ذهن ناخودآگاه خودتان را برای موفقیت در مدیریت زمان آماده کنید 4 تکنیک ذهنی

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه زمان مطالعه

رفتارهای مدیریت زمان یک انتخاب بسیار مهم هستند که در ذهن ناخودآگاه شما جای می گیرند. می توانید انتخاب کنید فرد موثری باشید یا می توانید انتخاب کنید فردی بدون نظم و ساختار باشید. افراد موثر تمرکز کردن برروی با ارزش ترین کارهایشان که سهم مهمی در زندگی آنها دارد را انتخاب می کنند.

نقطه آغاز شما باید غلبه بر برنامه ریزی قبلیتان و حذف موانع مدیریت کردن زمان باشد به طوریکه بتوانید از همین الان یک تصمیم روشن و قطعی مبنی بر تبدیل شدن به موثرترین فردی که می شناسید را بگیرید. همین الان باید تصمیم بگیرید که می خواهید تبدیل به یک متخصص مدیریت زمان شوید. هدف باید مدیریت کردن زمان به شکلی باشد که دیگران به شما به چشم یک مدل و الگو برای عادت های کاری خودشان نگاه کنند.

ذهن ناخودآگاه برای موفقیت در مدیریت زمان

ذهن ناخودآگاه خودتان را تنظیم و برنامه ریزی کنید

چندین تکنیک وجود دارد که افراد موثر از آنها برای برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه خودشان جهت ارائه بهترین و بالاترین کارایی یا عملکرد استفاده می کنند.

  1. از مثبت صحبت کردن درباره خود استفاده کنید.

اولین روشی که افراد موثر برای برنامه ریزی ذهن ناخودآگاهشان استفاده می کنند صحبت کردن مثبت در مورد خود با استفاده از تأکیدهای مثبت است. افراد بسیار موثر از این دستورات برای انتقال تأکیدهای مثبت از ذهن آگاه به ذهن ناخودآگاه خود استفاده می کنند. تأکیدها (  Affirmaions ) عبارت هایی هستند که چه با صدای بلند یا در ذهن خودتان با حس و شور و حرارت بیان می کنید برای این که از دستورالعمل های جدید اجرایی استفاده کنید. در اینجا برخی مثال ها از دستورات مثبت ( affirmative commands ) را که می توانید برای تقویت مهارت های مدیریت زمانتان استفاده کنید، آورده شده است.

با تکرار چندین باره این جمله شروع کنید، (( من در مدیریت زمان عالی هستم! من در مدیریت زمان عالی هستم! )). هر دستور را دوباره و دوباره تکرار کنید به طوریکه به آن باور پیدا کنید، آن را قبول کنید و ایمان داشته باشید که در نهایت به توسط ذهن ناخودآگاهتان پذیرفته می شود. بنابراین ذهن ناخودآگاهتان در نهایت کلمات، فعالیت ها و احساس شما را سازمان می دهد تا با این دستورات جدید سازگار یا هماهنگ شود.

می توانید به طور مداوم تکرار کنید، (( همیشه سروقت به قرارم می رسم! همیشه سروقت به قرارم می رسم! )) می توانید دستورات ذهنی خودتان را ایجاد کنید، مثلا، (( من بخوبی منظم و سازمان یافته هستم )) یا (( براحتی می توانم برروی مهم ترین کارهایم تمرکز کنم ))  بهترین زمان تأکید مدیریت زمان تکرار مداوم و پیوسته آن است، (( از زمانم بخوبی استفاده می کنم. از زمانم بخوبی استفاده می کنم. از زمانم بخوبی استفاده می کنم )). استفاده مداوم از تأکیدات مثبت شروع تحت تأثیر قرار دادن رفتارهای اجتماعی یا بیرونی شما است.

  1. خودتان را به عنوان یک فرد بسیار موثر تصور کنید.

دومین تکنیکی که می توانید برای برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه خودتان استفاده کنید، تجسم کردن ( visualization ) است. ذهن ناخودآگاه شما بلافاصله به توسط تصویرهای ذهنی تحت تأثیر قرار می گیرند. در روانشناسی تصویر از خود ( self-image psychology )، شخصی که می بینید فردی است که می خواهید باشید. شروع کنید به دیدن خودتان به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افرادی که می شناسید. هنگام انجام بهترین عملکرد، خاطرات و تصاویر خود را بخاطر بسپارید. به زمانی فکر کنید که به طور موثر درحال کار کردن هستید و بیشترین کارایی را دارید و  مقدار بسیار زیادی کار انجام داده اید. این تصویر و صحنه را چندین و چندبار در ذهن خودتان اجرا و بازی کنید.

در تمرین ورزشی، این کار (( تمرین ذهن ( mental rehearsal ) )) نامیده می شود. این کار نیاز به تمرین و تکرار فعالیت ها در ذهنتان دارد قبل از این که این فعالیت ها را به طور فیزیکی و در واقعیت انجام دهید. هرچقدر که تصویرسازی برای برنامه ریزی برای بهترین بودن شما راحت تر باشد، سریع تر این دستور به توسط ذهن ناخودآگاه شما پذیرفته شده و بعدا تبدیل به بخشی از فکر و رفتارتان می گردد.

روش ساده است. اول، در مکانی آرام و ساکت که بتوانید براحتی در سکوت و آرامش باشید، بنشینید یا دراز بکشید. سپس تصور کنید خودتان را که در حال انجام یک تجربه قریب الوقوع مهم مانند یک جلسه، یک ارائه، یک مذاکره، یا حتی یک قرار ملاقات ( date ) هستید. همانطوریکه کاملا راحت و آرام نشسته یا دراز کشیده اید، یک تصویر از واقعه در حال وقوع را ایجاد کنید و خودتان را از هر جنبه و لحاظی کامل و بدون عیب در نظر بگیرید. خودتان را آرام، مثبت، شاد و کاملا تحت کنترل ببینید. تصور کنید که افراد دیگر در حال انجام و گفتن دقیقا چیزی هستند که می خواهید از آنها انجام دهند به شرطی که موقعیت و شرایط بی نقص و کامل بوده باشد. سپس، نفس عمیق بکشید، آرام باشید، و بگذارید آن را رها کنید، مثل این که شما سفارشی را ارسال کرده اید و تحویل کالا تضمین شده است، دقیقا همانطوریکه در تصویر نشان داده اید. بهترین زمان برای تمرین ذهنی در شب در تختخواب است درست قبل از این که بخوابید. آخرین کاری که قبل از این که به خواب عمیق بروید باید انجام دهید، تصور کردن این است که در ادامه روز بهترین عملکرد خودتان را ارائه می کنید. شگفت زده خواهید شد که چگونه اغلب واقعه یا تجربه قریب الوقوع دقیقا همانطوریکه تصور کرده اید رخ می دهد.

برای داشتن یک مدیریت زمان عالی، مهم است که تمرین ذهنی داشته باشید به طریقی که خودتان را به طور مداوم به عنوان فردی در نظر بگیرید که بهترین نظم و بیشترین فرد موثری خودهد بود که می توانید تصور کنید. در نهایت، این تصاویر تثبیت خواهند شد. زمانی که آنها ( تصاویر ) انجام می شوند، شما به راحتی به طور خودکار از زمانتان به طور موثری برای هرکاری که می خواهید انجام دهید، استفاده خواهید کرد.

ذهن ناخودآگاه برای موفقیت در مدیریت زمان

  1. قسمت یا بخش را عمل کنید ( Act the part )

سومین تکنیکی که می توانید برای برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه خودتان برای تأثیر گذاشتن و موثر بودن استفاده کنید عمل به بخش یک فرد بسیار موثر بودن است. تصور کنید که برای یک نقش در یک فیلم یا اجرای برروی صحنه انتخاب شده اید. در این نقش، شما به عنوان فردی بازی می کنید که از هرنظر بخوبی سازمان یافته و منظم است.

همانطوریکه روزتان را می گذارنید، خودتان را به عنوان بازیگری تصور کنید که این بخش را بازی می کند، کسی که قبلا خیلی خوب مدیریت زمان را انجام داده است. طوری بازی کنید که از قبل بخوبی و به طور موثر از زمانتان در حال استفاده هستید.

تظاهر کنید که یک متخصص در کارایی شخصی ( personal efficiency ) هستید. تصور کنید یا جعل کنید تا زمانی که آن را بدست آورید. زمانی که تظاهر می کنید که یک مدیریت زمانی عالی دارید، در نهایت اقدامات شما، که تحت کنترل مستقیم شما هستند، باعث ایجاد ذهنیت یا اعتقادی در ضمیرناخودآگاه شما می شود که با آن سازگار است.

  1. معیار مقابله با بهترین ها ( Benchmark Against the Best )

چهارمین تکنیک ذهنی که می توانید برای تبدیل شدن به یک فرد بسیار تأثیرگذار استفاده کنید، (( مدل سازی ( modelling ) )) نامیده می شود. مدل سازی مستلزم این است که شما فردی را که بخوبی می شناسید و می دانید که بخوبی از زمان استفاده می کند را به عنوان الگوی خودتان انتخاب کنید.

فردی را در نظر بگیرد که برای مهارت های خوبش جهت مدیریت زمان به او احترام می گذارید و تحسین می کنید. از این فرد به عنوان استاندارد یا مدل خودتان استفاده کنید. تصور کنید که او چه کاری در شرایط فرضی انجام خواهد داد و سپس آن کار را برای خودتان انجام دهید.

بسیاری از افراد بسیار تأثیرگذار در آمریکا، در سالهای اولیه کاریشان از طریق مدل سازی یا ایجاد مدل برای خودشان از افرادی که قبلا در شغلشان بسیار تأثیرگذار بوده اند و مورد تحسین و احترام بخاطر ویژگی هایی که می خواستند در خودشان ایجاد کنند، هستند، به موقعیت فعلی خود رسیده اند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx