تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

آیا تابحال به تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکانتان فکر کرده اید؟ مدرسه قسمتی از زندگی ماست. بچه ها بخشی از کودکی و نوجوانی خود را د  ر مدرسه می گذرانند. مدرسه تنها تلاش در آموختن درس های مختلف به کودکان ندارد؛ بلکه تلاش می کند تا شخصیت آنها را به گونه ای بسازد تا درآینده روابط موفقی در محیط کار و اجتماعات داشته باشند.

افراد برای داشتن آینده ای بهتر در بازار مشاغل، به مدرسه می روند. آنها با رشته ی موردعلاقه خود آشنا می شوند؛ سال ها تحصیل می کنند، درآن مهارت می یابند و برای بازار کار آماده می شوند. افکار و اعتقادات والدین در رابطه با شغل های مختلف، مدرسه ای که در آن تحصیل می کنند و نمراتی که کسب می کنند نیز در آینده شغلی آنها تاثیر دارد.

تاثیر والدین در آینده شغلی کودکان

والدین چگونه میتوانند مطمئن شوند فرزندانشان برای انتخاب شغلی که در آینده خواهند داشت آماده هستند؟ امروزه برخی از والدین تنها به رشته های معروف تر مانند پزشکی، مهندسی، معلمی، حسابداری و … متکی هستند؛ فارغ از اینکه رشته های منحصر به فرد بیشتری وجود دارد که دختران و پسران میتوانند در آنها استعداد های خود را شکوفا کنند و آینده ای بهتر در شغل و زندگی خود داشته باشند.

برخی از والدین تنها به جذب ثروت در آینده فرزندانشان فکر می کنند و به علایق آنها و تاثیری که می تواند در آینده شان داشته باشد بی توجه هستند. در ادامه آقای راهول دراوید می گوید:

با توجه به تغییر سریع جامعه هیچ تضمینی نیست که ثابت کند یک شغل برای ۱۰ تا ۲۰ سال ثابت بماند. بنابراین بهتر است بی توجه به شغل های مختلف از فرزندانمان حمایت کنیم و برای آنها پایه ای قوی فراهم سازیم تا آنها با تکیه بر آن برای ساختن هر آینده ای که می خواهند تلاش کنند و هیچ چیز نمی تواند همانند مدرسه پایه ای قوی فراهم سازد و استعدادهای فرزندانمان را پرورش دهد.

بنابراین بهتر است والدین بی توجه به افکار خود در رابطه با شغل های مختلف، تنها پشتیبانی محکم برای فرزندان خود باشند، و تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکانشان را تماشا کنند.

تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

حتما بارها شنیده اید که مدرسه را خانه دوم می نامند. این عبارت کاملا درست است، زیرا انسانها بسیاری از سال های رشد خود را در مدرسه میگذرانند و بسیاری از آموخته های خود را در مدرسه به دست می آورند. با این حال مدرسه تنها به این معنا نیست که انسان ها را وادار به یادگیری کند و فرصت های شغلی برای آنها فراهم کند، بلکه صبر، مهربانی، روابط موفق، مسئولیت پذیری و هر چیزی که برای تبدیل شدن به یک انسان خوب و با شخصیت لازم باشد را فراهم می سازد.

مدرسه مانند پله های موفقیت عمل می کند و کودک را به سمت شغل های مختلف هدایت می کند. تنها داشتن نمرات و سوابق تحصیلی خوب برای موفق بودن در یک شغل کافی نیست، برای اینکه کودکان در کاری بهترین باشند باید صبر، اراده، استقامت، تلاش  و کوشش داشته باشند و این موارد چیزهایی هستند که ما را به مدرسه وصل می کنند. یک مدرسه خوب تمام چیزهایی که برای آینده کودکان مفید باشد به فرزندان شما می آموزد و آنها را به سمت اهدافشان هدایت می کند. همچنین مدارس کمک می کنند تا کودکان دایره اجتماعی خود را گسترش دهند و مکانی خارج از زندگی با خانواده خود فراهم سازند. اینجاست که یک کودک دوستان متفاوتی پیدا می کند و زندگی خارج از خانواده را درک میکند.

در ادامه به مطالعه چند روش میپردازیم که در فرصت های شغلی فرزندان شما تاثیر میگذارد.

تحصیلات

مدرسه  در درجه اول مسئول رشد تحصیلی کودک است پایه و اساس آموزش برای شغل های مختلف را آماده می کند. هیئت علمی مدرسه مسئول کمک به دانش آموزان و راهنمایی آنها برای یافتن شغل مناسب است. اهمیت ندارد که یک کودک به چه رشته ای علاقه دارد و در آینده می خواهد چه شغلی داشته باشد، چیزهای خاصی وجود دارد که باید یاد بگیرد، برای مثال از اعداد، حروف و خواندن ساعت گرفته تا معادلات و قواعد زبانی.

یک مدرسه اطلاعاتی در رابطه با تاریخ، جغرافیا، زیست، فرهنگ، نوع برخورد در اجتماع و… را به دانش آموزان آموزش می دهد. به آنها می آموزد دلیل علمی اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می دهد چیست، معادلات سخت و پیچیده ریاضی را چگونه حل کنند، با یک موضوع انشایی دلنشین طرح کنند، بتوانند رزومه ای کامل و قابل قبول ارائه دهند و حتی در کارهای هنری به خوبی عمل کنند.

زمانی که یک کودک پس از ۱۲ سال تحصیل از مدرسه فاغ التحصیل می شود و به عنوان یک جوان وارد جامعه میشود، تمام چیزهایی که در طول ۱۲ سال یادگرفته به او کمک می کند تا راحت تر وارد اجتماع شود و با جامعه کنار بیاید.

تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

کارگروهی

انسان ها باید در کارهای گروهی و ارتباط گیری با دیگران مهارت داشته باشند، مهم نیست که می خواهید چه شغلی داشته باشید. آیا می خواهید یک هنرمند باشید؟ شما باید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید. آیا می خواهید یک معلم باشید؟ شما باید با دانش آموزان خود ارتباط برقرار کنید. دانش آموزان در مدرسه با افراد مختلفی سرکار دارند، آنها با معلم و معاونین، همکلاسی هایشان، والدین دوستانشان، سالمندان، نوجوانان و کارمندان پشتیبانی برخورد می کنند؛ این برخورد ها به آنها این فرصت را می دهند تا بهتر یاد بگیرند در برخورد با دیگران باید چگونه رفتار کنند، زیرا کودکان در مدرسه والدین خورد را در کنارشان ندارند تا به آنها بگویند باید چگونه رفتار کنند و به دنبال راه حل باشند.

از این رو، مدرسه در برقرار کردن ارتباط به آنها کمک می کند و موجب افزایش مهارت ارتباطی کودکان می شود. فردی که آموخته باشد چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند و در آن مهارت داشته باشد مهم نیست که در چه حرفه ای مشغول باشد، مطمئنا موفق خواهد شد و این موفقیت ها هم حاصل تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان است.

مسئولیت پذیری و مهارت رهبری

یک مدرسه فرصت های متفاوتی به دانش آموزان می دهد تا مهارت های رهبری و مسئولیت پذیری آنها را تقویت کند. در مدرسه به همه دانش آموزان نقش های مختلفی داده می شود ، از سازمان دهی جشن ها گرفته تا عضو شورا و ناظر کلاس بودن. علاوه بر اینها برگزاری جشنواره ها و مسابقات که از طرف ادارات شکل می گیرد، روش بسیار خوبی برای از بین بردن ترس کودکان در مقابل تماشاگران است.

توسعه تعاملی اجتماعی

دانش آموزان در مدرسه دوستان جدیدی پیدا می کنند و روابط متفاوتی ایجاد و تجربه می کنند. همه ما دوستان زیادی داریم و می دانیم که دوستان بخش مهمی از زندگی ما هستند. دوستی ها گاهی اوقات می توانند طولانی مدت باشد که برای یک کودک بسیار خوشایند است و گاهی می تواند کوتاه و ناراحت کننده باشند.

همچنین دوستان میتوانند تاثیر چشمگیری در پیشرفت تحصیلی یکدیگر داشته باشند. بنابراین مدرسه این فضا را در اختیار کودکان قرار میدهد تا با هم سالان خود ارتباط برقرار کنند و اوقات خوشی را بگذرانند. همین دوستی های کوچک به کودک کمک می کند تا در آینده، زمانی که در محیط شغلی قرار گرفت راحت تر با همکاران خود ارتباط برقرار کند؛ و در اینجاست که میتوانیم تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان را ببینیم.

تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

مهارت های اجتماعی

یکی از مهم ترین تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان تقویت مهارت های اجتماعی آنها است. همه مدارس، بخصوص مدارس بین المللی کودکان را در معرض افراد مختلفی قرار می دهد که بسیار با خودشان متفاوت هستند و این جهان بینی آنها را را افزایش می دهد. بچه ها سنت و آداب و رسوم متفاوتی را از یکدیگر یاد می گیرند. مدارس بین المللی از بچه ها شهروندان جهانی فوق العاده ای می سازد.

انضباط و سخت کوشی

مدارس و معلمان با گفتن اهمیت رفتار خوب و اهمیت نظم و انضباط به دانش آموزان کمک می کنند تا مسیر درست را انتخاب کنند. در مدرسه تلاش می کنند تا به دانش آموزان احترام، فضل، پاکیزگی، مرتب بودن، وقت شناسی و … آموزش بدهند تا آنها را به فردی با شخصیت برای زندگی بهتر تبدیل کند.

همچنین آنها را تشویق می کنند تا برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند و بهترین نتایج را کسب کنند. دانش آموزان در مدرسه یاد می گیرند که تلاش و پشت کار در هر کاری نتیجه می دهد و آنها می توانند با تلاش و پشتکار در آینده به رویاهای خود برسند.

ویژگی های یک مدرسه خوب

  1. یک مدرسه خوب جامعه ای را که در آن تعبیه شده است را بهبود می بخشد.
  2. یک مدرسه خوب به سرعت با تغییرات اجتماعی سازگار می شود و روش آموزش خود را بروز می کند.
  3. یک مدرسه خوب از هر منبع، هدیه و کمکی که تاثیری مفید در رشد دانش آموزان داشته باشد دریغ نمی کند، بلکه تلاش می کند تا بهترین منابع را برای دانش آموزان فراهم سازد.
  4. یک مدرسه خوب دانش آموزانی دارد که بهترین اهداف را دارند و به یکدیگر کمک می کنند تا به اهداف خود برسند.
  5. یک مدرسه خوب معیارهای متفاوتی برای موفقیت دارد، معیارهایی که برای خانواده ها و افراد جامعه قابل درک باشد.
  6. یک مدرسه خوب تلاش می کند تا تمام مراکز فرهنگی و مدرسه هایی که با آنها در ارتباط است را نیز بهبود ببخشد.
  7. یک مدرسه خوب تلاش می کند تا همه ی دانش آ موزان و خانواده ها شرایط مساوی داشته باشند.
  8. یک مدرسه خوب وعده های توخالی نمی دهد و یا والدین را با اصطلاحات آموزشی گمراه نمی کند، بلکه تلاش می کند تا به همه ی وعده های خود عمل کند و با دانش آموزان و والدینشان به زبان خودشان صحبت کند.
  9. یک مدرسه خوب دانش آموزانی می سازد که به آینده امید دارند و آینده ی خود را بسیار درخشان می بینند.
  10. یک مدرسه خوب یک کتابخانه خوب با کتاب های آموزنده دارد تا شور و اشتیاق کتابخوانی را در دانش آموزان بیدار کند و …

همه اینها تنها بخشی از ویژگی های یک مدرسه خوب است؛ اما مدرسه هایی که تمام این ویژگی ها را داشته باشد می تواند فردی را تحویل جامعه دهد که در آینده و شغل خود موفق باشد تا هنگامی که دیگران او را می بینند شاهد تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان باشند.

تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان

در آخر

به طور خلاصه، انتخاب مدرسه مناسب برای آینده فرزندان شما و شکل گیری شخصیتشان بسیار مهم است. همچنین یک مدرسه خوب بهترین هدیه و پشتیبانی است که والدین می توانند به فرزندانشان بدهند. با توجه به پیشرفت روزانه علم، مشاغل تغییر خواهند کرد و ما از آینده آنها بی خبر هستیم؛ در نتیجه تنها کاری که میتوانیم انجام دهیم این است که بهترین آموزش را برای آنها فراهم کنیم.

آموزشی که به کودکان در شکوفاسازی استعدادهایشان کمک کند، فرصت های عالی را برای آنها فراهم سازد و تضمین کند ارزش هایی که فرزندان خود را با آن بزرگ می کنیم در آنها نیز منعکس شود و برای پیدا کردن منبعی که بهترین آموزش را داشته باشد، کافیست مدرسه ای مناسب انتخاب کنیم تا زمانی که کودکان از مدرسه فارغ التحصیل شدند و به بازار کار راه پیدا کردند شاهد تاثیر مدرسه در آینده شغلی کودکان باشیم.

منبع :

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx