اهمیت زبان بدن

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

اهمیت زبان بدن چیست؟

آیا تا به حال متوجه این شده اید که حالت رفتار کسی با چیزی که در حال گفتنش است در تضاد هستند؟ یا آیا تا به حال این احساس را داشته اید که کنترل کردن بدنتان در شرایط خاص برایتان سخت شود به این خاطر که تمام چیزی که به آن فکر می کنید این است که چقدر مضطرب هستید؟

پس بیاید در این مقاله به دلایل اصلی عکس العمل هایی که بدنتان در شرایط متفاوت دچارش می شود، بپردازیم که ممکن است به صورت نشانه های غیر شفاهی یک نقش اصلی را در ارتباطات روزمره شما ایفا کند. این نشانه ها و عکس العمل های غیر شفاهی شامل: حرکات بدن، میمیک صورت، تن صدا و حالت بدنتان می شوند که به آن ها زبان بدن می گویند.

در ادامه این مقاله ما به اهمیت زبان بدن در ارتباطات روزمره ای که با دیگران داریم، می پردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت زبان بدن

دلیل اهمیت زبان بدن

زبان بدن یک ارتباط غیر شفاهی است که شامل: حالت بدن، حالت ها یا اشاره های صورت و حرکاتی که ما انجام می دهیم می شود و به همان اندازه ای که ارتباط شفاهی اهمیت و کاربرد دارد، این نوع ارتباط هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

هیچ اهمیتی ندارد که یک سخنرانی چقدر جالب و جذاب است، اگر سخنران در حال انجام و نمایش نشانه های منفی زبان بدن است تماشاگران حاضر در سخنرانی کمتر به شنیدن حرف های او توجه می کنند. همینطور اگر که شما هم درحال حرف زدن با کسی هستید و زبان بدن شما مناسب نباشد، آن ها ممکن است که فکر کنند شما هیچ تمایل و علاقه ای به شنیدن حرف هایشان ندارید، اگر چه شما در حال گوش دادن به حرف های آن ها هستید.

اهمیت زبان بدن

اهمیت زبان بدن در ارتباطات روزمره

بسیاری از افراد این سوال را می پرسند که چرا زبان بدن از اهمیت بالایی برخوردار است؟ مطلاعات نشان داده است که در روند برقراری ارتباط به صورت غیر شفاهی از 65 درصد تا 93 درصد تاثیر بیشتری نسبت به حرف های واقعی دارند.

این یعنی که چگونه یک چیزی را بیان کنید اهمیت بیشتری نسبت به این که چه چیزی را بیان کنید دارد. البته این به آن معنی نیست که شما نباید برای مصاحبه کاری خود چیزی آماده کنید یا به این معنی نیست که بتوانید از میان بر استفاده کنید. این به آن معناست که شما چیزهای بیشتری برای توجه کردن و آماده شدنشان دارید تا بخواهید به چیزهای ساده و پیش پا افتاده برای آماده شدن توجه کنید.

یک گروه از شامپانزه ها را در جنگل تصور کنید، اگر چه نمی توانند صحبت کنند، اما از زبان بدن برای برقراری ارتباط بین یکدیگر استفاده می کنند. همینطور، انسان ها هم هنگام صحبت کردن نیز از زبان بدن استفاده می کنند. در دنیای تجارت زبان بدن شما نشان دهنده اعتماد به نفس و قدرت عملتان است در حالی که شما شاید متوجه این موضوع مهم نشده باشید.

اهمیت زبان بدن در اخلاق و رفتار شخص نهفته است و تاثیر زیادی در شخصیت فرد دارد. فرقی ندارد که یک مصاحبه کاری، قرار اول برای آشنایی یا یک روز عادی در زندگی یک کارمند باشد، این مهم است که شخص خود را چگونه نشان می دهد. زبان بدن مثبت و مناسب نشان دهنده قابل دستیابی و دقیق بودن فرد است.

استفاده از زبان بدن در ارتباطات روزمره بعضی وقتها نا خودآگاه است. اگر کسی در حال خمیازه کشیدن یا کوبیدن انگشتانش روی میز در اتاق کنفرانس و در زمانی که رئیس در حال صحبت کردن درباره اهداف ماهانه برای حراج است، باشد به این معنی است که یا استرس دارد و یا بحث مورد نظر برایش هیچ جذابیتی ندارد و او را خسته کرده است. با بهتر کردن زبان بدنتان باعث می شوید که طرف مقابل هنگام گوش دادن به شما خسته نشود و با تمرکز بیشتری به حرف های شما گوش دهد.

 زبان بدن به گفت و گو های روزمزره و عمومی ختم نمی شود. تغییر و بهبود در زبان بدنتان باعث می شود تا اعتماد به نفستان بالا رود. بعضی وقتها افرادی را ملاقات می کنید که به عنوان دوست، همکار یا لیدر با داشتن ارتباط و زبان بدن خوب باعث افزایش انگیزه در درون شما می شوند.

اهمیت زبان بدن بسیار زیاد است و به افراد کمک می کند تا درک بهتری از شرایط کلی شان داشته باشند و بتوانند مضمون گفت و گو و تن صدایشان را تنظیم کنند. زبان بدن بهترین تفسیر برای رفتار روانشناختی از اشخاص است.

اهمیت زبان بدن

زبان بدن و رابطه اش با تاثیرگزاری کلی

اگر فکر می کنید که زبان بدن یک امتیاز مثبت در مصاحبه های کاری به حساب می آید و فقط به شما کمک می کند تا آن شغل را به دست بیاورید، در اشتباه هستید. در فضای کاری واقعی زبان بدن مهم تر از چیزی که تصورش را بکنید است. .

بدون داشتن زبان بدن مناسب شما ممکن است خود را به دلیل عدم توانایی در یکی شدن با محیط اطرافتان جدا شده از آن چرخه پیدا کنید. این یکی از سختی های نداشتن زبان بدن مناسب در یک فضای کاری است. بنابراین، علاوه بر بیشتر توجه کردن به زبان بدنتان، باید به این هم توجه کنید که افراد اطرافتان چگونه از زبان بدن برای بیان کردن ایده ها و افکارشان استفاده می کنند. این به شما کمک می کند تا بتوانید قدم بعدیتان را مصمم  تر بردارید.

بی قرار بودن ممکن است به این معنی باشد که در فعل و انفعالات شما در بین دو طرف مکالمه شامل کم و کاستی است. تغییر در جای خود به جای حرف زدن با یکدیگر یا آوردن دست جلوی قفسه سینه می تواند به این معنی باشد که طرف مقابلتان با ایده شما موافق نیست یا موضوع بحث باعث می شود که آن ها تمایلشان به ادامه دادن به بحث را از دست بدهند.

زبان بدن می تواند توسط مغز کنترل شود، اما در شرایط پر استرس این کار ساده نیست. این که چگونه بتوان به یک تاثیرگزاری شخصی خوب دست یافت یکی از مباحثی است که بسیار درباره آن صحبت می شود و دقیقا دلیل آن این است که انجامش بسیار سخت است.

زبان بدن و تمرین کردن برای بهتر شدن

افراد ممکن است که در کارهایشان با تداخل های زیادی رو به رو شوند که باعثشان خودشان هستند که نتیجه  آن ها در زندگیشان هم تاثیر خواهد گداشت. برای مثال: چه کسی استخدام خواهد شد یا چه کسی ترفیع شغلی خواهد گرفت؟ تحقیقات نشان داده اند که زبان بدنمان روی درکی که ما از خودمان پیدا می کنیم، تاثیرگزار است.

وقتی شما تلاش می کنید که یک کار قدرتمندانه انجام دهید مغز شما این سیگنال را دریافت می کند و این ایده را در شما می سازد که شما بسیار قوی هستید و این باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتر برای انجام آن کار می شود. پس قبل از انجام مصاحبه های کاری یا قرارهای مهم توجه داشته باشید که به سطحی تکیه ندهید، یا بدنتان را قوز نکنید. به جای آن سعی در آن داشته باشید که بدن خود را ریلکس کنید.

همچنین می توانید با یک حالتی استوار و قدرتمندانه هم بایستید. البته ممکن است که این کارها را در حمام و جایی که هیچکس حضور ندارد که شما را ببیند، انجام دهید. تحقیقات نشان داده است که داشتن بیان غیر شفاهی مثبت نه تنها باعث می شود تا شما قدرتمند تر به نظر برسید، بلکه باعث می شود تا کنترل بهتری روی خودتان داشته باشید که این امر باعث موفقیت شما می شود.

اهمیت زبان بدن بسیار زیاد است. یکی از دانشمندان در این خصوص می گوید که مغزمان بدنمان را کنترل می کند، بدنمان هم روی مغزمان تاثیر می گزارد و این عملکرد ماست که در نهایت روی نتیجه کار ما تاثیرگزار خواهد بود.

به همین دلیل است که اگر شما از سخنرانی کردن می ترسید و صحبت کردن جزیی از کار شماست، باید این کار سخت را یاد بگیرید و انجام دهید. هر دفعه که شما سخنرانی می کنید این کار را باید مدام انجام دهید تا در آن کاملا به آمادگی برسید و بتوانید به خوبی سخنرانی کنید. همیشه روزی وجود خواهد داشت که شما دیگر از عملکردی که دارید، خجالت زده نخواهید شد و این مورد برای زبان بد هم صدق می کند. زبان بدن نقشی بسیار مهم و اساسی را در مصاحبات کاری، زندگی روزمره و قرارهای مهم شما ایفا می کند. توجه کردن به زبان بدن می تواند روی رفتار شما تاثیرات بسیاری را داشته باشد که به شما کمک می کنید تا در کارهایتان نتیجه بهتری را کسب کنید و در نهایت باعث رشد فردی نیز می شود.

پس هرزمانی که درباره انجام کاری نگران هستید و حس می کنید که نمی توانید از پسش بر بیایید، کمی بدنتان را کش بدهید، لبخند بزنید و به خودتان بگویید که با آن رو به رو شو تا به دستش بیاوری.

اهمیت زبان بدن

کلام آخر

در ارتباطات روزمره عوامل زیادی وجود دارند که تاثیرگزار هستند. یکی از مهمترین عواملی که در ارتباطات روزمره بسیار مهم و کاربردی تلقی می شود زبان بدن است. اهمیت زبان بدن بسیار زیاد است و نقش مهمی در چگونگی داشتن ارتباط با دیگران دارد و در نتیجه گفت و گو با دیگران بسیار تاثیرگزار است.

در این مقاله ما به زبان بدن و اهمیتی که در ارتباطات روزمره دارد پرداختیم تا بتوانیم شما را با این مورد مهم و کاربردی آشنا کنیم و اطلاعات بیشتر و دقیق تری را در اختیارتان قرار دهیم.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx