ولی بعد چند روز دوباره به روال قدیمی خود برگشته اید؟ برای جلوگیری از این مسئله، کارهای روزانه خود را مشخص و ترسیم کنید تا تمرکز و انگیزه خود را حفظ کنید. همچنین زمان لازم برای هر کار را تخمین بزنید و نقشه ی لازم برای ماندن خود در مسیر درست را مشخص کنید. به عنوان مثال، صحبت کردن با یک برنامه ریز مالی برای سرمایه گذاری می تواند سرعت عمل شما را بالا ببرد ( فقط کافی است با او یک ملاقات داشته باشید و توصیه های او را اجرا کنید). از طرف دیگر، نگاه کردن به توضیحات شغلی و ارسال رزومه برای شغل های درخواستی نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

  1. حواس پرتی خود را برطرف کنید

اگر می خواهید اولویت های خود را به صورت واضح مشخص کنید، باید از مواردی که باعث حواس پرتی شما می شود، خلاص شوید. تلویزیون را خاموش کنید و موبایل خود را کنار بگذارید چون وقت آن است که روی بهبود زندگی خود تمرکز کنید و از به هم ریختگی خودداری کنید. روی زمان خود برنامه ریزی کنید تا بتوانید اولویت های خود را تعیین کنید و چیزهای بی اهمیتی که باعث حواسپرتی شما می شوند را از بین ببرید. به عنوان مثال، کلیک روی استوری های مختلف و خواندن پست های توییتر و فیسبوک باعث اتلاف وقت می شود و نوعی حواسپرتی محسوب می شوند.

البته استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی باعث حواس­پرتی می شود، اگر می خواهید مقداری از زمان خود را صرف رسانه های اجتماعی کنید، بهتر است یک زمان سنج تنظیم کنید تا استفاده ی بهینه ای از رسانه ها داشته باشید. با این کار متوجه می شوید که چقدر زمان اضافی و پنهان برای تمرکز روی یافتن اولویت های خود دارید.

  1. زمانی را برای تفکر و تامل کنار بگذارید

استفاده بهینه از زمان به این معنا نیست که استراحت بعد از ظهر خود را ترک کنید یا از موبایل خود استفاده نکنید. یک کاغذ بردارید و با نوشتن روی آن به خودتان بگویید که حتی اگر میلیون ها کار دیگر هم در جریان باشد، این کار در اولویت من قرار دارد. زندگی خود را تجزیه و تحلیل کنید و بفهمید که باید چه نوع تغییراتی در آن ایجاد کنید. اگر فکر کنید زمان کافی برای این کار ندارید، باید بدانید که خود این وقت نداشتن هم دلیلی برای تفکر و تامل شما در مورد شرایط زندگیتان می باشد.

  1. با خودتان صادق باشید

شما باید اولویت های خودتان را با واقعیت بررسی کنید و پیگیری کنید که در طول یک یا دو هفته، واقعاً چقدر زمان برای کارهای خود صرف می کنید. صادقانه رفتار کنید و در آخر واقعیت زمان خود را با اولویت های ایده­آلتان مقایسه کنید. آیا برای مسائل و کارهایی که بیشترین اهمیت را برای شما دارند، زمان کافی اختصاص می دهید؟ اگر جواب شما منفی است، چه کاری می توانید انجام دهید که اولویت های درست خود را در اولویت شماره 1 زندگی خود قرار دهید؟ تغییرات مناسبی در زندگی خود ایجاد کنید تا واقعیت شما با آنچه که برای شما مهم تر است، مطابقت داشته باشد.

  1. یک لیست ایجاد کنید

ایجاد یک لیست با ارزش ترین کاری است که هر شخص می تواند برای خودش انجام دهد. این یک روش عالی برای دیدن آنچه که شما ارزش دارید و تشخیص کار لازم در مرحله ی بعدی است. زمانی که احساس غرق و شکست می کنید، اولویت بندی در زندگی می تواند چالش برانگیز باشد چون ممکن است در آن زمان همه چیز مهم احساس شود.  یک نکته عالی برای واضح و درست نگه داشتن اولویت ها این می باشد که یک لیست از همه ی چیزهایی که در ذهن خود دارید، تهیه کنید. وقتی هر چیزی که می خواهید را روی کاغذ و جلوی خود ببینید، احساس کنترل بیشتری خواهید داشت. برای تعیین اهمیت هر کدام از آیتم های لیست ، آنها را از 1 تا 10 شماره گذاری کنید. با این کار می توانید تعیین کنید که اولویت های اول باید به چه صورت باشند.

اگر برای مشخص کردن اولویت های خود نیاز به زمان دارید، اصلا ناامید نشوید. با کنترل احساسات خود می توانید متوجه اولویت های خود شوید و آنها را به صورت واضح و درست مشخص کنید. با خودتان مهربان باشید و به یاد داشته باشید که تغییر اولویت ها با گذشت زمان، کاملا طبیعی است. در آخر ، با کمی صبر و حوصله می توانید مهمترین چیزهای زندگی خود را شناسایی کنید و مسئولیت زندگی خود را برعهده بگیرید.

4.7/5 - (17 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx