زمان و رشد فردی، چگونه برای رشد فردی زمان پیدا کنیم؟

1 نظر
26 دقیقه مطالعه

هنگامی که افراد روی رشد فردی و برنامه ریزی شغلی خود کار می کنند، به سرعت متوجه می شوند که چقدر انجام چنین امری وقت گیر است. در ابتدا شما باید به سؤالاتی فکر کنید که ممکن است هرگز از شما پرسیده نشده باشد.

برای رشد فردی به درون نگری و تجزیه وتحلیل خود بسیار بیشتر از آنچه عادت کرده اید نیاز خواهید داشت. بخش عمده ای از بازتاب تفکرات شما در قسمت ناخودآگاه ذهنتان اتفاق می افتد.

برای دانستن توانایی های نهفته باید با تمرکز بسیار امور خود را انجام دهید. به همین دلیل بسیار محتمل است که شما به اولین پیش نویسی که نوشته بودید بازگردید و پس از چند روز یا هفته آن را ویرایش کنید.

نه به این دلیل که نظر خود را تغییر داده اید، بلکه به این دلیل که عمیق تر آن را کاوش کرده اید. اختصاص زمان در دستور کار خود، برای تمرکز بر زمان و رشد فردی شما مهم است، اما باید به خودتان استراحت دهید و اجازه دهید ناخودآگاه ذهن شما نیز فعالیت کند.

در یک برنامه شلوغ، آسان نیست که اولویت بندی را انجام دهید. لذا باید سعی کنید اولویت بندی را مانند یک پروژه کاری در نظر بگیرید، باید مهلت زمان موجود را بررسی کنید، فرایند کار را تحلیل کنید، منابع مورد استفاده برای دستیابی به هدف را مشخص کنید و شخصی که باید در قبال او پاسخگو باشید را دقیقا بشناسید.

زمان و رشد فردی

چرا رشد فردی از اهمیت بسیاری برخوردار است؟

چه از نظر فکری، اخلاقی، جسمی و چه همه موارد فوق، رشد فردی نتیجه مستقیم تلاش هایی است که برای بهبود خودتان انجام می دهید.

گاهی اوقات به عنوان رشد فردی به عنوان خودسازی یا خودشکوفایی شناخته می شود. هدف از رشد فردی بهبود عادات، رفتار، اقدامات و واکنش های فردی است. برخی از نمونه های رشد فردی عبارت اند از:

 • یادگیری کنترل خشم در هر زمان و هر مکان
 • یادگیری غلبه بر تمایل به تعویق انداختن کارها
 • از طریق ورزش و رژیم غذایی سالم برای بدن خود وقت بگذارید
 • آموزش ترک عادت تنبلی
 • یاد بگیرید که ملاحظه کار باشید
 • یاد بگیرید که مسئولیت پذیرتر باشید
 • توسعه مهارت های جدید و یادگیری چیزهای جدید
 • تغییر ذهنیت شما در طول زمان
 • اتخاذ نگرش مثبت تر

چرا یافتن زمان برای رشد فردی خود مهم است؟

همان طور که قبلاً اشاره کردیم در دنیای امروز، بازار کار با سرعت بیشتری نسبت به گذشته تغییر می کند. اساساً، هیچ قانون مشخصی وجود ندارد و هیچ موقعیت شغلی وجود ندارد که بتوانید در آن احساس امنیت کامل کنید.

این فقط مربوط به یک شغل خاص نیست. بلکه امروزه کلیه مشاغل در بازه های زمانی کوتاه تغییر می کنند. در چنین محیط کاری جهانی، همیشه به روز بودن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در حالی که یافتن زمانی برای کار روی پیشرفت حرفه ای خود آسان نیست، شما این زمان را برای پیشرفت خود صرفا اختصاص نمی دهید بلکه امروزه به ضرورتی تبدیل شده است که در صورت بی توجهی به زمان و رشد فردی از جامعه عقب می مانید.

مراحل یافتن زمان برای تقویت رشد فردی

 • زمان را در تقویم خود از قبل مشخص کنید

تقویم خود را چند روز یا چند هفته جلوتر بررسی کنید، روزی را انتخاب کنید که هنوز هیچ جلسه ای برای آن برنامه ریزی نشده است و حداقل دو ساعت از زمان را برای خود اختصاص دهید.

یک اتاق جلسه رزرو کنید یا مکانی اختصاصی برای خود در نظر بگیرید که بتوانید در محیطی آرام باشید تا به تمرکز شما کمک کند.

به اطرافیان خود اطلاع دهید که در صورت نیاز به شما بعدا با شما تماس بگیرند. تا جایی که ممکن است از حواس پرتی جلوگیری کنید (بدون ایمیل، چت یا فیس بوک).

 • از خانه کار کنید

کار در خانه راهی عالی برای عدم توجه به حواشی، افزایش تمرکز و انجام امور است. نه از همکاران که درخواست های کاری دارند خبری است و نه سر و صدایی از فضای باز و نه کسی که با سؤالی به طرف شما می آید.

وقتی کارهای روزانه خود را تمام کردید، به جای شروع کاری جدید، روی رشد فردی و آموزش خود کار کنید. اگر به شما کمک می کند، آن را مانند پروژه ای کاری ببینید.

شرکت شما (زندگی شما) از رشد فردی و حرفه ای شما سود خواهد برد، بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که شما در طول ساعات کاری مدتی را برای بررسی نحوه بهبود خود اختصاص ندهید. زمان و رشد فردی را باید در اولویت خود قرار دهید.

 • این کار را در وقت شخصی خود انجام دهید

اگر برای رشد فردی خود در هنگام انجام کار و شغل خود وقت ندارید، می توانید منتظر بمانید تا به خانه بروید که به پیشرفت فردی خود فکر کنید.

چه عصر باشد چه آخر هفته یا حتی در تعطیلات، سعی کنید کمی وقت خود را با کیفیت بالا به خود اختصاص دهید. با اختصاص این زمان می توانید کارهایی را که قادر به انجام در محل کار خود نبودید را انجام دهید.

زندگی شخصی شما نیز ممکن است بسیار شلوغ باشد، به خصوص اگر فرزند داشته باشید. در این مورد، توصیه مهم این است که یک یا دو نیم روز مرخصی را برای رشد فردی خود استفاده کنید. وقتی فرزندانتان در مدرسه هستند بهترین موقیعت است بگذرانید تا پشت میز بنشینید و به فعالیت های رشد و توسعه فردی خود فکر کنید.

 • رفت و آمد شما

اگر نمی توانید:

 • زمان را در تقویم کاری خود رزرو کنید
 • کار در خانه انجام دهید
 • یا این کار را در وقت شخصی خود انجام دهید

همیشه می توانید رفت و آمد خود را به لحظاتی برای تفکر و رشد فردی تبدیل کنید. می توانید کتاب بخوانید یا به کتاب های صوتی و پادکست ها گوش دهید.

می توانید به اهدافتان فکر کنید و بدانید که چه اهدافی برای شما از اولویت برخوردار است. می توانید از این لحظات برای مدیتیشن استفاده کنید. همچنین می توانید دست به قلم شوید و تمام آموخته های خود را یادداشت کنید.

آیا نمی توانید هیچ یک از این گزینه ها را دنبال کنید؟

اگر این چهار گزینه امکان پذیر نیستند و واقعاً نمی توانید زمانی را برای شروع توسعه فردی خود پیدا کنید، احتمالاً به این دلیل است که اکنون زمان مناسبی برای رشد فردی شما نیست تا آن را در اولویت قرار دهید. هیچ قضاوتی در این خصوص وجود ندارد و باید با خودتان مهربان باشید زیرا زمان و رشد فردی برای هر شخصی متفاوت است.

به سادگی از خود بپرسید چه چیزی مانع انجام این کار می شود و چه چیزی را می توانید برای شروع، تغییر دهید. شما هرگز روی رشد فردی خود با همان سرعتی که به شغل خود مشغول هستید، کار نخواهید کرد.

گاهی اوقات روزها، هفته ها و حتی ماه ها می توانید چنین امری را به هقب بیاندازید. بهترین زمان برای انجام چنین کاری هنگامی است که شما حوصله و زمان کافی دارید.

اگر متوجه این نکته شوید که اهمیت رشد فردی چقدر است، بدون شک برای آن زمانی در نظر می گیرید.

تعیین اهداف خاص

اگر می خواهید زمانی برای توسعه فردی خود پیدا کنید، اولین سؤال این است که از کجا شروع کنیم؟ به طور طبیعی، آغاز یک سفر برای خودسازی هرگز ساده نیست.

شروع این سفر اغلب سخت ترین قسمت آن است. در این مورد، مهم ترین چیز داشتن مجموعه ای کاملاً مشخص از اهداف است. اگر از ابتدا نمی دانید چه می خواهید، از یک سؤال بسیار ساده شروع کنید:

چرا این کار را انجام می دهید؟ هدف از پیشرفت و رشد فردی شما چیست؟ احتمالاً نوعی مهارت یا دانش وجود دارد که فاقد آن ها هستید و می خواهید آن ها را بهبود بخشید.

پس از شناسایی این موارد، وقت آن است که به تقویم خود نگاهی بیندازید و زمان و رشد فردی را بررسی کنید. در واقع، ایده خوبی است که چند هدف را برای سال آینده تعیین کنید، سپس آن ها را به اهداف مختلف تقسیم کنید.

برخی از این اهداف بلندمدت هستند و برخی دیگر را می توانید در مدت زمان کوتاه تری انجام دهید. آنچه مهم است اولویت بندی این اهداف است و اینکه متوجه شوید که کدامیک از اهداف مهم ترین است.

ببینید با چه موانعی روبرو هستید

به طور طبیعی، همه چیز در مورد برنامه ریزی برای یافتن زمان برای کار روی توسعه فردی شما نیست. شما باید به برنامه خود پایبند و صادق باشید. گفتن اینکه کنترل آینده خود را به دست می گیرید بسیار راحت تر از انجام آن است.

باید این موضوع را در نظر بگیرید که در مسیر رسیدن به اهدافتان با موانع و مشکلاتی روبه رو خواهید شد. بنابراین، برخی موانع بر سر راه شما وجود دارد.

برای آنکه بتوانید از موانع و مشکلات عبور کنید، در درجه اول باید آن ها را پیش بینی کنید، سپس برای آن ها راه حل هایی در نظر بگیرید. در این صورت است که احتمال موفقیت شما چندین برابر می شود.

موانع و مشکلات را در مسیر یادگیری که هر روز دارید طی می کنید، تحلیل و ارزیابی کنید. سپس راهکارهای غلبه بر آن ها را به صورت جداگانه بنویسید.

به عنوان مثال اگر خانواده شما در زمانی که می خواهید چیزی یاد بگیرید به توجه شما نیاز دارد، به آن ها توضیح دهید که چرا خوب است که این کار را انجام می دهید. ارتباطات کلید طلایی رشد فردی است.

زمان و رشد فردی

قدم به قدم پیش بروید

یک لحظه از خود بپرسید، وقتی می خواهید چیز جدیدی یاد بگیرید یا به مهارت جدیدی دست پیدا کنید، اصلی ترین چیزی که مانع شما می شود چیست؟

پاسخ این پرسش محدودیت های زمانی است. درنتیجه  اجازه دهید این محدودیت ها را بپذیریم. زیرا شما هیچ گاه نمی توانید شغل خود را رها کنید یا خود را از دوستان و خانواده خود دور کنید و فقط به رشد فردی خود بپردازید.

اگر به فکر ایجاد تغییرات و یافتن زمان برای توسعه فردی خود هستید، باید گام به گام پیش بروید. زیرا تغییرات ناگهانی و رادیکال بیشتر به زندگی شخصی شما آسیب می رساند تا آنکه برای زمان و رشد فردی شما مفید باشد.

این آسیب ها نیز بر زندگی شما تاثیر گذاشته و حتی می تواند مسیر شما را به طور کلی تغییر دهد. قدم به قدم پیش رفتن از اصول رشد فردی است.

باید بیاموزید که زمان خود را در قسمت های کوچک تقسیم کرده و مدیریت کنید. سپس مقدار کمی از وقت آزاد خود را هر روز به پیشرفت فردی خود اختصاص دهید.

نباید دو ساعت کامل را صرف یادگیری چیزی کنید، زیرا مدیریت آن دشوار خواهد بود. اما قسمت های کوچک 10 دقیقه ای دقیقا همان زمانی است که می توانید از عهده آن برآیید و به آموزش و یادگیری بپردازید.

به مرور زمان می توانید این مدت زمان را افزایش دهید و به روزی 1 ساعت برسانید. زیرا در طول زمان عادت به یادگیری می کنید و این خود آغاز رشد فردی شما است.

اهمیت یادگیری در رشد فردی

یکی از اشتباهات مهمی که در صورت یافتن زمان برای رشد فردی خود باید از آن اجتناب کنید، یادگیری بعد از انجام هر کار دیگری است.

مطمئناً بسیاری از کارهای روزانه وجود دارد که ضروری تر به نظر می رسند، اما تا جایی که می توانید، سعی کنید در جهت بهبود خود قدم بردارید.

زیرا اگر همیشه یادگیری را برای پایان روز قرار دهید، نتیجه عکس خواهید گرفت. زیرا انجام امور شغلی، شخصی و دیگر موارد در طول روز به اندازه کافی از شما انرژی می گیرد. لذا دیگر انرژی برای رشد فردی ندارید و نسبت به این موضوع دلسرد می شوید.

درنتیجه باید سعی کنید زمانی که در بهترین حالت خود هستید و کاملاً پرانرژی هستید، برنامه ای را برای پیشرفت، زمان و رشد فردی خود اختصاص دهید. به این ترتیب، پیشرفت شغلی خود را با سرعت بسیار بیشتری مشاهده خواهید کرد!

استراتژی های رشد فردی

در حالی که مسیر رشد فردی هرکس متفاوت است، در اینجا استراتژی هایی ذکر شده است که می توانید برای شروع تحول خود آن ها را اتخاذ کنید:

1. به یادگیری ادامه دهید

توانایی و تمایل به یادگیری مهارت های قدرتمندی هستند که می توانند تأثیر مثبتی بر بسیاری از زمینه های زندگی شما از جمله رشد فردی داشته باشند.

یادگیری می تواند به معنای سنتی از طریق خواندن یا مطالعه، یا به معنای مدرن و امروزی بیشتر از طریق گوش دادن انجام شود. در هر صورت، چنین امری جنبه مهم رشد فردی است.

آموزش و پرورش همیشه پیامدهای اقتصادی داشته است. برای بسیاری، یادگیری می تواند مانند تجملات باشد. با این حال، منابع بیشتری برای افرادی وجود دارد که به دنبال گسترش دانش خود هستند.

بهره بردن از برنامه های رایگان آنلاین یا استفاده از منابعی مانند کتابخانه ، فرصت های بسیاری برای یادگیری به وجود می آورد. یکی دیگر از جنبه های مهم یادگیری، گوش دادن است.

گوش دادن ابزار یادگیری قدرتمندی است که به شما در توسعه مهارت ها و روابط بین فردی کمک می کند. با گوش دادن به تجربیات و نظرات دیگران است که می توانید درک خود را از جهان و جایگاه خود در آن، گسترش دهید.

2. وقت خود را داوطلبانه اختصاص دهید

فرصت های داوطلبانه، راهی فوق العاده برای انجام برخی کارهای خوب، یادگیری مهارت های جدید و کسب چشم اندازهای ارزشمند است. در حین کار داوطلبانه، مهارت هایی وجود دارد که داوطلب دوست دارد به شما بیاموزد.

اما در صورتی که در هیچ کار داوطلبانه ای شرکت نکنید ممکن است هرگز برخی چیزها را یاد نگیرید. کمک به دیگران می تواند با افزایش توانایی شما در همدلی و همچنین گسترش جهان بینی شما، به پیشرفت شخصی تان کمک بسیاری کند.

3. چیزها و مکان های جدید را تجربه کنید

همانند داوطلب شدن و یادگیری، سفر و دیدن دیگر مکان ها بخش مهمی از دستیابی به توسعه و رشد فردی است. مکان های بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که با مکانی که در آن زندگی می کنید، تفاوت بسیار دارد و این تفاوت ها خود منشاء یادگیری و رشد فردی هستند.

سفر می تواند فرآیندهای فکری، حواس و زمان و رشد فردی شما را به چالش بکشد. اگرچه سفرهای بین المللی بیشترین انگیزه را برای شما به ارمغان می آورد.

برای دیدن چیزهای جدید لازم نیست به کشور دیگری سفر کنید. اغلب، حتی یک شهر یا ایالت متفاوت می تواند کاتالیزوری باشد که خلاقیت و شادی شما را القا می کند و سبب رشد فردی شما می شود.

4- خلاقیت ایجاد کنید

خلاقیت باعث ارتقاء خودآگاهی می شود که جنبه مهمی از رشد و توسعه فردی است. برای تجربه کردن چنین موردی، لازم نیست که فردی خلاق  و ماهر باشید.

این که آیا تصمیم به رقصیدن، نقاشی، نوشتن، عکاسی، پخش موسیقی، بازیگری یا انتخاب هرگونه فعالیت جدید و خلاقانه دیگری دارید، خود آغاز مسیر خلاقیت است.

با انجام چنین کارهایی متوجه خواهید شد که خلاقیت مسیری است که باید به مرور زمان طی شود و نتیجه نهایی ارزش بسیار زیادی دارد.

زمان و رشد فردی

5. سلامتی خود را در اولویت قرار دهید

رشد فردی مستلزم تعهد، نظم و انضباط شخصی است. این موضوع بدان معناست که آنچه برای شما و سلامتی تان خوب است را باید در اولویت قرار دهید.

رفتار با احترام و مراقبت از روح و روان و بدن بخش مهمی از تکامل فردی شماست. رشد فردی تلاشی فعال و دائم است و در نتیجه مستلزم قدرت و استقامت است.

 به همین دلیل است که تناسب اندام و سلامتی برای رشد فردی نیز بسیار مفید است. سلامت خود را با داشتن رژیم غذایی متعادل و سالم و ورزش کردن در اولویت قرار دهید.

خواب کافی و مصرف ویتامین های لازم برای بدن نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. شیوه زندگی سالم مزایای زیادی را برای توسعه و رشد فردی در پی خواهد داشت که یکی از آن ها تغییر دیدگاه شما نسبت به خود و آینده تان است.

6. زندگی خود را ارزیابی کنید

خودآگاهی یکی از جنبه های کلیدی رشد فردی است، بنابراین مهم است که برای ارزیابی کامل زندگی خود مدتی زمان بگذارید. در اینجا چند سؤال مهم در خصوص زمان و رشد فردی وجود دارد که باید از خود بپرسید و این سؤالات به شما در ارزیابی مؤثر زندگی کمک می کند:

 • زندگی کنونی شما چگونه است؟
 • از چه زمینه هایی راضی هستید؟
 • به نظر شما برای بهبود چه زمینه هایی نیاز است؟
 • دوست دارید زندگی شما چگونه باشد؟
 • چگونه امیدوار هستید که خود را بهبود بخشید؟
 • چرا مهم است که این کار را انجام دهید؟
 • چگونه این تغییرات را انجام می دهید و برای این کار به چه چیزهایی نیاز دارید؟
 • چه دانش و تجربیاتی به پیشرفت شخصی شما کمک می کند؟
 • جدول زمانی شما چیست؟ لیستی از فعالیت ها و چیزهایی که دوست دارید تجربه کنید تهیه کنید و برای پیگیری پیشرفت خود نقاط عطفی ایجاد کنید.

پس از پاسخ به این سؤالات هنگامی که با کاستی های خود روبرو شدید، برای بهبود آن ها برنامه ریزی کنید. آگاه بودن تنها بخشی از مسیر پیش رو است.

ایجاد تغییر و رشد مستلزم پاسخ به این سوالات و اقدامات لازم است؛ بنابراین با برداشتن گام های کوچک برای بهبود وضعیت زندگی خود شروع کنید.

7. زمان خود را مدیریت کنید

اتلاف وقت و تنبلی امری بسیار آسان است و اکثر ما هر روز ساعت ها این کار را انجام می دهیم بدون اینکه متوجه آن باشیم. ممکن است احساس کنید وقت ندارید، اما این موضوع فقط یک توهم است.

شما زمان کافی دارید، فقط باید نحوه صرف آن را تغییر دهید. اولویت بندی رشد فردی شما به طور اساسی نحوه گذراندن اوقات فراغت شما را تغییر می دهد.

در اینجا برخی از فعالیت های رایج برای اتلاف وقت و نحوه بازسازی آن ها برای رشد فردی شما ذکر شده است:

زمان و رشد فردی

 • کمتر تلویزیون تماشا کنید و وقتی تماشا می کنید، به جای تماشای چیزی که واقعاً به آن علاقه ندارید، به تماشای نمایش ها و فیلم هایی که دوست دارید بپردازید.
 • مدت زمانی را که بدون هدف درگشت و گذار در اینترنت صرف می کنید، کاهش دهید. تنظیم زمان سنج را در نظر بگیرید تا از مدت زمان که می گذرد آگاه شوید.
 • در رفت و آمد خود تجدید نظر کنید و به جای رانندگی از اتوبوس استفاده کنید. سپس می توانید از آن زمان برای خواندن، مراقبه یا گوش دادن به پادکست ها و یادگیری اطلاعات یا مهارت های جدید استفاده کنید.
 • برخی از دوستان خود را به مطلع سازید که فعالیت های جدیدی مانند داوطلب شدن، گذراندن وقت در طبیعت، پیاده روی یا دوچرخه سواری، انجام ورزش یا شرکت در کلاس های مختلف را انجام دهید.

نکات کلیدی

در زمانی که بسیاری از ما فکر می کنیم که از نظر زمان فقیر هستیم، یافتن زمان برای پیشرفت و رشد فردی می تواند مبارزه ای واقعی باشد و انجام چنین کاری مزایای بسیاری به همراه دارد.

این امر می تواند به ارتقاء ارزش شما و تقویت تخصص شما کمک کند. درنتیجه هنگامی که با چالش های جدیدی روبرو می شوید یا مسئولیت های جدیدی را بر عهده می گیرید، شما را تواناتر می کند.

هشت نکته کلیدی که می تواند به شما کمک کند تا زمان و رشد فردی خود را در اولویت قرار دهید، حتی هنگامی که زمان کافی ندارید، عبارت است از:

 • بر اهداف خود تمرکز کنید.
 • موانع و حواس پرتی ها را مدیریت کنید.
 • مرزها را تعیین کنید.
 • یادگیری را به یک عادت تبدیل کنید.
 • هر دقیقه را حساب کنید
 • در بهترین یادگیری قرار بگیرید.
 • سبک یادگیری خود را بیابید.
 • با دیگران همکاری کنید.

زمان و رشد فردی

نتیجه گیری

موفق ترین افراد اهمیت زیادی به رشد و توسعه فردی بیشتر می دهند. آن ها در اوج مشغله های شغلی خود هستند اما همچنان از برنامه های خود برای رشد و توسعه فردی و یادگیری چیزهای جدید وقت می گذارند.

بنابراین، در ابتدا باید بفهمید که رشد فردی برای شما چه معنایی دارد؟ رشد فردی فرایند رشد معنوی، جسمی، اجتماعی و شغلی است که ممکن است زمان بسیار زیادی را زمان ببرد.

فرایند یادگیری مداوم و توسعه مهارت های جدید مدت ها پس از اتمام آموزش ممکن است ادامه داشته باشد. زیبایی رشد فردی در این است که امکانات آن بی پایان است.

شما می توانید هر مقدار که می خواهید در زمینه دلخواه خود بیاموزید و همچنان که به رشد خود ادامه می دهید، راهی خارق العاده و معنادار در زندگی خود به دست آورید.

برای رشد فردی، هرگز دیر نیست، حتی اگر برای اولین بار این موضوع را درک می کنید. اکنون قطعاً زمان مناسبی برای انجام این کار است تا فردا.

منبع

 • https://instituteofyou.org/how-to-make-time-personal-development/
 • https://www.professionalacademy.com/blogs/how-to-find-time-to-work-on-your-personal-development/
 • https://www.indeed.com/career-advice/career-development/tips-for-personal-growth
 • https://thriveglobal.com/stories/personal-growth-a-definite-guide-to-self-growth/
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx