دوست حمایتگر

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

دوست حمایتگر چگونه برای ما واقع می شود؟

همه ما نیازمند دوستانی هستیم که بتوانند ما را درک کرده و در شرایط سخت کمک حال ما باشند. در این مقاله ما به مزایای دوست حمایتگر می پردازیم و تأثیرات آن را بر زندگی مورد مطالعه قرار می دهیم. با ما همراه باشید آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید؛ شاید خود شما هم بتوانید یک حمایتگر خوب شوید.

اصول اولیه دوستی

برای همه ما مهم است، دوستانی که برای خود انتخاب می کنیم شخصیت خوبی داشته باشند. این ویژگی های شخصیتی شامل شخصیت قوی، مستقل و از همه مهم تر قابل اعتماد است. اما خوب، داشتن دوستانی با وضعیت مالی خوب هم می تواند کمک بسیار زیادی در مشکلات بسیار حاد و اضطراری شما کنند.

استوار بودن شخصیت دوستان شما، باعث افزایش اعتمادبه نفستان می شود. هر جا که نیاز داشته باشید از پشتیبانی روحی استفاده کنید، چنین دوستانی می توانند کمک بسیار زیادی برای شما به حساب آیند. همچنین دوستان قابل تکیه کردن در زمان بروز مشکلات روانی و احساسی بهترین گزینه هستند.

صداقت برای شما و دوستانتان قابل اعتماد بودن را اعطا می کند. در زندگی امروزی داشتن یا یافتن چنین افرادی در جامعه بسیار سخت و کمیاب است. پس اگر فکر می کنید چنین دوستانی دارید باید قدر آن ها را بدانید. زیرا این افراد در واقع برای شما حکم امین را خواهند داشت.

افرادی که احساساتی هستند، مهارت بیشتری در حمایت کردن دوستانشان در زمینه عاطفی دارند. بخصوص در بانوان این امر بیشتر به چشم می خورد. احساسات در بانوان خیلی بیشتر از آقایان مورد توجه واقع می شود. تمامی این احساسات هم به خاطر ترشح هورمون  های متفاوت و مختص فیزیک آن ها است.

در این مقاله بیشتر می خواهیم درباره رفتارهای حمایتگرانه دوستان مطالعه  ای داشته باشیم. برای اینکه یک دوست حمایتگر باشیم یا دوستان حمایتگر داشته باشیم، چه ویژگی  های شخصیتی مورد توجه قرار می گیرند؟

ویژگی های دوست حمایتگر

دوست حمایتگر برای اینکه لقب حمایتگر را از آن خود کنید باید ویژگی هایی که در ادامه اشاره کردیم داشته باشید.

حضورتان را بیشتر کنید (حتی اگر شما را پس می زنند)

اگر در هنگام بروز مشکلات دوستانتان عقب نشینی داشته باشید، نمی توانید به او کمک کنید. برای اینکه دوست خوبی باشید، باید برای صحبت های آخر شب یا هنگام اشک ریختن او در آنجا حضور به عمل آورید. برای برخی افراد، سختی یک دوست آزاردهنده است. در چنین شرایطی نمی توانیم حتی بگوییم این یک دوستی واقعی است.

 • حتی اگر می گویند که می خواهند تنها باشند، حداقل پیشنهاد بدهید که دوست دارید اکنون پیش آن ها بمانید. با این حال، زمانی که آمادگی انجام این کار را ندارند، نباید آنها را مجبور به صحبت کنید. فضایی را که می خواهند به آنها بدهید، سپس دوباره سعی بر صحبت کردن داشته باشید.

حتی برای چندین بار. سعی بر فرار کردن از او نداشته باشید، گاهی اوقات مردم مطمئن نیستند که چه در چه زمانی چه چیزی را بگویند؛ وقتی شرایط دوستی در حالت سختی است، بنابراین در چنین شرایط سختی ممکن است چیزی نگویند یا از هر کسی فاصله بگیرند. این می تواند بیشتر به دوست شما آسیب برساند.

 • اولویت شما باید رساندن پشتیبانی به موقع باشد. حتی کافی است که دوست، یا خود شما با شنیدن چند جمله بتوانید حال روحی خود را تغییر دهید و بهتر شوید. تماس بگیرید، پیام دهید، سؤال کنید؛ همه این کارها می تواند تأثیرات مثبت روانی خوبی به همراه داشته باشند.
 • بخشی از حضور داشتن، در واقع در در دسترس بودن تعریف می شود. سعی کنید همیشه تلفن خود را همیشه در دسترس قرار دهید. زیرا ممکن است، در هر زمانی دوستانتان با مشکلات بسیار شدید مواجه شوند و به کمک اضطراری نیاز داشته باشند. پاسخگو پیام های آن ها باشید …

برای حمایت عاطفی باید از این روش ها استفاده کرد

هنگام بی قراری آن ها شما شخص آرام باشید

حتی در زمانی که به خاطر ناراحتی آن ها آزرده شدید، سعی کنید چنین احساسی را نشان ندهید و تمام تلاش خود را برای آرام کردن آن ها بکنید.

 • نترسید! چون اگر شما هم بترسید، وی با خود فکر می کند که با مشکل بسیار بزرگی روبرو شده است. همچنین باعث تضعیف روحیه و از بین رفتن اعتمادبه نفس او خواهد شد.
 • اگرچه شما باید همدلی نشان دهید، اما نشان دادن اینکه بیش از حد برای آنها ترحم می کنید ممکن است باعث بدتر شدن آنها شود.
 • اقدامات تنشی یا تکانه ای از خود بروز ندهید، چون این کار باعث بدتر شدن یا بزرگ تر شدن مشکل دوستانتان می شود. به علاوه شما هیچ ایده ای درباره اینکه یک مشکل چقدر برای دوستتان بزرگ و مهم است ندارید؛ سعی کنید در زمان کمک کردن به او کمک کنید که وضعیت او را اصلاح کنید.

دوست حمایتگر باید ها و نبایدهای دوستی

گوش شنوا خوبی باشید (بیشتر از هر زمانی که نیاز دارند)

اگر می خواهید دوست حمایتگر باشید، باید مهارت شنونده بودن خود را بهبود بخشید. سعی کنید بیشتر شنوید تا این که چیزی بگویید. معمولاً در هنگام ناراحتی، افراد دوست دارند آزادانه صحبت کنند بدون آن که مورد قضاوت شدن قرار گیرند.

 • نکات یا داستان های مثبتی برای آن ها بیان کنید و روی نتایج مثبت آن ها بیشتر تمرکز داشته باشید. اما برای انکار صبر کنید، بیشتر بشنوید! بگذارید راحت و بدون محدودیت گلایه کنند.
 • به خاطر داشته باشید که اکنون دوست شما در حال زجر کشیدن است، نباید بر میزان آن اضافه کنید. مثبت باشید و صحبت های مثبتی برای او در نظر بگیرید. اجازه دهید داد و فریاد کنند. شاید آن ها فقط به این نیاز دارند که همه رنج خود را بیرون بریزند تا سبک شوند.

با گفتن جمله هایی مانند “به تو کمک می کنم تا از پس آن برآیی” می توانید حالت روحی او را بهبود بخشید و او را به تلاش بیشتر تشویق کنید.

تکنیک های مختلف برای شرایط متفاوت بیاموزید

برای مثال اگر یکی از دوستان در غم از دست دادن عزیری به سر می برد و دوستی دیگر با مشکلات مالی شدید درست و پنجه نرم می کند باید رفتاری متفاوت از خود نشان دهید. همیشه یک تکنیک نمی تواند کارآمد و مفید واقع شود.

 • برای اینکه موفقیت بیشتری کسب کنید، به دوستی که با مشکل مالی مواجه شده است، می توانید پیشنهاد دهید تا برنامه ریزی بودجه برای خود در نظر گیرد. سعی کنید با توجه به مشکل به آن ها مشاوره دهید.

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که در زمان بروز مشکلات اقتصادی، قرض دادن پول می تواند در برخی موارد روابط را خراب کند.

 • اگر آنها در حال غم و اندوه مرگ یا هر فقدان دیگری هستند، باید بدانید که کارشناسان معتقدند مراحل مختلفی از غم وجود دارد؛ مراحل انکار، عصبانیت، چانه زنی، افسردگی و در نهایت پذیرش مراحل مختلف غم هستند.
 • دوست خود را به منابع معتبر و خارجی متصل کنید تا بتوانند از کسی که در زمینه سختی خود متخصص است یا آموزش دیده کمک بیشتری دریافت کند. منظور ما مشاوران یا افراد با تجربه است.

به آغوش بکشید (لمس کردن کمک بسیاری می کند)

می توانید در هنگام همدردی و همدلی دست خود را بر شانه او بگذارید. انتقال همدلی از طریق لمس فیزیکی باعث می شود که آنها کمی احساس بهتری داشته باشند یا حداقل می دانند که از آنها مراقبت می شود.

 • ممکن است گاهی تنها چیزی که نیاز دارند یک در آغوش گرفتن باشد. نیازی به گفتن چیزی ندارند؛ پس فقط آغوش خود را باز کنید تا آنها شما را در آغوش بگیرند. تا زمانی که ممکن است سعی کنید آن ها را به همان حالت آزاد بگذارید، زیرا بیانگر این است که شما همیشه در کنار آن ها هستید.
 • موسیقی پخش کنید، برقصید یا یک جوک تعریف کنید. هنگامی که آنها شروع به خندیدن کردند، بهبودی و فکر کردن در مورد آنچه باید انجام دهند برای آنها آسان تر خواهد بود.

دوست حمایتگر

خصوصاً برای بانوان، به آغوش کشیدن ایده آل ترین گزینه است

گفتن نکات یا انتخاب حرف های درست

سعی نکنید دکه هر چیزی که به ذهنتان می رسد بگویید. در عوض به این روش ها عمل کنید.

همه چیز مختص آن ها است (فقط در زمان نیاز)

اگرچه بیان تجربیاتتان می تواند تا حدی به آن ها کمک کنید، اما باید در نظر داشته باشید که باید مرطوب به تجربه کنونی دوستتان باشد تا به گونه ای احساس همدردی شما را با او نشان دهد.

 • برای به دست آوردن نتیجه بهتر و جذب موفقیت در رابطه، سعی نکنید که مشکل آن ها را با مشکلات خود مقایسه کنید. شاید شب هنگام توسط یک دلقک قاتل با عینک آفتابی تعقیب شده باشید؛ اما اکنون زمان آن است که روی مشکل دوستتان تمرکز کنید، مانند همسر یا شغل او یا هر چیز دیگری که او از سر گذرانده است.
 • سعی نکنید کاری کنید که احساس این را داشته باشند، حس آن ها را درک نمی کنید. هر موقعیتی برای هر فردی منحصر به فرد خواهد بود؛ بنابراین بیان داستان ها و تجربیات خود را به حداقل برسانید.

کلیشه هایی بیاموزید که واقعاً کمکی نمی کنند (اما پیش پا افتاده به نظر می رسند)

همه ما چنین کلیشه هایی را شنیده ایم: “من می دانم چه احساسی داری” (حتی اگر واقعاً این طور نباشد) یا “این می تواند بدتر باشد” درست زمانی که احساس می کنند کاملاً وحشتناک هستند. به جای کلیشه ها، از صمیم قلب به گونه ای صحبت کنید که به تجربه آنها رابطه داشته باشد.

 • دوستی در درواقع به این معنی است که بتوانیم از صداقت را به طور مؤثر استفاده کنیم. وقتی دوستی دوران سختی را سپری می کند، باید شرایط را ارزیابی کنیم و از طریق دیدگاه شخصی خود پروسه حمایت را مورد بررسی قرار دهیم. خود را به جای دوستتان بگذارید و احساساتی را که آنها تجربه می کنند را احساس کنید. بگویید برای آنها متأسفید و اجازه دهید احساسات خود را به طور کامل بیان کنند. از توصیه های کلیشه ای برای موقعیت ها اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است فکر کنند شما واقعاً اهمیتی نمی دهید و ممکن است غمگین تر شوند. واقع بین باش. اگر واقعاً این طور نیست، نگویید “اشکال ندارد”. در عوض، الهام بخش باشید.

دوست حمایتگر

از جملات انگیزشی و مثبت استفاده کنید

همیشه مثبت باشید (حتی در برخی موارد منفی!)

برای جذب موفقیت بهتر و دستیابی به نتیجه مفیدتر در روابط دوستانه، سعی کنید از جملاتی که می تواند اعتماد به نفس آن ها را از بین برد کاملاً خود داری کنید. جملاتی مثل، “من قبلاً بهت گفته بودن چنین کاری نکن! ” یا “چند بار به شما گفتن؟” می تواند آسیب روانی و احساسی زیادی با خود همراه داشته باشد.

راه حل به آن ها ارائه دهید

راه هایی را برای دوست خود ارائه دهید که از عبور از سختی ها و همچنین تشویق عاطفی را به همراه داشته باشد. به آنها کمک کنید تا نکات مثبتی را که هنوز در زندگی آنها باقی مانده است ببینند. به دوست خود یادآوری کنید که او سزاوار هر اتفاقی نیست که برای آنها رخ داده است.

بپذیرید که حتماً نباید به شما گوش فرادهند

یک دوست خوب راهنمایی و پیشنهاد می کند، در حالی که تشخیص می دهید که به دوست خود نزدیک هستید؛ ممکن است آمادگی پذیرش حمایت شما را نداشته باشد. در نهایت، مردم باید به موقع از پس چیزهایی برآیند. برای مثال، روابط بد، نگرانی های مالی، مرگ و غیره.

تمامی افراد جامعه چه دوستان، چه افراد غریبه همگی باید برای جذب موفقیت در تمامی زمینه ها تلاش بی وقفه کنند. برای اینکه به رشد فردی در جامعه و به خصوص در روابط برسیم، حتماً باید آموزش ببینم یا حداقل مطالعاتی داشته باشیم.

یافتن دوست خوب و به خصوص دوست حمایتگر در این دوره زمانه بسیار سخت شده است. مشکلات اقتصادی، روانی و عاطفی بسیار زیاد شدند و هر روز بر زندگی افراد تأثیرات منفی می گذارند. پس بهترین کار بهبود روابط دوستانه یا عاطفی است، زیرا اگرچه تعداد کمی دارند اما کمک بسیاری در تمام زمینه ها خواهند کرد.

کلام آخر

برای این که دوست حمایتگر به حساب آیید، می توانید کارهای دیگری هم نظیر اقدام به جلوگیری فیزیکی از انجام کار آسیب زا، رها کردن آن ها در غم (اما نه برای همیشه) و همچنین درک اینکه کمک کردن از توانایی شما خارج است هم انجام دهید. تمامی این موارد مهارت حمایت کردن شما را ارتقا خواهد داد.

 

برای اینکه بتوانید روابط دوستانه بهتر و قابل تکیه داشته باشید، باید خود یا دوست حمایتگر داشته باشید. اما یعنی چه و این فرد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سؤالات حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

منابع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx