تاثیر یوگا بر روی ذهن و روان

1 نظر
13 دقیقه مطالعه

تحقیقات زیادی در مورد تأثیر یوگا بر ذهن و سلامت روان انجام شده است. نتیجه کلی این بوده است که یوگا تأثیرات مثبت زیادی بر سلامت روان دارد که فراتر از اثر سایر فعالیتهای بدنی با تأثیر کم تا متوسط ​​است و این تأثیرات به احتمال زیاد ناشی از تغییرات شیمیایی در مغز است (گرازیوپلن ، 2012).

ساز و کار یوگا

به نظر می رسد که تمرین یوگا در واقع انتشار بیشتر اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) از تالاموس را تسهیل می کند. گابا به عنوان نوعی “مهارکننده بزرگ” مغز عمل می کند و فعالیت عصبی را سرکوب می کند. این می تواند اثرات داروهای ضد اضطراب و الکل را تقلید کند ، بطور قطع ، انجام یوگا می تواند به شما احساسی شبیه خوردن یک نوشیدنی آرامش بخش بدهد! این یافته نشان می دهد که یوگا در واقع می تواند برای کمک به “تنظیم مجدد” مغز شما، حالت آرام تر و مجتمع تری بر ذهن شما داشته باشد.

یوگا یک درمان جایگزین یا مکمل عالی در مواردی است که نیاز به دارو و یا درمان دارد ، زیرا طبیعی است ، برای همه در دسترس است و دسترسی به آن بسیار آسان است. علاوه بر این ، انتخاب خوبی است زیرا یکی از معدود درمان هایی است که دارای فعالیتهایی که ذهن را به بدن متصل می کند می باشد. در حالی که در طی درمان های دیگر مثل درمان با دارو، شما به طور کلی به بدن خود به هیچ وجه توجه کافی  نمی کنید. هنگام مصرف دارو ، شما به هیچ وجه بر ارتباط ذهن و بدن تأکید نمی کنید ، و یا حتی به این موضوع فکر نمی کنید.

مهمترین تجهیزات مورد نیاز برای انجام یوگا ، بدن و ذهن شما هستند

تمرینات برای تاثیر یوگا بر ذهن و بدن ما تأکید می کنند و شما را به استفاده همزمان از هر دو ترغیب می کنند. یک جلسه یوگا نیاز به یک حرکت دقیق و آگاهانه دارد، اما همچنین نیاز به فکر و تقویت آگاهی نیز دارد. برخلاف هنگامی که شما فقط به دنبال وزن کم کردن می روید و فقط بدنتان است که درگیر تمرین می باشد ، یوگا فقط وقتی که ذهن و بدن شما کاملاً با یکدیگردرگیر باشد ،اثر بخش خواهد بود. این پیوند میان وضعیت روانی و بدنی شما فرصتی بی نظیر را برای تأثیرگذاری بر سلامت روان شما فراهم می کند.

تأثیر بالقوه “درمان با یوگا”  به قدری قوی است که برخی از متخصصان و پزشکان آن را به عنوان یک درمان تکمیلی و فراتر از درمان با داروهای شیمیایی می دانند. گاهی اوقات حتی به عنوان تنها روش درمانی نیز دنبال می شود ، اگرچه معمولاً برای تشخیص بیماری توصیه نمی شود در حالی که برخی داروها قادر به تشخیص بیماری نیز هستند.

یوگا یک راه هوشیارانه و هوشمندانه برای اتصال کوتاه الگوهای ذهنی ایجاد اضطراب دارد

حمایت از یوگا به عنوان مکمل سایر انواع درمانها ناشی از مطالعاتی در سال 2007 است که بر روی بیماران افسرده ای که داروی ضد افسردگی مصرف می کردند اما فقط شاهد بهبودی جزئی بودند، انجام شد. محققان مشاهده كردند كه شركت كنندگانی که مشغول انجام تمرین منظم یوگا (حداقل سه بار در هفته به مدت هشت هفته) بودند، کاهش علائم افسردگی ، اضطراب و عصبی بودن را به طور قابل ملاحظه ای تجربه كردند. برخی از شرکت کنندگان حتی شاهد بهبود بیماری روانی خود نیز بودند و بسیاری از شرکت کنندگان در کل از روحیه بهتری برخوردار بودند (نووتنی ، 2009).

تأثیر یوگا بر ذهن و سلامت روان

احتمالاً در مورد فواید زیادی که برای یوگا وجود دارد ، شنیده اید که از برطرف کردن بیماری روانی فراتر می رود. مزایایی مانند:

اعتماد به نفس

کمک به تنفس بهتر و عمیق تر

آگاهی از وضعیت خود

آرامش ذهن

افزایش قدرت و استقامت ذهنی و بدنی

کاهش استرس

گذشته از داستان های مربوط به شگفتی های تمرینات منظم یوگا ، شواهدی بررسی شده به منظور پشتیبانی از فواید یوگا نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، بررسی مطالعات نشان می دهد که یوگا حداقل تا حدودی در کاهش علائم افسردگی ، کاهش خستگی ، تسکین اضطراب و کاهش استرس موثر است و اغلب احساسات شرکت کنندگان را در اعتماد به نفس و عزت نفس افزایش می دهد.

کنترل استرس پس از آسیب

یوگا می تواند به ویژه برای کسانی که با اختلال استرس پس از آسیب (PTSD) مقابله می کنند مفید باشد. مطالعات متعددی در مورد یوگا که برای درمان PTSD اعمال شده است نشان می دهد که یوگا می تواند پیامدهایی مشابه نتایج گفتگوی درمانی داشته باشد (نووتنی ، 2009). نتایج یوگا در مورد علائم PTSD ، این ارتباط بین بدن و مغز و پتانسیل یوگا را برای تسهیل آن ارتباط برجسته ترمی کند.

بسیاری از علائم PTSD از نظر جسمی مانند افزایش ضربان قلب و تعریق است که گاهی اوقات با “فلاش بک” یا خاطرات زنده از تروما همراه است. یوگا ممکن است به ویژه در رفع علائمی مانند آنهایی که در بالا ذکر شد مفید باشد ، زیرا می تواند علائم جسمی استرس ، اضطراب ، ترس و افسردگی را هدف قرار دهد.

تأثیر یوگا بر ذهن

چیزهایی که فکر می کنیم و کارهایی که انجام می دهیم تأثیر پویا بر مغز ، نگرش و در نهایت واقعیت ما دارند. نیاکان ما همیشه به ما در مورد قدرت تفکر مثبت و فلسفه و پذیرفتن خودمان یادآوری می کردند. آنها در واقع این درس بزرگ را به ما آموختند که همه چیز با چیزهایی که به خودمان می گوییم و نحوه برخورد با موقعیت ها آغاز می شود. یوگا کمک کرده است که این طرز فکر را در تمرین و زندگی روزمره خود جاسازی کنیم.

تأثیر یوگا بر ذهن

تحقیقات بیشتری که در رابطه با تأثیر یوگا بر ذهن انجام گرفته شامل موارد زیر میباشد.

یک ذهن پر استرس = ماهیچه های پر استرس = افکار منفی و اضطراب

یک ذهن آرام = عضلات آرام = افکار مثبت و در حال افزایش

ما ازین بابت مطمئنیم که با فکر کردن ، احساس کردن و واکنش ها به روشی که انجام می دهیم، زندگی ما نیز شروع به انجام کارهایی در مقابل اینها میکند. طبیعی است که برای خود سخت گیر باشیم و به طور مداوم به دنبال راه حل های خارجی باشیم. اما خبر خوب این است: شما در حال حاضر از تمام قدرت ، مهارت و مؤلفه های لازم برای تغییر مسیر کار در مغز خود برخوردار هستید ، بنابراین تمام قدرت لازم برای تغییر زندگی شما برای بهتر شدن در شما وجود دارد!

علم

اگر قفسه های کتاب های بی پایان در مورد موضوعاتی چون خود مراقبتی و نیز میلیون ها نقل قول آنلاین و سمینارهای هزار دلاری برای شما کافی نباشد، باید بگوییم که اهمیت افکار شاد ، تنفس عمیق و یادگیری کاهش فشار روانی برایتان بسیار پراهمیت است. شما باید تغییرات کوچکی ایجاد کنید که اثرات آن را در تمام طول زندگی ببینید.

به این موضوع فکر کنید: افکار و اعمال ما در واقع ترکیب شیمیایی مغز را تغییر می دهند. وقتی تمرین تنفس عمیق را آهسته انجام می دهیم ، عضلات خود را شل می کنیم و به افکار مثبت فکر می کنیم ، در واقع ما مغز را بازنشر می کنیم.

الكس كورب ، دكتر، پژوهشگر فوق دکترا در علوم اعصاب UCLA است كه در مورد چگونگی تأثیر یوگا بر استرس و مغز مطالعه می كند. او با علم روانشناسی امروزه این موضوع را به اشتراک می گذارد که “ممکن است افکار خاص شما متفاوت باشد ، اما نواحی مغزی درگیر و پاسخ فیزیولوژیکی یکسان خواهند بود. پاسخ استرس فیزیولوژیکی به معنای افزایش ضربان قلب ، ضربان تنفس ، فشار عضلانی و بالا رفتن کورتیزول و سایر هورمونهای استرس است. »

پاسخ ما به استرس

پاسخ فعلی ما در برابر استرس احساس طبیعی و دشوار بودن برای مبارزه است ، زیرا آنها عاداتی هستند که به احتمال زیاد در جوانی به دست می آمدند، یعنی زمانی که شاهد واکنش والدین در مقابل استرس بوده اید. وقتی بزرگتر می شویم همین عادت ها را نیز به صورت ناخودآگاه جذب میکنیم. مغز ما در حال حاضر می داند که چگونه در برابر استرس ، عشق ، چالش و مبارزه واکنش نشان دهد. که از آن به عنوان “عامل پاسخ ما” یاد می شود.

خبرهای خوب تر! ما می توانیم “ضریب پاسخ” خود را تغییر داده و از عادت های قدیمی که ما را از بهترین نسخه های خودمان ناتوان می کند ، دور کنیم. راز آن هم: یوگا و تمرکز است!

ایجاد ارتباط در یوگا

یوگا در واقع چیزی است که ما روی یک تکه زیرانداز می آموزیم (همه چیزهایی که امروز در اینجا مورد بحث قرار داده ایم: تنفس عمیق ، نرم کردن ماهیچه ها ، پاک کردن ذهن و لذت بردن از لحظه کنونی) و آن را به زندگی روزمره مان می آوریم. مطالعات نشان داده است كه این روشها عادتهای بد را از بین می برند ، منفی بودن را از بین می برند و نیز استرس را كاهش می دهد.

علاوه بر این ، اثرات قدرتمند تمرکز بر مغز غالباً موضوع مطالعات پزشکی است و تحقیقات علمی جدید روزانه در مورد مزایای عصبی این عمل منتشر می شود. یوگا و مراقبت ضمن افزایش شادی و کیفیت کلی زندگی ، استرس ، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

بنابراین همین الان شروع کنید!

هر روز ده دقیقه وقت بگذارید تا تمارین یوگا را انجام دهید، تمرکز خود را به سمت داخل بکشید. بسیار ساده است – فقط نفس بکشید. برای شرکت در کلاس محلی یوگا در انجمن محلی خود ثبت نام کنید یا تمرین فعلی خود را عمیق تر کنید. تغییرات بزرگ یک شبه اتفاق نمی افتد و عادت ها فوراً تغییر نمی کنند. به مدت یک ماه با این تمرینات اخت شوید و تغییر زندگی خود را تماشا کنید. به یاد داشته باشید ، افکار و نگرش های مثبت داشته باشید ، نفس بکشید و تمرکز کنید و اجازه دهید عضلات (بخصوص شانه ها و فک) آرام شوند. با انجام این کار ها عاشق یوگا و عاشق زندگی تان خواهید شد و تأثیر یوگا بر ذهن و روان خودتان را حس خواهید کرد.

3.4/5 - (7 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx