8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع 

برخی از مردم بیشتر از مرگ از صحبت کردن در جمع می ترسند. من می دانم که غیر عادی به نظر می رسد، اما وقتی به آن فکر می کنید، منطقی است. اجداد ما برای زنده ماندن به یکدیگر نیاز داشتند. پذیرش یا طرد اجتماعی به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ بود؛ و اگر یک موقعیت وجود داشته باشد که در آن خطر رد شدن دسته جمعی وجود داشته باشد، آن سخنرانی در جمع است. جای تعجب نیست که بسیاری از ما آن را وحشتناک می ‌دانیم. این غریزه بقای ما است که وارد عمل می شود.

با این حال، صحبت کردن در جمع یک مهارت ضروری در بازار کار امروزی است. اگر می خواهید بدانید چگونه مهارت های صحبت کردن عمومی خود را بهبود دهید، به خواندن نکات و استراتژی هایی که به شما کمک می کند سخنران عمومی بهتری باشید، ادامه دهید.

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت اول)

اهمیت مهارت های سخنرانی در جمع

مهارت های ارتباط گفتاری قوی برای یک شغل یا کسب و کار موفق ضروری است. بر اساس مطالعه انجمن کالج ها و دانشگاه های آمریکا، اکثر مدیران اجرایی و مدیران استخدامی مهارت های ارتباط کلامی قوی را در اولویت قرار می دهند.

اکثر مشاغل به درجاتی از سخنرانی عمومی نیاز دارند، چه ارائه یک سخنرانی برای تیم شما یا سخنرانی در یک کنفرانس؛ اما پاسخ دهندگان نظرسنجی گزارش دادند که کمتر از نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در این زمینه مهارت رضایت بخشی دارند.

سخنرانی عمومی مستلزم این است که شما ایده های خود را به وضوح ارائه دهید. در عین حال، باید تصویری از خود ارائه دهید که همدلی را در مخاطبانتان القا کند؛ اما بسیاری از ما اضطراب سخنرانی در جمع را تجربه می کنیم. این می تواند مانع از توانایی شما در انتقال پیام و جذب مخاطب شود.

سخنرانی در جمع تنها در محل کار مهم نیست. ترس از سخنرانی در جمع نیز می تواند بر زندگی شخصی شما تأثیر بگذارد. ممکن است در ارتباط با خانواده یا دوستان سوء تفاهم ایجاد کند یا شما را از شرکت در فعالیت ها باز دارد. برای مثال، ممکن است از صحبت در مورد ایده ها یا برنامه های خود یا سخنرانی در مراسم عروسی یا اجتماعی خودداری کنید.

ناتوانی در برقراری ارتباط با ایده های خود منجر به احساس سوء تفاهم می شود. این می تواند منجر به ناامیدی، تنهایی و حتی اضطراب اجتماعی شود؛ اما اگر ترس از صحنه دارید، نگران نباشید، شما تنها نیستید. تعداد کمی از مردم با استعداد ذاتی برای سخنرانی در جمع متولد می شوند.

این خبر خوبی است، زیرا به این معنی است که این مهارتی است که می توانید یاد بگیرید؛ بنابراین بیایید به چگونگی تبدیل شدن به یک سخنران عمومی بزرگ بپردازیم.

چگونه مهارت های سخنرانی در جمع را بهبود بخشیم: 4 عاملی که باید در نظر داشته باشید.

توسعه مهارت های سخنرانی در جمع شما فواید زیادی در یک محیط کاری دارد. همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. حتی اگر فردی درونگرا هستید یا از اضطراب مزمن رنج می برید، غلبه بر ترس و یادگیری یک سخنران عمومی عالی امکان پذیر است.

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت اول)

در ادامه چهار عامل وجود دارد که بر توانایی شما در برقراری ارتباط موثر تأثیر می گذارد:

 1. کنترل صدا

صدای شما اساسی ترین ابزار ارتباطی شماست. یادگیری استفاده صحیح از آن برای بهبود سخنرانی عمومی شما کلیدی است.

تنفس دیافراگمی یک تکنیک مفید کنترل صدا است. این کار می تواند قدرت و وضوح بیشتری به صدای شما بدهد و از تنگی نفسی که اضطراب ایجاد می کند، جلوگیری کند.

برای انجام این تکنیک، شکم خود را شل کنید و اجازه دهید در حین نفس کشیدن منبسط شود. دم و بازدم خود را تا هر کدام به چهار مرتبه افزایش دهید.

تمرین این نوع تنفس بدون صحبت کردن به شما کمک می کند تا برای استفاده از آن در حین صحبت کردن آماده شوید. همچنین به آرامش اعصاب شما هم کمک می کند.

در طول رویداد سخنرانی عمومی خود، از تنفس دیافراگمی برای کنترل سه جنبه اصلی صدای خود استفاده کنید:

 • بلندی صدا
 • لحن
 • گام صدا
 1. زبان بدن

زبان بدن شما ترکیبی از ژست ها، حالات چهره و حرکات شماست.

این بخشی جدایی ناپذیر از نحوه ارتباط ما است. این کار به مخاطبان شما کمک می کند تا تفاوت های جزئی پیام شما را بهتر درک کنند.

اگر زبان بدن شما با چیزی که می خواهید منتقل کنید مغایرت داشته باشد یا نامنسجم به نظر برسد، صحبت شما گیج کننده خواهد بود. وقتی افراد را گیج کنید، توجه آنها را از دست می دهید.

برای بهبود زبان بدن و جذب مخاطب از نکات زیر استفاده کنید:

 • صاف بایستید و در صورت امکان از خم شدن خودداری کنید.
 • مطمئن شوید حالت چهره تان با پیام شما همخوانی دارد.
 • بی حرکت بمانید. حرکت مداوم می تواند حواس مخاطب را پرت کند یا نحوه دریافت پیام شما را تغییر دهد.
 • قبل از سخنرانی خود ژست های قدرتی را تمرین کنید. این کار استرس را کاهش می دهد و اعتماد به نفس شما را بالا می برد. سعی کنید بایستید و پاهای خود را از هم باز کنید و دست ها را بالا بیاورید. چند نفس عمیق بکشید، سپس ببینید چه احساسی دارید.
 • یک سخنرانی TED را تماشا کنید و زبان بدنی را که سخنرانان موفق استفاده می ‌کنند، شناسایی کنید.

8 نکته برای بهبود مهارت های سخنرانی در جمع (قسمت اول)

 1. ارائه

ارائه روشی است که شما صحبت می کنید. ارائه خوب برای مخاطبان برای درک سخنرانی شما ضروری است.

این نکات را برای بهبود ارائه خود دنبال کنید:

 • با سرعت یک مکالمه معمولی صحبت کنید. از تند صحبت کردن بپرهیزید زیرا افراد در حجم گستردگی آنچه می گویید گم می شوند؛ اما خیلی آهسته هم صحبت نکنید چون حوصله شان سر می رود.
 • به طور مرتب مکث کنید. این به افراد فرصت می دهد تا مفاهیم و ایده ها را درک کنند. همچنین باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
 • زمزمه نکنید و کلمات خود را نخورید، به وضوح کلمات را بیان کنید.
 • از ایجاد صداهایی مانند «آهه» یا «أمم» بین کلمات خودداری کنید. اگر برای فکر کردن به زمان نیاز دارید، کمی مکث کنید. چند ثانیه سکوت اشکالی ندارد.
 1. ارتباط با مخاطبان

اگر می خواهید مخاطبان به شما گوش دهند، باید از همان ابتدا آنها را درگیر کنید.

روش های زیر برای ارتباط با مخاطبان شما هستند:

 • لبخند بزنید و به حضار سلام کنید. از حضور آنها تشکر کنید. این کار بین شما و مخاطب پلی ایجاد می کند و فضایی برای گفتگو ایجاد می کند.
 • به دنبال افرادی در میان مخاطبان باشید که به نظر می رسد فعالانه در سخنرانی شما شرکت می کنند. تصور کنید فقط با آنها صحبت می کنید.
 • تا حد امکان با افراد بیشتری ارتباط چشمی برقرار کنید. این کار به برقراری انتقال بهتر مطالب با مخاطبان شما کمک می کند.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/how-to-improve-public-speaking

 

1.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx