خود­انگیزی در سختی ­ها و شکوفایی افراد

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

خود­انگیزی در سختی­ ها و شکوفایی افراد

درد برای همه قابل لمس است. اگر خوش ­شانس باشید، زمان­های سخت زندگی شما زودگذر خواهند بود. گاهی ممکن است این سختی­ ها پیامدهایی در پی داشته باشد که موجب ادامه­ دار شدن بعضی از سختی­ ها در زندگی افراد شود که با خودانگیزی در سختی­ ها توسط فرد رفع می­شود. مثل ویروس کرونا که جهانی و همه­ گیر شده و همچنان در حال ایجاد چالش ­های جدیدی برای افراد و سازمان­ها است، اما افراد با قدرت بیشتر و ایجاد انگیزه به مبارزه با آن پرداخته­اند.

مشکلات هرگز مورد استقبال کسی قرار نمی­گیرد و چیزی نیستند که افراد برای آن­ها از قبل برنامه ­ریزی کنند. با این حال سختی­ ها اجتناب­ناپذیر و ناگریزند، اما می­توانیم از سختی ­ها به عنوان یک معلم قدرتمند استفاده کنیم که این برای ما خبر بسیار خوبی است.

در میان گذاشتن مشکلات با دیگران و کمک به افراد در رفع آن­ها می­تواند بسیار اعتیادآور باشد و در زندگی انگیزه بوجود آورد.

مهم نیست در حال حاضر با چه سختی­ هایی دست و پنجه نرم می­کنید، مهم این است که باور داشته باشید که هر مشکلی را پشت سر می­گذارید، در رشد شما بسیار کمک می­کند.

مردی در حال تلاش برای بالا بردن سنگی بزرگ برای غلبه بر سختی ­ها و رشد فردی

خود انگیزی در سختی ها و شکوفایی افراد

رایج­ ترین سختی­ها

مردم سابقه ­ای طولانی در تجربه مشکلات و نحوه مقابله با آن براساس خودانگیزی در سختی ­ها دارند.

بیشتر مشکلات در 4 دسته قرار می گیرند که در ادامه به بررسی آن­ها می­پردازیم:

 • تروما شخصی: در بیشتر موارد غیر­منتظره و تکان­دهنده است. آسیب شخصی است که قابل کنترل نیست و فرد را سردرگم می­کند. این موضوع می­تواند از ویروس کرونا همه­ گیرتر و کشنده­تر باشد.
 • تبعیض و بی­عدالتی: ممکن است گاهی در محل کار یا بخش دیگری از زندگی افراد رخ دهد، که یکی از رایج­ترین سختی ­ها است. این سختی شامل طیف گسترده­ای از رفتار و اقدامات آشکار و ناآشکار که ممکن است عمدی و غیرعمدی باشد و می­تواند عواقب منفی طولانی ایجاد کند.
 • اشتباهات و ناکامی­ ها: اینگونه اشتباهات می­تواند فنی، حرفه­ای، اخلاقی یا استراتژیک باشد. مثلاً ناقص بودن محصول، تصمیم به استخدام فردی ضعیف و از دست دادن اعتبار یا سرمایه. در اکثر مواقع می­تواند مشکلات کوچک یا شکست­ ها را با گزاف­گویی بیشترکند، بخصوص اگر در مقیاس بزرگتری باشد.
 • مشکلات شغلی: گاهی اوقات مشکلات حل­ شدنی هستند و از کنترل افراد خارج نیستند. این مشکلات می­تواند شامل اخراج­ های گسترده در سازمان­ ها، سازماندهی مجدد شرکت یا طیف گسترده­ای از وقایع کمتر باشد.

خود انگیزی در سختی ها و شکوفایی افراد

در اکثر اوقات برای رفع این مشکلات از ارائه تکالیف چالش ­برانگیزی مثل خودانگیزی در سختی ­ها استفاده می­کنیم. اکثر تجربه­ هایی که از این چالش­ها بدست می­آید، ناشی از کسب موفقیت پس از رویارویی با آن­ها است.

فردی در حال پرش از صخره­ها به منظور خودانگیزی در سختی ­ها

چهار درس که می­توان از سختی ­ها گرفت!

اگر ما درس ­هایی را که از سختی­ ها گرفتیم را بپذریم، می­توان هدایای غیر­منتظره­ای از سختی­ ها را به ارمغان بیاوریم. این موضوع به خودی­ خود انجام نمی­شود، بلکه می­تواند با استفاده از تکنیک خودانگیزی در سختی­ ها به این ارمغان دست یافت. در ادامه چهار درس که می­توان از سختی­ها آموخت آمده که عبارتند از:

 • دلسوزی و حساسیت: فروتنی غالباً همراه با مقدار قابل­ توجهی سختی همراه است. مقابله با این حقیقت که شما کامل، شکست­ناپذیر یا مصون از دشواری نیستید، هرگز آسان نیست. اما عبور از سختی ­ها شما را در برابر سختی ­های دیگران آگاه می­سازد. کمک و پشتیبانی از دیگران ممکن است شما را به سمت پشتیبانی سریع­تر مایل کند.
 • دانش خود و چشم­انداز: سختی ­ها باعث می­شوند که شما نسبت به خود شناخت بیشتری پیدا کنید. دروسی که از سختی­ ها به دست می­آوریم، محدودیت­ها، الگوها، اعتقادات و مهارت­هایی را که قبلاً نداشته اید را نشان می­دهد. این تغییرات سبب افزایش آگاهی نسبت به خود است که باعث قدرت افراد نیز می­شود. با استفاده از این آگاهی، انتخاب درست و جدیدی انجام دهید که به موفقیت منتهی شود.
 • محدودیت­های کنترل: همان اندازه که ممکن است بخواهیم مسیر خود را مشخص کنیم، سختی­ها و محدودیت­هایی وجود دارد که باید کنترل شوند. قدرت خود را با رویارویی با محدودیت ­ها در برابر سختی ­ها افزایش دهید.
 • انعطاف­پذیری: عامل مقاومت در برابر سختی ­ها و میل به پیشرفت، قدرت ایستادگی در برابر چالش­ های جدید و مواجهه با شکست در آینده­ انعطاف­پذیری است. انعطاف­پذیری به افراد امکان تغییر می­دهد و آن­ها را در برابر سختی­ ها و مشکلات بادوام­تر می­کند.

بودن در دل سختی ­ها هدیه ­ای ارزشمند است که باعث رشد فردی می­شود.

همکاری افراد در سختی­ ها برای رسیدن به قله­ های موفقیت

چگونه می­توان از سختی­هایی که با آنها روبرو هستید درس بگیریم؟

چند پیشنهاد برای کمک به افراد در مورد استفاده بهینه از زمان ­های دشوار:

 • اجازه ندهید که سختی بر شما چیره شود. استراحت کنید، ورزش کنید و تا جایی که می­توانید برای سلامتی خود وقت بگذارید. به افرادی که روزی شما را در سختی ­ها سرزش کردند حتی اگر از راه دور نیز باشد، ارتباط برقرار کنید، نشان دهید که با استفاده از خودانگیزی در سختی ­ها تا حدی رشد کرده­اید که در از بین بردن سختی­ ها به موفقیت دست یافته­ اید.
 • از شکست خوردن و کار­های اشتباهی که قبلاً مرتکب شده ­اید یا مبارزاتی را که انجام داده­اید، هرگز شرمنده نشوید. برای یادگیری کمی صبور باشید و تأمل کنید. علاوه برآن عدم تمایل به هم­ صحبتی با افراد یا کمک نگرفتن از آن­ها مشکلات شما را دشوارتر می­کند.
 • از انکار مشکلات خودداری کنید. وقتی افراد در مورد کاری که انجام داده­اید یا نداده­ اید نظری می­دهند، جبهه نگیرید. انکار مشکلات در طولانی مدت به شما خدمتی نمی­کند.
 • به سؤال تأمل کنید و ادامه دهید: چگونه ممکن است این سختی یک چالش جدید باشد؟ ممکن است در نهایت چه چیزی را بیاموزم؟ چگونه ممکن است از تجربیات گذشته درس بگیرم؟ چه احساسی دارم؟ شهود من به من چه می­گوید؟ اقدامات من در مورد آنچه می­خواهم در آینده انجام بدهم چیست؟ آیا می­توانم از تجربیات خود به دیگران چیزی بیاموزم؟ چگونه ممکن است از کمک دیگران بهره­مند شوم؟
 • با دیگران ارتباط برقرار کنید: اگر تبعیض، تعصب یا بی­ عدالتی را تجربه می­کنید، با افرادی که امکان حمایت از شما را دارند، در ارتباط باشید و به آنها دسترسی داشته باشید. در میان نگذاشتن مشکلات و تجربیات شما به دیگران به شما یا هر کس دیگری کمکی نخواهد کرد و فقط این اجازه را می­دهید تا اوضاع وخیم­تر از قبل شود.
 • به گذشته خود برگردید، تجربیاتی که از آن گرفته ­اید را پیدا کنید: اصلی­ترین راه یادگیری افراد صرفاً سختی­ها نیستند، تجربه معلم ابتدایی است.

خود انگیزی در سختی ها و شکوفایی افراد

فردی برای قوی شدن در برابر مشکلات باید تامل کند و به خود انگیزه دهد

مشکلات شدید و شکوفایی توسط آن­ها!

عدم موفقیت، کلمه­ای است که بار منفی دارد. اغلب با شکست و ناامیدی مرتبط است، اما غالباً افراد فراموش می­کنند که شکست و سختی بخشی از رشد است که با خودانگیزی در سختی­ها به اقدامات مثبت منجر می­شود.

در اینجا به ذکر چند روش از شکست که در شکوفایی کمک کند می­پردازیم:

 • شکست ما را فروتن نگه می­دارد. این انگیزه­ای عالی برای پایه ­گذاری ما است که به طور پیش­فرض اهداف ما را معنی­دار می­کند.
 • عدم موفقیت باعث تقویت خلاقیت می­شود. گاهی اوقات مهم است که دوباره ارزیابی کنیم که چرا شکست خورده­ایم. اطمینان حاصل کنید که مسیر خلاقانه را درست پیش رفته­اید.
 • شکست باعث ایجاد دلسوزی و رشد شخصیت می­شود.
 • عدم موفقیت دانش و تجربه را پیش می­برد. عدم موفقیت پایان راه نیست، بلکه فرصتی برای به دست آوردن دانش و تجربه بیشتر است که باعث می شود شما را عاقل­ تر و قوی­ تر کند.

مزایای بی­شماری از عدم موفقیت وجود دارد. ما می­توانیم از اکثر خلاقان مشهور که در طول زندگی با مشکلات شدید روبرو شده­اند درس بگیریم.

به عنوان مثال، انیشتین حتی تا چهار سالگی نمی­توانست صحبت کند و تا هفت سالگی بخواند. او به خاطر کار خارق­العاده خود در فیزیک مدرن، جایزه نوبل را به دست آورد.

اوپرا، والت دیزنی، دکتر سوس و وینسنت ون گوگ نمونه ­هایی از افرادی هستند که در طول زندگی خود بر مشکلات غلبه کردند تا به جایی که امروز هستند، برسند. برخی در فقر شدید بزرگ شدند و برخی دیگر با بیماری­های روانی روبرو بوده اند.

روانشناسی خود انگیزشی

در مورد انگیزه، روانشناسی اسکات گلر در صدر تحقیقات قرار دارد. در اینجا سه سوال مطرح می­شود که داشتن انگیزه در زندگی را مشخص می­کند. سوال­ها به شرح ذیل هستند:

 1. آیا میتوانید آن را انجام دهید؟
 2. آیا کار می­کند؟
 3. ارزشش را دارد؟

اگر به هر سؤال «بله» پاسخ داده اید، احتمالاً خودانگیزی در سختی­ ها را دارید.

اگر اعتقاد دارید می­توانید این کار را انجام دهید، خودکارآمدی در مشکلات دارید. اگر اعتقاد دارید که این کار را در آینده خواهید کرد، شما کارآیی پاسخ دارید و به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید. اگر اعتقاد دارید که ارزش آن را دارد، عواقب کار را پذیرفته ­اید و تصمیم گرفتید که عواقب آن از هزینه بالاتر است.

خود انگیزی در سختی ها و شکوفایی افراد

صحبت از عواقب که به میان می­آید، گلر «عواقب» را یکی از چهار کلمه حیاتی می­داند که باعث ایجاد خودانگیزی در سختی­ ها می­شود:

 • عواقب: برای داشتن خودانگیزی، باید عواقب مرتبط با کاری که انجام می­دهید را به ­جای انجام کاری برای جلوگیری از عواقب منفی در نظر بگیرید.
 • صلاحیت: اگر به هر سه سؤال فوق پاسخ «بله» بدهید، در توانایی خود برای انجام کارها احساس خوبی خواهید کرد.
 • انتخاب: داشتن احساس استقلال روی اقدامات شما باعث ایجاد انگیزه خود می­شود.
 • جامعه: داشتن پشتیبانی اجتماعی و ارتباط با دیگران برای احساس انگیزه و اعتقاد به خود و قدرت شما برای دستیابی بسیار مهم است.

مردی که درگیر فکر و خیال است و نیاز به روانشناسی خودانگیزشی دارد

چگونه می­توان انگیزه خود را در محیط کار پرورش داد؟

ممکن است تشویق خودانگیزی در سختی ­ها در محیط کار بسیار ساده­تر از مدرسه باشد. گذشته از این، افرادی که در محل کار هستند طبق میل خودشان است، نه به دلیل اینکه طبق قانون یا والدینشان در آنجا حضور داشته باشند. ممکن است دلایل متفاوتی برای حضور در محل کار وجود داشته باشد، که یکی از مهمترین عوامل آن بخاطر دریافت حقوق ماهیانه است. گرچه ممکن است بخاطر همین، عوامل دیگر مانند رئیس سخت­گیر، همکاران نامناسب و … را تحمل کنند.

به عنوان مدیر، روش های زیادی برای تقویت انگیزه در محیط کار وجود دارد از جمله:

 • توجه، بازخورد و شناخت نسبت به تمامی کارمندان خود.
 • مطمئن شوید که کارمندان فرصتی برای پیشرفت و آموزش دارند.
 • کارمندان را از نظر لحن، اخلاق کار و ارزش­های کاری انتخاب کنید که بتوانند برای آینده اداره الگویی برای مثبت بودن، خوش­بینی و سخت­کوشی باشند.
 • فرهنگ بلند و انگیزه­ای را پرورش دهید که کارمندان را ترغیب کند تا بهترین تلاش خود را انجام دهند.
 • از طریق کار تیمی و فعالیت­ها جامعه­پذیری را به کارمندان آموزش دهید.
 • تا حد امکان شفاف بمانید و پاسخگوی سوالات، نگرانی­ها و ایده­های کارمندان خود باشید.

مدیری که به دنبال راهی برای تقویت انگیزه در محیط کار است.

خود انگیزی در سختی ها و شکوفایی افراد

نتیجه­ گیری

همه افراد بدون اینکه درد و سختی را بپذیرند به­طور ناخواسته در این دوران قرار گرفته­اند. با این حال خودانگیزی در سختی­ ها نوعی مبارزه با سختی­ ها محسوب می­شود که می­توان با استفاده از آن مسیر سختی­ ها را به نحوی آسان­تر طی کرد. ممکن است در  بعضی شرایط احساس گرفتاری کنیم یا به این دلیل که دیگران از ما خوشحال­تر هستند احساس ناتوانی و ضعف کنیم.

سختی ممکن است بسیار دردناک باشد، اما به این توجه کنید که از آن چه که درس گرفته­ اید تا آخر عمر با شما خواهد ماند. سختی به شما می­آموزد که از چه کارهایی برای درگیر نشدن در سختی دوباره اجتناب کنید.

به رهبران خود کمک کنید تا یاد بگیرند در حالی که درگیر مشکلات و سختی­ ها هستند با آن­ها روبرو شوند. آن­ها را به سفری برای یادگیری مجهز کنید.

منابع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx