مزایای وقت گذراندن با خانواده

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

همه ما می‌دانیم که به‌عنوان یک موجودات اجتماعی نیاز داریم که با دیگران تعامل داشته باشیم. اولین تعامل ما در کانون خانواده شکل می‌گیرد. در گذشته افراد بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه یا با دوستان خود می‌گذراندند، در حالی که با توجه به سبک زندگی امروزه و گسترش همه گیری بیشتر ارتباطات به داخل خانه و چارچوب خانواده محدود می‌شود. این بهترین فرصت است و از مزایای وقت گذراندن با خانواده نباید غافل بود.

شما باید به خانواده به‌عنوان اولین گروهی یا نهادی که در آن عضو هستید، نگاه ویژه داشته باشید، این امر بسیار برای شما سودمند است زیرا ارتباط و وقت گذراندن با خانواده مزایایی دارد که در ادامه به آن خواهیم پراخت.

مزایای وقت گذراندن با خانواده

مزایای وقت گذراندن با خانواده

در دنیای مدرن امروزی با گسترش شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی، اغلب ما از راه‌هایی کمتر اجتماعی شده‌ایم، که نه تنها مفید هستند بلکه برای رفاه روحی و جسمی ما ضروری هستند. باید توجه داشته باشیم طبق یکی از مقالات چاپ شده در مجله آمریکایی، تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده بیش از اندازه از رسانه‌های اجتماعی، یکی از بزرگترین عوامل خطر برای تنهایی است.

ما به‌عنوان یک موجود اجتماعی نیاز به تعاملات حضوری داریم که بتوانیم از مزایای کامل روابط اجتماعی بهره‌مند شویم. کسانی که کمتر تنهایی را تجربه می‌کنند، کسانی هستند که روابط معنادار از جمله شبکه ارتباطی و روابط متعهدانه را پرورش می‌دهند. در ادامه ما قصد داریم نکاتی را به شما بگوییم تا روابط خانوادگی خود را دوباره احیا کنید و پیوندهای قوی‌تر در روابط ایجاد کنید.

بهبود سلامت ذهنی

گذراندن وقت با خانواده به‌خصوص ارتباط چهره به چهره برخلاف دیجیتالی، به‌صورت مشخصی بروز افسردگی، عصبانیت و دیگر بیماری‌های ذهنی را کاهش می‌دهد. حضور فیزیکی در کنار افرادی که دوستشان دارید، احساس پشتیبانی قوی به شما می‌دهد که در رویارویی با چالش‌های زندگی سرپا بایستید.

به کودکان کمک می‌کند تا از نظر تحصیلی خوب عمل کنند

به‌صورت میانگین، کودکانی که با خانواده وقت می‌گذرانند، در مدرسه عملکرد بهتری دارند. آن‌ها اهمیت تحصیل و مهارت‌های برقراری ارتباط را می‌دانند. هنگامی که نیاز باشد، در انجام تکالیف یا یادگیری مفاهیم جدید این مطلب را تأکید می‌کند که موفقیت آن‌ها برای شما مهم است. همین اندازه که از کودک بپرسید روز خود را چگونه گذرانده یا چه چیزهایی یاد گرفته است، به کودکتان نشان می‌دهد که چقدر به او اهمیت می‌دهید.

خطر مشکلات رفتاری را کاهش می‌دهد

از مزایای وقت گذراندن با خانواده می‌توان به این مورد نیز اشاره کرد، کودکانی که با خانواده وقت می‌گذرانند، کمتر در معرض خطر مشکلات رفتاری از جمله خشونت و سوء مصرف مواد قرار دارند. هنگامی که آن‌ها برای انجام کارهای درست، پاسخی مثبت و تشویق کننده دریافت می‌کنند، انگیزه آن‌ها را برای ادامه این الگوی سلامت افزایش می‌دهد.

بون در کنار خانواده و انجام فعالیت‌هایی در کنار آن‌ها، راهی برای احساسات فروخورده فراهم می‌کند که منجر به تصمیمات نادرست می‌شوند. هنگامی که کودک یا نوجوان با مشکلاتی به سمت شما می‌آیند، نقش خانواده بسیار پررنگ‌تر می‌شود چون توصیه‌های شما آن‌ها را در مواجه با مشکلات و اتخاذ تصمیم‌های درست مجهزتر می‌کند.

مزایای وقت گذراندن با خانواده

تقویت اعتماد به نفس

گذراندن وقت با خانواده اعتماد به نفس را برای تمامی اعضای خانواده به ارمغان می‌آورد. والدین می‌توانند به فرزندان خود یاد بدهند که چگونه عزت نفس خود را با مهارت‌هایی از جمله حل مشکلات و برقراری ارتباط افزایش دهند.

همچنین آن‌ها میتوانند یاد بگیرند که بدون تحقیر دیگران خود را دوست داشته باشند. برای والدین و فرزندان تنها دانستن این امر که آن‌ها ارزشمند و مورد قدردانی کسانی که دوستشان دارند، هستند موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های فرزندپروری آینده را بیاموزند

خاطراتی که در کنار یکدیگر ثبت می‌کنید و به یادگار می‌گذارید، این شور را در کودکانتان ایجاد می‌کند که در آینده این فضای عاشقانه را در خانه‌های خود ایجاد کنند. خانواده بسیار مهم است چون در مثال‌های شما، فرزندانتان مهارت‌های مراقبتی را یاد می‌گیرند و روزی از آن استفاده می‌کنند.

آن‌ها همچنین می‌توانند رفتارهای شما را در معاشرت با دیگر اعضای خانواده از جمله خواهر و برادرانشان تقلید کنند و به این صورت تمرین داشته باشند.

حل و فصل مؤثر تعارض را یاد می‌دهد

بودن در کنار خانواده خوب و سرگرم کننده است، اما می‌تواند سخت باشد. وقتی درگیری‌ها و تعارضات بالا می‌گیرد، شما نمی‌توانید محل را ترک کنید. شما با یکدیگر هستید و باید برای حل مشکل پیش آمده با هم تلاش کنید. گذراندن وقت با خانواده مهارت‌های ارتباطی بین فردی از جمله راه‌های سالم و سازنده برای توضیح، بحث و حل مشکل را یاد می‌دهد.

استرس را کاهش می‌دهد

از مزایای وقت گذراندن با خانواده کاهش استرس است. داشتن روابط خانوادگی سالم و قوی استرس را به‌جای کم کردن از راه‌های ناسالم از طریق مکانیسم‌های سالم‌تر از جمله گفت و گو با دوستان و خانواده کم می‌کند. همچنین یک عادت خوب را ایجاد می‌کند که برای حل مشکل و کاهش استرس با یکدیگر صحبت کنید.

استرس همچنین بر جنبه‌های سلامت فیزیکی از جمله خستگی، فشار خون و سلامت قلب تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که مشکلات خود را با دیگران در میان می‌گذارند به‌جای اینکه در خلوت به آن فکر کنند، ضربان قلب منظم‌تر و فشار خون پایین‌تری دارند.

سازگاری و انعطاف پذیری را ترویج می‌کند

توانایی شما در رویارویی و مواجه با تغییرات و مشکلات زندگی با داشتن ارتباطات قوی خانوادگی بهبود می‌یابد. در کنار خانواده بودن این احساس را به شما می‌دهد که به جایی تعلق دارید، به شما اهمیت می‌دهند و مورد نیاز هستید که به شما احساس معنادار و هدفمندی می‌دهد. این اطمینان به شما انگیزه کافی برای حرکت رو به جلو، رشد فردی و موفقیت می‌دهد.

مزایای وقت گذراندن با خانواده

سلامت فیزیکی را افزایش می‌دهد

با انجام فعالیت‌های مناسب، گذراندن وقت با خانواده می‌تواند بر رفاه فیزیکی ما تأثیر بگذارد. برای مثال خانواده‌هایی که در کنار هم غذاهای خانگی را میل می‌کنند در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، رژیم سالم‌تری دارند. شرکت کردن در فعالیت‌های خارج از منزل مثل فعالیت‌های ورزشی، هاکی یا باغچه‌بانی کردن با یکدیگر به تناسب اندام شما کمک می‌کند.

شواهدی وجود دارند که از مزایای وقت گذراندن با خانواده به تأثیر آن بر ورزش و دیگر عادت‌های سالم اشاره دارد که آن‌ها را تقویت کند و نشان می‌دهد عملکرد قلب، مغز، هورمون‌ها و سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. در کنار خانواده بودن می‌تواند یکدیگر را به نگه داشتن سبک زندگی سالم تشویق کند.

طول عمر را افزایش می‌دهد

روابط سالم طول عمر شما را تا 50 درصد افزایش می‌دهند. تمامی مزایای ذهنی و فیزیکی را که در بالا برای شما گفته شده بود را در کنار هم قرار دهید، خواهید دید که چرا وقت گذراندن با خانواده باعث زندگی طولانی‌تر، سالم‌تر و شادتر است. حتی آن‌هایی که عادت بد فیزیکی دارند، اما شبکه اجتماعی قوی دارند در مقایسه با افرادی که این روابط را ندارند، بیشتر زندگی می‌کنند.

مزایای وقت گذراندن با خانواده

وقت گذراندن با خانواده شانس موفقیت را افزایش می‌دهد

یکی دیگر از مزیت‌های وقت گذراندن با خانواده افزایش احتمال موفقیت است. محیط مثبت و امن خانواده این امکان را به افراد می‌دهد که به‌جای اینکه مضطرب و نگران باشند، آرامش پیدا کنند. تمام مواردی که در بالا بیان کردیم فقط باعث می‌شوند که افراد موفقیت‌های بیشتری کسب کنند.

وقتی که محیط خانه مثبت است هرکدام از اعضای خانواده این شانس را دارند که دیگر پتانسیل‌های خود را پرورش دهند و به رشد خود بپردازند. ثبات و استحکام در خانواده کلید اصلی موفقیت در تحصیلات است. خانواده به شما امنیت خاطر می‌دهد تا شما حرکتی رو به جلو داشته باشید.

تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند، موفقیت‌ها در ارتباط خوب با دوستان و خانواده به وجود می‌آید و به اهمیت وقت گذاشتن در ارتباط با خانواده صحه می‌گذارد. یک همکاری و ارتباط بین شما، خانواده و زندگی کاریتان وجود دارد و هر کاری که در یکی از این چند بعد انجام می‌دهید بر دوتای دیگر تأثیر می‌گذارد.

اعضای خانواده اغلب به دنبال تلاش برای هدف‌های معمول، شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‌کنند. حمایت همگانی تمامی اعضای خانواده، تأثیر بزرگ و مثبتی بر جنبه‌های چالش‌های زندگی دارد.

وقت گذراندن با خانواده را در اولویت قرار دهید

اکنون که شما با مزایای وقت گذراندن با خانواده آشنا شده‌اید بهتر است. با تمامی مزایای شگفت‌انگیز شبکه اجتماعی حمایتی، شما می‌توانید ببینید که چرا گذراندن وقت با خانواده مهم است. اگرچه دعوت دوستان و خانواده برای گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم سرگرم کننده است، اما بخشی مهمی از سلامت فیزیکی و ذهنی شما را در بر می‌گیرد.

تلفن را کنار بگذارید، در کنار هم جمع شوید و خوش بگذرانید و خاطراتی با معنا درست کنید. وقت گذاشتن برای ارتباط با خانواده نیازمند برنامه ریزی است. گاهی برای این کار لازم است کمی پول خرج کنید که در برابر نتایج آن از جمله افراد سالم، روابط خانوادگی قوی و جذب موفقیت و جذب ثروت ارزش سرمایه گذاری را دارد.

مزایای وقت گذراندن با خانواده

مزایای داشتن خانواده

از مزایای داشتن خانواده می‌توان به افزایش میزان شادی و رضایتمندی اشاره کرد. تحقیقات نشان داده‌اند که از مزایای وقت گذراندن با خانواده می‌توان کاهش استرس و عصبانیت را نام برد که موجب داشتن سبک زندگی سالم‌تر و افزایش طول عمر می‌شود. خانواده این انگیزه را به شما می‌دهد که در تمامی امور بهترین خود باشید.

چرا خانواده مهم است؟

خانواده از جهت فراهم آوردن عشق و حمایت برای ما اهمیت دارد و در موفقیت ما تأثیر بسزایی دارد. بودن در کنار خانواده به ایجاد اصول کمک می‌کند و سلامت کلی ذهنی را بهبود می‌بخشد. از آنجا که خانواده انعطاف پذیری و سازش را افزایش می‌دهد، کلید اصلی رشد فردی است. تمامی این درس‌های کلیدی را می‌توان توسط مربیگری اعضای خانواده در مورد فراز و نشیب‌های زندگی، به یکدیگر آموخت. خانواده ما را به آنچه که هستیم تبدیل می‌کند.

تحقیقات نیز مزایای وقت گذراندن با خانواده را تایید می‌کنند. مشاهدات نشان داده‌اند که استرس، شادی و سطح رفاه در حلقه روابط اجتماعی، نسبت به داده‌های جمع‌آوری شده در برنامه ردیاب تناسب اندام و سلامت بهتر پیش بینی می‌شود. این اهمیت وقت گذراندن با خانواده و حتی دوستان نزدیکی که آن‌ها را جزء خانواده خود می‌دانید را نشان می‌دهد.

کلام آخر

اگر می‌خواهید در روابط خود قوی و پایدار باشید و از سویی این رابطه شما را به موفقیت و رشد فردی برساند، بهتر است وقت بیشتری را در گذراندن وقت با خانواده اختصاص دهید. از مزایای وقت گذراندن با خانواده می‌توان به این مهم اشاره کرد که موجب پیشرفت فردی و موفقیت شما می‌شود و رفاه روحی و جسمی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

منبع :

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx