چگونه می توانید با استفاده از شکرگزاری زندگی شادتری داشته باشید؟

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

شکرگزاری یکی از راه های راحت و در دسترس است که می تواند شادی شما را به همراه آورد. بین شکرگزاری و شادی رابطه قوی و استواری قطعا وجود دارد. بیایید از منظر دیگر به این موضوع نگاه کنیم.

اول از همه، خوشبختی چیست؟ وقتی شما به شادی فکر کنید، عموما از آن به عنوان یک احساس آرامش ذهن، شادی و رضایت یاد می کنید. موردی که بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند این است که شادی تنها یک احساس زودگذر نیست. ممکن است در این مورد باشد که چقدر احساس شادی دارید یا به چه اندازه از زندگی خود راضی هستید.

بیایید نگاهی به فواید مثبت شکرگزاری و شادی بپردازیم و اینکه چطور می توانید شکرگزاری را در زندگی خود به کار ببرید.

وقتی شکرگزار باشید، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد شکرگزاری و شادی تاثیرات گسترده ای بر زندگی شما می گذارد. هنگامی که افراد شکرگزاری می کنند  و کارهای خود را به خوبی انجام می دهند، نتیجه این عمل در بدن آن ها ظاهر می شود. این افراد به روتین تناسب اندام خود ادامه می دهند، اشتهای بهتری در غذا خوردن دارند و مراقب سلامتی خود هستند.

محققان زیادی به این باور رسیده اند که شکرگزاری و شادی سبب کاهش استرس، کاهش درد و بهبود سلامتی افراد می گردد. حتی این عمل سبب بهتر شدن فشار خون و تاثیرات مثبتی بر قلب دارد. همچنین شکرگزاری تاثیر مثبتی بر سلامت روانی افراد دارد. عزت نفس افراد را افزایش داده و احساسات مثبت را در افراد تقویت می کند.

وقتی شادی را از اعماق وجود خود حس می کنید، بدن شما شروع به تولید انواع مواد شیمیایی مفید می کند.

در ادامه می توانید با فواید بیشتر شکرگزاری و شادی با ما همراه باشید.

چگونه باید شکرگزاری را تمرین کنید؟

درست مانند ورزش کردن است، شما هر چه بیشتر شکرگزاری و شادی کنید به مراتب اثرات بیشتری را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

از مردم اسکاندیناوی یاد بگیرید!

حتما در زندگیتان به این جمله برخورده اید که اکثر مادرها می گویند “از فلانی یاد بگیر!”. در اینجا هم شما می توانید از مردم فنلاند بیاموزید، زیرا این کشور در سال های 2018 و 2019 شادترین کشور را به نام خود ثبت کرده اند. مردم این کشور خودشان شادی را برای خود فراهم می کنند. آن ها از جامعه ای که در آن امنیت اقتصادی دارند و نهادهای اجتماعی نه تنها از عده اندکی بلکه از همه حمایت میکند، قدردانی می کنند.

آنها به دنبال شادی نمی روند و در ماه اضافه کاری انجام نمی دهند. به طور کلی، آنها زندگی خود را پذیرفته اند و از آن راضی هستند. تعادل در کار و زندگی آن ها برقرار است و در حین کار خود استراحت می کنند. از استاندارد بالایی برای زندگی خود برخوردار هستند و فساد در کشور آن ها اندک و اعتماد اجتماعی بالایی وجود دارد.

در نتیجه با توجه به این رضایت این باور را دارند که زندگی آن ها ارزشمند است و ارزش دارد. فشار و استرس کمتری دارند و زمان بیشتری برای کارهایی که به آن علاقه دارند صرف می کنند.

شکرگزاری و شادی

دلایلی که شما باید شکرگزاری و شادی کنید

شکرگزاری و شادی به طور مداوم را آغاز کنید

یکی از بهترین را ه ها برای اینکه مدام شکرگزاری کنید این است که منتظر افتادن اتفاقی خاص نباشید. عده ای از درمانگران گفته اند که می توانید مجله ای تحت عنوان شکرگزاری به همراه خود داشته باشید تا به مرور این مورد برای شما جا بیوفتد.

اما اگر نمی توانید این تعهد را شروع کنید، راه آسان تری هم برای این کار وجود دارد! کافی است شما به اطراف خود نگاهی بیاندازید. در هر مکان و زمانی می توانید از داشته های خود سپاسگزار باشید و با این روش می توانید شادی را به مرور به زندگی خود بیاورید و ارتباط بهتری با اطرافیان خود داشته باشید. یک لحظه وقت بگذارید و بابت آن ها شکرگزار باشید.

مطمئن شوید بابت کارهایی شکرگزار هستید که معمولا کوچک، معمولی یا بی اهمیت هستند. در ادامه با چند نمونه از این موارد آشنا شوید.

  • برای فنجان چایی که از آن لذت می برید، شکرگزار و شاد باشید
  • برای سقف بالا سر خود شکرگزار باشید
  • به کارهای کوچک مهربانی که می توانید انجام دهید و فراموش کرده اید بپردازید
  • از افرادی که در صف خرید به شما اجازه می دهند تا در جلوی آن ها قرار بگیرید سپاسگزار باشید
  • بابت دوستی که به شما پیام داده است تا از سردرد شما مطلع شود، شکرگزار و شاد باشید
  • بابت مادر سخت کوش خود که در آخر شب به شما شب بخیر می گوید سپاسگزار باشید

شکرگزاری و شادی

علت های شکرگزاری و شادی

این ها شاید موارد اندک و قابل توجه ای نباشند، اما شما می توانید به زندگی خود نگاه کنید و مواردی را که می توانید بابت آن شکرگزار باشید را تمرین کنید.

تمرینات شکرگزاری و شادی انجام دهید

هدف از انجام این عمل تقویت عادت شکرگزاری و شادی در شما است. آیا احساس می کنید که بیش از اندازه در طول روز مشغول انجام کار های خود هستید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتی در طول انجام کارهایتان هم شکرگزار و شاد باشید.

یکی از تحقیقاتی که انجام شده، نشان می دهد که شما می توانید قبل از مصاحبه و جلسات بزرگ خود شکرگزاری کنید. این عمل نه تنها سبب می شود اضطراب شما را کاهش دهد، بلکه باعث می شود نگرش شما نسب به همکاری با افراد هم تغییر کند.

در حالی که مواردی که می توانید بابت آن شکرگزار و شاد باشید را بیان کردیم، اما می توانید شکرگزار مواردی که احتمال دارد برایتان رخ دهد باشید.

  • در خیابان قدم بزنید و شکرگزار هر آنچه که می بینید، باشید. مانند درختان، گل ها، آسمان، پرندگان و غیره…
  • یک شیشه تهیه کنید و مواردی که در روز بابت آن شکرگزار و شاد بودید را درون آن بیاندازید و بعد از یه مدت آن ها را بخوانید.
  • با فردی که کاری از روی محبت و مهربانی انجام داده است، تماس بگیرید و احساسات خود را نسبت به آن بیان کنید.
  • برای ملاقات های خود برنامه بچینید و به افراد بگویید که عمل سخاوتمندانه آن ها چقدر برای شما ارزشمند است.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، شکرگزاری و شادی عملی مثبت و شادی آور محسوب می شود. این عمل به افراد کمک می کند تا احساسات مثبت بیشتری را در زندگی خود تجربه کنند و به رشد فردی بالاتری برسند. از تجربیات خوب در زندگیشان لذت می برند، سلامت خود را بهبود می بخشند، با مشکلات خود روبه رو می شوند و روابط استوار و محکمی را ایجاد می کنند.

بنابراین سعی کنید این عمل را در زندگی خود قرار دهید. شکرگزاری و شادی می تواند روی اخلاق شما تاثیر گذاشته و جنبه های زیادی از زندگی شما را تقویت می کند.

شکرگزاری و شادی

شکرگزاری و شادی و تاثیرات آن بر زندگی

کلام آخر

شکرگزاری و شادی یکی از بهترین روش هایی است که اگر می خواهید شادی را در زندگی خود پیدا کنید، استفاده کنید. شکرگزاری دو یا سه بار در روز سبب می شود تا شما خلق و خوی مهربان تر، با آرامش تر و زیباتری داشته باشید و به موفقیت بیشتری برسید. با توجه به مطالبی که در بالا برای شما گفته شد می توانید را در زندگی خود تمرین کنید که زندگی شما روز به روز به سمت آرامش بیشتر و شادتر سوق پیدا کند.

منبع:

https://www.verywellmind.com/how-gratitude-makes-you-happier-5114446

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx