حذف هدر رفت ها از زندگی چگونه امکان پذیر است؟

یک نظر اضافه کنید
23 دقیقه مطالعه

مواردی که باعث هدر رفت در زندگی به حساب می آید ممکن است چیزی فراتر از موارد اضافی در سطل زباله شما باشد! امروزه بسیاری از افراد ممکن است در برخی از قسمت های زندگی خود مانند نحوه صرف زمان، پول و جایی که انرژی خود را در آن استفاده می کنند با هدر رفت زندگی دست و پنجه نرم کنند.

اما آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که “با حذف این ضایعات از زندگی خود می توانید حس هدف داشتن و تعادل را در زندگی خود برگردانید؟” یا “چطور می توانید با حذف هدر رفت از زندگی بتوانید به راحتی جذب موفقیت و رشد فردی را به همراه بیاورید؟” اگر می خواهید زندگی بهتری بسازید، در ادامه با ما همراه باشید.

حذف هدر رفت از زندگی به چه نکاتی نیازمند است؟

بسیاری از افراد بدون آنکه متوجه این موضوع شوند که در روند زندگی خود با حذف فعالیت های اضافی می توانند موفقیت، ثروت، عشق و دیگر موارد را به ارمغان بیاورند، به ادامه زندگی و فعالیت های خود می پردازند. اما نکته قابل توجهی که می توان به آن اشاره کرد این است که نیمی از افراد نمی دانند چطور می توانند با حذف هدر رفت از زندگی روند رشد و فعالیت های خود را به نوعی بنا کنند که یک زندگی پر رونق و پرنشاط تری داشته باشند. اگر شما جزء این دسته از افراد هستید، دیگر نگران این موضوع نباشید! زیرا در ادامه می خواهیم به چند نکات در مورد این موضوع اشاره کنیم.

14 نکته در مورد چگونگی حذف هدر رفت از زندگی

از مسیر و اهداف خود پیروی کنید: اولین قدمی که می توان به آن اشاره کرد این است که شما می توانید با داشتن یک دفترچه یادداشت فعالیت های روزانه خود را به مدت یک هفته در آن بنویسید. با انجام دادن این روند شما می توانید از الگوهای بیهوده دوری کنید و زمان بیشتر خود را صرف رسیدن و انجام دادن اهداف خود کنید.

 با نوشتن این فعالیت ها به مرور زمان شما متوجه می شوید که چه مواردی باعث هدر رفتن زمان و انرژی شما می شود. پس در نتیجه اولین قدم برای تغییر عادات و جلوگیری از هدر رفت زندگی این است که به نکات اضافی توجه ویژه ای کنید.

موارد اضافی را به یاد داشته باشید: با در نظر گرفتن هزینه های اضافی و اسراف کننده شما می توانید تصویر واضحی از مواردی که سبب از بین رفتن مواردی در زندگی می شود، دوری کنید. به عنوان مثال شما می توانید با داشتن یک برنامه ریزی مناسب و کنار گذاشتن بخشی از درآمد خود هر ماه مبلغی را پس انداز کنید.

 این روش به شما استقلال مالی بیشتری می دهد و سبب می شود که هر یک از نیازهای خود را مانند مسکن، مواد غذایی، نیازهای اجتماعی و دیگر موارد را به راحتی دسته بندی و به آن ها رسیدگی کنید. در این روش همچنین سعی کنید صورت حساب ها و سایر مهلت های پرداخت را در تقویم خود علامت گذاری کنید. این روش سبب می شود که شما هیچ وقت با هزینه های کلان غافلگیر نشوید.

با تنظیم بودن بودجه مالی و هزینه های واقع بینانه به شما کمک بسیاری در حذف هدر رفت از زندگی می کند . با انجام دادن این موارد شما به مرور زمان روند موفقیت و رشد فردی را در زندگی خود احساس می کنید.

مدیریت زمان و انرژی: یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در زندگی بسیاری از افراد وجود دارد و باید به آن توجه کرد، مدیریت زمان و انرژی است. شما می توانید برای هر روز خود اهدافی تعیین کنید و برنامه آن را بنویسید. این عمل دستیابی راحت تر به اهداف را برای شما فراهم می کند.

داشتن برنامه ریزی به افزایش بهره وری فعالیت های شما کمک می کند. همچنین انرژی و زمان بیشتری را برای رسیدن به اهداف خواهید داشت.

سعی کنید موارد اتلاف  زندگی را حذف کنید: امروزه بسیاری از افراد به خصوص جوانان زمان و انرژی خود را در دنیای مجازی به اصطلاح هدر می دهند. برای رسیدن به موفقیت در زندگی شما می توانید روند زندگی خود را سازماندهی کنید. به عنوان مثال برای انجام دادن یک حرفه و فعالیتی می توانید مدتی تلفن همراه خود را خاموش کنید و در یک زمان واحد روی فعالیت خود تمرکز کنید.

در ابتدا این روش می تواند کمی دشوار به نظر برسد اما با پیدا کردن و معاشرت با افرادی که در زندگی خود مدیریت و سازماندهی دارند، می تواند به مرور زمان روی عادات و رفتار شما نیز تأثیر بگذارد. داشتن فرد و دوستی که در زندگی خود سازماندهی دارد نه تنها قادر است به شما انگیزه دهد، بلکه باعث می شود عادات مضر و اتلاف زندگی را به شما گوش  زد کند.

هر کاری را در زمان خودش انجام دهید: سعی کنید در روند زندگی خود از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنید. بسیاری از ما در زندگی تجربه کرده ایم که با اتلاف در زمان نمی توانیم به بسیاری از فعالیت های روزمره رسیدگی کنیم. به نظرتان در این روند باید به چه نکاتی توجه کرد؟ سعی کنید سایر عوامل مزاحم کننده که سبب تلف کردن وقت شما می شود را محدود کنید.

مانند تلویزیون نگاه کردن، پرسه زدن در دنیای مجازی و اینترنت، خیال پردازی ها و دیگر موارد. با حذف هدر رفت از زندگی در شما رشد فردی را بوجود می آورد. می توانید در بین فعالیت های خود استراحت کوتاهی را برنامه ریزی کنید که برای رسیدن به اهداف خود با انرژی بیشتری ادامه دهید.

حذف هدر رفت از زندگی

به خودتان پاداش دهید: شاید باورتان نشود اما یکی از هیجان  آور ترین روشی که می تواند به شما انگیزه دهد، پاداش دادن به خودتان است! اما به نظرتان در چه مواردی می توانید به خود پاداش دهید؟ پاسخی این سوال این است که در هر زمانی که توانستید به حذف هدر رفت از زندگی دست پیدا کنید و موردی را به راحتی از عادات اتلاف وقت خود حذف کنید، زمان پاداش دادن به خودتان فرا می رسد! شما لایق این هستید که حتی موفقیت های کوچک خود را جشن بگیرید. زیرا با هر قدمی که بر می دارید شما را به اهداف خود نزدیک تر می کند.

از فرصت های خود نهایت استفاده را کنید: باید این را بدانید که محدود کردن خود و امتناع از رویارویی با چالش ها سبب پیشرفت شما نمی شود، بلکه باید شجاعت و جرئت این را داشته باشید که خود را به دل حوادث بیندازید و تجربه های زیادی را در این مسیر پر هیجان بدست آورید. نه تنها باعث کشف مسیرهای جدید در مسیر زندگی شما می شود، بلکه سبب ایجاد فرصت های بهتر برای رسیدن به اهداف شما را فراهم می کند.

تسلیم نشوید: تسلیم شدن خود نسبت به انتظارات دیگران به نوعی اتلاف وقت به شمار می آید. همیشه سعی کنید در مسیر زندگی خود به آنچه که علاقه دارید بپردازید و وقت خود را صرف انجام کارهایی کنید که دوست دارید . افق های پیش روی خود را گسترش دهید و با این روش متوجه شوید به کجا تعلق دارید و باید انرژی خود را در چه مسیری صرف کنید.

با افراد نامناسب رفت و آمد نکنید: هدر رفت زندگی صرفاً به معنای اتلاف وقت و گذراندن وقت در دنیای مجازی نیست. در زندگی ممکن است با افرادی روبرو شوید که انرژی و وقت شما را بیش از اندازه هدر می دهند. اگر متوجه شوید که این دسته از افراد در زندگی شما وجود دارند، بهتر است هر چه سریع تر رابطه خود را با آن ها کم کرده و در عوض به دنبال افرادی بگردید که به شما احساس امنیت، محبت و احترام می دهند.

زندگی هر فردی یکی از با ارزش ترین مسائلی است که می تواند داشته باشد. پس درک کنید که زمان و توجه شما ارزشمند است و شما لایق بهترین ها هستید. باید در این مسیر خود را در اولویت قرار داده و حذف هدر رفت از زندگی را الگو خود قرار دهید.

شکست ها را بپذیرید و به دنبال فرصت های جدید باشید: همه ما ممکن است برای رسیدن به اهداف زندگی خود با شکست روبه رو شویم. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هر شکستی که انسان به آن می رسد تجربه هایی را در بر می گیرد که می توان با استفاده از آن ها به موفقیت و رشد فردی دست پیدا کند.

حذف هدر رفت از زندگی

به دنبال شروع های جدید باشید: شاید در زندگیتان برای حذف هدر رفت از زندگی با افراد قطع رابطه کنید. درست است که قطع رابطه کردن با افراد نزدیک کار آسانی نیست، اما این امر برای رشد شما ضروری به حساب می آید. سعی کنید احساسات خود را روی کاغذ بیاورید یا در طبیعت قدم بزنید. این کارها به شما آرامش می دهد که بتوانید زندگی جدیدی را به دور از هدر رفت زندگی آغاز کنید.

نگرش های خود را تغییر دهید: اگر دچار روزمرگی زندگی شدید، سعی کنید برخی موارد را انجام دهید. به عنوان مثال مدیتیشن کنید، الگوهای سالم خواب را دنبال کنید، آهنگ های ملایم گوش دهید و غیره. داشتن کمبود خواب منجر به عدم بهره وری و رشد فردی شما می شود و به مرور زمان دچار اتلاف وقت و هدر رفت در زندگی می شوید. با شناخت عوامل استرس  زا قادر خواهید بود موقعیت ها را بهتر بشناسید و روزانه زمانی را صرف کاهش اضطراب خود کنید و مطمئن شوید که شب ها به موقع به رخت خواب می روید.

از روش های مثبت اندیشی پیروی کنید: داشتن ذهنی پویا و مثبت به شما کمک می کند که بتوانید از مسیرها و روش های مختلف الهام بگیرید. عدم داشتن الهام می تواند انرژی و وقت شما را هدر دهد. برای جلوگیری از این روش می توانید هر روز صبح جملات مثبت و ترکیبی را برای خود بازگو کنید و جنبه های مثبت شخصیتتان را برای خود یادآوری کنید.

 پیروی کردن از خشم و عصبانیت در زندگی نه تنها شما را عصبی تر می کند، بلکه می تواند روز به روز به خشم شما اضافه کند و شما را از موفقیت های مسیر باز دارد. به جای پیروی کردن از خشم و عصبانیت می توانید زمان خود را صرف داشتن نکات و تفکرات مثبت کنید.

به فکر سلامتی خود باشید: به جای داشتن یک روتین روزانه که زمان خود را هدر می دهید می توانید این زمان را صرف انجام کار های دیگری کنید. به عنوان مثال زمانی و برای خوردن وعده های غذایی مناسب و ورزش اختصاص دهید. این روند به داشتن سلامت بدن و ذهن شما کمک می کند.

با داشتن یک صبحانه سالم می توانید احساس خستگی در حین ورزش را کاهش دهید. همچنین می توانید با خوردن مقدار زیادی آب به سلامتی بدن خود کمک کنید. با انجام دادن این روند به مرور زمان متوجه می شوید که احساس سالم و شاداب تری دارید و حذف هدر رفت از زندگی خود را به خوبی انجام داده اید.

حذف هدر رفت از زندگی

مواردی که می توان از آن به عنوان هدر رفت های زندگی اشاره کرد

هدررفت های زندگی نه تنها در زندگی شخصی افراد وجود دارد، بلکه در جوامع بزرگ تر اجتماعی یا محل کار نیز می توان به آن اشاره کرد. کافی است کمی نگاه به اطراف خود بیندازید و متوجه این هدر رفت های زندگی شوید. با داشتن یک برنامه مناسب و دقیق می توانید با حذف هدر رفت از زندگی مسیری سالم و جامعه مناسبی ایجاد کنید.

در ادامه به چند نمونه از جلوگیری این موارد نگاهی بیندازیم

نکاتی برای جلوگیری از هدر رفت ها در خانه: بهترین مکانی که می توانید برای شروع تغییر از آن استفاده کنید خانه خود شما است! چه مکانی از این بهتر؟ پس سعی کنید یاد بگیرید چطور می توانید روش های کاهش هدر رفت در خانه و زندگی خود را انجام دهید.

می توانید از وسایل بازیافت شده استفاده کنید: بسیاری از افراد وجود دارند که برای کمک به حفظ طبیعت از وسایل بازیافت شده برای ساخت منزل خود استفاده می کنند. به عنوان مثال شما می توانید از این وسایل برای شیشه، پنجره ها و دیگر موارد بهره مند شوید. یا در موارد دیگر می توانید در طول روز اگر از وسایل برقی استفاده ای نمی کنید، بهتر است آن ها را از پریز بکشید که در حفظ برق نیز صرفه جویی کرده باشید.

جلوگیری از هدر رفت ها در حوزه مدارس: یکی دیگر از مواردی که می توان برای جلوگیری از هدر رفت ها به آن اشاره کرد، مدارس است. هر ساله تعداد زیادی از افراد به مدارس یا دانشگاه ها برای تحصیل می روند. اما حتی در این زمینه نیز می توان از برخی هدر رفت های غیر ضروری جلوگیری کرد. به عنوان مثال:

  • والدین می توانند قبل از شروع سال تحصیلی جدید موارد سال گذشته را بررسی کنند. به عنوان مثال بسیاری از اقلام از سال گذشته باقی مانده اند که می توانند دوباره از آن ها استفاده کنند؛
  • والدین برای کم کردن مصرف هدر رفت می توانند از ظروف غذایی چند بار مصرف برای فرزندان خود استفاده کنند. این امر کاهش چشم گیری در حذف هدر رفت ها از زندگی می کند؛
  • دانش آموزان و دانشجویان نیز می توانند هنگام خرید ناهار فقط آن چیزی را که نیاز دارند تهیه کنند. خرید و استفاده بیش از حد از غذاها سبب دور ریزی آن ها می شود که می توان با داشتن یک برنامه ریزی مناسب، به حذف هدر رفت  از زندگی کمک بزرگی کنید.

حذف هدر رفت از زندگی

نکاتی برای جلوگیری از هدر رفت ها در محل کار

فکر کنید شما در سازمان یا شرکتی مشغول به کار هستید، با توجه به جلوگیری از هدر دادن، چه کارها و ویژگی هایی می توان انجام داد که در آن حذف هدر رفت  از زندگی را الگوی خود قرار داد؟

به عنوان مثال می توان:

  • در بعضی موارد که می توانید، به جای استفاده از کاغذ، اسناد مهم را برای خود ایمیل کنید یا در هاردی آن ها را ذخیره کنید؛
  • می توانید چاپگر خود را به دوستدار محیط زیست تبدیل کنید! به عبارت دیگر با تغییر برخی تنظیمات چاپگر قادر خواهید بود که چاپ خود را به صفحات دو طرفه تغییر دهید. با این روش از هدر دادن کاغذ تا حد چشم گیری کمک می کنید؛
  • در برخی موارد می توانید از صورت حساب های خود به عنوان کاغذهایی برای پیش نویس سریع استفاده کنید؛
  • روش دیگری که امروزه توجه بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است، خرید سبز به حساب می آید. این روش به این منظور است که با استفاده از موارد بازیافت شده شما می توانید از هدر رفت های زندگی جلوگیری کنید. به عنوان مثال با خرید کاغذ های بازیافت شده قادر خواهید بود که به رشد و حفظ محیط زیست کمک شایانی کنید.

نکاتی در مورد جلوگیری از هدر رفت در سفر

بسیاری از مسافران زباله های زیادی در طول سفر خود تولید می کنند. این عمل آن ها نه تنها به طبیعت آسیب جبران ناپذیری می زند، بلکه سبب زشت شدن ظاهر طبیعت نیز می شود. چند نمونه از ویژگی هایی که می توانید در سفر خود به آن توجه کنید این است که:

  • هنگام بازدید از سواحل و پارک ها سعی کنید حتما تمام چیزهایی را که با خود آورده اید، دوباره بدون ایجاد آلودگی و مزاحمت، از طبیعت خارج کنید
  • سفر در روزهای گرم تابستان سبب تشنگی شما می شود. سعی کنید ظروف نوشیدنی های خود را بازیافت کنید یا در طول سفر در کیسه هایی قرار دهید که بتوانید پس از خروج از طبیعت آن ها را در سطح زباله بیندازید
  • به جای استفاده از ظروف پلاستیکی می توان از ظروف بازیافت شده استاندارد برای خوردن غذا و تفریحات خود استفاده کنید.

آیا تا به حال به این تغییر در زندگی خود فکر کرده اید؟

به نظر شما چند درصد از افراد روی زمین به حذف هدر رفت  از زندگی خود توجه می کنند؟ چند درصد از افراد برای داشتن موفقیت و رشد فردی در زندگی خود به این نکته توجه می کنند که بتواند از تک تک لحظات و زمان های خود نهایت استفاده را بکنند؟

 می توان گفت درصد کمی از افرادی که روی کره خاکی قرار دادند که توجه ویژه ای به این مورد دارند و با داشتن یک برنامه ریزی مناسب برای رسیدن به اهداف زندگی خود تلاش می کنند. توجه به این موضوع نه تنها برای خود فرد مفید است، بلکه می تواند برای نسل های آینده نیز ویژگی ها و موارد مفیدی را به جای بگذارد.

حذف هدر رفت از زندگی

اگر در زندگی خود زمان زیادی را برای اتلاف و هدر دادن زمان خود سپری می کنید، بهتر است با پیشنهاد ما به مدت یک هفته روند و رویه زندگی خود را تغییر دهید! می توانید از موارد کوچکی که روزمره زمان زیادی را برای آن صرف می کنید شروع کنید.

 به عنوان مثال می توانید از همین تلفن های همراهی که در زندگی همه ما وجود دارد و توانسته است افراد را به خود مشغول کند، شروع کنید. روزانه با کمتر استفاده کردن از این وسیله قادر خواهید بود که زندگی بهتری را برای خود رقم بزنید.

کلام آخر

شما می توانید با حذف هدر رفت از زندگی روند و تکامل فعالیت های خود را به نوعی بسازید که روز به روز موفقیت و رشد فردی خود را مشاهده کنید. در ابتدا انجام دادن این روش می تواند کاری دشوار به نظر برسد اما تنها کافی است با انجام دادن دو یا سه مورد از حذف هدر رفت ها در زندگی خود روند موفقیت خود را آنطور که می خواهید بسازید!

 روند حذف هدر رفت از زندگی نه تنها در زندگی شخصی افراد، بلکه همانطور که در بالا به آن اشاره کرده ایم در جوامع بزرگتر هم قابل انجام و پیگیری است. از آنجایی که وقت طلا است و همه افراد در برابر زندگی و زمان خود مسئول هستند، برای استفاده از تک تک لحظات خود، باید برنامه ریزی های موفقی هم داشته باشند. پس شما هم اگر تاکنون به این مورد توجه نکرده اید، زمان آن رسیده است که دست روی زانوی خود بگذارید و هدر رفت های زندگیتان را حذف کنید!

منبع:

https://www.epa.gov/recycle/reducing-waste-what-you-can-do#Tips%20for%20Communities

https://www.wikihow.com/Remove-Waste-from-Your-Life

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx