نقش تغذیه در تقویت حافظه

1 نظر
21 دقیقه مطالعه

با چه خوراکی هایی می توانید حافظه خود را تقویت کنید؟

مغز انسان یکی از مهم ترین و اصلی ترین اعضا هر بدنی به حساب می آید که به عنوان مرکز کنترل بدن شما وظیفه حفظ ضربان قلب و تنفس درست ریه ها و فعالیت های بسیار دیگری را برعهده دارد. با استفاده از سلول هایی که در مغز شما قرار دارد می توانید به راحتی حرکت کنید، احساس کنید یا حتی فکر کنید. به همین دلیل شما نیاز دارید که مغز خود را در بهترین شرایط و بهترین امکانات قرار دهید که بتواند برای شما عملکرد مثبت و خوبی را نشان دهد.

همان طور که می دانید تغذیه یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواردی است که در حفظ سلامت مغز شما نقش بسیار زیادی دارد و می تواند علاوه بر تمرکز، حافظه شما را نیز بهبود کند. نقش تغذیه در تقویت حافظه آنقدر موثر و مهم است که اگر در این مورد اطلاعات کافی داشته باشید، به هیچ عنوان از تغذیه مغز خود دست بر نمی دارید!

درست است که هر مواد غذایی برای مغز شما و بدنتان مفید است اما بسیاری از مواد خوراکی هایی هم هستند که نه تنها می تواند مفید باشد، بلکه ضررهای را نیز به همراه دارد. پس در نتیجه باید در مواد خوراکی هایی که مصرف می کنید دقت و توجه بالایی داشته باشید که اگر می خواهید در این مورد اطلاعات کافی بدست بیاورید، بهتر است در ادامه تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

نقش تغذیه در تقویت حافظه

چرا مغز افراد نیاز به تقویت و غذاهای مغذی دارد؟

مغز هر آدمی تشنه انرژی و مواد غذایی مورد نیاز است. تنها ۲ درصد از وزن بدن انسان را این عضو تشکیل می دهد و باید گفت که بیش از ۲۰ درصد انرژی دریافتی روزانه بدن افراد را جذب خود می کند. با توجه به اینکه مغز انسان به چنین مقادیر بالایی از انرژی نیاز دارد شما هم باید غذایی را مصرف کنید که بتواند مقدار زیادی از عملکرد بالای مغز را تامین کند و همچنین سبب تقویت و یادگیری شما شود. درست مانند سایر سلول های بدن، سلول های مغزی هم از نوعی قند به نام گلوکز برای سوخت رسانی و فعالیت های سلولی استفاده می کنند.

این مواد خوراکی که در غذاهای روزانه مصرف می کنید وجود دارد و به طور منظم از طریق خوردن غذاهای مختلف به سلول های مغزی شما مواد مورد نیاز می رسد. شاید برایتان جالب باشد نقش تغذیه در تقویت حافظه چگونه است و باید گفت که تک تک مواد غذایی هایی که می خورید به یک قسمت از بخش های مغز می رود و از آنجایی که می دانید هر یک از نورون ها و سلول های مغزی حالت خاص مشخص خودشان را دارند و همین مواد خوراکی سبب تقویت این سلول ها می شود.

مطالعات اخیر نشان داده است که سبک زندگی ها بر متابولیسم های عصبی تاثیر می گذارد مانند رژیم غذایی، ورزش و فعالیت های روزانه و دیگر موارد که در برخی از شرایط می تواند در برابر اختلالات عصبی و استراتژی های غیر تهاجمی از خود مقاومت نشان دهد.

۱۰ مواد غذایی که در تقویت حافظه شما تاثیر فراوانی دارد

همانطور که گفتیم مغز بسیاری از افراد برای تقویت و تغذیه بسیار اهمیت دارد به خاطر همین شما هم باید تا جایی که می توانید شرایط را برای مغز خود فراهم کرده و روز به روز شاهد تقویت، فعالیت بهتر و عملکرد مغز خود باشید. در ادامه برخی مواد غذایی مقوی وجود دارد که می توان از آن ها برای نقش تغذیه در تقویت حافظه یاد کرد. با خوردن این مواد غذایی و قرار دادن این مواد در برنامه غذاییتان فعالیت بدنی خود را تقویت کنید.

ماهی چرب: هنگامی که بحث تغذیه برای تقویت حافظه و مغز به میان بسیاری انواع ماهی ها را برای خوردن و تغذیه پیشنهاد می دهند. یکی از انواع ماهی ها، ماهی های چرب به حساب می آید که معمولا در صدر لیست قرار دارند. این نوع ماهی ها شامل سالمون، قزل آلا، ماهی ساردین است که همه این موارد از منابع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل شده است که این ماده غذایی یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد برای نقش تغذیه در تقویت حافظه به حساب می آید.

حدود ۶۰ درصد از مغز شما از چربی ساخته شده است و نیمی از این چربی اسیدهای چرب امگا ۳ را تشکیل می دهد. با خوردن این ماده غذایی مغز شما امگا ۳ دریافتی را برای ساختن سلول های مغز و اعصاب استفاده می کند که این چربی ها برای یادگیری و حافظه بسیار ضروری هستند. البته مزیت این ماده خوراکی مغذی برای مغز به همین جا به ختم نمی شود و باید گفت که پس از خوردن این محصول زوال ذهن که با افزایش سن ممکن است با آن مواجه شوید از بین می رود.

همچنین مصرف نکردن این ماده خوراکی می تواند ضررهای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد به عنوان مثال کافی است مدتی از امگا ۳ محروم باشید که دچار برخی اختلالات یادگیری، افسردگی، بی حالی و دیگر موارد شوید.

نقش تغذیه در تقویت حافظه

مطالعات زیادی نشان داده است افرادی که به طور منظم ماهی می خورند از ماده خاکستری بیشتری در مغز خود برخوردار هستند. این ماده خاکستری بیشتر سلول های عصبی هستند که روی تصمیم گیری، حافظه و احساسات تأثیر می گذارد و می توانند آن ها را کنترل کند.

قهوه: اگر قهوه نوشیدنی مورد علاقه شما به حساب می آید و صبح ها از آن برای سرحال شدن استفاده می کنید، باید به شما گفت که به خوردن این نوشیدنی ادامه دهید و از مزیت های آن خوشحال خواهید شد! این نوشیدنی مقوی و خوشمزه دو جزء اصلی دارد که این جز شامل کافئین و آنتی اکسیدان ها هستند و این دو مورد می تواند به سلامت مغز شما کمک بسیار زیادی کند.

کافئینی که در این نوشیدنی مغذی وجود دارد اثر مثبتی روی مغز شما می گذارد به عنوان مثال کافئین موجود در این قهوه با مسدود کردن آدنوزین که یک پیام رسان شیمیایی است و خواب آلودگی شما را به همراه می آورد سبب سرحالی و افزایش هوشیاری شما می شود. همچنین به خلق و خوی شما کمک می کند که در طول روز بتوانید شاداب و سرحال باشید و بعد از خوردن آن احساس خوب و روحیه قوی را در شما تقویت می کند سلولی که در مغز شما پس از خوردن این نوشیدنی ها مورد هدف قرار می گیرد دوپامین نام دارد و با افزایش شادی در بدن شما رابطه مستقیم دارد.

اگر در طولانی مدت به خوردن این ماده خوراکی عادت کرده اید، باید گفت که با کاهش خطر بیماری های عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر رو به رو خواهید شد و دیگر جای نگرانی در این مورد را نخواهید داشت.

زغال اخته: زغال اخته با جثه کوچکی که دارد از فواید متعددی برای سلامتی شما برخوردار است که برخی از آن ها به عنوان نقش تغذیه در تقویت حافظه شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند. زغال اخته ها و سایر انواع توت های رنگارنگ آنتوسیانین ها را تولید می کند که همین مواد از ترکیباتی تشکیل شده است که با اثرات ضد التهابی و ضد اکسیدانی همراه است.

ممکن است در این باره اطلاعات کمی داشته باشید اما بهتر است بدانید که آنتی اکسیدان ها علیه استرس و التهابات عمل می کند و با پیری مغز و بیماری های عصبی مقابله می کند.  برخی از آنتی اکسیدان هایی که در این ماده خوراکی وجود دارد در مغز شما انباشته شده و به مرور زمان سبب تقویت روابط بین سلول های مغزی شما می شود.

با تحقیقاتی که انجام دادند متوجه شدند که این ماده خوراکی به بهبود حافظه و برخی فرایندهای شناختی در کودکان و بزرگسالان کمک می کند. شما برای استفاده از این ماده مغذی می توانید در صبحانه روی غلات خود قرار داده یا در اسموتی های خود به عنوان یک میان وعده عالی از آن استفاده کنید. پس به طور کلی می توان گفت که زغال اخته از پیری مغز و جلوگیری می کند و حافظه اول را تقویت می بخشد.

زردچوبه: شاید باورتان نشود اما این ادویه توانسته اخیرا سر و صدای زیادی را ایجاد کند! این ادویه زرد رنگ عنصر کلیدی بسیاری از غذاها به حساب می آید و فواید زیادی را نیز برای ما به همراه دارد. کورکومین ماده فعال موجود در زردچوبه نشان داده شده است که از سد خونی مغزی عبور کرده  و این موضوع به این معنا است که می تواند مستقیما وارد مغز شما شود و در صدد تقویت و تغذیه سلول های مغزی شما شروع به فعالیت کند. زردچوبه در نقش تغذیه در تقویت حافظه بسیار عملکرد بالایی دارد که باید گفت می تواند خاصیت ضد التهابی قوی را برای مغز شما به نمایش بگذارد. به عنوان مثال این ادویه توانسته برای حافظه انسان مفید باشد و در جهت بهبود بیماری آلزایمر قدم بر می دارد.

نقش تغذیه در تقویت حافظه

همچنین می تواند به پاکسازی پلاک های آمیلوئیدی که مشخصه این بیماری به حساب می آید کمک کند. خاصیت این ادویه به همین جا ختم نمی شود بلکه باید گفت می تواند افسردگی را کاهش دهد و با افزایش سروتونین و دوپامین سبب تقویت خلق و خوی بسیاری از افراد می گردد. علاوه بر این موضوع به رشد سلول های جدید مغز کمک می کند. این ماده خوراکی از فاکتوری برخوردار است که سبب رشد نوعی هورمون در سلول های مغزی افراد می شود که این فاکتور می تواند از زوال عقل افراد نیز جلوگیری کند.

کلم بروکلی: کلم بروکلی معمولا از ترکیبات گیاهی قدرتمند از جمله آنتی اکسیدان ها هستند که همچنین این ماده خوراکی حاوی ویتامین k بسیار بالایی است که مصرف این ماده شدیدا پیشنهاد می شود! نوعی چربی که به طور متراکم در سلول های مغز بسته می شود اسفنگولیپیدها نام دارد که از این ویتامین می توانید برای تشکیل این ماده بهره مند شوید. علاوه بر این موضوع کلم بروکلی حاوی تعدادی از ترکیبات موثر است که در برابر آنتی اکسیدان ها و خطرات ضد التهابی مغز شما را محافظت می کند و نمی گذارد در برابر این موارد آسیب ببیند.

دانه کدو تنبل: قطعاً همه شما با کدو تنبل آشنایی دارید و می دانید که از خاصیت های مفیدی برخوردار است. اما نقش تغذیه در تقویت حافظه این ماده خوراکی به همین جا ختم نمی شود و باید گفت که نه تنها پوست، بلکه تخم های کدو تنبل نیز از اهمیت و ویژگی های چشم گیری برخوردار است!  تخم کدو تنبل حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که بدن و مغز شما را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

این ماده خوراکی از منبع عالی مانند منیزیم، آهن، روی و مس تشکیل شده است. اگر بخواهیم تک تک این موارد را به صورت ریز بینانه تر بررسی کنیم، باید گفت که فلز و روی این عنصر برای سیگنال دهی عصبی بسیار مهم هستند. کمبود روی با بسیاری از شرایط عصبی از جمله آلزایمر، افسردگی، بیماری پارکینسون رابطه مستقیمی دارد.

اگر شما مغز شما این موارد را کمتر داشته باشد، احتمال ابتلا به بیماری ها در شما زیاد خواهد بود در نتیجه برای اینکه به این بیماری ها در سن و سال های بالاتری مواجه نشوید بهتر است مصرف تخمه کدو تنبل را در برنامه غذایی خود قرار دهید. همچنین منیزیم سبب یادگیری و تقویت حافظه شما می شود و سطوح پایین منیزیم با بسیاری از بیماری های عصبی از جمله میگرن، افسردگی، صرع و دیگر موارد ارتباط دارد. پس با توجه به مواردی که گفته شد، خوردن این ماده خوراکی را فراموش نکنید!

مغز شما از مس برای کمک به کنترل سیگنال های عصبی استفاده می کند و هنگامی که سطح مصرف از حد معمول خارج شود خطر ابتلا به اختلالات عصبی مانند آلزایمر بیشتر می شود. کمبود آهن به صورت اختلال در عملکرد مغز مشخص می شود و تحقیقاتی که روی این مواد انجام شد متوجه شدند که با داشتن مواد مغذی بسیار زیاد شما می توانید با افزودن این ماده به رژیم غذای خود از مزایای زیادی برخوردار باشید.

نقش تغذیه در تقویت حافظه

شکلات تلخ: شکلات های تلخ یکی از مواد مغذی، خوشمزه و البته مورد علاقه بسیاری از افراد به حساب می آید و باید گفت که شکلات تلخ و پودر کاکائو حاوی چند ترکیب تقویت کننده مغز از جمله فلاونوئیدها، کافئین و آنتی اکسیدان ها هستند. شکلات های تلخ معمولاً حاوی ۷۰ درصد کاکائو هستند اما در شکلات های شیری بین ۱۰ تا ۵۰ درصد کاکائو را مشاهده خواهید کرد که باید گفت در شکلات های شیری میزان مواد مغذی که باید برای بدن شما مفید باشد را ندارد پس بهتر است از شکلات تلخ بیشتر استفاده کنید.

شکلات تلخ به عنوان نقش تغذیه در تقویت حافظه عملکرد خوبی از خود را به نمایش گذاشته است که با داشتن فلاونوئیدها سبب تقویت مغز، کاهش زوال و افزایش حافظه می شود. شاید برایتان جالب باشد اما در تحقیقاتی که انجام دادند متوجه شدند افرادی که بیشتر شکلات تلخ مصرف می کنند عملکرد ذهنی و مغز آن ها که مربوط به کارهای حافظه افراد است بهتر از افرادی که کمتر از این ماده خوراکی لذیذ و خوشمزه برخوردارند، عمل می کند.

پرتقال: شما می توانید تنها با خوردن یک عدد پرتقال تمام ویتامین های C مورد نیاز خود را در طول یک روز به واسطه این میوه مقوی تامین کنید! خوردن این میوه یکی از مهم ترین راه ها برای سلامت مغز به حساب می آید زیرا ویتامین C عامل کلیدی برای جلوگیری از زوال عقل به حساب می آید و مطالعاتی که انجام داده اند متوجه شدند که با داشتن سطوح بالاتر ویتامین سی در خون به بهبود کارهایی مرتبط به تمرکز، حافظه، توجه، سرعت در تصمیم گیری و دیگر موارد تاثیر بسیار زیادی دارد.

ویتامین c یک آنتی اکسیدانی به حساب می آید که می تواند با رادیکال های آزاد در سلول های مغزی شما به مبارزه بپردازند و از آسیب رسیدن به مغز جلوگیری کند و علاوه بر این ویتامین C با افزایش سن از سلامت مغز شما حمایت کرده و ممکن است مغز و بدن شما را در برابر افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی، بیماری آلزایمر و دیگر موارد محافظت کند.

اگر شما علاقه ای به خوردن پرتقال ندارید، می توان گفت که نگران این موضوع نباشید زیرا ویتامین C تنها در پرتقال یافت نمی شود، بلکه می توانید این ویتامین را در بسیاری از مواد غذایی دیگری نیز پیدا کنید! از جمله این مواد خوراکی شامل فلفل دلمه ای، کیوی، گوجه فرنگی، توت فرنگی، نارنگی و دیگر موارد است.

تخم مرغ: تخم مرغ نیز در نقش تغذیه در تقویت حافظه عملکرد خوبی از خود به جا گذاشته است که با داشتن ویتامین هایB6 ،B12، فولات و کولین از اهمیت بالایی برخوردار است. کولین یک ماده ریز و مغذی به حساب می آید که بدن و مغز شما با استفاده و تغذیه کردن از آن به تقویت خلق و خو و حافظه شما می پردازد. همچنین این مورد در مطالعات نیز ثابت شده است که با خوردن و رسیدن این ماده به مغز سبب تقویت و عملکرد عالی و بهتر مغز افراد می شود.

نقش تغذیه در تقویت حافظه

چای سبز: چای سبز نیز مانند قهوه به عنوان یک نوشیدنی مقوی برای عملکرد بهتر مغز به حساب می آید. در واقع مشخص شده است که هوشیاری، عملکرد بهتر حافظه و تمرکز را بهبود می بخشد. اما باید گفت که چای سبز دارای اجزای دیگر و مفیدی می باشد که آن را به عنوان یک نوشیدنی سالم برای مغز تبدیل کرده است.

یک نوع اسیدآمینه ای در این نوشیدنی خوش طعم وجود دارد که بعد از خوردن می تواند از سد خونی مغز شما عبور کرده و یک نوع فعالیت عصبی را افزایش دهد که به کاهش اضطراب شما کمک بسیار زیادی می کند و باعث می شود احساس آرامیش بیشتری داشته باشید . پس از چندین بار مصرف قطعا متوجه این موضوع خواهید شد و تاثیر آن را روی مغز، بدن و احساسات خود خواهید داشت.

کلام آخر

نقش تغذیه در تقویت حافظه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به نوعی که با خوردن هر یک از مواد خوراکی مقدار مشخصی از مواد مغذی را به مغز و بدن خود وارد خواهید کرد. همه مواد خوراکی از مواد مفید و سالمی تشکیل شده اند که اگر بخواهیم در مورد تک تک آ ن ها صحبت کنیم، قطعا به آخر آن دست پیدا نخواهیم کرد! برای همین بهتر است مواردی که در بالا برای شما گفته شد را در لیست برنامه رژیم غذایی خود قرار داده و به مرور زمان شاهد تغییرات در عملکرد بدن خود باشید.

مبنع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx