اهمیت برنامه ریزی

Add a Comment
15 Min Read

اهمیت برنامه ریزی در زندگی

هیچکس نمی خواهد در زندگی شکست بخورد و باید بدانید که اگر کسی در زندگی شکست می خورد، خودش برنامه ریزی کرده تا شکست بخورد و این امر در بسیاری از موارد مانند: پروژه های شکست خورده، دولت های شکست خورده، امتحانات شکست خورده و حتی زندگی های شکست خورده. بیشتر این اتفاقات به دلیلی رخ می دهند که شخص برای زندگی خود هیچ برنامه ریزی نکرده است.

به همین دلیل است که تمام افراد موفق می گویند که اگر واقعا تصمیم به موفق بودن در زندگیتان دارید، باید برنامه ریزی داشته باشید و اهمیت برنامه ریزی بسیار زیاد است. برنامه ریزی بعد از تولد خیال، خواسته ها، نیازها و ایده ها در زندگی شروع می شوند. در هر نقطه از زندگی شما برنامه ریزی نقش مهمی را ایفا می کند.

برنامه ریزی یک پروسه مشخص کردن اهداف، توسعه دادن استراتژی ها و ساختن یک طرح کلی و برنامه مشخص  برای رسیدن به اهداف است. این کار یک پروسه پرداختن به جزییات و تصمیم گیری های مهم قبل از شروع کاری است.

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی

برنامه ریزی در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث موفقیت شما می شود. اما دلیل اهمیت برنامه چه می تواند باشد؟ در این بخش ما به بیان دلیل اهمیت برنامه می پردازیم.

 • برنامه ریزی باعث تمرکز ما روی اهدافمان می شود، برخلاف تغییراتی که در شرایط اطرافمان ممکن است ایجاد شود.
 • یک ایده به ظاهر احمقانه و کم ارزش با داشتن یک برنامه مناسب ممکن است روزی به واقعیت تبدیل شود.
 • یک ایده چیزی جز امواج موجود در مغز نیست اگر که برنامه ای برای عملی کردن آن وجود نداشته باشد.
 • برنامه ریزی باعث سرعت بخشیدن، ایجاد حس جنگجویی، اعتماد به نفس و مشخص شدن مسیر رسیدن به هدف می شود.
 • برنامه ریزی باعث پیدا کردن مسیر در آینده و داشتن یک زندگی استاندارد می شود. مثلا اگر در آینده سریعا به پول نیاز پیدا کنید، چه خواهید کرد؟ به همین خاطر است که اکثر مردم پول خود را ذخیره می کنند که باعث می شود بتوانند با اعتماد به نفس بیشتری به زندگی خود ادامه دهند و به همین دلیل است که برنامه ریزی در زندگی یک رکن اساسی برای بقا است.

یک برنامه ریزی خوب به چند رکن اساسی مانند: شرایط، زمان، مدیریت زمان، فعالیت های روزانه، هفتگی و ماهانه نیاز دارد. این را به خاطر داشته باشید که هر برنامه ریزی ممکن است با شکست مواجه شود و هر متخصصی هم ممکن است در برنامه ریزی اشتباه کند.

برنامه ریزی گارانتی برای رسیدن به موفقیت نیست و فقط شما را در مسیر رسیدن به هدف نگه می دارد. برنامه ریزی در زندگی یکی از راه های موثر در رسیدن به هدف است.

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی

نکته

برنامه ریزی می تواند با جنبه های کوچک و بزرگ در زندگی انجام شود که هرکدام شامل یک سری چیزها می شوند. در این بخش ما به چند تا از این جنبه ها اشاره می کنیم.

 • زود بیدار شدن از خواب
 • ترک عادت های بد
 • نزدیک تر شدن به همسر و فرزندان
 • شخص بهتری بودن
 • شروع یک کار جدید
 • کاهش وزن
 • گرفتن ترفیع درکار

انجام این کارها هم نیز نیاز به برنامه ریزی دارد تا به یک سرانجام خوب برسد و این نشان دهنده اهمیت برنامه ریزی در زندگی است.

گام های برنامه ریزی

برای برنامه ریزی باید یک سری از کارها انجام شود تا این امر به بهترین شکل خود انجام شود. هرچه این کار با دقت بیشتری انجام شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

 • اولین گام برای برنامه ریزی مشخص کردن هدف ها است و نوشتن اهدافتان روی کاغذ زیاد وقت شما را نخواهد گرفت.
 • زمانی که اهدافتان را مشخص کردید دیگر نوبت آن رسیده است تا درباره کارهایی که باید انجام دهید فکر کنید. تمام کارهایی که باید انجام دهید را در یک جدول قرار دهید و برای انجام دادنشان یک وقت تعیین کنید.
 • قدم بعدی این است که یک قانونی را برای خود و انجام کارهایتان وضع کنید. این کار باعث دوری از سردرگمی هنگام انجام کارهایتان می شود.
 • زمانی که هدف، کارهایی که باید انجام دهید و ارکانی که باعث کامل شدن این مسیر می شوند را مشخص کردید، دیگر زمان آن فرا رسیده که برنامه خود را به مرحله عمل برسانید و شروع به انجام دادنش کنید. هنگامی که برنامه ریزی می کنید علاوه بر برنامه ریزی روزانه، باید برنامه ریزی هفتگی هم داشته باشید. برنامه ریزی هفتگی یکی از ارکان مهم رسیدن به موفقیت در این پروژه است، اما این برنامه ریزی روزانه است که شما را مجبور می کند تا دست از تلاش برندارید.
 • در شروع کار مدام عملکرد خود را ارزشیابی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید یا برنامه ای که ریختید نیاز به تغییر دارد و اینجاست که اهمیت برنامه ریزی روزانه به چشم می آید.
 • و در آخر زمانی که تمامی کارهای خود را با موفقیت انجام دادید، این پروسه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به خوبی انجام شده است.

داشتن برنامه ریزی در زندگی به شما کمک می کند که کارهایتان را به خوبی و با کیفیت بالاتری انجام دهید که  همین امر باعث رشد فردی شما می شود.

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی

مزیت های برنامه ریزی

داشتن برنامه ریزی در طول زندگی باعث می شود تا زندگی با کیفیت تری داشته باشید و مسیر زندگیتان همیشه رو به موفقیت خواهد بود.اهمیت برنامه ریزی و مزیت های آن بسیار زیاد هستند که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

 • برنامه ریزی برای زندگی باعث می شود که کنترل زندگی در دستانتان باشد. اگر به جای این که کارها را به دست شانس بسپارید، قبل از انجامشان برنامه بریزید و بعد تصمیم خود را برای انجامش قطعی کنید، با نتیجه بهتری رو به رو خواهید شد.
 • همه ما در زندگیمان اولویت هایی داریم. هنگامی که برنامه ریزی می کنید این برای شما آسان تر خواهد شد تا اولویت های خود را تشخیص دهید و تمرکز بیشتری روی آن ها بگزارید.
 • برنامه ریزی به شما کمک می کند تا رویاهایتان دستیافتنی تر بشوند. زمانی که یک برنامه ریزی دقیق و واقغی داشته باشید متوجه خواهید شد که رویاهایتان چقدر دستیافتنی خواهند شد.
 • داشتن هدف در زندگی باعث رشد فردی و خوشحال تر بودن شما می شود و داشتن برنامه به شما کمک می کند تا به اهدافتان برسید. زمانی که برنامه شما آماده است و میخواهید آن را عملی کنید، شما دیگر صرفا فقط زندگی نمی کنید بلکه یک زندگی هدفدار خواهید داشت.
 • اگر برنامه داشته باشید، به چیزهایی که بی ارزش هستند و سراغتان می آیند به راحتی می وانید نه بگویید. به عبارتی دیگر، اگر یک فرصتی برای شما خارج از برنامتان پیش آمد که ارزشش را نداشت تا وقت خود را صرف آن کنید، به راحتی می توانید دست رد به سینه آن بزنید.
 • داشتن یک زندگی با برنامه به شما حس آرامش می دهد. نه تنها باعث می شود همانطور که مد نظرتان است زندگی کنید، بلکه در این راستا نیز به شما کمک هم خواهد کرد.
 • درنهایت، با داشتن برنامه ریزی خیالتان راحت باشد که هیچوقت افسوس چیزی را نخواهید خورد، چون شما این برنامه را ریختید و تلاش کردید تا به هدف خود برسید و این باعث می شود هنگامی که به برنامه خود عمل می کنید دیگر هیچوقت به پشت سرتان نگاه نکنید.

تمامی این ها از مزیت های برنامه ریزی هستند که کمک شایانی به شکل گرفتن زندگی و رسیدن به اهداف می کنند.

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی

دلیل اهمیت برنامه ریزی

برنامه ریزی یک امر بسیار مهم است که هر فرد باید در زندگی اش داشته باشد که باعث موفق شدن فرد می شود. یک سری دلیل مهم برای این کار وجود دارد که شما را مجاب می کند تا یک زندگی با برنامه داشته باشید. در این بخش ما به مهمترین دلیل های برنامه ریزی اشاره می کنیم.

برنامه ریزی تپه های بزرگ را به تپه های کوچک تغییر می دهد

هیچکس نمی خواهد که یک کار بزرگ و سخت را مستقیما انجام دهد. برنامه ریزی برای این کار بزرگ باعث می شود که شما آن را به صورتی انجام دهید که انگار یک مسئله کوچک و ناچیز است. با انجام این کار به این نتیجه می رسید که بعد از برنامه ریزی برای یک کار بزرگ، چقدر این کار دستیافتنی تر به نظر می رسد.

برنامه ریزی باعث موثر بودن شما می شود

همانطور که می دانید تاثیرگزارترین آدم ها کسانی هستند که برای وقت خود برنامه ریزی می کنند. بنامه ریزی از ارزش بالایی برخوردار است و باعث می شود تا وقت با ارزش شما کمتر تلف شود. این امر باعث می شود تا شما نقش تاثیرگزارتری در زندگی خود داشته باشید.

برنامه ریزی به شما گزینه جایگزین می دهد

آیا تا به حال در دوراهی قرار گرفته اید؟ برنامه ریزی به شما کمک می کند تا از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید و اگر این اتفاق افتاد، یک برنامه جایگزین به شما می دهد تا به راحتی بتوانید به راه خود ادامه دهید و به سمت مسیر خود سریع تر حرکت کنید.

برنامه ریزی مانند یک قطب نما ای است که راه را به شما نشان می دهد و همچنین به شما کمک می کند تا روی پای خود بایستید. اما از طرفی دیگر، بدون داشتن برنامه ممکن است شما راه خود را گم کنید و از مسیر رسیدن به هدف خود خارج شوید.

برنامه ریزی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود

برنامه ریزی باعث تمرکز روی اولویت های دسته بندی شده می شود و جدا از این بحث، باعث افزایش اعتماد به نفس شما نیز می شود.

برنامه ریزی باعث افزایش اشتیاق و تمایل می شود

زمانی که دیگر چیزهای بی ارزش وجود ندارند، نه تنها شما متوجه موثر بودن خود در کارها، بلکه متوجه افزایش میل و علاقه برای انجام کار می شوید. زمانی که شما با برنامه پیش می روید اشتیاق و علاقه بیشتری برای رسیدن به هدف خود پیدا می کنید.

برنامه ریزی باعث می شود نقص های خود را بپذیرید

همیشه جای کافی برای برنامه ریزی وجود دارد و همیشه جایی هم برای انجام اشتباهات نیز وجود دارد که ممکن است بعضی وقتها گران تمام شوند. این باعث می شود تا متوجه شوید که بعضی اوقات اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند.

شما می توانید برنامه ریزی های متفاوتی داشته باشید و اگر این برنامه ها با شکست مواجه شدند، می توانید دوباره یک برنامه ریزی جدید داشته باشید.

برنامه ریزی باعث خوشنودی شما می شود

داشتن برنامه مناسب باعث خوشنودی شما می شود. برنامه شما را در مسیر رفتن به سوی هدف قرار می دهد و شما بعد از رسیدن به هدف احساس خوشنودی می کنید. بیشتر مردم بعد از رسیدن به یک موقعیت عالی بعد از این که برایش کلی زحمت کشیدند، حس بهتری نسبت به کسانی که شانسی چیزی را به دست می آورند، دارند.

برنامه ریزی باعث حل مشکلات می شود

همه ما در مقاطعی از زندگی به مشکلاتی برمی خوریم که اگر از قبل با برنامه ریزی پیش رفته بودیم، هیچگاه با چنین مشکلاتی مواجه نمیشدیم. زمان برنامه ریزی برای انجام یک کاری، باید مشکلات ممکنه را در نظر گرفت و تا حد ممکن برای رو به رو شدن با آن و حل کردنش، آمادگی داشت.

این مواردی که درباره شان در این بخش صحبت کردیم جز مهمترین دلایل برنامه ریزی به حساب می آیند و اهمیت برنامه ریزی در زندگی را نشان می دهند.

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی

کلام آخر

هر فرد برای موفق شدن در زندگی باید یک برنامه داشته باشد. اهمیت برنامه ریزی در زندگی بسیار زیاد است و باعث موفق شدن و شادکامی شخص در زندگیش می شود. افراد موفق در هر جامعه برای زندگی و آینده خود برنامه ای دقیق و منظم می چینند تا بتوانند به آن چیزی که هدف و رویایشان است، برسند.

ما در این مقاله به صورت مفصل به برنامه ریزی، دلایل و اهمیت آن پرداختیم تا بتوانیم به شما برای داشتن آینده ای روشن کمک کنیم.

منبع:

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx