نقش پدر در موفقیت فرزند

Add a Comment
15 Min Read

نقش پدر در موفقیت فرزند

یکی از زیباترین هدیه های خداوند، پدر است که عاشقانه از فرزندانش حمایت و مراقبت می کند. نقش پدر ها در موفقیت فرزندانشان بسیار در خانواده پر رنگ و لعاب است. وقتی کودک برای اولین بار چشم در این جهان باز می کند، اولین احساسات، اولین لبخند ها، اولین تجربیات تلخ و شیرین را در کنار پدر و مادر، تجربه می کند و پدر، هویت، عشق و رشد را در دنیای کودک معنادار میکند.

پدر، در زندگی فرزندانش نقش های متفاوتی دارد که هر کدام از این نقش ها به رشد و آرامش کودک کمک می کند و باعث می شود کودک احساس امنیت و شادابی داشته باشد و روی موفقیت خود تمرکز کند. در ادامه هر کدام از این بخش ها را باهم بررسی میکنیم:

نقش پدران در زمینه ی شناخت و بروز احساسات کودکان :

عواطف و احساسات کودک از بدو ورودشان به این جهان شروع به شکل گرفتن می کند، این عواطف توسط پدر، در کنار مادر، در مسیر هدایت قرار می گیرد و پدر با عشق و پشتیبانی خود به کودک این اطمینان را می  دهد که به راحتی عواطف خود را بروز بدهد و کودکی کند.

نقش پدر در موفقیت فرزند

پدر و مادر در کنار هم بستری از عشق و امنیت را فراهم می کنند. پدر اولین قهرمان و الگو، برای کودک است چرا که کودک با جذب عشق می تواند به مرور راه و رسم زندگی و کنترل عواطف، در زمینه های مختلف را بیاموزند.

پدر میتواند با برقراری یک زندگی آرام، به کودک کمک کند که ذهنی متمرکز تر و روحی شاداب تر داشته باشد تا کودک بتواند روی رشد فکری و عاطفی خود تمرکز کند.تمام این ها باعث بلوغ عاطفی در کودک میشود که در این راستا کودک بهتر می آموزد، بهتر ارتباط برقرار می کند و سالم تر زندگی می کند.

وقتی کودک در مسیر خودشناسی، همراهی به اسم پدر داشته باشد که به او راه و رسم زندگی را بیاموزد و مسیر را برای او هموار سازد، حس حمایت و پشتیبانی همراه با عشق به او کمک می کند که با اعتماد به نفس باشد و بهتر با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند و روحیه ی آرام و سالمی داشته باشد.

نقش پدران در زمینه ی امنیت :

پدر و مادر نعمت هایی هستند که کودکان خود را همان طوری که هستن دوست دارند و از آنها مراقبت میکنند. در جوامع امروزی، وقتی صحبت از مراقبت کودکان می شود، اولین والدی که نام برده می شود مادر است، اما نقش  پدر ها در موفقیت و امنیت فرزندانشان بسیار مهم است .

پدر می تواند از همان دوران نوزادی کودک را در آغوش گیرد و امنیت، عشق و آرامش را برای او به ارمغان بیاورد که همین امر باعث می شود که کودک وجود پدر و مادر را در دایره ی امنیت خود به وضوح احساس کند. احساس امنیت از لحاظ های جسمی، معنوی، مادی و عاطفی در کودک، باعث میشود که قلب و روح آرامی داشته باشد، اعتماد کردن را بیاموزد، به آینده امید داشته باشد و روی رشد فردی خود با ذهنی آرام و آگاه تمرکز کند و برای موفقیت آینده خود تلاش کند که همین عوامل باعث میشود که نقش  پدر ها در موفقیت فرزندانشان پر رنگ و لعاب شود.

نقش پدر در موفقیت فرزند

یکی از مهم ترین امنیت ها، امنیت عاطفی است. پدر علاوه بر امنیت مادی، امنیت عاطفی را نیز برای فرزند خود با محبت و عشقی که دارد فراهم می سازد تا کودک بتواند به پدر خود اعتماد قلبی داشته باشد.

نقش پدران در تربیت کودکان :

وقتی کودک چشم به این جهان می  گشاید، پدر و مادر اولین کسانی هستند که درک می کند و می شناسد پس اولین مربی های کودک تازه متولد شده، پدر و مادر هستند. نقش  پدر ها در موفقیت فرزندانشان در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، زیرا پدر به عنوان اولین مربی، تجربیات خود را با عشق و محبت در اختیار کودک خود قرار می دهد و او را آماده ی سفر می کند.

پدر با اگاهی، کودک را در مسیر رشد همراهی می کند و به او آداب زندگی کردن، ارزش های اخلاقی، شجاع بودن، نیاز های اساسی زندگی، داشتن اخلاق خوب، ارتباط برقرار کردن ، ادب و نظم را می آموزد.

نکته ی دیگری که نقش  پدر ها در موفقیت فرزندانشان را پر رنگ می کند، این است که پدر ها در کنار مادران به وضوح وظیفه دارند متناسب با  توانایی، احساسات و علایق کودکان خود ، آنها را راهنمایی و حمایت کنند، این کار باعث می شود که کودک انگیزه زندگی کردن داشته باشد و برای مسیری که علاقه دارد قدم بردارد و برای موفقیت آینده اش تلاش کند.

توصیه دیگری که دارم این است که به کودکان خود انسان بودن و اینکه نمی توان بی عیب و نقص باشیم را بیاموزید چرا که مهم ترین درس زندگیشان خواهد بود و باعث می شود خیلی از مسائلی که ممکن است در آینده با آن مواجه شوند را به راحتی حل کنند، به عنوان مثال امروزه، جهان درگیر ملاک زیبایی است که اگر کودک شما خود را در کودکی  بپذیرد و دوست داشته باشد در دام ملاک های زیبایی نخواهد افتاد.

نقش پدر در موفقیت فرزند

نقش پدر ها در موفقیت فرزندانشان به عنوان الگو :

پدر ها و مادر ها به عنوان اولین مربی، اولین الگو زندگی کودکان نیز هستند. پدر برای پسر یک الگو قدرتمند و حمایتگر و برای دختر اولین مرد زندگی است. کودکان بسیار ذهن فعال و کنجکاوی دارند که به طور مداوم به دنبال یادگیری و تقلید کردن هستند.

کودک، پدر و مادر را می بیند و از آنها الگو برداری می کند. پس پدر و مادر بسیار باید مراقب رفتار و کلام خود باشند. همانطوری که در زمینه ی تربیت، بررسی کردیم کودکان، از پدر و مادر ها می آموزند پس نقش  پدر ها در موفقیت فرزندانشان در زمینه ی الگو برداری به این صورت است که پسر منش و رفتار پدر را یاد می گیرد و تلاش می کند مانند پدر باشد. این موضوع فرصت خوبی برای پدر است که تربیت خود را به بهترین نحو انجام دهد مانند رفتار کردن با بانوان، محترم بودن، عادت های خوب و اعتماد به نفس.

این موضوع در دختر کمی متفاوت است، از آنجایی که پدر اولین مرد زندگی دختر است، این اگاهی و دانش را به دختر خود می دهد که همسر آینده اش را با چه معیارهایی انتخاب کند و مانند پدر مهربان، قابل احترام، حمایتگر باشد.

رفتار پدر بسیار در شکل گیری شخصیت کودک و انتخاب درست در زندگی تاثیر گذار است و درواقع یک راهنما برای کودک است که رفتار شایسته را بیاموزد.

نقش پدر ها در موفقیت فرزندانشان به عنوان دوست :

پدر، در کودکی می تواند، در کنار داشتن حد و مرزها و جدیت در مسائل مختلف با کودک خود ارتباط صمیمانه داشته باشد و به او دوست داشتن و دوست داشته شدن آموزش دهد این موضوع به کودک حس اطمیمنان را می دهد که می تواند به پدر خود اعتماد کند و تمام مسائل زندگی اش با او در میان بگذارد.

نقش پدر در موفقیت فرزند

این اتفاق به کودک و پدر کمک می کند که وقتی کودک بزرگ شد و وارد بحران نوجوانی شد، احساس نادیده گرفته شدن، تنهایی و سرخوردگی نکند، و بتواند به پدر خود تکیه کند و از او راهنمایی بخواهد.

رابطه ی دوستانه بین کودک و پدر در مسیر موفقیت و رشد فکری کودک بسیار کمک کننده است و همینطور حس با ارزش بودن و آرامش را به فرزند القا می کند.

نقش پدران در زمینه ی بازی و سرگرمی:

همانطور که در بخش، نقش پدر ها در موفقیت فرزندانشان  به عنوان دوست بررسی کردیم متوجه شدیم که پدر باید به عنوان یک دوست فرزند خود را راهنمایی کند و رابطه ی صمیمانه ای را ایجاد کند که زمینه ی بازی و سرگرمی به ایجاد رابطه صمیمانه کمک می کند. یکی از روش های تربیت بازی با کودکان است. از گذشته تا به امروز بسیاری از بازی های پدرانه بسیار ساده و ابتدایی بودن و بیشتر تحت عنوان شکلک های مختلف برای شاد کردن کودک انجام می شد، خوب است بازی ها و سرگرمی هایی را که باعث تقویت هوش، عملکرد ذهنی و بدنی کودک می شود را انتخاب کنید، این امر اجازه می دهد که کودک در مسیر موفقیت و رشد فکری قرار گیرد و بسیاری از مسائل را در حین بازی یاد بگیرد و یا تقویت کند، مانند حل مسئله ، تقویت ارتباط اعضای بدن، تقویت انعطاف پذیزی که بسیار موضوع مهمی در زندگی است که به کودک کمک می کند در شرایط های مختلف قوی باشد و با مسائل به خوبی برخورد کند و در اخر مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشد.

بازی و سرگرمی برای کودکان یک بستر مناسب، لذت بخش و آموزنده  ایجاد می کند که اگر همراه با والدین باشد، باعث ارتباط عمیق و صمیمانه می شود.

سعی کنید در طول بازی با کودک خود، سکان بازی را به طور کامل در دست نگیرید، بگذارید کودکان از خلاقیت خود استفاده کنند و شما به کمک عبارت های ساده مثل آفرین او را تشویق و حمایت کنید.

نقش پدر در موفقیت فرزند

نقش  پدر ها در موفقیت فرزندانشان به عنوان مشاور :

اکنون بعد از اینکه پدر محیط صمیمانه بین خود و کودک ایجاد کرد می تواند مشاور خوبی نیز باشد. با بزرگ شدن کودکان کم کم مشکلات آنها نیز بیشتر و بیشتر می شود و سوالات زیادی ذهن آنها را مشغول می کند که همین امر باعث میشود، اهمیت  نقش  پدر ها در موفقیت فرزندانشان در زمینه ی مشکلات آینده مشخص شود چرا که اگر کودک، از کودکی آموزش نبیند و رابطه ی صمیمانه نداشته باشد مسائل و مشکلاتش را در نزد شخص دیگری جز پدر مطرح  کند، بسیار خطرناک است، زیرا تنها پدر و مادر صلاح فرزندان خود را می خواهند و بی هیچ سودی از فرزندانشان مراقبت می کنند، پس این وظیفه و عشق پدر است که این زمینه ی اعتماد را برای کودک خود ایجاد کند.

پدر می تواند با آموزش تجربیات خود به کودک، به او کمک کند و مسیر را برای او هموار سازد، لازمه ی این کار شنیدن حرف های فرزند بصورت دقیق و بدون قضاوت است چرا که فرزند شما به سمت شما آمده است و از شما انتظار حمایت دارد، اگر اشتباهی کرده است به او کمک کنید که اشتباهش را درست کند و از فرزندتان این اطمینان را کسب کنید که مجددا مرتکب چنین اشتباهی نشود.

کمک و حمایت از فرزند در شرایط سخت به موفقیت، رشد فکری و رشد عاطفی فرزندتان بسیار کمک می کند و به او آموزش می هد که در شرایطی که والدین حضور نداشتند، چه کاراهایی باید انجام دهد.

نفش پدر  به عنوان همسر  :

پدر، علاوه بر خوب بودن برای کودک خود باید همسر خوبی هم باشد چرا که همانطوری که در بخش نقش پدر ها در موفقیت فرزندانشان به عنوان الگو کودکان بررسی کردیم، که رفتار شما در پرورش کودکان چه تاثیر بسزایی دارد.

نقش پدر در موفقیت فرزند

رفتار خوب شما با همسرتان، به کودک عشق، محبت، اینکه چگونه عشق بورزد و احترم بگذارد را آموزش می دهد و باعث میشود کودک در آرامش، عشق، همکاری، صمیمیت و احترام بزرگ شود و نیز او همسر خوبی باشد.

رفتار پدر با مادر باعث می شود که فرزند هم یاد بگیرد به مادر احترام بگذارد ، عشق میان مرد و زن را به درستی یاد بگیرد و در آینده به طور درست از آن استفاده کند.

درآخر

در یک خانواده همکاری و عشق بین پدر و مادر با وجود اختلافات نظر، باعث می شود که کودک در آرامش و سلامتی و عشق بزرگ شود و آینده موفقی داشته باشد. در این مقاله پی بردیم نقش پدر ها در موفقیت فرزندانشان بسیار اهمیت دارد چرا که پدر اولین و بهترین مربی، الگو، دوست و مشاور برای کودک است.

پدر می تواند با عشقی که به کودک خود دارد از او حمایت کند و در موفقیت آینده کودک خود نقش بسزایی داشته باشد و او را در رشد فکری و عاطفی همراهی کند.

و توصیه اخر در این مسیری که همراه کودکان خود هستید حتما از مشاورهای ماهر در این مسیر کمک بگیرید تا با آگاهی کامل به کودک خود کمک کنید.

منبع:

https://www-pediatricsoffranklin-com.translate.goog/resources-and-education/pediatric-care/the-importance-of-a-father-in-a-childs-life/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=op

https://parenting.firstcry.com/articles/understanding-how-a-father-plays-the-perfect-role-in-a-childs-development/

 

۳.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx