هر آنچه در مورد روان شناسی عادت باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد روان شناسی عادت باید بدانید

روان شناسی عادت بیان می کند که رفتارهای تکرار گونه موفقیت را مشخص می کند. با این حال، به نظر می رسد آنها خارج از کنترل هستند. چه در مورد ترک عادت های بد صحبت کنید و چه در مورد شکل گیری آن، هیچ کدام یک تکه کیک کامل نیستند.

روان شناسی پشت شکل گیری عادت چیزی است که کمک می کند، عادت های جدید ایجاد کنید و همچنین به شما کمک می کند، عادت های بد را ترک کنید. اگر بتوانید این روان شناسی را درک کنید، می توانید کاملاً آنچه را که در زندگی به آن عادت می کنید کنترل انجام دهید. برای آموزش بیشتر در مورد این موضوع و یادگیری نحوه پیاده سازی این دانش در زندگی خود به نفع خود، به خواندن ادامه دهید!

چگونه روان شناسی عادت شکل می گیرد

عادات به طور کلی فقط به عنوان خوب یا بد دسته بندی می شوند. بیشتر مردم فراتر از این دسته بندی ها نگاه نمی کنند و قدرت واقعی عادات را تشخیص نمی دهند. از این رو گاهی مسیر موفق شدن را تشخیص نخواهند داد.

عادات نقش حیاتی در زندگی افراد دارند. از برنامه روزانه تا میزان موفقیت، عادات در بیشتر موارد نتایج را تعیین می کنند. متأسفانه، تمایل دارید بر این باور باشید که بر عادات خود کنترل دارید، علی رغم اینکه برعکس است و به نتیجه روان شناسی عادت توجه نمی کنید.

حلقه عادت

به همین دلیل است که دانستن چگونگی شکل گیری عادات بسیار مهم است. این فرایند حلقه عادت نامیده می شود. این بخش دارای سه جز اصلی است که برای شکل گیری عادت با هم کار می کنند: نشانه، روتین و پاداش. در ادامه به بیان این مراحل می پردازیم که نقش مهم در تعیین روان شناسی عادت خواهند داشت.

نشانه محرکی است که رفتار را تشویق می کند. هر چیزی در اطرافتان که شما را به یاد این عادت می اندازد یا باعث می شود که بخواهید آن را عملی کنید، سرنخ است. این می تواند شیء، شخص، احساس، رویداد، عطر یا هر چیزی باشد.

بعد، روال وجود دارد. عادت ها فقط 1 عمل نیستند که با بقیه اعمال جدا شده باشد. آنچه قبل و بعد از رفتار مکرر می آید، بخشی از عادت است. این همان روال خواهد بود.

هر زمان که نشانه ای باعث عادتتان شود، شروع به پیروی از روال تعریف شده ای می کنید که مغزتان ایجاد کرده است. هر بار که عادت ناخودآگاه عملی شود، تمام سلسله اعمال همیشه یکسان یا بسیار مشابه خواهند بود،

پاداش هر نتیجه ای است که به دست می آورید. به عنوان مثال، اگر عادتتان به شما کمک کند که احساس بهتری داشته باشید، این پاداشتان است. این چیزی خواهد بود که مغزتان آن را نتیجه مثبت می داند. از این رو، ناخودآگاه می خواهید این عادت را بارها و بارها تکرار کنید تا به رضایت از پاداش دست یابید.

چگونه عادت های بد را با روان شناسی عادت ترک کنید

همه عادات به یک شکل، فرم خواهند گرفت. حلقه عادت مقصر عادات بد است، اما همچنین عاملی است که باید به عادات خوب اعتبار داد. در هر صورت، از آنجایی که اکنون از این فرایند آگاه هستید، می توانید روی آن کار کنید که به نتیجه دلخواه خود برسید.

علیرغم اینکه به طور ناخودآگاه اتفاق می افتد، اگر روی فرآیند تمرکز کنید، می توانید سعی کنید که عادت های بد را کنار بگذارید. خوشبختانه، این کار با کمی تلاش امکان پذیر است، بنابراین مجبور نیستید در طول زندگی با عادات سمی گیر کنید.

کافی خواهد بود که در این مسیر با روان شناسی عادت، آنالیزی دقیق از خودتان داشته باشید. نکات زیر کمک می کند که حلقه شکل گیری موارد بد و ناپسند را بشکنید.

1. قدم های کوچک بردارید

انگیزه ترک عادت های بد می تواند باعث شود که بخواهید همه چیز منفی را به یکباره از بین ببرید. ممکن است فکر کنید تمام انرژی لازم برای حذف این موارد خود را در 1 لحظه دارید، اما این امکان پذیر نیست. در حقیقت باید روان شناسی عادت درستی را انجام داده باشید.

روان شناسی عادت

روان شناسی عادت و برداشتن قدم های کوچک

 

ترک عادت های بد کاری برای 1 یا 2 روز و حتی تلاشی به یکباره نیست. این فرایندی است که زمان و صبر زیادی را می طلبد. همچنین باید از مراحل جزئی شروع کنید و ثابت قدم باشید. یکی یکی از شر چیزهایی که منجر به عادت های بد می شوند، خلاص شوید. سبک زندگی خود را به آرامی تنظیم کنید. شوکی فوری ممکن است، فرد را از شر خصلتی بد خلاص کند، اما می تواند باعث بسیاری از موارد بد دیگر شود.

2. روی نشانه ها تمرکز کنید

در روان شناسی عادت بد، مشخص شده که با تکرار تقویت می شوند. برای اجتناب از انجام این کار، بهترین راه این است که از همان ابتدا آنان را کنترل کنید. برای این، باید کنترل نشانه ها را در دست بگیرید. اگر بتوانید ذهن خود را از انجام دادن این خصلت دور نگه دارید، می توانید از تقویت حضور آن موارد بد در زندگی خود جلوگیری کنید. بدین ترتیب قادر به جذب موفقیت خواهید بود.

مدتی طول که محرک های دقیق را بفهمید. مراقب شرایطی باشید که تمایل دارید عادت بد را عملی کنید. سپس، اقداماتی را برای کنترل این محرک ها انجام دهید یا به سادگی احتمال این نشانه ها را از روتین خود حذف کنید. این کمک می کند که از شکل گیری عادت های منفی جلوگیری به وجود آورید.

3. عادت در زمان مشخص

بسیاری از افراد عادت های بد زیادی دارند که می خواهند از شرشان خلاص شوند. تقریباً موجه به نظر می رسد که بخواهید یکباره از شر همه موارد خلاص شویم.

روان شناسی عادت ثابت کرده که درست مانند ترک خصلتی بد، به زمان و صبر نیاز دارد، رهایی از همه عادات بد نیاز به ثبات و تلاش بیشتری دارد. برای موفقیت بیشتر روی تک مورد هر بار تمرکز کنید. تنها با ترک تکی در هر زمان، از فشار روانی خودداری می شود و قادر به برنامه ریزی برای مواجه با رفتار مشکل بعدی خواهد بود.

4. استفاده از جایگزین ها

عادات فضای قابل توجهی در زندگی و ذهنتان خواهند گرفت. وقتی می خواهید از شر عادت بد خلاص شوید، جای خالی را پشت سر نگذارید. در عوض، آن را با چیز بهتر جایگزین کنید.

روان شناسی عادت

روان شناسی عادت و جایگزینی

 

به عنوان مثال، اگر می خواهید مصرف نوشابه خود را به حداقل برسانید، هر بار که از خوردن لیوانی از نوشابه اجتناب می کنید، آن را با نوشیدنی سالم تر مثل آب یا دوغ جایگزین کنید. این به طور هم زمان در ترک موردی و ایجاد یک رفتاری خوب اقدام کرده اید.

چگونه روان شناسی عادت خوب را در خود پرورش دهیم؟

نتیجه این ایده که عادت ها ناخودآگاه هستند، این است که تلاش برای ایجاد عادات جدید به طور آگاهانه برایتان فایده ای ندارد. در حالی که درست است، راه های آسان وجود دارد که می توانید مغز خود را فریب دهید. اینها چیزهایی هستند که بدون تلاش مستقیم عادات بهتر را برایتان یادآوری می کنند که کار ایجاد عادات جدید را انجام می دهد. در اینجا چند راه برای ایجاد عادات خوب آورده شده است.

1. موارد خوب را شناسایی کنید

همه می خواهید رفتار ثابت خوب داشته باشید، اما دید متفاوتی نسبت به این موارد دارید. قبل از شروع مبارزه برای ایجاد خصایص جدید، هدف خود را مشخص کنید. فکر می کنید کدام عادات برایتان مفید است و در زندگی کمک می کند؟ همچنین در دراز مدت از داشتن آن لذت خواهید برد؟ این فهرست تهیه شده از پاسخ ها را در مسیری که برای عادت کردن به آنها تلاش می کنید، حفظ خواهد کرد.

2. تقویت اراده

تصمیم گرفتن که می خواهید عادت های بهتری داشته باشید، ساده ترین بخش فرایند روان شناسی عادت است. با این حال، نیاز به اراده قوی تری دارید که این روند را تا انتها ادامه دهید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا امید و انگیزه خود را بالا نگه دارید. همچنین به اراده نیاز دارید که به هدف خود پایبند باشید، عادات خوب بسازید و سپس در سخت ترین بخش عملکردی آنان را حفظ کنید.

روان شناسی عادت

روان شناسی عادت و تقویت اراده

 

حفظ روند کار آسانی نیست. با موانع متعددی روبرو خواهید شد. با این حال، اراده شما را مجبور می کند که با وجود شکست های مکرر، بارها و بارها تلاش کنید.

3. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

بهترین راه آگاهانه برای تشویق ذهن به عادت کردن ناخودآگاه به چیزها، داشتن شرکتی خوب است. افرادی که با آنها ارتباط دارید، تأثیر زیادی بر رفتارهای ثابتتان خواهند داشت. اینجاست که بیشتر موارد خوب پنهان خود را توسعه می دهید. یکی از اصلی ترین پیشنهادات بعد از روان شناسی عادت برای مراجعان خواهد بود.

روان شناسی عادت و افراد مثبت

در کنار افرادی باشید که می خواهید عادات آنان را نیز اتخاذ کنید. این افراد همچنین شما را تشویق می کنند تا زمانی که انگیزه و امید خود را از دست می دهید به مبارزه برای رسیدن به خود بهتر ادامه دهید. طبیعتاً شرکت مثبت ذهنتان را تقویت می کند که این امکان را می دهد که تلاش بیشتری در مسیر درست انجام دهید و عادت مثبت داشته باشید.

4. روال ایجاد کنید

اگر به حلقه عادت نگاه کنید، سه جزء وجود دارد. نشانه و پاداش دو جزء هستند که واقعاً نمی توانید آنان را کنترل کنید. مغزتان تصمیم خواهد گرفت که چه چیزی باعث آن می شود. به طور مشابه، ذهنتان نیز به تنهایی پاداش را احساس خواهد کرد.

تنها چیزی که در این فرایند می توانید در هنگام ایجاد عادات جدید کنترل کنید، روال است. هر بار که این عادت ایجاد می شود، همان روال رخ می دهد. بنابراین، اجازه دهید مغزتان به پیروی از روال خاص منظم شود و سپس با تمرین های گوناگون آن را ذره، ذره تقویت کنید.

روان شناسی عادت

روان شناسی عادت و ایجاد روال

 

برای مثال، اگر می خواهید قبل از خواب، خواندن کتاب را به عادت تبدیل کنید، باید برای مدتی آگاهانه تلاش کنید. با کنار گذاشتن گوشی هوشمند خود شروع کنید که حواستان پرت نشود. چراغ مطالعه کنار تخت خود را روشن و بقیه چراغ ها را خاموش کنید. کتابی در دسترس داشته باشید تا هیچ روزی خواندن را فراموش نکنید.

باید چند بار این روال را دنبال کنید، قبل از اینکه ذهنتان آن را درگیر کند. سپس، به تدریج به خواندن قبل از خواب و بعد از چند هفته و حتی گاهی ماه ها، عادت خواهید کرد. بعد از آن دیگر بدون خواندن چند صفحه به خواب رفتن غیرممکن خواهد بود.

سخن آخر

روان شناسی عادت بیان می کند که اگر برای موفقیت تلاش کرده اید، اما بارها و بارها شکست خورده اید، وقت آن است که تمرکز خود را تغییر دهید. شما عوامل خارجی را سرزنش کرده اید و روی جنبه های اشتباه زندگی خود کار می کنید. چیزی که باید اصلاح کنید، عادت هایتان است که بتوانید به طور مداوم برای آینده ای بهتر تلاش کنید، حتی با رفتارهای ناخودآگاه این کار امکان پذیر خواهد بود.

درک روان شناسی شکل گیری عادت کمک می کند که زندگی سالم تر، مثبت تر و بسیار موفقی داشته باشید. بنابراین، شروع به استفاده از این نکات در زندگی روزمره خود کنید تا بر عادات خود کنترل داشته باشید.

حواستان باشد که قدم اول همواره سخت خواهد بود، اما در ادامه راحت تر قادر به رسیدن به نتایج هستید. موفق شدن زمان نیاز دارد و باید برای آن چیزی که هدف نام گذاری می کنید، تلاشی دو چندان انجام دهید.

منبع:

 

2.7/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx