تاثیر سلامت بدن بر روی روح و معنویات انسان چیست؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

بررسی تاثیر سلامت بدن بر روی روح می تواند کمک شایانی به داشتن زندگی زیبا بکند. وجود انسان از دو بخش بدن و روح تشکیل شده است و رابطه ی بسیار نزدیکی بین این دو وجود دارد. به طوری که جسم بدون روح موجودیتی ندارد و روح هم بدون جسم هیچ شخصیت و احساسی ندارد. وقتی به سلامتی به فکر می کنیم اولین چیزی که به ذهن همه خطور می کند، رژیم مناسب و ورزش می باشد. اما سلامتی جسم فقط به جسم مربوط نمی شود. روح و بدن انسان با هم پیوند دارند و به صورت چشم گیری بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

احساسات ما از نظر جسمی ما را تحت تاثیر قرار می دهند. شاید درک این مسئله آسان نباشد، ولی ترس از چیزی باعث می شود که قلب ما سریع تر بزند اما این مسئله را به راحتی می توان درک کردن که تنهایی و افسردگی می تواند از نظر جسمی ما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث سردرد، بیماری قلبی و … شود.

متاسفانه در میان مردم جامعه سلامت روح به اندازه سلامت جسم اهمیت ندارد در حالیکه سلامت روح مسئله مهمی است که بی توجهی و غفلت از آن زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چرا که میزان برخورداری از سلامت روح در طرز تفکر، احساس و عملکرد افراد در مواجهه با موقعیت‌های مختلف نقش دارد، از این رو لازم است همانگونه که افراد برای سلامت جسمی خود اهمیت قائل هستند در جهت حفظ سلامت روح خود نیز تلاش کنند.

به عنوان مثال، فکر و خیال منفی و استرس بیش از حد، به مرور زمان باعث درد یا بیماری می شود. مهم این است که بتوانید نیازهای جسمی، روحی و عاطفی خود را برطرف کنید و تعادل بین جسم و روح خود را حفظ کنید.

بدن سالم چه اهمیتی در بررسی  دارد؟

بدن انسان وسیله ای است که در طول زندگی، روح او حمل می کند. شما باید با مراقبت از جسم خود، هوای روح خود را نیز داشته باشید چون سلامتی این دو به یکدیگر وابسته است. این وظیفه شماست که خوب غذا بخورید، استراحت کنید، بدن سالمی داشته باشید و با جسم خود محترمانه رفتار کنید. آمادگی جسمانی یک کار اختیاری و بی اهمیت نمی باشد و شما باید با مراقبت از بدنتان، بخشی از مسئولیت خود را نسبت به روح تکمیل کنید.

امروزه بسیاری از مردم نسبت به سلامتی بدن خود آگاه هستند. همه ی ما می دانیم که سلامتی بدن باعث می شود که احساس بهتری نسبت به زندگی و آینده داشته باشیم و حتی فکر سلامتی و زندگی طولانی، انگیزه ای به ما می دهد که با آن می توانیم هر کاری انجام دهیم. در صورتی که از سلامتی بدن خود باخبر باشیم، بیشتر روی خانواده، کار و … تمرکز می کنیم. اما از همه مهتر این که که وقتی بدن سالمی داشته باشیم، بیشتر می توانیم روی خود تمرکز کنیم و با تلاش زیاد، زندگی معناداری را تجربه کنیم. موفقیت حاصل از انگیزه نسبت به زندگی باعث جلای روح می شود و اعتماد بنفس و عزت نفس حاصل از موفقیت های پی در پی، رضایت و خوشحالی روح را به اوج می رسانند. تمام این موارد بخشی از تاثیر سلامت بدن بر روی روح است.

 سلامتی چیست؟

وقتی صحبت از سلامتی می شود بیشتر مردم در مورد دمای بدن و درست کار کردن بدن فکر می کنند. در واقع منظور از سلامتی، روح سالم در بدن سالم می باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، پزشکان مدرن برای کشف تاثیرات روح روی روند بهبود بیماری تلاش می کنند. به عنوان مثال، افرادی که روحیه ی سالم و خوش بینی دارند، دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند. از نظر روانشناختی، می توان  گفت که سلامتی جسم هر فرد به طور مستقیم تحت تاثیر ایمان او به خدا می باشد و حتی یک نقص کوچک در روح نیز یک مشکل عمیقی در بدن ایجاد می کند.

 سلامتی چیست؟

تغذیه روح و جسم

همانطور که بدن انسان با استفاده از مواد غذایی مختلف، تغذیه می شود، روح انسان نیز به تغذیه معنوی نیاز دارد. این تغذیه شامل آگاهی از وظایف شخصی در زندگی و شناخت خدایی می باشد که به انسان این توانایی را داده است که بتواند کارهای مختلفی انجام دهد، در شرایط مختلف بتواند بهترین تصمیم و انتخاب را داشته باشد. روح انسان با مطالعه در مورد آفرینش، دعا و اعمال مذهبی به خدا نزدیک می شود. با انجام وظایف اخلاقی و مذهبی، روح با انرژی خدا تغذیه می شود درست به همان صورتی که بدن با استفاده از انرژی مادی تغذیه می شود.

اگر چه در هر زمینه ای، پزشکان متخصصی وجود دارند و از روح و جسم ما مراقبت می کنند ولی در درجه ی اول این خود ما هستیم که باید از خودمان مراقبت کنیم. به یاد داشته باشید که تاثیر سلامت بدن بر روی روح انکار ناپذیر است و این وظیفه شماست که نیازهای این دو را تامین کنید. هر شخصی می تواند با استفاده از روش هایی مانند تغذیه سالم، ورزش، لذت بردن از طبیعت و انجام کارهای مورد علاقه خود باعث سلامتی روح و بدن خود بشود. جالب است بدانید که دستگاه گوارش دارای تعداد زیادی سلول عصبی است به طوری که به آن مغز دوم نیز می‌گویند. همان طور که عوامل روحی و روانی زمان انتقال مواد در لوله گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهند. باکتری‌هایی که در لوله گوارش نیز زندگی می‌کنند به وسیله موادی که تولید می‌کنند، می‌توانند بر عملکرد مغز و رفتار اثر بگذارند.

تاثیر روح سالم بر جسم سالم

داشتن زندگی سالم، تنها به ورزش، تغذیه درست و جسم سالم ختم نمی شود. بلکه که داشتن روح سالم هم تاثیر زیادی روی سلامتی بدن و جسم می گذارد. به عنوان مثال، رضایت، خوش بینی، اجتماعی بودن و قدرت معاشرت روی سلامتی فردتاثیر به سزایی دارد چون اگر بدن او مبتلا به بیماری شود، احساس تنهایی و ناراحتی نمی کند و مشکلش را با دیگران در میان می گذارد و کمی هم که شده آرامش پیدا می کند.

بررسی تاثیر سلامت بدن بر روی روح با افسردگی ناشی از بیماری

بیماری بدن به روح انسان نیز صدمه می زند. میلیون ها نفر از افسردگی رنج می برند و این افسردگی مدت زیادی طول می کشد و معمولاً به طور کامل درمان نمی شود ولی راه هایی مانند ورزش، دارو و رژیم غذایی مناسب، برای پیشگیری از شدت یافتن آن وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های مزمن، افسردگی را تجربه می کنند. در واقع افسردگی یکی از شایع ترین عوارض بیماری های مزمن می باشد و تقریباً تا یک سوم افرادی که مبتلا به بیماری های جدی هستند، علائم افسردگی را تجربه می کنند.

در واقع، استرس های مرتبط با بیماری باعث افسردگی بالینی می شود که این افسردگی هم، به روح و قدرت آن صدمه می زند و منجر به کج خلقی می شود. بیماری جدی می تواند سبک زندگی بیمار را تغییر دهد و استقلال و فعالیت او را محدود کند. فکر و خیال در مورد بیماری و سلامتی بدن، فکر کردن در مورد فعالیت و لذت بردن از زندگی را غیرممکن می کند و به مرور زمان اعتماد بنفس و امید شخص به آینده را با خاک یکسان می کند. به خاطر همین است افراد مبتلا به بیماری اکثراً شخصیتی ناامید و غمگین دارند.

بررسی تاثیر سلامت بدن بر روی روح و شرایطی که افسردگی را رقم میزند. 

اگرچه هر بیماری می تواند باعث افسردگی شود. اما هر چه قدر شدت بیماری و اختلال در زندگی بیمار بیشتر باشد، خطر ابتلا به افسردگی افزایش پیدا می کند. به طور کلی، خطر ابتلا به افسردگی برای خانم ها بین 10% و 25% و برای آقایان بین 5% و 12% می باشد. با این حال افرادی که به بیماری های شدیدتر و خطرناک تری مبتلا هستند به احتمال 25% تا 33 % به افسردگی دچار می شوند.

4 روش برای مراقبت از روح و بدن

مراقبت از روح و بدن بسیار مهم می باشد و منظور از مراقبت این است که انسان باید به خودش توجه کند و از سلامت جسمی و روحی خود حمایت کند. ما برای مراقبت از دیگران، ابتدا باید به خودمان توجه کنیم:

از نظر جسمی فعال باشید.

ورزش باعث کنترل استرس و بالا رفتن سطح انرژی می شود. ورزش کردن نیاز به یک جای مناسب ندارد و شما در هرجایی می توانید ورزش کنید. البته تحرک فقط در ورزش خلاصه نمی شود، همین که با دوچرخه به محل کار خود بروید یا با پیاده روی به سوپرمارکت بروید باز بدنتان تحرک کافی خواهد داشت. بهترین روش برای بالا رفتن انرژی بیماران، فکر کردن به آرزوها و انجام کارهایی می باشد که از آنها لذت می برند.

تغذیه ی خوبی داشته باشید.

داشتن رژیم غذایی مناسب به اندازه ی ورزش به سلامتی بدن کمک می کند. بهتر است به جای غذاهای حاوی قند و چربی زیاد، از مواد غذایی گیاهی استفاده کنید. خوردن میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان سلامتی بیشتری را برای شما به ارمغان می آورند.

به روح خود آرامش بدهید.

همه ی ما زندگی پر از استرسی داریم. مهم این است که اجازه ندهیم استرس و اضطراب به ما فشار بیاورد. بعضی از افراد با گوش دادن به آهنگ آرامش پیدا می کنند و بعضی هم با یوگا. اما بیمارانی که با یوگا و آهنگ آرام نمی شوند می توانند با شنا، آشپزی، پیاده روی، بافندگی و هر کار مورد غلاقه خود به آرامش برسند.

خواب خوبی داشته باشید.

خواب کافی داشته باشید البته زمان خواب برای افراد مختلف، متفاوت است ولی به طور کلی 8 ساعت خواب برای همه مفید است. اگر در پایان روز، لباس کثیف، ظرف نشسته یا ایمیل خوانده نشده، داشته باشید ممکن است وسوسه شوید که از زمان خواب خود کم کنید و به آن ها رسیدگی کنید ولی مطمئن باشید که اگر بخوابید و آن کارها را فردا انجام دهید، دنیا به پایان نمی رسد.

اما در عوض، کمبود خواب می تواند باعث افسردگی، بی حوصلگی و اضطراب شود. یک روال کوتاه و آسانی برای زمان خواب خود ایجاد کنید. انجام کارهایی مانند یوگا، دعا و مطالعه می تواند آرامش بخش باشد ولی اگر به جای خوابیدن، لپ تاپ و گوشی خود را بردارید و شبکه های اجتماعی خود را چک کنید به مرور زمان اختلالاتی در خواب و در نهایت در روح شما ایجاد می شود.

4.2/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx