با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت اول)

من عاشق پازل هستم. هیچ چیز مانند هیجان دیدن اینکه چگونه یک قطعه پس از دیگری با هم هماهنگ می شوند تا زمانی که یک تصویر زیبا آشکار شود، وجود ندارد. وقتی سعی می کنید بفهمید که چه نوع عوامل استرس زا در زندگی خود دارید، مانند یک پازل است؛ اما نه چندان زیبا.

وقتی در میانه زندگی هستید، تشخیص اینکه چگونه همه اتفاقات با هم هماهنگ می شوند می تواند چالش برانگیز باشد. دقیقا چه چیزی باعث استرس شما می شود؟ ما به دنبال موارد واضح مانند ضرب الاجل کاری، کودک بیمار یا مشاجره با شریک زندگی خود هستیم. ما معمولا فقط به عوامل استرس زای منفی فکر می کنیم.

اما عوامل استرس زای دیگری نیز وجود دارند. عوامل استرس زا می توانند خوب یا بد، کوتاه مدت یا طولانی مدت باشند. آنها می توانند اثرات مثبت و اثرات منفی بر سلامت، روابط و رشد ما داشته باشند.

وقتی در شرایط استرس زایی هستید، واکنش نشان دادن سریع به محیط بسیار آسان است. شما فقط سعی می کنید از آن عبور کنید. دانستن بیشتر در مورد عوامل استرس زا و چگونگی ظاهر شدن آنها در زندگی شما می تواند به مدیریت استرس شما کمک کند .

شناسایی هر عامل استرس زایی که در زندگی دارید، به شما کمک می کند تا از تأثیر آنها بر شما بیشتر آگاه شوید. هرچه بیشتر در مورد استرس بدانید، بهتر می توانید از سلامت روان و رفاه خود مراقبت کنید. می توانید کاری کنید که استرس برای شما در نهایت به نتیجه خوبی برسد.

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت اول)

عوامل استرس زا چیست؟

عوامل استرس زا به سادگی هر عامل بروز استرس هستند. موسسه ملی سلامت روان استرس را به عنوان پاسخ بدن ما به خواسته ها یا چالش ها از هر نوعی تعریف می کند. واکنش هر فردی به عوامل استرس زا متفاوت است.

چیزی که می تواند منبع عظیمی از استرس برای کسی باشد ممکن است استرس کمی برای دیگران ایجاد کند. عوامل استرس زا می توانند از هر جایی در زندگی ما بیایند و به شکل انواع مختلف استرس باشند. ما می توانیم استرس مزمن یا حاد را تجربه کنیم.

مغز ما هورمون ‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین ترشح می‌ کند که وقتی با عوامل استرس ‌زا مواجه می ‌شویم، واکنش مقابله یا فرار را نشان می‌ دهند. ما هوشیارتر می شویم و با درک چالش، ماهیچه هایمان منقبض می شوند.

این هورمون های استرس به هر قسمت از بدن ما، از سیستم عصبی گرفته تا سیستم ایمنی بدن ما می رسند. استرس بیش از حد می تواند منجر به مشکلات جسمی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، آکنه، یا مشکلات مختلف خواب شود.

موقعیت ‌های استرس ‌زا نه فقط رویدادها یا تغییرات مهم زندگی بلکه در زندگی روزمره هم ظاهر می ‌شوند. به همین دلیل است که ما باید انواع عوامل استرس زا و اینکه چگونه می توانند بر همه بخش های زندگی ما تأثیر بگذارند را درک کنیم.

استرس بخشی از زندگی است. این نباید زندگی شما را اداره کند. در ادامه این مطلب می خواهیم نکاتی را بگوییم تا شما را به سمت ایجاد یک رابطه جدید با استرس و تکنیک های مدیریت استرس راهنمایی کنند که برای عوامل استرس زا در زندگی شما کار می کند.

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت اول)

7 نوع عامل استرس زا

همه انواع مختلف عوامل استرس زا ممکن است گاهی اوقات غیرقابل تحمل به نظر برسند. این به این معنا نیست که ما باید همیشه احساس اظراب و تنش داشته باشیم، اما دانستن اینکه آنها از کجا می ‌توانند بیایند می ‌تواند به ما در درک بهتر احساسات کمک کند. این به ما کمک می کند تا خودآگاهی خود را داشته باشیم و بدانیم چه چیزی برای ما کار می کند و چه چیزی کار نمی کند.

از آنجایی که استرس می تواند برای مدت زمان متفاوتی باقی بماند، می توانیم استرس های حاد و مزمن را تجربه کنیم.

در ادامه مطلب هفت نوع عامل استرس زا که در زندگی با آن ها مواجه می شویم همراه با چند مثال آورده شده است:

  1. عوامل استرس زای فیزیولوژیکی

این عوامل استرس زا می توانند ناشی از بارداری، صدمات، یا سایر مشکلات سلامت جسمانی باشند. گاهی اوقات آنها به طور غیرمنتظره ای به وجود می آیند، مانند اینکه در یک تصادف رانندگی درگیر شده ایم یا ناشی از سایر مشکلات سلامتی است که با آن مواجه بوده ایم.

  1. عوامل استرس زای سبک زندگی

انتخاب ‌هایی که انجام می‌ دهیم، سبک زندگی ما را تعیین می‌ کنند. برخی به این معنا هستند که ما به اندازه کافی نمی خوابیم یا زمان خود را به درستی مدیریت نمی کنیم. تعادل کار و زندگی ما همچنین نقش کلیدی در انتخاب سبک زندگی و عوامل استرس زای ما دارد.

یک عامل استرس زا در سبک زندگی ممکن است این باشد که شغل سخت ما، ما را مجبور می کند تا مرتبا از غذای غیرخانگی استفاده کنیم که ممکن است به درستی به بدن ما مواد مورد نیاز را نرسانند.

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت اول)

  1. عوامل استرس زای اصلی رویدادهای زندگی

تغییرات زندگی می تواند منبع بزرگی از استرس باشد در حالی که ما خودمان را تطبیق می دهیم. اینها می توانند منابع مثبت استرس مانند شروع دانشگاه، داشتن فرزند یا ازدواج باشند.

آنها همچنین می توانند چیزهایی باشند که زندگی ما را تغییر می دهند، مانند از دست دادن یک عزیز یا از دست دادن شغل. حتی رویدادهای مهمی مانند انتخابات می تواند باعث استرس شود.

  1. عوامل استرس زای سازمانی

سازمانی یعنی هر چیزی از مدارس تا محل کار یا حتی باشگاه‌ های ما. عوامل استرس زای ما می توانند از افرادی که در این سازمان ها با آنها کار می کنیم یا قوانینی که باید از آنها پیروی کنیم نشات بگیرد. همچنین می توانند به علت تحت فشار بودن، مانند تلاش کردن برای یک نمره خوب یا سر رسیدن موعد یک ضرب الاجل محدود در محل کار باشند.

  1. عوامل استرس زای مالی

استرس مالی منبع مهم استرس برای افراد در هر سنی است. یک نظرسنجی نشان داد که 50 درصد از پاسخ دهندگان تنها به دلیل صحبت کردن در مورد وضعیت مالی خود استرس داشتند. سایر عوامل استرس زای مالی می توانند ناشی از مالیات، فکر کردن به صورت حساب های پرداخت نشده و هزینه های غیرمنتظره باشند.

با انواع مختلف عوامل استرس زا آشنا شوید (قسمت اول)

  1. عوامل استرس زای اجتماعی

سلامت اجتماعی ما برای مقابله با عوامل استرس زا بسیار مهم است. بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند که مراقبت کردن از سلامت جسمی و روانی ما مهم است؛ اما فقدان حمایت اجتماعی یا روابط اجتماعی ناسالم می تواند باعث استرس ما شود و به سلامت روان ما آسیب برساند.

این عوامل استرس زا می توانند از درگیری با افراد نزدیک به ما یا تنهایی ناشی شوند.

  1. عوامل استرس زای محیطی

عوامل استرس زایی که از محیط ما می آیند خارج از کنترل ما هستند. ما ممکن است با عوامل استرس زای محیطی مانند سر و صدای زیاد یا ترافیک یا چیزهایی مانند بلایای طبیعی یا جنگ مواجه شویم.

گاهی اوقات می ‌توانیم خودمان آن‌ها را مدیریت کنیم، مانند برخورد با صداهای بلند، اما گاهی اوقات کنترلی بر چیزهایی مانند طوفان یا گردباد در اطرافمان را نداریم.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/types-of-stressors

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx