مضرات مقایسه خود با دیگران چیست؟

1 نظر
13 دقیقه زمان مطالعه

برای درک مضرات مقایسه خود با دیگران ابتدا باید بدانیم مهم ترین و ارزشمند ترین چیزها در زندگی انسان مفاهیم درونی هستند نه بیرونی. وارن بافت می گوید: « سوال بزرگی که در مورد رفتار افراد وجود دارد این است که آیا آنها یک تایید درونی برای چیزی که هستند گرفته اند یا تایید خارجی. تاییدیه و امتیاز درونی در مقایسه با تایید بیرونی، به زندگی شما کمک بسیاری می کند.» وارن بافت برای گرفتن جواب درست برای این مسئله این سوال را می پرسد: آیا ترجیح می دهید که بزرگترین شیفته دنیا باشید ولی کاری کنید که دیگران تصور کنند شما بدترین مشتاق هستید؟ یا برعکس، ترجیح می دهید که بدترین عاشق دنیا باشید ولی کاری کنید که دیگران تصور کنند بزرگترین عاشق هستید؟

تایید درونی و تایید بیرونی

داشتن انگیزه و تایید درونی به معنای این است که نیرویی درونی به طور مثبت روی شما تاثیر می گذارد و معیارهای زندگی تان را تعیین می کند. این نیروی درونی به شما قدرت تصمیم گیری بزرگ و سرنوشت ساز می دهد. کمتر دچار تاثیرات بیرونی قرار می گیرید. برعکس نیروی کنترل کننده وتایید بیرونی که از سمت افراد دیگر و یا چیزهایی خارج از ذهن و قلب تان است. کسانی که متصل به نیروی درونی قوی هستند ثبات بیشتری در زندگی شان دارند.

از مضرات مقایسه خود با دیگران این است که آنها زندگی ما را در کنترل خود می گیرند. این نوع مقایسه بین شما و شخص دیگری است. این مقایسه گاهی درمورد خصوصیتی ژنتیکی است مثل قد بلندتر یا زیبایی بیشتر. به نوعی، این گونه مقایسه غالبا درباره نقاط مثبت (یا ظاهرا مثبت) افراد دیگر است که آنها قادر به داشتن چیزی یا انجام کاری هستند که شما آرزوی آن را دارید. شاید مثل این مقایسه که سالی بهتر از شما صحبت می کند، چارلی رابطه بهتری با همسر خود دارد.

منشا مقایسه

منشا این نوع مقایسه ها در کمبود ها و نداشتن های شما ست. برخی از این کمبودها خارج از اختیار و کنترل شماست مثل خصوصیات ژنتیکی یا خانوادگی شما، و تقریبا غیر قابل تغییر است. برخی دیگر هم مربوط به توانمندی ها وقابلیت های اکتسابی دیگران است که برای به دست آوردن آنها تلاش کرده اند و موفق شده اند. این نوع مقایسه هم ممکن است دو نوع اتفاق را رقم بزند. اگر مقایسه خودتان با دیگران به شکل طبیعی و صرفا از روی تشخیص تفاوت ها باشد، می تواند شما را با انگیزه کند و زندگی تان را متحول کند. و یا اگر مقایسه تان صرفا از روی حسادت و عدم تعمق باشد، می تواند نابودگر باشد و زندگی تان را به تباهی بکشد.

آدم ها هیچ کدام کاملا شبیه هم نیستند. حتی دو قلوهای هم سان هم تفاوت هایی با هم دارند. انسان موجودی منحصر بفرد است. به اثر انگشت تان نگاه کنید. هیچ دو نفر روی کره زمین دو اثر انگشت یکسان ندارند. قطعا شما هم ویژگی هایی دارید که دیگران نمی توانند داشته باشند و این قابلیت ها تنها مختص شماست. وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می کنید، از تمام توانایی ها و قابلیت های خودتان غافل می شوید، حتی زمانی که ویژگی بسیار شاخص و قدرتمندی هم داشته باشید چون نگاه تان به درون و خودتان نیست بلکه به بیرون و خارج از خودتان است.

شما فقط می توانید خودتان باشید

شما می توانید هر چیزی که بخواهید بشوید ولی نمی توانید در عین واحد همه چیز باشید. حتی موفق ترین و قدرتمند ترین انسان ها هم ضعف ها و ناتوانی هایی داشتند که آرزو داشتند که هیچ وقت آن کمبودها در زندگی شان نبود ولی دلیلی برای مقایسه خود با دیگران وجود نمی دیدند چون به توانایی های شان و تقویت آنها متمرکز بودند.

مقایسه های یک طرفه

ما وقتی خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم، در اغلب مواقع توانایی ها و ویژگی های شخصیتی متوسط را با بهترین توانایی ها و قدرتمند ترین ویژگی آنها مقایسه می کنیم. ولی این مقایسه مثل این می ماند که مثلا ما راست دست باشیم و تمام عمرمان با دست راست مان نوشته ایم، کار کرده ایم ولی اکنون با مقایسه خودمان با دیگران سعی می کنیم که با دست چپ موسیقی بنوازیم. واضح است که نه تنها به خواسته مان که می خواهیم بهتر از آنها باشیم، نمی رسیم و بلکه به درک ناخوادآگاه از واقعیت خودمان هم آسیب می زنیم.

نسخه غم و اندوه

مضرات مقایسه خود با دیگران را می توان در واژه «نسخه غم و اندوه» خلاصه کرد مگر اینکه شما بهترین در دنیا باشید. که صادقانه بگوییم فقط یک نفر است که بهترین است. نه تنها ما در این اتفاق شادی مان را از دست می دهیم بلکه سایر مردم هم شادی شان را به دست خود تضعیف می کنند. چون زمانی که ما مدام با مقایسه کردن خودمان با دیگران درگیر هستیم، احتمالا آنها هم مدام با چنین چالشی درگیر هستند. چون همانطور که گفتیم هر کس توانایی های بخصوص و منحصربفردی دارد که خیلی از افراد دیگر قادر به داشتن آنها نیستند، مثلا ممکن است شما در یادگیری ریاضی توانایی و استعداد خاصی داشته باشید ولی خیلی از افراد اینطور نیستند و این باعث شود که اطرافیان تان خود را با شما مقایسه کنند یا حتی بدتر، اینکه به شما حسادت کنند.

بدترین اتفاق

از بدترین مضرات مقایسه خود با دیگران که ممکن است رخ دهد این است که بعد از مدتی این مقایسه کردن تبدیل به حسادت می شود. در این صورت نه تنها در شما انگیزه ای برای بهتر شدن و یا تقویت توانایی ها و قابلیت های تان ایجاد نمی کند بلکه برعکس باعث می شود که از توانایی های خاص تان هم غافل شوید و انرژی تان را کاهش می دهید. چون تمام تمرکز شما به سمت نقاط مثبت دیگران جلب می شود و این اتفاق شما را دوری باطل گرفتار می کنید. بخصوص وقتی شرایط و امکانات شما برای پیشرفت در چیزی که خود را با آن مقایسه می کنید، تقریبا غیر ممکن باشد و یا هزینه گزافی برای به دست آوردن نیاز داشته باشد.

شما باید این را بپذیرید که هیچ چیز در دنیا غیر ممکن نیست و تکلیف تان را با خودتان روشن کنید که می توانید هر چیزی را که بخواهید حتی همان چیزی که خودتان را با آن مقایسه می کنید، داشته باشید. ولی برخی چیزها ارزش تلف کردن زمان را ندارند. همین که شما توجه تان به چیزی در درگیری جلب می شود که آن را ندارید، کلی زمان و انرژی صرف مقایسه خود با دیگری، تحلیل و بررسی توانایی آن فرد و تلاش برای یادگیری وتقویت آن توانایی در خود می کنید. به نوعی شما دارید روی چیزی سرمایه گذاری می کنید که متعلق به شما نیست. بخصوص اگر بعد از مدتی متوجه شوید که احتمال پیشرفت شما در آن چیز تقریبا صفر است، باید از تلاش برای داشتن آن دست بردارید، چون در این صورت فقط وقت تان را تلف می کنید. زمان ارزش مند ترین سرمایه شماست.

در کالبد دیگران زندگی نکنید

یک چیز در دنیا وجود دارد که شما همیشه برنده و پیروز مطلق آن خواهید بود و آن این است: خودتان باشید. این تنها بازی ای است که واقعا برنده آن خواهید شد. پس خودتان را با خودتان مقایسه کنید. وقتی خودتان را با دیگری و توانایی او که اصلا در شما وجود ندارد، مقایسه می کنید انگار در کالبد او زندگی می کنید.

وقتی با این طرز تفکر شروع به زندگی کردن و دیدن دنیا کنید، جهان هم با همین دید شروع می کند به شما و به زندگی تان می نگرد. دیگر تمرکز شما روی چیزی که دیگران دارند، نیست. درعوض، تمرکز و انرژی تان روی چیزی است که درآن توانمند هستید و می توانید روز به روز در این توانایی و قابلیت پیشرفت کنید.

مضرات مقایسه خود با دیگران

در نتیجه زندگی نسخه بهتری از خود واقعی تان را رو می کند. بعد از این اتفاق، تمام تلاش و انرژی شما هر روز به سمت ارتقای سیستم عامل درونی تان پیش می رود و دیگر نگران اینکه دیگران چه کاری می کنند یا چه توانایی هایی دارند، نیستید. قطعا زندگی شادتری خواهید داشت و از شر تمام مقایسه های آزاردهنده خودتان با دیگران رها می شوید.

کار خودتان را درست انجام دهید

وقتی کار شما مطابق انتظارات و توقعات دیگران نیست ولی شما درست عمل کرده اید، اهمیتی ندارد. چون این بار نگاه آنها همانگونه شده است که شما به آنها نگاه می کردید، یعنی نگاه مقایسه ای. ولی یادتان باشد آن چیزی که اهمیت دارد این است شما درباره کاری که انجام می دهید، چگونه فکر کنید، اینکه استانداردهای شما برای انجام آن کار چیست و چه چیزی می توانید امروز یاد بگیرید.

البته نباید این بهانه ای دست شما بدهد که از نظرات و انتقادات منطقی غافل شوید. دیگران در کنار تمام نظرات سلیقه ای و توقعات بیجای خود می توانند تصویری از خود واقعی تان به شما بدهند تا ببینید که تا چد حد در بازی کردن نقش خودتان و بودن خودتان کوتاهی کرده اید. در نتیجه به شما یادآوری می کند که خود الان تان را با خود بهترین و همیشگی تان مقایسه کنید. اگر شما امرزو صبح که از خواب بر می خیزید بهتر از دیروزتان نباشید، امروز تان را از دست داده اید.

وقتی شما دست از مقایسه خود با دیگران می کشید و متمرکز درونیات خود می شوید، شروع به بهتر شدن در چیزی می کنید که واقعا اهمیت دارد: بودن خودتان. البته گفتن آن ساده است ولی چندان هم راحت نیست.

معیار سنجش

مهم ترین چیزها در زندگی با درون انسان ارزیابی و سنجیده می شود. همیشه و در حالت عادی برای همه انسان ها فکر کردن درباره چیزی که برای آنها مهم است، دشوار است. معمولا بازی کردن برای تابلوی امتیاز شخصی دیگر راحت است، به همین دلیل است که اکثر افراد دچار این اشتباه می شوند و مدام خود را با دیگران مقایسه می کنند. مضرات مقایسه خود با دیگران را بدانید و به یاد داشته باشید که بردن بازی اشتباه هیچ امتیازی برای شما ندارد. شما فقط یک بار زندگی می کنید پس زندگی خودتان را بازی کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx