اهمیت سلامت روان

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

چرا سلامت عاطفی روان برای زندگی بسیار مهم است؟

زندگی روزمره بدون داشتن یک روان سالم و سلامت هیچگاه خوب پیش نمی رود. برای داشتن یک زندگی باکیفیت باید روان آرام و بی تلاطمی داشته باشیم تا بتوانیم به اهدافمان برسیم. در این مقاله از اهمیت سلامت روان بر زندگی روزمره افراد جامعه برای شما مطالبی جمع آوری کردیم تا زندگی بهتری برای شما به ارمغان آوریم

سلامت چیست؟

سلامت در واقع به وضعیتی از جسم، روح و رفتار گفته می شود که فرد دارای هیچ عیب، مشکل یا نقصی نداشته باشد. سلامت خود به چند دسته تقسیم می شود (همان طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم). برای داشتن سلامت از هر نوعی باید به روش های دستیابی به آن ها مطلع باشیم که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

اهمیت سلامت روان 4 وجه سلامتی در اجتماع یا زندگی شخصی

سلامت جسمی

برای همه افراد جامعه یا حتی دنیا داشتن یک کالبد سالم آرزو است. اما امروزه به خاطر مشکلات فراوانی زندگی و اتفاقات غیر قابل پیش بینی چنین سلامتی برای هیچ کس تضمین نمی شود. با این حال می توان تا حد بسیار زیادی از بروز هر مشکلی جلوگیری کرد.

سلامت جسمی در واقع به معنی این است که فرد دارای هیچ نقصی در فیزیک بدنی، چه اعضای داخلی چه بیرونی نداشته باشد. تمامی اعضای بدن او بدون داشتن هیچ بیماری و محدودیتی در حال زیستن است و فرد هیچ مشکلی برای بقا نداشته باشد.

برای داشتن سلامت جسمی باید چه کرد؟

برای داشتن سلامت جسمی یا فیزیکی، نیاز نیست که حتما دست به یک سری کار های تخصص بزنید. فقط کافی است که خود را از بروز خطرات احتمالی فیزیکی دور نگه دارید. در کارهای فیزیکی که نیاز به تخصص، مهارت و قدرت بدنی دارند خود را درگیر نکنید، مگر این که خلاف این فاکتورها باشد.

از وسایل ایمنی هنگام کار کردن استفاده کنید. اصول، باید ها و نباید های هر کاری را در نظر داشته باشید تا از بروز هرگونه مشکلی تا حد ممکن جلوگیری کنید. می توانید قدرت بدنی خود را آن قدر بالا ببرید تا هنگام انجام کار های سنگین دچار مشکل نشوید.

هرچه مقاومت بدن شما در برابر آسیب های فیزیکی سطحی کمتر باشد، قطعا مشکلات، درد ها و آسیب های ضعیف تری را احساس خواهید کرد. اما در نظر داشته باشید، در کار های فنی که با دستگاه های بسیار خطرناک سر و کار دارند مسئله حفظ سلامتی بسیار حیاتی و متفاوت تر خواهد بود.

اهمیت سلامت روان

راه هایی برای رسیدن به سلامت روانی مناسب

سلامت رفتاری

داشتن یک زندگی خوب در جامعه نیاز مستلزم روابط اجتماعی مفید بسیار زیادی است. برای داشتن روابط متعدد و پایدار باید رفتاری مناسب داشته باشید تا بتوانید افراد جامعه را جذب خود کنید؛ بنابراین برای تعریف سلامت رفتار، می توانیم بگوییم داشتن خلق وخو مناسب همراه با عمل ها و اخلاقی مثبت فردی.

رفتار یک فرد در جامعه می تواند کمک بسیار زیادی در نقش فرد درون جامعه داشته باشد. افرادی که با روی خوش، مهربانی و صبوری با دیگران به معاشرت می پردازند، قطعا طرف داران بسیاری دارند. در عوض کسانی که با بدرفتاری، تندخویی، ناسزاگویی و غیره رفتار می کنند توسط هیچ فردی پذیرفته نمی شوند.

چگونه رفتار بهتری داشته باشیم؟

تشکیل رفتار های فردی درواقع، نخست از اتفاقاتی که در منزل، توسط خانواده فرد می افتد صورت می گیرد. سپس فرد با رشد کردن و ایجاد روابط اجتماعی از کودکی تا آخر عمر، به تکامل رفتاری دست پیدا می کند. اما گاهی اوقات فردی نمی تواند که به این تکامل دست یابد.

در جامعه متخصصانی وجود دارند که می توانند در مواقعی که فرد نیاز به تغییر رفتار یا آموختن رفتاری سالم داشته باشد، دست یاری به وی برسانند. این متخصصان با مطالعه بر روان شخص، به وی کمک می کنند تا استعداد ها، مهارت ها و توانایی های خود را دریابد و در جهت بهبود و ارتقا آن ها بکوشد.

سلامت روان چیست؟

تمرکز این مقاله بر اهمیت سلامت روان است؛ سلامت روان به این معنی است که فرد از نظر خلق و خو، احساسات، عواطف و تمامی جنبه های متافیزیکی یا باطنی هیچ عیب و ایرادی نداشته باشد. اگر فردی دارای این مهارت ها و استعداد های مثبت باطنی باشد در واقع فردی با سلامت روان در جامعه به حساب می آید.

حال، خود این فاکتور هایی که می تواند یک فرد با سلامت روان مناسب داشته باشد، به چند دسته اصلی تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سلامت احساسی یا عاطفی

در زمینه اهمیت سلامت روان و یکی از زیرشاخه های اصلی این موضوع یعنی سلامت احساس، تقریباً 80% مردم کل جهان با توجه به احساسات خود به زندگی واکنش نشان می دهند. چنین فاکتوری برای زندگی بسیار مهم است، زیرا بر رفتار، افکار و احساسات شما تأثیر مستقیم می گذارد.

داشتن چنین سلامتی می تواند در رابطه بسیاری از مشاغل یا فعالیت های اجتماعی به شما کمک کند. برای مثال کار در مدرسه یا مراقبت از کسانی که به آن ها علاقه بسیار زیادی دارید…

برای داشتن سلامت عاطفی باید چه کرد؟

برای دست یافت به قبل هر کسی باید به یک سری نکات توجه کنید و سعی کنید که عواطف خود را متناسب با شرایط مدیریت کنید. در ادامه برخی از این نکات برای بهبود روابط عاطفی را برای شما جمع آوری کرده ایم.

مراقب احساسات و واکنش های خود باشید

این مسائل در زندگی توجه داشته باشید که چه چیز هایی باعث ناراحتی، ناامیدی، غمگینی و عصبانی شدن شما می شود. سعی کنید برای از بین بردن آن ها یا تغییر این رویه مطالعاتی داشته باشید یا از کسی با بار علمی مناسب کمک بگیرید.

احساست خود را با روش مناسب بیان کنید

به خود این اجازه را بدهید که افراد نزدیک شما بدانند، چه چیزی یا چه موقع شما مورد آزار قرار گرفته اید. نگه داشتن و بروز ندادن غم، اندوه یا خشم باعث می شود که درونتان غوغایی به پا شود و بر استرس و اضطراب روحی شما بیفزاید. نتیجه این کار به وجود آمدن مشکلاتی در محل کار یا هرجایی خواهد بود.

اهمیت سلامت روان

چگونه به سلامت روانی دست یابیم؟

بیندیشید، سپس عمل کنید

قبل از انجام هر کاری که باعث بروی پشیمانی شما شود، ابتدا در کمال آرامش به فکر کردن در رابطه با آن موضوع بپردازید. همچنین زمان زیادی هم برای خود در نظر بگیرید تا از هر تصمیم عجولانه ای جلوگیری کرده باشید.

مدیریت اضطراب

مدیتیشن کنید، از راهکار های کاهش استرس استفاده کنید یا هر چیزی که می تواند باعث افزایش آرامش درونی شما شود، در این شرایط است که به اهمیت سلامت روان در زندگی پی می برید. نفس عمیق کشیدن، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه و خیلی کارهای پیش پا افتاده می تواند به شما در کاستن استرس کمک کند.

برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران

برای خود زمانی تعیین کنید که با دوستان به صرف یک وعده غذایی بروید. در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید و سعی کنید با غریبه ها هم ارتباط برقرار کنید.

هدفی برای خود در نظر بگیرید

ببینید چه چیزی در زندگی برای شما مهم است و دستیابی به آن می تواند شما را تا حد زیادی خوش حال کند. برای مثال، همکاری کردن در کار های خانوادگی، داوطلب شدن در انجام کاری یا مراقت کردن از کسی می تواند چنین حسی را به شما بدهد.

همیشه مثبت فکر کنید

خواهان کسب موفقیت هستید؟ دوست دارید در جذب ثروت بهتر عمل کنید؟ پس همیشه و در هر شرایطی نگذارید افکار سمی منفی ذهن شما را در برگیرند. همیشه به اتفاقات مثبتی که می تواند رخ دهد فکر کنید. در همه حال در انتظار یک اتفاق خوب باشید.

چه زمانی به کمک احتیاج داریم؟

مسائل مربوط به سلامت روان می تواند افراد مختلف را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد. اگر نگران سلامت عاطفی خود هستید نگران نباشید؛ زیرا هر موقعی که شما نیاز به حمایت داشته باشید می توانید برای خود فراهم کنید. اما چگونه؟

روابط عمیق تری برقرار کنید

برای این کار می توانید از افراد دیگر، دوستان یا خانواده خود شروع به ایجاد روابط عمیق استفاده کنید. همان طور که گفتیم اهمیت سلامت روان در زندگی اجتماعی ما بیشترین دخالت را دارد؛ بنابراین برقراری ارتباط با افراد دیگر و بازکردن دربی برای ابراز احساسات یا ارائه حمایت های عاطفی کمک بسیاری به شما می کند.

آگاهی خود را افزایش دهید

درباره سلامت روان بیشتر بدانید؛ منابع زیادی وجود دارد که می توانید برای یادگیری بیشتر در مورد سلامت عاطفی به آنها مراجعه کنید. برخی از نمونه ها عبارت اند از سایکولوژی تو دی (Psychology Today)، مؤسسه ملی سلامت روان، و انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا.

امروزه کسب آگاهی و مطالعه به کمترین حد خود در جامعه رسیده است، تحت تأثیر این دلیل، اکثر جوامع و افراد آن دچار مشکلات روانی، رفتاری یا عاطفی شدند؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم، در تمامی زمان هایی که وقت خالی دارید به مطالعه بپردازید و از کسب آگاهی غافل نشوید.

مطالعه کردن، صرف نظر از زمان بر بودن آن، بسیار کم هزینه و حتی در بعضی موارد بی هزینه است. خوب چه راهی بهتر از این که می توانید به خود متکی باشید و در عین حال به بهبود وضعیت های فیزیکی و متافیزیکی خود مشغول باشید.

ارزیابی سلامت روانی داشته باشید

ارزیابی می تواند به تعیین اینکه آیا استرس، اضطراب یا افسردگی ممکن است بر زندگی شما تأثیر بگذارد کمک کند. سایت هایی برای رزیابی سلامت روان آنلاین و رایگان موجود است که به صورت خصوصی نتایج ارزیابی شما را ارائه می کنند. همچنین می توانید در هر زمانی این تست را انجام دهید.

اهمیت سلامت روان

6 روش بسیار ساده برای داشتن سلامت روانی – عاطفی

با یک متخصص صحبت کنید

اگر احساس می کنید که سلامت عاطفی تان شروع به تأثیرگذاری روی زندگی روزمره شما کرده است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال حمایت و پشتیبانی بیشتری باشید. می توانید با مراجعه به یک روان شناس یا روانپزشک و بیان مشکلات و مسائل روانی خود از وی پشتیبانی مورد نیاز خود را به دست آورید.

حضور در کلاس های مدیتیشن

این گزینه از مهم ترین راه ها و روش هایی در زمینه بهبود و اهمیت سلامت روان می تواند به تمام افراد کمک کند. در این متد ورزشی، هم ذهن شما هم جسمتان با یکدیگر هماهنگ می شود. اما تمرکز بیشتر روی عواطف و افکار شما خواهد بود.

کلاس های مدیتیشن شما را با راهنمایی های لازم می تواند در جهت داشتن یک روان و احساس سالم کمک بسیاری کند. همچنین باعث می شود که مهارت خود آگاهی خود را در حد چشم گیری ارتقا دهید. چنین مهارتی به شدن تأثیرات مثبتی برای رسیدن به رشد فردی در جامعه خواهد گذاشت.

با کسب آگاهی در رابطه به مهارت ها و استعدادهای ذاتی فرد می تواند راه زندگی مناسبی برای خود انتخاب کند تا سریع تر و راحت تر به موفقیت یا جذب ثروت چه مادی چه معنوی دست یابید.

خلاقیت خود را افزایش دهید

برای داشتن یک روان سالم یا یک جنبه عاطفی بسیار عالی، یکی از روش هایی که می تواند تأثیرات احساسی مثبتی برای شما به همراه داشته باشد افزایش خلاقیت است. برای کسب خلاقیت یکی از در دسترس ترین کار ها ثبت نام در کلاس های هنری مانند ساز نوازی، نقاشی و امثال این موار داست.

اما باید بدانید که موسیقی با روح آدمی ارتباط مستقیم دارد. پس سعی کنید در کلاس های آموزشی موسیقی شرکت کنید؛ بیاموزید و نوایی که در ذهنتان پرورش می دادید را به یک ملودی قابل شنیدن برای دیگران تبدیل کنید.

این نکته بسیار مهم است که از موسیقی های غمگین کاملاً دوری کنید، زیرا بر روان شما تأثیرات بسیاری می گذارند. همچنین دنبال کردن موسیقی های شاد و پر انرژی به شما کمک می کند تا روز های سخت خود را به راحتی، با آرامش، پر انرژی و بدون هیچ استرسی پست سر بگذارید و به رشد فردی برسید.

کلام آخر

اهمیت سلامت روان، در تمامی جنبه های فردی و اجتماعی قابل ملموس است. برای بهبود، ارتقا و پیشرفت در زمینه های عاطفی یا روانی باید مطالعه داشته باشید، در اجتماع بیشتر حضور داشته باشید و احساسات بد و خوب خود را بروز دهید. در بدترین حالت به متخصصان مراجعه کنید و سلامتی خود را نادیده نگیرید.

 

منابع:

 

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx