تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی و زندگی

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

همه ما به طور کلی زمانی که کلمه سلامتی را میشنویم ناخودآگاه ورزش کردن، رژیم و بدن سالم فکر می کنیم.

حال چطور است فاکتور دیگری برای داشتن سلامتی را انتخاب و امتحان کنیم. شاید تابه حال خیلی به این موضوع برخورده باشید، افراد خلاقی اطرافتان میبینید که در زندگی خود شاد و سلامت هستند و درمورد دلیل آن کنجکاو می شوید. در این مقاله به بررسی همین موضوع خواهیم پرداخت، میبینیم که آیا واقعاً خلاقیت میتواند ما را شاد کند؟ و تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی چگونه عمل می کند و به چه راه های موثرتر خواهند شد؟

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی

خلاقیت به طور کلی برای ما بسیار مفید است و بر شیوه زندگی و درک ما از آنچه اطرافمان میگذرد را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر از لحاظ دیگر بخواهیم به خلاقیت نگاه کنیم آن را سرگرم کننده میبینیم. این یکی از مزیت های خلاقیت است که میتوانید همزمان با تفریح و انجام این فعالیت ها بر سلامت روانی مان هم تاثیر مثبتی بگذاریم. اکثر کودکان خلاق هستند و از قوه تخیل خود برای کارهایشان و لذت بردن از آنها استفاده می کنند. این کار برایشان مفید بوده و موجب شادی و کشف استعداد در آنها میشود. گرچه این موضوع تنها در کودکی نباید بماند و اگر ما بتوانیم از این قابلیت خود بهترین استفاده را ببریم کمک زیادی به زندگی ما میکند.

بهتر است بدانید داشتن سرگرمی که خلاقانه و هنری باشد بهترین گزینه برای سلامت روانی و عاطفی ما است.

در حقیقت این موضوع را پس از دو سال تحقیق روی افراد مختلف دریافتند که هنر موجب زندگی طولانی تر و سالم تر افراد بدون در نظر گرفتن اینکه در چه سنی هستند، خواهد شد.

فواید وجود خلاقیت در زندگی و سلامتی

داشتن فضایی خلاقانه در زندگی باعث می شود در ذهن شما معچزه ای رخ دهد و فرقی ندارد که آن فعالیت نقاشی، خوانندگی، نویسندگی، باغبانی یا هر کار دیگری باشد. در این مطلب سعی شده مواردی که میتواند خلاقیت شما را برانگیزد و برای سلامتی روز افزون در زندگی تان مفید باشد اشاره شود.

3 فایده کلی که با داشتن فعالیت های خلاقانه مختلف در زندگی تان ایجاد می شود

با داشتن هرکدام از فعالیت های ذکر شده در بالا میتوانید از راهی به سلامتی خود کمک کنید.

این راه ها شامل:

 • افزایش شادی و نشاط

بودن در یک روند خاص تنها راهی است که میتواند شادی شما را افزایش و موجب کاهش استرس شود. با انجام مکرر فعالیتی مانند نقاشی، بافندگی مغز شما سرشار از دوپامین خواهد شد. بهترین واکنش شیمیایی که کمک زیادی به ایجاد انگیزه در زندگی شما میشود.

از نظر شخصی به نام ماریکه سید که بنیان گذار اسناکزیلا، اداره یک کسب و کار کوچک همانند سوار شدن یک ترن هوایی است که بالا و پایین های زیادی دارد و گاهی شما در این احساس غرق خواهید شد. به نظر او گیر افتادن در یک روند انجام فعالیت های خلاقانه مانند مدیتیشن برایش عمل می کند و انجام آنها به او حس جریان زندگی و آرامش فوق العاده ای میدهد.

 • بهبود سلامتی روح و روان

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی با انجام یکسری فعالیت های خلاقانه و تاثیر آرامش بخشی که بر مغز و بدن میگذارد، کمک می کند افراد در زمان مواجهه با آسیب ها و احساسات منفی مختلف بهتر عمل کنند.

همچنین از نکات مثبت انجام این فعالیت های خلاقانه این است که شما میتوانید با روشی مثبت و سازنده، احساسات خود را بیان کنید و آنها را مدیریت کنید. از این کار برای بیان اهداف و تجربیاتی که گفتن آن با کلمات دشوار است نیز استفاده کنید.

مشارکت ما در گروه های سرگرمی و فعالیت اجتماعی تاثیر مثبت فراوانی بر سلامت روان ما دارد. اگر در گروهی شرکت کنید یا برای دیدن گالری هنری به مناطق جدید سفر کنید روند مثبتی از رفاه و شادی را در زندگی خود به وجود می آورید.

 • افزایش عملکرد مغز

اگر فعالیت خلاقانه شما موسیقی است باید بگویم که خبرهای خوب بیشتری در راه است. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که علاقه به نواختن موسیقی دارند ارتباط بهتری بین عملکرد قسمت چپ و راست مغزشان دارند. این موضوع باعث میشود به عملکرد شناختی شما که همان عملکرد مغز است کمک زیادی کند.

با توجه به شواهدی که وجود دارد، موسیقی را راه درمانی برای افراد مبتلا به زوال عقل میدانند و استفاده از این روش موجب کاهش تحریک و نیاز به دارو برای این اشخاص می شود.

بنویسید. اگر به نوشتن علاقه دارید سعی کنید حتماً این کار را به روش قدیمی کاغذ و قلم انجام دهید. زیرا کمک زیادی به تقویت حافظه و یادگیری شما خواهد کرد.

 خلاقیت فاکتور مهم در بهبود زندگی هر شخص

نکته مهمی که همیشه باید آن را بخاطر بسپارید این است که همواره چشم به نتیجه کار خلاقانه تان نگاه نکنید. بسیاری از مردم این مشکل را دارند و دچار درگیری ها و ناامیدی های زیادی میشوند، زیرا همیشه در زندگی به ما آموختند که برای رسیدن به کمال تلاش کنید. در صورتی که تنها دست آورد مهم در زندگی ما که باید برایش تلاش کنیم لذت بردن و داشتن رفاه و سلامتی است. پس یادتان باشد در واقع آزادی خلاقیت و لذت بردن از جریان زندگی است که مهم است.

علم در مورد فواید خلاق بودن چه می گوید؟

اکثر ما کارهایی مانند نقاشی، نوشتن و رقصیدن را صرفا برای لذت بردن انجام میدهیم و میدانیم که خلاقیت برای ما مفید است و اشتیاق خلاق ما را خوشحال میکند. برخی از این فعالیت ها برای سرگرمی و برخی برای امرار معاش استفاده میکنند. مهم نیست دقیقاً از چه راهی برای تخلیه تخیلات خود و خودآگاهی استفاده میکنید، زیرا این موضوع ثابت شده است که ساختن و خلق بسیاری چیزها بخشی از انسان بودن است.

همانطور که میدانید ما از دوران ماقبل تاریخ در حال خلق وسایل و جزئیات زندگی هستیم، از آنجا که اولین نشانه ها، نقاشی  ها و خطوط دستشان را روی دیوار غارها با گذاشتند.

علم ثابت کرده است که نیاز به خلق چیزها در خون انسان وجود دارد، وجود این نیاز در ما باعث شده به هرآنچه قبلاً نداشتیم دست پیدا کنیم و آنها را بسازیم.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی به کمک نوشتن

همانطور که در بالا گفته شد نوشتن به طور کلی غیر از کمک به خلاق بودن، یادگیری سبک های مختلف و زبان های متفاوت، به مغز ما  نیز کمک بسیار زیادی میکند و موجب یادگیری و حفظ راحت تر مطالب میشود.

تاثیر فوری در مقابل فواید بلند مدت

با مطالعات انجام شده فهمیدند که بلافاصله پس از نوشتن تجربیات توسط شخص، ممکن است با یادآوری حوادث بد احساسات منفی زیادی ایجاد شود. با این حال بعد از تحقیقات طولانی شواهدی از مزایا و پیامدهای سلامت عاطفی گزارش شد و بنابراین نوشتن، در وهله اول تاثیر و احساس منفی کوتاه مدت و تاثیرات طولانی مدت مثبتی خواهد داشت.

فایده نوشتن به طور دقیق و بیانگر تنها کمک به تروما(ضربه روحی) و احساسات منفی نیست. طبق مطالعه ای در سال 2001 ، از شرکت کنندگان خواستند تنها تجربیات مثبت خود و بهترین حالتی که از خود در آینده می خواهند را بنویسند. بعد از این مطالعه مشاهده کردند احساس بهبود سلامت روانی در این افراد افزایش یافته است.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی ب کمک موسیقی

هرچند نوشتن تنها راه برای تقویت عملکرد مغز نیست. طبق گفته آلبرت انیشتین آنقدر موسیقی در زندگی اش دخیل بود که میگفت اگر فیزیکدان نبود قطعاً تبدیل به موسیقیدان میشد.

ساخت و تولید موسیقی سبب ارتباط مثبت مناطق مختلف مغز میشود. بنابراین، آموزش دیدن موسیقی و نواختن آن عملکرد بین دو نیم کره مغز را بهبود میبخشد.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی

از نظر فیزیکدان معروف آبرت انیشتین، با علم میتوانید از الف تا ی بروید؛ اما با خیال پردازی به همه جا.

بازیگری فعالیتی خلاقانه با تأثیرات مثبت بر سلامتی ما

از دیگر فعالیت هایی خلاقانه که موجب بهبود فرآیند شناخت یادگیری در ما می شود بازیگری است. طبق مطالعه ای که در سال 2004 انجام شد، افراد مسنی را تشویق به شرکت در اجراهای تئاتر کردند. بعد از انجام این فعالیت به مدت 4 هفته پیاپی، نشان داد سلامت روانی آنها در حال بهبودی است. این شرکت کنندگان توانستند تجربه بهتری از درک لغات، گوش دادن و همچنین توانایی خوبی در حل مسائل را تجربه کردند.

با خلاقیت می توان به موفقیت رسید

مطمئناً شما هم روزی به فکر ایجاد یک بیزینس و حرفه موفق برای خودتان خواهید افتاد، موضوع مهم اینجا این است که در زمینه ای که انتخاب می کنید متفکر و خلاق باشید. امکان دارد شما فردی هنرمند یا موسیقیدان نباشید، اما باید بدانید خلاقیت در وجودتان هست و تنها کاری که باید انجام دهید فعال کردن آن و استفاده کردن از آن است.

افراد دارای خلاقیت چه خصوصیاتی دارند؟

جالب است بدانید هنری ماتیس، شخصی هنرمند و فرانسوی در قرن بیستم بود. او اعتقاد داشت افراد خلاق این خصوصیت ها را دارند:

 • کنجکاو
 • منعطف
 • پیگیر
 • مسئولیت پذیر
 • مستقل
 • و ماجراجو هستند.

برای دستیابی به تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی و موفقیت وجود همه ی موارد گفته شده در بالا نیاز است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید که کارایی و اهمیت هرکدام از این موارد را بدانید.

کنجکاوی، راه گشای موفقیت در زندگی

افراد خلاق و متفکر عموماً به دنبال فرصت های بهتر برای خودشان می گردند و تا آن چیزی که در ذهنشان هست را پیدا نکنند دست از تلاش و پیگیری بر نمیدارند. این خصوصیت رفتاری آنها در همه زمینه های زندگی شان دخیل است، چه در مورد کار حرفه ای، زندگی شخصی یا تفریحات باشد.

برای مثال فرض کنید شما کاری تمام وقت دارید و تمایل دارید در همان زمان به تحصیل هم بپردازید، چه پاسخی میتوانید برای این سؤال خود پیدا کنید؟ اگر پاسخی خلاقانه یافتید مطمئن باشید فرصت های پیش رویتان همچنان بهتر خواهد شد.

اصرار بر انجام کاری تبدیل به خوش بینی خواهد شد

بخش مهم دستیابی به موفقیت، اعتماد کردن به خود و یافتن راه هایی است که برای رسیدن به اهدافمان به آن نیاز داریم. با نگاهی خلاقانه قطعاً راه های زیادی را پیدا خواهید کرد، حال تنها کار لازم این است که شجاعت خود را جمع کنید و روزهایتان را بهتر بسازید. افراد متفکر و خلاق با پیدا شدن هرمانع سعی در پیدا کردن راه های جدید و بهتر می کنند. با پشتکار و اصرار بر آن راه خود را هموار می کنند و به ادامه مسیر موفقیت خود میپردازند.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی

آنقدر دست از تلاش برندارید تا زمانی که به موفقیت برسید

انعطاف پذیر باشید و از روی موانع سر راهتان سر بخورید

طبیعتاً فردی که برای تخصصی حرفه ای آموزش دیده باشد میتواند عملکرد خوب و رو به پیشرفتی در آن شغل داشته باشد. با این جال, شخصی که بر روی مهارت های خلاقانه خودش کار می کند فرصت های بیشتری برای پیشرفت حرفه ای برای خود می سازد. کسانی که تفکر خلاقانه دارند علاوه بر دانش سعی می کنند از روشی متفاوت برای حل مسئله ای که برطرف کردن آن غیر ممکن است استفاده کنند.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی

مدیران و افراد متفکر همیشه راهی برای موفقیت پیدا میکنند

انگیزه مسئله ای متکی بر شخص است

از مهم ترین راه های رسیدن به موفقیت انگیزه شخصی است. ممکن است شما در وضعیتی قرار بگیرید که نیاز باشد برای انجام کاری از خلاقیت خود استقاده کنید اما شما به هر دلیلی این توانایی را در خود نمی بینید. حال باید چه کار کنم؟ چطور انگیزه لازم را به دست آورم؟ باید بدانید نگه داشتن انگیزه امری ضروری است و نباید در این مورد به دیگران وابسته باشید. انگیزه شخصی به همین معناست که در هنگام رسیدن به موفقیت ها باید مستقل باشید.

ماجراجویی های بیشتر و سرگرم کننده تر

به یاد داشته باشید در صورتی از نتیجه پایانی لذت می برید که از مسیر و مراحل آن لذت برده باشید. زمانی که زندگی خود را یک ماجراجویی ببینید میتوانید راه هایی برای لذت بردن از آن نیز پیدا کنید. همچنین متوجه خواهید شد که خلاقیت بخش مهمی از این معادله است. در دنیای امروز که همه جیز در همه زمینه ها به سرعت رشد می کند، بهتر است شما هم خودتان را به این روند نزدیک کنید. فراموش نکنید خلاقیت بهترین وسیله برای موفقیت در دنیای امروزی است.

در ادامه با ما همراه باشید که با نکات و عوامل مهم مرتبط در تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی، روابط موفق و رشد فردی آشنا شوید.

رشد فردی چه تاثیر مثبتی بر زندگی ما دارد؟

رشد فردی مانند خلاقیت، در زندگی ما انسان ها امری مهم است و همه ما میدانیم برای داشتن زندگی بهتر و درست کردن اوضاع نیاز داریم ابتدا خودمان را وفق دهیم. رشد فردی را با شناخت شخصیت، افکار و باورهایی که برایمان واقعاً اهمیت دارند میتوانیم شروع کنیم. همانطور که انگیزه موضوعی است شخصی و کاملاً به خودتان بستگی دارد، رشد فردی نیز همینطور است. پس اگر رؤیایی در سر دارید و می خواهید به آن برسید تنها راه رشد دادن خودتان است. رشد فردی به ما کمک می کند انسان بهتری باشیم و تغییر همواره مثبت را در زندگی مان ایجاد کنیم.

رشد فردی به طور کلی به این معناست که افراد بدانند در چه جایگاهی قرار دارند و تلاش کنند تا موقعیت خود را بهتر کنند. با افزایش میزان شناخت خود و توانایی هایتان میتوانید تبدیل به فرد خلاقی شوید.

منظور از خلاقیت میتواند انجام کارهای معمولی یا سخت به روشی باشد که قبلاً انجام نشده و شاید این روش جدید، راهی آسان تر برای انجام آن کارها باشد. گاهی اوقات با یافتن راه حل های مسائل قدیمی میتوانید ایده ای نو و مبتکرانه پیدا کنید. برای شما مثالی می زنم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی و زندگی

با رشد فردی به هرآنچه آرزویش را داشتید برسید

مدت ها پیش که مردم تنها از اسب ها برای حمل و نقل خود استفاده می کردند، فردی به نام هنری فورد، در آن زمان اتومبیل را ساخت و شرکت خودرو سازی فورد را راه اندازی کرد. جالب است بدانید فکر هنری با بقیه مردم آن زمان کاملاً متفاوت بود، مردم داشتند به این موضوع فکر می کردند که چه کار کنند تا اسب های سریعتری داشته باشند.

تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی و زندگی

A سال 1927؛ هنری فورد در حال رونمایی از مدل

روابطمان را با خلاقیت درست کنیم

طبق آنچه که پیش تر گفتیم خلاقیت تنها در هنرمند بودن نیست. شما برای ایجاد روابطی سالم و پایدار نیاز دارید خلاق باشید. همانطور که زندگی مانند یک ترن هوایی بالا و پایین دارد، روابط نیز از این قاعده جدا نیست. با افتادن در سراشیبی های زندگی همواره به یاد داشته باشید بالا آمدنی در کار است و امید و انگیزه خود را به هیچ وجه از دست ندهید. تلاش کنید تا در سراشیبی های زندگی نیز لذت برده و بدانید آنها هم جزو مسیر با ارزش زندگی شماست و از آن تجربه کسب کنید. به مرور زمان متوجه خواهید شد اعتماد به نفستان در روبه رویی با مشکلات بالاتر رفته است. بنابراین، شما به عنوان فردی با تجربه، روابطتان با انسان های دیگر را بهتر کنترل کرده و با خلاقیت خود راهی برای ایجاد اندیشه و دیدی بهتر پیدا خواهید کرد. به این صورت است که میتوانید روابط موفق چه در حوزه شغل تان، چه روابط عاطفی و ارتباط با کودکان را داشته باشید.

هیچگاه فکر نکنید رابطه خوب شما با شخصی در محل کار یا زندگی شخصیتان به طور اتفاقی به وجود می آید. برعکس شما باید روی آن کار کنید و با چالش هایی که برایتان به وجود می آید با روشی خلاقانه و درست روبه رو شوید. همه روابط در جایی، نقطه ای دستخوش تغییر میشوند. این تغییر گاهی اوقات، مشکلاتی را به وجود می آورد. در صورتی که مشاهده کردید حل این مشکلات برایتان دشوار است از شخصی متخصص کمک بگیرید.

سخن آخر

در آخر تنها توصیه ای که می ماند این است که برای رسیدن به افکار خلاقانه باید فکرتان را آزاد کنید. از داشتن ایده های نو که به نظر دیگران ممکن است عجیب بیاید نترسید. افراد خلاق ممکن است از هرچیزی در اطرافشان که ممکن است حتی ربط خاصی به موضوع مورد نظرشان نداشته باشد، ایده جدید پیدا کنند. یادتان باشد با نه تنها تاثیر مثبت خلاقیت بر سلامتی، بلکه در موضوعات موفقیت حرفه ای و رشد فردی و روابطتان نیز موثر است.

منابع:

 • https://www.south.edu/blog/5-ways-creativity-can-help-you-succeed/
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320947#Physical-health-benefits
 • https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2018/07/25/heres-how-creativity-actually-improves-your-health/?sh=23d2b92513a6
4.7/5 - (12 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx