تعیین اهداف و دست یابی به آنها

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

چگونه اهداف خود را تعیین کرده و به آنها دست یابیم

احتمالا شما هم راجع به اهمیت تعیین اهداف زیاد شنیده اید. اگر شما هم به اندازه من از خواندن مطالب راجع به دستیابی به موفقیت لذت میبرید، در داستان تمام انسان های موفق وجه مشترکی می یابید که آن هدف گذاری آن ها (بدون توقع) و تلاش و کار پیوسته آنها برای رسیدن به آن اهداف است.

تعیین اهداف و دست یابی به آنها

در درست و مفید بودن این موضوع شکی نیست اما سوال اصلی این است که دقیقا چگونه میتوانیم اهداف مناسبی برای خود تعیین کنیم؟ بر خلاف باور رایج هدف گذاری تنها تصور کردن آنچه تمایل به دستیابی به آن را دارید نیست. وقتی به درستی انجام شود تعیین یک هدف مشخص میتواند ابزاری باشد که به شما برای بر آورده کردن رویاهایتان کمک می کند.

در اینجا از دو مردی که زندگی خود را صرف شناخت راز های موفقیت کرده اند، یک درس مهم راجع به هدف گذاری می آموزیم.

ناپلئون هیل-بیندیشید و ثروتمند شوید

قبل از اینکه کتاب «راز» یک نسل را متقاعد کند که شما میتوانید بدهی های کلان خود را با فرستادن انرژی مثبت به کائنات و دنیا از بین ببرید، کتاب دیگری وجود داشت به نام «بیندیشید و ثروتمند شوید» به نوشته ناپلئون هیل.

بیندیشید و ثروتمند شوید «راز» انسان های سخت کوش است؛ انسان هایی که حاضر هستند برای به دست آوردن آنچه میخواهند به دنیای واقعی قدم بگذارند و اتفاقات مثبت را برای خود رقم بزنند و تنها نیازمند یک راهنمایی در مسیر درست هستند. با وجود اینکه این کتاب حدود 70 سال پیش و در زمان یک رکود اقتصادی نوشته شده است هم چنان معتبر است. حتی ممکن است خواننده امروزی آن فکر کند این کتاب مشخصا برای این برهه از تاریخ که در آن زندگی میکند نوشته شده است و اشاره های قدیمی را نادیده بگیرد.

اما ناپلئون هیل کیست و چه ویژگی او باعت میشود شایستگی این را داشته باشد تا به ما هدف گذاری را آموزش دهد؟ ناپلئون هیل حدود دو سال و نیم را صرف مصاحبه با ثروتمند ترین مردان آمریکا در نسل خود کرد و خلاصه ای از دانشی که کسب کرد را به نوشته در آورد. برخی از این مردان عبارتند از: هنری فورد، تدی روزولت، اندرو کارنگی، ویلیام ریگلی جونیور، الکساندر گراهام بل، توماس ادیسون، جان د.راکفلر، چارلز شوواب و بسیاری دیگر.

در حقیقت اندرو کارنگی-یکی از ثروتمند ترین مردان طول تاریخ- به ناپلئون پیشنهاد داد تا کتابی نوشته و دانش اندوخته خود را به اشتراک بگذارد.

 بیندیشید و ثروتمند شوید هدف گذاری را چگونه بررسی میکند؟

من خواندن این کتاب را توصیه میکنم اما روند هدف گذاری را میتوان به شرح زیر خلاصه کرد:

 1. مقدار مشخص ثروتی که دوس دارید به آن دست یابید را تعیین کنید– مبهم نباشید.
 2. دقیقا مشخص کنید که قصد انجام چه کاری برای به دست آوردن این ثروت را دارید. حاضر به پرداخت چه قیمتی هستید؟ به یاد داشته باشید که هیچ چیز مجانی نیست.
 3. یک تاریخ مشخص را تعیین کنید. تاریخ زمانی که میخواهید به ثروت مورد نظرتان برسید.
 4. یک برنامه قاطعانه طراحی کنید تا به خواسته های خود برسید و در همین لحظه شروع به عملی کردن آن کنید، حتی اگر احساس آمادگی ندارید.
 5. یک بیانیه واضح بنویسید که شامل مقدار ثروتی است که میخواهید به دست آورید (مرحله 1)، کاری که در ازای ثروت حاضر به انجام آن هستید (مرحله 2)، تاریخی که در آن به خواسته هایتان میخواهید برسید (مرحله 3) و برنامه دقیق و قابل اجرا برای دستیابی به اهدافتان (مرحله 4).
 6. روزانه دو بار این بیانیه را با صدای بلند برای خود بخوانید، یک بار صبح و یک بار شب. زمان خواندن آن تصویر ذهنی از خود به وجود آورید که در حال عملی کردن برنامه خود هستید و سپس تصویری از موفقیت خود در رسیدن به آنچه میخواستید را تصور کنید.

تعیین اهداف و دست یابی به آنها

فرایند هدف گذاری شرح داده شده خود جزئی از یک فرایند بزرگتر است که هیل آن را «تمایل خارق العاده به بردن» مینامد و این فرایند در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید شرح داده شده است. درست است که هیل این فرایند را برای دستیابی به ثروت توصیه میکند، اما شما میتوانید از آن برای رسیدن به خواسته های مختلف خود استفاده کنید

تیم فیریس- هفته کاری چهار ساعته

در کتاب هفته کاری چهار ساعته تیم فیریس توضیح میدهد که چگونه او کار کردن بیش از صد ساعت در هفته در کسب و کار آنلاین مربوط به مکمل ها را تبدیل به یک درامد غیرفعال کرده که بدجه خوبی برای سفر و سرگرمی های او به وجود می آورد. او با به وجود آوردن چیزی که خود آن را –خط رویاها- مینامد به این موفقیت رسیده است.

*نکته: مراقب باشید عنوان کتاب شما را به اشتباه نیندازد. هفته کاری چهار ساعته صرفا کار کردن برای چهار ساعت در هفته نیست بلکه هدف آن تغییر دادن روش های معمول کار کردن برای رسیدن به درآمد مرغوب است و فکر کردن به ایده های جدید و متفاوت را تشویق میکند؛ ایده هایی که باعث میشود که کارهایی که تمایل به انجام آن نداریم به حداقل برسد تا در وقتی که در ازا به دست می آوریم بتوانیم مشغول انجام کارهایی شویم که به آنها علاقه داریم

چیزی که فیریس به آن –خط رویاها- میگوید در واقع لیستی از هرآنچه که تمایل به دستیابی به آن داریم است بدون نگرانی برای روش رسیدن به آن ها. این ایده بدین معنا نیست که شما خود را محدود به احتمال به وقوع پیوستن یا نپیوستن امور کنید در ازا برای خود یک سبک زندگی ایده آل در نظر بگیرید، تعیین کنید برای رسیدن به آن سبک زندگی به چه مقدار سرمایه نیاز دارید و سپس تلاش خود را در راستای رسیدن به جریان های درآمدی که با سبک زندگی مورد نظر شما مطابقت دارد، تنظیم کنید. موضوع تعیین تاریخ های مشخص به جای استفاده از واژه گنگ آینده برای رسیدن به خواسته ها و زندگی ایده آل خود است.

در اینجا گزیده ای از هفته کاری چهار ساعته را میبینیم که تیم در آن درباره ی به وجود آوردن خط رویاها صحبت میکند.

دو جدول زمانی-یکی شش ماه و دیگری دوازده ماهه- را مشخص کنید و لیستی از خواسته های رویایی خود که تمایل به داشتن (که شامل-اما نه محدود به- مادیاتی مانند اسب، ماشین، خانه، لباس و غیره)، بودن (مانند یک آشپز خوب بودن، یا روات صحبت کردن به زبان چینی و…) و انجام دادن آنها (دیدن تایلند، جست و جوی ریشه های خانوادگی خود در خارج از کشور، مسابق دادن با شترمرغ ها و غیره) دارید را با همین ترتیب، تهیه کنید.

فعلا به این که چگونه به هریک میتوانید دست یابید فکر نکنید. این موضوع بعدا مشخص میشود.

به این سوال بیاندیشید که اگر 100 میلیون دلار در بانک داشتید، هر روز چه میکردید؟ اگر هنوز هم قادر به مشخص کردن خواسته هایتان نیستید این پنج مورد را تعیین کنید:

-یک مکان برای دیدن

-یک کار که قبل از مرگ باید انجام دهید (که خاطره ای تکرار نشدنی بسازد)

-یک عمل که روزانه آن را انجام دهید

-یک عمل که هر هفته آن را انجام دهید

-یک چیزی که همیشه علاقه مند به یاد گیری آن بوده اید

تعیین اهداف و دست یابی به آنها

احتمال اینکه رقم کلی برآورده شده از چیزی که انتظار داشتید کمتر باشد وجود دارد و ممکن است به مرور زمان کمتر هم شود چون شما انجام دادن کارهایی را که خاطره های بینظیر میسازند را به داشتن مادیات ترجیح خواهید داد. در حرکت بودن به شما در این مسیر کمک میکند. حتی اگر رقمی که برای رسیدن به سبک زندگی ایده آل خود برآورد کردید خیلی بزرگ باشد، نترسید چون هم چنان ممکن است- تجربه های انسان های موفق پیشین اینگونه نشان میدهد- که به افزایش درآمدی ده هزار دلاری در بازه سه ماه دست یابید. این مقدار معمولا خیلی بیشتر از چیزی است که نیاز دارید و رسیدن به افزایش دو یا سه هزار دلاری در ماه ممکن است مشکلات شما را حل کند. شما حقیقتا میتوانید به همه چیزهایی که تمایل دارید برسید.

طبیعتا هدف گذاری و به وجود آوردن خط رویا ها قدم اول فرایند موفقیت است. برای آشنایی با شیوه ای که به تیم به اهداف خود رسیده است پیشنهاد میکنم کتاب هفته کاری چهار ساعته را حتما مطالعه کنید.

نکته اصی که میتوانیم از کتاب هفته کاری چهار ساعته برداشت کنیم این است که نگذاریم تصوری که از قبل از احتمال وقوع یا عدم وقوع مسائل مختلف داریم رویاپردازی ما را محدود کند زیرا معمولا انسان ها هدف خود را بر اساس واقع گرایانه بودن آنها تعیین میکنند.

نکته قابل برداشت دیگر از کتاب این است هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلند مدت برای خود تعریف کنیم. شما میتوانید هدفی را با زمانی که میخواهید به آن برسید مشخص کنید اما اگر آن زمان 5 یا 10 سال آینده باشد چگونه میتوان روند پیشرفت در این بازه را مشخص کرد؟ بسیار مهم است که شما هدف های کوتاه مدت داشته باشید که اکنون میتوانید برای رسیدن به آنها شروع به کار کنید و همواره در زمانی کوتاه تر از آنچه تخمین میزنید برای دستیابی به هر هدفی تلاش خود را به کار ببرید.

نتیجه گیری

حال که موضع هدف گذاری را از دید دو انسان صاحب نظر در این موضوع بررسی کردیم، چه نقاط مشترکی را میتوانیم بین آنها پیدا کنیم؟ چه در زمان رکود اقتصادی و چه در دوره اینترنت و آشفته بازاری دیجیتال به نظر میرسد المان هایی وجود دارند که ثابت مانده به عنوان حقایقی هنگام هدف گذاری در سراسر دنیا کاربرد دارند:

تعیین اهداف و دست یابی به آنها

 1. اجازه ندهید تصور قبلی که در ذهن شما از شدنی یا نشدنی ها وجود دارد بر تعیین اهداف شما تاثیر بگذارد. در ازا آنچه به دستیابی آن میل دارید را مشخص کنید و از آن نقطه به صورت معکوس شروع به کار کرده تا به برنامه ای معین برسید که شما را برمیگرداند به نقطه شروع (جایی که اکنون هستید) و از اینجا به سمت مقصد بعدی (جایی که میخواهید باشید) حرکت کنید.
 2. قسمتی از فرایند هدف گذاری شما باید شامل یک برنامه عملی باشد که از امروز شروع میشود.
 3. اهداف باید دقیقا و واضح باشند. باید به طور کاملا روشن نشان بدهند که دقیقا آنچه میخواهید چیست.
 4. اهداف باید دارای بازه زمانی مشخصی برای رسیدن به آنها باشند.
 5. اهداف باید روی کاغذ نوشته شوند تا واقعی به نظر آیند.
 6. هر روز اهداف خود را مرور کنید.

منبع: 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx