هر آن چیزی که در مورد سریع تر فکر کردن باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

مهارت های سریع تر فکر کردن، از مهم ترین نکات خواهد بود که می تواند در زمان های مختلف به دادتان برسد. این توانایی ذهنی در افراد به صورت خدادادی وجود ندارد و باید برای ایجاد و پرورش آن تلاشی مستمر کرد.

این موضوعات می تواند شمشیری دو لبه باشد که در صورت عدم رغایت اصوول و تاکتیک ها، به شدت شما را نسبت به حفظ کردن موارد مختلف دور کند. حال آنکه برای رسیدن به درجه مطلوب نیازمند ثباتی بسیار جذاب خواهید بود.

سریع تر فکر کردن چیست؟

این مهم است که بدانید تفکر سریع به این معنی نیست که باید سریع واکنش نشان دهید یا در اسرع وقت به نتیجه برسید. این در واقع فرایندی است که می خواهید با کارآمدترین و سریع ترین روش انجام دهید.

مهارت های تفکر سریع به توانایی بازیابی اطلاعات مربوطه از محیط و پردازش سریع آنها برای نتیجه گیری مناسب اشاره دارد؛ بنابراین، شامل چندین مرحله است و نه فقط تک مرحله!

مهارت های تفکر سریع شامل توانایی درک اطلاعاتی است که ندارید. اقدامات مناسب را بر اساس آن به سرعت انجام می دهید. نمی خواهید در درک سؤال با مشکل روبرو شوید، اما می توانید به محض خواندن، آن را درک کنید. همچنین، می توانید به سرعت یادآوری کنید که چه اطلاعات طبقه بندی شده در ذهنتان برای حل مشکل موجود ضروری است.

نگرش در  فکر کردن

افراد به دو طریق تصمیم خواهند گرفت. سریع یا کند هستند که افراد به طور معمول در این دسته بندی قرار می گیرند. در ادامه به نظریه کانمن اشاره خواهیم کرد که در این باره نظرات بسیار معتبری را در سطح جهانی بیان کرده است.

پیام اصلی کتاب کانمن این است که افراد هنگام تصمیم گیری از دو مسیر و سیستم استفاده می کنند. کانمن این دو سیستم را به صورت زیر تعریف می کند.

سیستم 1: مسئول سریع تر فکر کردن، خودکار و شهودی است.

سیستم 2: در پردازش به صورت عمدی آهسته و سخت تلاش می کند.

هنگام انجام اکثر کارهای روزمره به سیستم خود تکیه می کنید. این قسمت وظیفه ایده هایی را بر عهده دارد که به سادگی به ذهنتان خطور می کند، و قادر می سازدتان که دنیای اطراف خود را به طور خودکار پردازش کنید. به این ترتیب نیازی ندارید، تصمیم بگیرید که چه چیزهایی را درک کنید. ذهنتان این کار را انجام می دهد.

سیستم 1 مسئول قضاوت ها و تصمیمات ساده و شهودی است. به عنوان مثال، وقتی 2+2 را اضافه می کنید، نیازی به پردازش عمیق و محاسبه ریاضی نخواهید داشت، در حالی که راه حل را می دانید و پاسخ به طور خودکار و سریع به ذهنتان می رسد. سیستم 1 رفتار و تخصص ماهرانه را بر عهده دارد.

به بیان ساده، سیستم 2 بر همه آنچه سیستم 1 به تنهایی قادر به انجام آن نیست، نظارت می کند. در واقع، از وظایف اصلی آن کنترل اقدامات پیشنهادی سیستم 1 است. این موضوع در زمانی که مشغول به قضاوت هستید، فعال شده و آگاهتان می سازد.

هنگامی که تفکر کنید، سیستم 2 را فعال خواهید کرد، تصمیمی فقط منفعلانه رخ نمی دهد. برای مثال ضرب 24 × 17 را در نظر بگیرید. برای دستیابی به راه حل، باید مشکل را به طور فعال پردازش کنید. یعنی اینکه ذهنتان درگیری بیشتری خواهد داشت و دقت و تمرکز بیشتری نیاز خواهد بود. البته در صورتی که از ماشین حساب استفاده نکنید.

روش های اکتشافی

روش های اکتشافی در مسیر سریع تر فکر کردن می توانند به راحتی تبدیل به سوگیری شوند و جهت به نوع تفکرتان بدهند. سیستم 1 هنگام تصمیم گیری سعی می کند تلاش شناختی که به هرگونه دقت و تمرکز بالا نیازمند است را کاهش دهد.

در حالی که معمولاً سیستم 1 هنگام قضاوت یا تصمیم گیری از روش اکتشافی وسعی و خطا به طور دقیق استفاده می کند، این مورد همیشه صادق نیست. نزدیک شدن به مشکلات ساده با روش اکتشافی معمولاً یک استراتژی مؤثر همراه خواهد بود، زیرا اجازه می دهد اطلاعات مورد نیاز خود را فیلتر کنید.

با این حال، وقتی از میان برها برای ساده سازی انتخاب پیچیده استفاده می شود که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد، روش های اکتشافی به جهت گیری تبدیل می شوند. به عنوان مثال، در دسترس بودن بدین معناست که تمایل داریم در مورد چیزی قضاوت کنیم، اگر بتوانیم نمونه هایی از آن را به راحتی به یاد بیاوریم، بیشتر اتفاق خواهد افتاد.

وقتی احتمال وقوع چیزی را دست کم گرفته یا بیش از حد ارزیابی می کنید، منجر به در دسترس بودن ذهنی و یادآوری بیشتر خواهد شد.

به عنوان مثال، هنگامی که دانش آموزان پیش بینی می کنند که آیا به دانشگاه مدنظر راه پیدا می کنند یا خیر، ممکن است از روش در دسترس بودن استفاده کنند. به طور سنتی، دانشجویان دانشگاه ها دارای زمینه های ممتازتری بوده اند. بنابراین، افرادی که ورود پیدا می کنند، دانشجویانی با آمادگی بیشتری به ذهن خواهند آمد.

نتیجه این خواهد بود که تعدادی از دانش آموزان فکر می کنند که مانند دیگران نیستند و خصوصیاتی همچون آن ها ندارند. برای حل این موضوعات باید بتوان دید ذهنی را کنار گذاشته و نکات مثبت خودتان را بزرگ کنید. با این کار قادر خواهید بود که فشار روانی را کاهش دهید.

به دیگران کمک کنید تا سیستم 2 خود را فعال کنند

کانمن توضیح می دهد که هیچ انتخابی بی طرف نیست و طیف وسیعی از عوامل بر تصمیمات سیستم 1 تأثیر می گذارد. هنگامی که آن را تصدیق کردید، می توانید از پاسخ های خودکار سیستم 1 به نفع خود استفاده یا سعی کنیم سیستم 2 خود را درگیر کنید.

در آنچه کار می کند، اغلب از پاسخ های خودکار دانش آموزانی برای تشویق استفاده خواهید کرد، به عنوان مثال، گاهی اوقات با ارسال پیام های متنی سعی خواهید کرد که دانش آموزان را تشویق کرده که از سیستم 2 در مواقع ضروری استفاده کنید.

طبق قاعده اوج، حافظه احساسات متوسط را در بازه زمانی منعکس نخواهد کرد، بلکه به افراطی ترین نقطه شدت و نقطه پایان می گیرد. این امر به ویژه برای دانش آموزانی که تجربیات خود را در پایان سال تحصیلی ارزیابی و نشر می دهند، بسیار مؤثر است. به تازگی، ابزاری برای بازتاب از خود ایجاد کرده اند که به دانش آموزان امکان می دهد، تجربیات خود را در چند نکته کلیدی سال، بیان کنند. این ابزار نه تنها دانش آموزان را تشویق می کند که با دقت در مورد تجربیات خود فکر کنند، و از پردازش عمیق سیستم 2 برای جلوگیری از سوگیری های فوق الذکر استفاده کنند، بلکه در پایان سال آنها خلاصه ای از تجربیات خود برای غلبه بر بازتاب های مستعد خطا از سیستم 1 را در اختیار دارند.

انواع سریع تر فکر کردن جمعی

انواع مختلف تفکر اغلب برای مشارکت در مهارت های تفکر سریع بسیار مهم هستند، زیرا در تشخیص الگوها یا نتیجه گیری سریع کمک می کنند. این راه ها به شرح زیر خواهد بود.

حل مشکل

این نوع تفکر به توانایی تشخیص یک مشکل و علل آن، شناسایی، تجزیه و تحلیل و انتخاب راه حل جایگزین و اجرای بهترین آن اشاره دارد. این مهارت مهم است که نیاز به فکر کردن سریع دارد، زیرا اگر نتوانید مشکلی را در سیستم خود به سرعت شناسایی کنید، همه چیز ممکن است اشتباه پیش برود.

این مهارتی است که کارفرمایان هنگام استخدام کارمند به دنبال آن هستند. علت آن چیست؟ جهان مملو از مشکلات است و به افرادی نیاز خواهد بود که بتوانند مسئله را تشخیص داده و راه حل پیدا کنند. به همین دلیل است که این نوع مهارت بسیار مهم است و لازم است به سرعت انجام شود.

سریع تر فکر کردن

سریع تر فکر کردن برای حل مشکل

استدلال استقرایی یا قیاسی

این نوع تفکر به دلیل کاربردی بودن، باید به شیوه ای سریع انجام شود. در شرایطی استفاده خواهد شد که برای دستیابی به حداکثر فروش محصول، نیاز به تهیه برنامه بازاریابی خوب و برنامه ریزی بودجه برای اطمینان از بالاترین خروجی از سرمایه گذاری خود دارید.

این افراد عموماً بسیار کمیاب هستند و کار به تنوع برایشان وجود دارد. برخلاف دیگر مهارت های تفکر که انتظار می رود زمان ببرد، مانند تفکر انتقادی، این نوع تفکر به سرعت انجام می شود.

استدلال منطقی

این نوع استدلال معمولاً در فلسفه و علم مورد استفاده قرار می گیرد و از این امر می توان برای رسیدن به نتایج مورد انتظار استفاده کرد. این نوع تفکر تا حد زیادی به سریع تر فکر کردن کمک می کند، زیرا قادر به شناسایی روابط مهم و تعیین نتایج هستید.

چرا مهارت های سریع تر فکر کردن مهم است؟

موارد زیادی در زندگی وجود دارد که باید سریع فکر کنیم. دلایل می تواند بسیار باشد؛ ممکن است با توجه به شرایط منابع محدودی از نظر زمان داشته باشید یا اینکه پیشرفت را داشته باشید.

مهارت های تفکر سریع برای فعالیت در دنیای رقابتی ضروری است. اگر نتوانید به راه حل های خوب فکر کنید یا مشکلات آینده و دلایل آنها را شناسایی کنید، از رقبای خود عقب خواهید ماند. همچنین امروزه افراد بر اساس سرعت پاسخگویی توسط دیگران قضاوت می شوند.

باید فکر کنید و تصمیم بگیرید و تکرار کنید. اگر تصمیم گیری در مورد موضوعی که می تواند دیگران را اذیت کند، بسیار طول می کشد، تعهدات خود را از دست می دهید و در مدیریت زمان خود کوتاهی می کنید. گذشته از همه اینها همواره زمان در حال دویدن است و کارها بیش از حد خواهد بود.

چگونه می توانید متفکر سریع باشید؟

راه های زیادی وجود دارد که می توانید تفکر سریع را تمرین کنید که به شرح زیر خواهد بود.

برای خودتان زمان بخرید

به شخص دیگر نشان ندهید که برای تفکر درباره مسائل به زمان نیاز دارید، در واقع به او نشان دهید که نیاز به درک بیشتری از سوالات یا الزامات دارید. مردم را برای مدت زمان پاسخگویی به سوالات قضاوت می کنند. بنابراین، مهم است که با مهارت های فکری سریع خود آنان را تحت تأثیر قرار دهید و پاسخی درخور دهید.

می توانید قبل از پاسخ دادن، با پرسیدن سؤالات بیشتر یا بیان آنچه گفته اند، کمی نفس بکشید. در تمام این مدت قادر هستید که زمان بیشتری را صرف کنید تا در مورد چگونگی پاسخ دادن به پاسخ وقت داشته باشید.

بلند بخوانید

از موانع سریع تر فکر کردن این است که اطلاعات را آن طور که می خواهیم در اختیار نداریم. شاید خسته یا ناتوان از تمرکز باشید که منجر به تلاش برای درک اطلاعات می شود.

از راه های افزایش توانایی تمرکز و دریافت اطلاعات بیشتر در خواندن با صدای بلند است. بنابراین، نه تنها چشم ها بلکه گوش ها نیز اطلاعات دریافت می کنند و این شانس را برای دریافت اطلاعات در اولین حرکت افزایش می دهد. لازم نیست دیگر پاراگراف را بارها و بارها بخوانید تا بفهمید چه می گوید!

به احساس درونی خود گوش دهید

آنچه که می دانید این است که احساس درونی شما منطقی است و اغلب مسیر درست را نشان می دهد. وقتی به چیزی فکر می کنید یا سعی می کنید به کسی پاسخ دهید، ندای درونی خود را در نظر بگیرید. این بلافاصله اولین چیزی را که باید در نظر بگیرید نشان می دهد و اغلب درست است. گویی ذهن خودش را دارد و پردازش را قبلاً انجام داده است!

مغز خود را تمرین دهید

چند بازی رومیزی یا پازل انجام دهید. این به مغزتان کمک می کند که عادت به گرفتن اطلاعات و پردازش سریع آنها را ایجاد کند. این تمرین کمک می کند که در شرایط دیگری که به سرعت برای جمع آوری و پردازش اطلاعات نیاز دارید، عملکرد خوبی داشته باشید.

سریع تر فکر کردن

سریع تر فکر کردن با تمرین مغز

نظارت کنید

یکی از راه های سریع اندیشیدن این است که بتوانیم اطلاعات مناسب را برای پردازش به خوبی جمع آوری کنید؛ بنابراین، برای انجام این کار، باید مراقب محیط اطراف باشید تا اطلاعات مناسب را دریافت کنید. نباید اطلاعاتی را که نیاز ندارید، جمع آوری کنید. هر چه در این مرحله بهتر عمل کنید، توان بهتری برای نتیجه گیری خواهید داشت.

از بهترین راه ها برای خواندن سؤال این است که مشخص شود چه اطلاعاتی مربوط است یا نه. این چنین است که مشکلی را می سازید و ارزیابی می کنید و راه حل آن را تعیین می کنید.

گوش دادن را بیاموزید

اگر بنشینید و در واقع به صحبت های کسی گوش دهید، می توانید به سرعت آنچه را که واقعاً به آن احتیاج دارید، دریافت کنید. اگر به درستی گوش نمی دهید، باید چشم های خود را برای مدت طولانی باز نگه دارید یا بارها و بارها سؤالات بپرسید.

ممکن است اطلاعات مهمی را که برای مقابله آسان با شرایط و نشان دادن مهارت های فکری سریع خود ضروری است، از دست بدهید.

آمادگی برای شرایط محیطی

یکی از راه های سریع اندیشیدن خواهد بود. اگر از بازی یا حریف خود آگاهی داشته باشید، می توانید با ذهنیت بهتری مقابله کنید. با این حال، اگر غافلگیر شوید، نه تنها شما را نگران یا شوکه می کند، بلکه فکر کردن سریع را برایتان دشوار می کند!

سریع تر فکر کردن

سریع تر فکر کردن و آمادگی با شرایط

ورزش کردن و سالم بودن

مهم است که مغز خود را سالم و بیدار نگه دارید. بهترین راه این است که مطمئن شوید اکسیژن کافی به ویژه از طریق ورزش دریافت می کنید. همچنین روزانه به طور منظم ورزش کنید که باعث می شود احساس سرزندگی کنید و در موقعیت بهتری برای مشارکت در برخی تفکرات سخت باشید.

بهترین راه برای یادگیری تمرین است. اگر فکر می کنید که در ارائه چیزهای مناسب برای گفتن به مردم با مشکل روبرو هستید، در بحث های بیشتری شرکت کنید.

فواید مهارت های سریع تر فکر کردن

وقتی صحبت از مهارت های تفکر سریع می شود، مزایای متعددی وجود دارد. اولاً، باعث می شود دیگران شما را به عنوان فردی بدانند که می داند چه می کند. آنها بیشتر احترام خواهند گذاشت و تمایل دارند به نظرات و دیدگاه هایتان در مورد موضوعی خاص گوش دهند.

هنگام صحبت با شما مراقب هستند و ترجیح می دهند صحبتی واضح و شفاف داشته باشند، زیرا آنها به خوبی می دانند که قادر هستید همین موضع را اتخاذ کرده و سریع به شیوه مناسب پاسخ دهید.

علاوه بر این، چنین مهارت های تفکر می تواند خودتان را به دارایی ارزشمندی در دنیای شرکت ها تبدیل کند، زیرا می توانید با توجه به شرایط خاص تعیین کنید که چه اتفاقی قرار است رخ دهد. این به سازمانی که در آن فعالیت می کنید، کمک خواهد کرد که برای شرایط بدتر آماده شود.

مدیریت روابط با دیگران آسان تر است، زیرا قادر به پیش بینی شرایط آینده هستید.

معایب تفکر سریع

اگر عادت سریع تر فکر کردن را در خود ایجاد کنید، ممکن است در درازمدت، باعث آسیب هایی شود. این امر شما را از فکر محتاطانه در مورد موضوعات مهم یا حساس باز می دارد، زیرا ترک عادت به سختی امکان پذیر است. ممکن خواهد بود مواردی را که باید هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید، فراموش کنید.

مراقب باشید که چگونه مهارت های تفکر سریع خود را به کار می گیرید و اطمینان حاصل کنید که در نهایت نتیجه مطلوبی داشته باشد.

سخن آخر

در اینجا نحوه چگونگی تبدیل شدن به فردی که سریع تر فکر کردن را بلد باشد، بحث کردیم و همچنین مهارت های تفکر سریع و انواع آن مشخص شد. در ادامه اهمیت آن در دنیای امروز مورد بحث قرار گرفت و نکاتی در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک متفکر سریع ارائه شد.

گاهی برای رسیدن به تبدیل شدن به چنین فردی نیاز است که استمرار در کار داشته باشید.

منبع:

://www.finestcityimprov.com/think-fast/

://www.healthline.com/health/mental-health/brain-exercises

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx