بهترین زمان خواب

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

سحرخیز باش تا کامروا شوی! همه ما با این جمله آشنا هستیم و می دانیم که برای موفق شدن باید سحرخیز باشیم! خواب یکی از اجزای مهم حیاتی برای رفاه و سلامتی بدن هر فرد به حساب می آید و انجام دادن این عمل بدن انسان را قادر می سازد که بتواند خود را برای شروع یک روز جدید ترمیم و آماده کند. بسیاری از انسان ها در زمان مناسب و درست به خواب نمی روند و بهترین زمان خواب را از دست می دهند.

اما آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که می توانید با داشتن یک روتین خواب منظم، سلامتی و شادابی را به بدن خود برگردانید؟ آیا می دانید که قادر هستید با داشتن استراحت کافی از افزایش اضافه وزن و همچنین بیماری های قلبی جلوگیری کنید؟ پس اگر شما می خواهید یک زمان مناسب برای خوابیدن خود داشته باشید، در ادامه با ما همراه باشید.

چرا خوابیدن یکی از مهم ترین دلایل به حساب می آید؟

همانطور که گفتیم خواب نقش مهمی در سلامت و تندرستی دارد و سبب رشد فردی شما می‌ شود. در واقع با داشتن یک روتین منظم خواب و همچنین دانستن بهترین زمان خواب، این امکان را به شما می دهد که از سلامت روان، سلامت جسمی، کیفیت زندگی شما محافظت کند.

احساسی که در هنگام بیدار شدن از خواب دارید می توان گفت تا حدودی به اتفاقاتی که در خواب برای شما رخ می دهد بستگی دارد. در طول مدت زمان خوابیدن این عملکرد به سلامتی مغز و حفظ سلامت جسمانی شما کمک می کند و این عمل در کودکان و نوجوانان سبب رشد و نمو آن ها می شود.

اگر شما در بهترین زمان خواب به رختخواب نروید، سبب کمبود خواب می شوید. عوارض ناشی از کمبود خواب هم می تواند شدید باشد و هم می تواند به مرور زمان برای شما اتفاق افتد. به عنوان مثال خطر آسیب ناشی از کمبود خواب می تواند در یک لحظه مانند تصادف با اتومبیل برای شما رخ دهد یا می تواند به مرور زمان به شما آسیب وارد کند. به عنوان مثال کمبود خواب مداوم و پیوسته خطر ابتلا به برخی مشکلات مزمن سلامتی را در شما افزایش می دهد. همچنین می تواند بر نحوه تفکر، واکنش، یادگیری و دیگر مسائل روی شما تاثیر گذارد.

بهترین زمان خواب

خوابیدن در زمان مناسب چه تاثیری بر عملکرد مغز شما دارد؟

خوابیدن به مغز شما کمک می کند که بهره وری و پردازش درستی داشته باشید. هنگام خواب مغز شما برای روز بعد خود را آماده می کند و در این مسیر راه های جدیدی ایجاد می شود که شما بتوانید در یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات روزهای بعد موفق باشید. مطالعات نشان داده است که داشتن یک خواب خوب و همچنین در زمان مناسب سبب افزایش یادگیری شما می شود. با داشتن این دو مورد اگر شما در حال یادگیری ریاضی باشید، یا آموزش چگونه پیانو زدن را فرا می گیرید، یا می خواهید با ماشین رانندگی کنید، یا بخواهید مسئله هایی را حل کنید به شما این امکان را می دهد که بتوانید یادگیری راحت تری را داشته باشید و در تصمیم گیری ها درست تصمیم بگیرید و خلاق باشید.

تا به حال به روند کمبود خواب و نداشتن بهترین زمان خواب فکر کرده اید؟

همانطور که داشتن یک زمان خواب مناسب و کافی به شما این امکان را می دهد که عملکرد مغزی و سلامتی بهتری داشته باشید، نداشتن خواب کافی در زمان مناسب نیز می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. مطالعات نشان داده است که کمبود خواب فعالیت های برخی از قسمت های مغز را تغییر می دهد. اگر شما دچار کمبود خواب هستید ممکن است نتوانید به راحتی در تصمیم گیری ها، کنترل احساسات و رفتار خود تصمیم درست را بگیرید. همچنین کمبود خواب و زمان نادرست خوابیدن می تواند عوارضی مانند افسردگی، خودکشی و رفتارهای خطرآفرین را از فرد بروز دهد.

نداشتن خواب کافی در زمان مناسب در کودکان و نوجوانان باعث می شود که نتوانند به خوبی با دیگران کنار بیایند. ممکن است با احساساتی مانند عصبانیت، تنش، تغییرات خلق و خوی، احساس غم، افسردگی یا نداشتن انگیزه روبه رو شوند. همچنین می تواند در روند یادگیری و کسب نمرات پایین روی آن ها تاثیر بگذارد و به مرور استرس های فراوانی را در آن ها بوجود آورد.

نگاهی به بهترین زمان خواب بیندازیم

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که بخواهید صبح بسیار زود از خواب بیدار شوید و فعالیت های خود را آغاز کنید. به عنوان مثال هر روز ساعت چهار و نیم صبح از خواب بیدار می شوید و قصد دارید روی کارهای اضافه خود فعالیت کنید. اما همیشه در پایان روز وقت کافی برای انجام دادن آن ها نخواهید داشت! اگر می خواهید صبح ها ساعت چهار از خواب بیدار شوید، حتماً باید در ساعت هشت و نیم شب به رختخواب بروید. در ابتدا انجام دادن این روند برای فردی که عادت به زود بیدار شدن ندارند می تواند روزهای وحشتناکی را رقم بزند.

در آخر روتین خواب خود این فرد به این نتیجه می رسد که از نظر ژنتیکی افراد زود بیدار شدن و به اصلاح سحرخیز نیستند! اما به نظر شما چه اتفاقاتی باعث رخ دادن این روند می شود؟ در تحقیقاتی که انجام شد مدعی شدند که همه افراد روی زمین دارای زمان خواب و بیدار شدن متفاوتی از نظر ژنتیکی هستند که به این روند کرونوتایپ می گویند.

از نظر پزشکی فهم این اصطلاح ممکن است برای شما کمی دشوار باشد. اما به زبان عامیانه به معنای سحرخیزی پرنده ها و بیدار ماندن شب ها مانند جغد به شمار می آید! محققی در کتاب خود کرونوتایپ را به چهار دسته کلی تقسیم بندی و زمان خواب و بیداری های ایده آل را معرفی کرد:

شیر ها: در این دسته افرادی قرار می گیرد که به آن ها افراد سحرخیز می گویند. این دسته از افراد آن هایی هستند که زود به خواب می روند و صبح ها زود از خواب بیدار می شوند. بهترین زمان خواب برای این دسته از افراد ۱۱ شب تا ۵ یا ۶:۳۰ صبح است.

خرس ها: می توان گفت که بیشتر افراد در این دسته قرار دارند و همه افراد دارای روتین مشابهی مانند این روش هستند. در این رویه برنامه خوابی که از آن پیروی می کنند ساعت ۱۱ شب به رختخواب می روند و ساعت ۷ صبح از خواب بیدار می شوند.

دلفین ها : این دسته از افراد معمولاً به بی خوابی دچار هستند و با داشتن خوابی سبک با احساس بی قراری از خواب بیدار می شوند. مدت زمان خواب آ ن ها از ساعت یازده و نیم شب تا شش و نیم صبح است.

گرگ ها: این دسته از افراد که به جغدهای شب معروف هستند، معمولاً تا نیمه شب بیدار و هفت صبح از خواب بر می خیزند.

برای داشتن یک خواب مناسب چراغ ها را خاموش کنید و به رختخواب بروید و باید به این نکته توجه داشته باشید که خواب کافی و مناسب حدود ۷ تا ۸ ساعت به شمار می آید. سعی کنید در این روند تا آنجا که می توانید از زمان خواب خود پیروی کنید.

 اگر هر روز در یک ساعت مشخص از خواب بیدار می شوید، سعی کنید حتی در آخر هفته هم در آن زمان به خواب بروید که بتوانید در زمان مناسب از خواب بیدار شوید. محققان می گویند زمان بیدار شدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا می تواند ریتم شبانه روزی شما را تنظیم کند و سلامت جسمی و روحی شما را به همراه آورد.

متیو واکر استاد دانشگاه اعصاب و روانشناسی می گوید: ” داشتن بهترین زمان خواب و خواب کافی به شما یک نظم و روتین خاصی می بخشد که منظم بودن حکم پادشاه را دارد. خواب مناسب سبب می شود که شما به زندگی خود کیفیت بیشتری بخشید.”

بهترین زمان خواب

سعی کنید برنامه بهترین زمان خواب خود را پیدا کنید

داشتن خواب مناسب سبب افزایش کیفیت و بهبودی عملکرد سلامتی شما می شود. بسیاری از افراد وجود دارند که نمی توانند در دسته اول یعنی افراد سحرخیز دسته بندی شوند و صبح ها ساعت چهار از خواب بیدار شوند. با ادامه پیدا کردن این روتین خوابیدن باعث می شود که این افراد همیشه خسته باشند و نتوانند پیشرفتی در زندگی خود حس کنند. در عوض به جای تلاش بیهوده تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که برنامه ریزی دقیقی را برای خواب خود تعیین کنید. اگر بتوانید از این روند پیروی کنید، زندگی بسیار ساده تر و بدون داشتن تنش و استرس هایی پیدا خواهید کرد.

اگرچه بسیاری از افراد به چنین تغییرات شدیدی احتیاج نخواهند داشت و می توانند جزء دسته سحرخیزان تقسیم بندی شوند. این افراد به راحتی قادر هستند که بهترین زمان خواب خود را تعیین کنند و هر روز در یک ساعت معین از خواب بیدار شوند.

روتین خواب مناسب را برای خود تمرین کنید

شما برای داشتن یک روتین مناسب خواب کافی می توانید مدت زمان خوابیدن را برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال در ابتدا سعی کنید هر شب ساعت نه به رختخواب بروید و صبح ها ساعت چهار و نیم از خواب بیدار شوید. با داشتن این روتین از خواب در مدت زمان طولانی شما به بهترین زمان خواب دست پیدا می کنید.

در ابتدا کمی می تواند دشوار باشد، اما با انجام مداوم این روند سبب کاهش استرس، سم زدایی، فعالیت و عملکرد بهبود مغز و یادگیری آسان را برای خود فراهم می کنید. بسیاری از افراد موفق در سراسر جهان وجود دارند که از روتین خواب مناسبی برخوردار هستند که در دسته افراد سحرخیز دسته بندی می شوند . با انجام این روتین شما می توانید  در مدت زمان طولانی تری ساعت بیدار شدن خود را زودتر کنید که بتوانید به فعالیت های ورزشی و روزانه خود رسیدگی کنید.

اگر از افرادی که از روتین خواب مناسب و بهترین زمان خواب استفاده می کنند بپرسید، همه آن ها می گویند که پس از مدتی دیگر نمی تواند زودتر یا دیرتر از زمان معین خود به رختخواب بروند و بدن آن ها به طور خودکار در ساعت مشخص از خواب بیدار می شود. به این روند عادت کردن مغز و بدن به داشتن یک روتین خواب می گویند. همانطور که می دانید همه افراد پس از مدتی می توانند به برخی رفتارها و فعالیت ها عادت کنند. عادت کردن یکی از ویژگی های راحت در انسان ها برای داشتن یک روتین به حساب می آید.

راه کارهایی برای داشتن خواب کافی

خواب اغلب اولین چیزی است که بسیاری از افراد پر مشغله از برنامه خود حذف کرده و بیشتر زمان خود را صرف انجام فعالیت می کنند بدون آنکه بدانند خواب یکی از مهم ترین بخش  هایی برای حفظ سلامتی حساب می آید.

برای بهبود عادات خواب خود می توانید:

  • همانطور که در بالا به آن اشاره کرده ایم، هر روز راس ساعت مشخصی به خواب بروید؛
  • سعی کنید در آخر هفته ها برنامه بهترین زمان خواب خود را به هم نزنید؛
  • چند ساعت قبل از خوابیدن اقدام به انجام فعالیت هایی مانند ورزش های سنگین نکنید.

کلام آخر

با داشتن بهترین زمان خواب می توانید پیشرفت و عملکرد بهتر سلامتی بدن خود را به وجود آورید و به سمت موفق شدن پیش بروید. اما قبل از آن باید بدن خود را به خوبی بشناسید و بدانید جزء افراد سحرخیز به حساب می آیید یا جغدهای شب! البته بسیاری از پزشکان بیدار ماندن طولانی مدت در شب را توصیه نمی کنند پس بهتر است شما در شب به مدت هفت و هشت ساعت خواب کافی داشته باشید.

منبع:

https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/sleep-deprivation-and-deficiency

https://www.success.com/what-is-the-best-time-to-go-to-sleep/

4.5/5 - (10 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx