اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

درمورد اهمیت برنامه ریزی استراتژیک و مراحل انجام آن چه می دانید؟

 

در بین انبوه کارهای عقب افتاده و مدیریت مشکلات هر کسب و کار است که اهمیت برنامه ریزی استراتژیک مشخص می شود. در اصل اگر بتوانید این سبک برنامه ریزی را در مسائل پیش روی خودتان پیاده کنید، گذشتن از مشکلات کار ساده ای خواهد بود.

چه در مسیر پیشرفت فردی و چه در مسیر رشد کسب و کارتان، این سبک از برنامه ریزی می تواند به شما در پیشبرد کارها و گذر از بحران و مشکلات موجود کمک کند. داشتن برنامه ریزی جامعی از جمله برنامه ریزی استراتژیک، ذهن شما را نیز مرتب می کند.

این تنها گوشه ای از کامل ترین سبک برنامه ریزی بود که قرار است با آن آشنا شویم. در ادامه با مراحل این سبک از برنامه ریزی و اهمیت آن آشنا می شویم.

برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

قبل از آنکه در مورد اهمیت برنامه ریزی استراتژیک بگوییم، بهتر است بدانیم که اصلا این سبک از برنامه ریزی چیست و چه مراحلی دارد. برای انجام این سبک از برنامه ریزی برای روندهای کاری و پیشرفت و موفقیت خودتان، نیاز به داشتن تخصص خاصی ندارید. تنها کافیست مراحل را به ترتیب انجام دهید.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

ساده ترین تعریف برای این برنامه ریزی آن است که سبکی از برنامه ریزی که سازمان ها برای توسعه و پیشبرد برنامه هایی در جهت دستیابی به اهداف کلی و بلند مدت به کار می گیرند.

این فرایند با فرایند برنامه ریزی پروژه، که برای محدود کردن و تعیین وظایف برای پروژه های فردی استفاده می شود، متفاوت است. در این سبک از برنامه ریزی ماموریت و وظایف لازم، چشم انداز و اهداف مشخص می شود.

این سبک از برنامه ریزی به دلیل جامع و کامل بودن، دارای مراحل بیشتر و حساس تری بوده که بهتر است به درستی و کامل پیاده شود که بتوان نتیجه مورد نظر را دریافت کرد. در ادامه 5 مرحله اصلی که برای این سبک از برنامه ریزی وجود دارد را بررسی می کنیم.

1. موقعیت استراتژیک خود را تعیین کنید

قبل از آن که برنامه ریزی را آغاز کنید، باید بدانید که کجا هستید و چه چیزهایی را دارید. در اصل شما زمانی می توانید اهداف بلند مدت برای خودتان داشته باشید که نسبت به وضعیت خود آگاهی کافی داشته باشید.

در این مرحله شما زمینه را برای اعمال پیشرفت هایی که در نظر دارید، فراهم می کنید. روش های مختلفی برای بررسی وضعیت استراتژیک کنونی وجود دارد که هر کدام می تواند به درستی وضعیت شما را بررسی و اطلاعات جامعی را به شما بدهید.

سعی کنید در این مرحله از جدول ها و راه های بررسی وضعیت موجود استفاده کنید و همه جوانب را به درستی بسنجید. این مرحله اولین مرحله و مهم ترین مرحله در راه جذب موفقیت شماست.

2. اهداف خود را اولویت بندی کنید

حال که موقعیت کنونی خود را به درستی شناختید و اطلاعات کافی را کسب کردید، حال می توانید برای خود اهدافی را تعیین کنید. این اهداف از درون کمبودها و نقاط ضعفی که در مرحله قبلی شناختید، قابل کشف است.

سعی کنید اهدافی که تعیین می کنید با توانایی های سازمان شما در تناسب بوده و بتواند کمبودها و نیازهای کسب و کارتان را پوشش دهد. علاوه بر این موضوع اهداف شما باید با چشم اندازی که سازمان شما مشخص کرده، مطاقبت داشته باشد.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

3. برنامه را تدوین کنید

به کمک اطلاعاتی که از مراحل قبل کسب کردید، حال نوبت به تدوین برنامه استراتژیک می رسد. این مرحله مرحله بسیار حساسی بوده که نیاز است زمان زیادی را صرف آن کنید. پس به خوبی در اطلاعاتی که دارید دقت کنید و تمام ملاحظات را در برنامه خود در نظر داشته باشید.

در این برنامه ریزی باید حواستان به اهدافی که می خواهد کسب کنید، جدول زمان بندی وظایف و کسب اهداف و در نهایت شفافیت در مسئولیت ها و وظایف مهم باشد. این موارد باید به درستی مشخص شود که بتوان هر چه سریع تر و دقیق تر مسیر موفقیت را در پیش گرفت.

نقشه استراتژیک ابزاری موثر و مفید در تجسم کل برنامه شما خواهد بود. برنامه های استراتژیک مراحل پیشرفت و وظایف را از کم به زیاد و به ترتیب قرار داده و فرایند پیشرفت کار را به طور خلاصه نشان می دهد.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

4. برنامه را اجرا و مدیریت کنید

تا به این مرحله توانستید مراحل پیشرفت کارهایتان را روی کاغذ یا در ذهنتان و به صورت نظری به درستی پیاده کنید. اما کار شما در این مرحله شروع می شود و تا این مرحله نتیجه ای را کسب نکردید. پس از پشت میز خود بلند شوید، کاغذهایتان را کنار بگذارید و با سازمان درمورد چشم اندازی که برنامه ریزی کردید، صحبت کنید.

در برنامه اطلاعات کافی برای آگاه کردن افراد وجود دارد اما بهتر است همواره با آن ها در ارتباط بوده و درمورد وظایفشان صحبت کنید. اگر ارتباط موثری را با افراد داشته باشید، دیگر نیازی به اعمال فشار برای پیشبرد کارها نخواهید داشت.

برنامه را در معرض دید همه افراد سازمان قرار داده و همواره عملکرد خودتان و سازمان را مورد بررسی قرار دهید. سعی کنید این بررسی را به طور شفاف انجام داده و با مشارکت کارمندان و مافوق خودتان این بررسی را انجام دهید.

5. برنامه را مورد بازنگری و بررسی قرار دهید

درمورد اهمیت برنامه ریزی استراتژیک سخن بسیار است، اما این تاثیرات را تنها زمانی می توان مشاهده کرد که به درستی پیاده و انجام شود. ممکن است برنامه ای که تدوین کردید بسیار آرمانی و ایده آل بوده و با هیچ کدام از ویژگی های سازمان شما در تناسب نباشد.

این مسائل را درمورد برنامه ای که دارید، بررسی کرده و از اعمال تغییراتی در آن نترسید. برای انجام بازنگری از افراد سازمان و کسانی که قرار است در این مسیر همراه شما باشند، کمک بگیرید. آن ها می توانند مشکلاتی که خودتان نمی توانید در طرح مشاهده کنید را به شما نشان دهند.

البته تنها تمرکزتان به بازنگری طرح نباشد. سعی کنید بازنگری را در کنار بررسی میزان پیشرفت انجام داده و اگر لازم بود برنامه خود را تغییر دهید. برای دادن انگیزه به سازمان، هر پیشرفت بزرگ را جشن بگیرید و برای تقویت انرژی خودتان وقت بگذارید.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

مسیر موفقیت شما و سازمان در گرو همین بررسی ها و انرژی هایی است که در طول مسیر کسب می کنید، نه برنامه ای که به تنهایی تدوین می کنید.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک از چه بابت است؟

حال که با روند و مراحل این برنامه  آشنا شدید، بهتر است که درمورد اهمیت برنامه ریزی استراتژیک نیز بدانید. این برنامه به قدری جامع و کامل است که به یکی از اصول اصلی سازمانی تبدیل شده و همواره در تمام کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد.

بدون داشتن برنامه استراتژیک و نقشه راه، شما اطلاعاتی درمورد وضعیت کنونی، قبلی و آینده خود نخواهید داشت و به عبارتی کنترل سازمان از دستتان خارج خواهد شد.  این دلیلی است که اکثر کسب و کارها به مشکل می خورند.

در ادامه چند ویژگی خوبی و مزیتی که این برنامه برایتان خواهد داشت را برایتان شرح می دهیم. این ویژگی ها موجب می شود که برنامه ریزی استراتژیک از اهمیت بالایی در آغاز و پیشرفت کسب و کارها برخوردار باشد.

طرح کسب و کارتان در دست خودتان است

اولین قدم در هر کسب و کاری، داشتن طرح کسب و کار است. طرح کسب و کار شامل مواردی از جمله روند کار، منابع مالی و غیرمالی مورد نیاز در راه پیشرفت و روند سودآوری و دیگر موارد شده و دید کلی به کسب و کار می دهد.

این همان مواردی است که در هر برنامه ریزی استراتژیک نیز وجود دارد. در اصل در برنامه های استراتژیک بین تمام موارد موجود در مورد کسب و کار، ارتباط سازنده و مفید مشخص شده و قدم به قدم روند موفقیت کسب و کار را شرح می دهد.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

داشتن روندی منظم و جامع در این برنامه ریزی، از مهم ترین موارد اهمیت برنامه ریزی استراتژیک است. در اصل این برنامه ریزی استراتژیک است که با افراد در مورد آینده، گذشته، حال و نیازهای کسب و کارها سخن می گویند و افراد به به درستی آگاه می سازد.

استفاده از برنامه ریزی مبتنی بر اهداف

مزیت دیگری که برنامه استراتژیک نسبت به طرح های دیگر کسب و کار دارد، منعطف بودن آن است. یعنی این برنامه با توجه به ویژگی های هر کسب و کار می تواند متفاوت بوده و به متغیرهای زیادی وابسته است. این برنامه مبتنی بر اهداف بوده و کسب و کار را به طور کامل شرح می دهد.

برای مشخص کردن اهداف سازمان و چشم انداز سال های آینده، اهمیت برنامه ریزی استراتژیک بسیار بیشتر از دیگر موارد بوده و همواره مورد استفاده افراد قرار می گیرد.

در این برنامه ریزی علاوه بر مشخص کردن اهداف، راه رسیدن به آن ها نیز مشخص شده و دیگر نیازی به داشتن برنامه های اضافی و جانبی برای تکمیل نقشه راه کسب و کار نیست. این برنامه در زمان صرفه جویی کرده و هر آنچه برای ترسیم روند پیش روی کسب و کار نیاز دارید را شرح می دهد.

شما هم می توانید اهداف مالی و غیرمالی سازمانتان را مشخص کنید، هم راه رسیدن به آن ها را ترسیم کرده و در کنار همه این موارد وظایف همه افراد برای این اهداف را مشخص کنید.

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک  

داشتن زمان بندی دقیق

اهمیت برنامه ریزی استراتژیک از آن جهت است که می تواند به سادگی زمان بندی را در خود جای دهد. دیگر روش های برنامه ریزی این ویژگی را نداشته و کمی کار را برای پیشبرد اهداف سخت می کند. علاوه بر این در این سبک از برنامه ریزی می توان کارها را بر حسب زمان بندی الویت بندی کرد.

همچین مرتب بودن مسیر پیشرفت همانند ریل قطار دید بهتری از زمان بندی کارهای و روند پیشرفت به شما خواهد داد. پس نگران زمان بندی نباشید و به این سبک برنامه ریزی اعتماد کنید. تمام کارهای شما توسط این برنامه، مرتب خواهد بود.

عملکرد کسب و کارتان را برحسب زمان بندی موجود در این برنامه بررسی کنید. اگر توانستید زودتر و به موقع به اهدافی که مد نظرتان بود، برسید، می توانید این موفقیت را جشن بگیرید. در غیر این صورت بهتر است کارهایتان را فشرده کرده و هرچه سریع تر برای رسیدن به اهداف اقدام کنید.

جمع بندی

برای موفق شدن در هر زمینه ای لازم است که قدم هایی که لازم است بردارید را از پیش تعیین کنید. روش های مختلفی برای مشخص کردن این قدم ها وجود دارد اما در بین همه آن ها، برنامه ریزی استراتژیک می تواند کامل ترین حالت برنامه ریزی باشد.

حال که با مراحل اصلی این سبک برنامه ریزی و اهمیت برنامه ریزی استراتژیک آشنا شدید، می توانید آن را در کسب و کار یا کارهای خود پیاده کرده و تاثیرات مثبت آن را مشاهده کنید.

برنامه های استراتژیک این امکان را به شما می دهند که در یک نگاه کلی به برنامه بلند مدت، تمام مراحل و روند کار را مشاهده کرده و بتوانید بدون استرس اضافی کارها را پیش ببرید. به این سبک برنامه ریزی اعتماد کنید و نظم را با این برنامه به کارهای خود ببخشید.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx