آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

عدم نیاز به کمک شخص دیگری، آزادانه و با خلاقیت به امور زندگی رسیدن، انتخاب فعالیت های دلخواه و حتی مسیر زندگی. همه این موارد از جمله ویژگی هایی است که در صورت مستقل بودن به دست می آورید.

اما مهم ترین سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا از اهمیت مستقل بودن آگاهی کامل دارید یا خیر؟

آیا می دانید به چه فردی مستقل گفته می شود؟ فرد مستقل چه ویژگی های خاصی دارد که دیگران ندارند؟

از چه زمانی می توان مستقل شد و به دنبال مسیر و هدف زندگی خود بود؟ برای پاسخ به این سوالات باید در ابتدا مفهوم استقلال را بررسی کنیم و بر اساس ویژگی های زندگی خود آن را بازتعریف کنیم.

با ما در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر پاسخ به این سوالات اهمیت بالای درک مستقل بودن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

چرا و چگونه استقلال داشتن اهمیت پیدا می کند؟

شما تنها کسی نیستید که به دنبال استقلال می گردید. افراد بسیاری هستند که به دنبال مستقل بودن هستند و برای رسیدن به آن از هرگونه تلاشی دست برنمی دارند.

برای آنکه بتوانید به درک کافی از استقلال برسید باید لیستی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا به شما در برداشتن گام  به سمت استقلال کمک کند، تهیه کنید.

با توجه به تلاش شما و مدیریت لازم می توانید کنترل و اعتماد بیشتری بیشتری بر زندگی  داشته باشید.

توانایی مستقل بودن چیزی است که همه افراد از آن برخوردار نیستند. برای زنده ماندن در دنیا باید مستقل باشید. یادگیری حمایت از خود برای هر موفقیتی که امیدوارید به دست آورید، اساسی است.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

چرا مستقل بودن از اهمیت بالایی برخوردار است؟

یکی از مهم ترین نکته ها و جلوه های مستقل بودن توانایی مدیریت زندگی با وجود تمام حاشیه ها و مشکلات موجود است.

دانستن اینکه شما کنترل زندگی خود و انتخاب های خود را در دست دارید، امری بسیار با ارزش و قدرتمند است. همچنین در صورتی که به صدای درون خود گوش دهید تا نظرات توهین آمیز دیگران، پیشرفت قابل توجهی در زمینه مستقل بودن کرده اید.

نکته ای که به آن باید توجه داشته باشید این است که زمان شما محدود است. درنتیجه باید آن را با زندگی کردن بر اساس شیوه زندگی دیگران هدر ندهید.

گرفتار عقاید دیگران نشوید  که نتیجه زندگی با تفکر دیگران، چیزی جز حسرت و عدم برخورداری از احساس پیروزی نیست.

اجازه ندهید نظرات دیگران صدای درونی شما را از بین ببرد و مهم تر از همه، شجاعت پیروی از قلب و عقیده خود را داشته باشید.

ما خیلی بیشتر از آنچه لازم است به دیگران متکی هستیم. مردم خوشبختی خود را در دستان یکی از افراد مهم قرار می دهند و فکر می کنند که چنین امری سبب رضایت آن ها می شود.

اما در واقع خطای مرگباری است که این روزها بسیاری از مردم مرتکب می شوند. آیا همیشه می خواهید به شخص دیگری احساس وابستگی کنید؟

البته که نه. شما با این کار نه تنها خود را محدود می کنید، بلکه به سرباری برای این شخص تبدیل می شوید.

شما باید یاد بگیرید که چگونه به تنهایی تصمیم بگیرید. شاید نظر دوستانتان را در مورد مد یا موردی کم اهمیت بپرسید، اما آیا واقعاً لازم است در مورد هر تصمیم حداقلی که باید بگیرید با دیگران مشورت کنید؟

به چیزهایی فکر کنید که به نفع شما هستند و آن گزینه را انتخاب کنید. انتخاب های بزرگی که انجام می دهید مسیر شما را تعیین می کند. گاهی کوچک ترین انتخاب ها است که ما را به مقصد می رساند.

بنا به دلایلی، مردم فکر می کنند که رفتن به سینما و تنهایی فیلم دیدن عجیب است. اگر نمی توانید با فردی به سینما بروید، پس چرا خودتان به تنهایی نروید؟

فعالیت های زیادی وجود دارد که با شرکت به تنهایی در آن ها می توان لذت بسیار برد. پرسه زدن تنهایی در شهری که در آن زندگی می کنید، می تواند ذهن شما را از تمام پیچیدگی ها رها سازد.

افراد به دلایل مختلفی قادر به مستقل شدن نیستند و ترس در آنها وجود دارد. برخی از دلایل عبارت است از: ترس از تنها ماندن، ترس از طرد شدن و ترس از آینده.

همان طور که رشد می کنیم و می آموزیم، باید یاد بگیریم که چگونه بهترین تصمیمات را می توان گرفت و چگونه این تصمیمات به ما امکان می دهد زندگی خود را آن طور که می خواهیم پیش ببریم.

تبدیل شدن به فردی مستقل می تواند یکی از با ارزش ترین نتایجی باشد که می توانیم برای خودمان به دست آوریم.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

یادگیری و رشد

استقلال یعنی فکر کردن و عمل کردن بر اساس آنچه که هستید، بدون اینکه تحت کنترل یا تحت تأثیر دیگران قرار باشید.

استقلال بخش زیادی از زندگی فرد را در زمینه های مهم پوشش می‎دهد. مواردی مانند استقلال مالی، روابط اجتماعی و روابط شغلی، نشانه های بزرگی به عنوان اسقلال فردی در نظر گرفته می شود.

استقلال در دوره زمانی طولانی توسعه خواهد یافت و گاهی اوقات حتی بدون اینکه متوجه شوید دارای استقلال می شوید.

احساس استقلال و مستقل بودن حس بسیار خوب و عالی است، اما تعادلی بین سرکشی کردن برای اینکه همیشه دقیقاً همان چیزی را که می خواهید انجام دهید و اینکه بدانید چه کسی می خواهید باشید و چگونه می خواهید زندگی کنید در حالی که مرزهای سالم و محترمانه با اطرافیان خود دارید، وجود دارد.

استقلال را نمی توان به صورت دقیق تعریف کرد و ممکن است در مراحل مختلف زندگی در زمینه های مختلف استقلال کسب کنید.

داشتن وابستگی عاطفی کم و اندک نسبت به اعضای خانواده، بسیار خوب و لازم است. در نهایت تعادلی بین مستقل بودن و احساس آرامش کافی برای درخواست مشاوره و راهنمایی در هنگام مواجهه با تصمیمات و مشکلات وجود دارد.

به دنبال تایید بودن

به طور کلی ذهن مستقل داشتن امری زمان بر است. ایجاد اعتماد به نفس در مورد اینکه چه کسی هستید و چه چیزی را مطرح می کنید، به شما کمک می کند که کمتر نگران کسب تایید دیگران باشید یا با کسی موافق باشید.

قبل از اینکه به کار خود ادامه دهید، احساس خود را نسبت به موقعیت یا تصمیم خاص بررسی کنید. آیا به خاطر نظر دیگران، تصمیم خود را قربانی می کنید؟

راه هایی برای انجام این کار بدون از دست دادن احترام دیگران وجود دارد.

بسیاری از «اول ها» در مسیر استقلال، مانند رفتن به تعطیلات بدون پدر و مادر، نقل مکان کردن، یا رفتن به دانشگاه، می تواند بسیار دلهره آور باشد.

اما اگر بتوانید شجاع باشید و از این مرحله گذر کنید، بسیاری از این تصمیم ها سبب می شوند که احساس رهایی و موفقیت داشته باشید.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

مهارت های برتر مدیریت زندگی که بزرگسالان برای استقلال نیاز دارند

برای والدین یا افراد بالغی که به جوانی کمک می کنند تا از گذار چالش برانگیز به بزرگسالی به سلامتی عبور کند، در ادامه ده زمینه کلیدی ذکر شده است دارد که باید روی آن ها تمرکز کرد تا مسیر استقلال به درستی و با تعادل پیموده شود.

1. مدیریت زمان

مهم ترین مهارتی که بزرگسالان جوان با مستقل شدن به آن مسلط می شوند، مدیریت زمان است.

هنگام تربیت کودکان و نوجوانان، طبیعی است که عادت به ایجاد تقویم برای آن ها و اجرای زمان های مناسب برای مدرسه، خواب، قرار ملاقات ها و تفریح ​​کنیم.

اما این بدان معناست که مدیریت زمان مجموعه ای از مهارت هاست که باید آگاهانه به اکثر افراد آموزش داده شود تا بتوانند واقعاً مستقل شوند.

2. مدیریت پول و سرمایه

پول می تواند موضوعی دشوار برای بسیاری از افراد باشد که در مورد آن صحبت کنند، اما بسیار مهم است که جوانان توانایی مدیریت مستقل پول را داشته باشند.

درک اولیه از حساب های پس انداز و جاری، نحوه خواندن برگه حقوق و ترازنامه و نحوه ایجاد بودجه ساده، امری ضروری است.

دانش اعتبار برای جلوگیری از کلاهبرداری، وام های روز پرداخت و بدهی کارت اعتباری بسیار مهم است که باید برای داشتن استقلال آموخته شود.

همه افراد باید بتوانند در حد توان مالی خود خریدهای مناسب انجام دهند و نیازی به کمک دیگران در این خصوص نداشته باشند.

3. حمل و نقل و رانندگی

حمل و نقل تاثیر زیادی بر نحوه زندگی همه ما دارد. برای آن دسته از جوانانی که هم میل و هم توانایی رانندگی دارند، تعمیر و نگهداری اولیه خودرو، امری ضروری است.

دانش نحوه تعویض لاستیک، نحوه استفاده از کابل های جامپر و زمان برنامه ریزی تعمیر و نگهداری خودرو، درس هایی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند و در مواقع مورد نیاز سبب گرفتاری نیز خواهند شد.

برای کسانی که رانندگی نمی کنند (یا کسانی که می توانند رانندگی کنند اما به وسیله نقلیه دسترسی ندارند)، دانش کار در مورد سیستم های حمل و نقل عمومی نیز ضروری است.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

خوشبختانه، سیستم های جی پی اس ناوبری به سادگی تایپ کردن مقصد، این ام را برای فرد انجام می دهند و برخی نیز (مانند نقشه های گوگل) شامل مسیرهای اتوبوس، قطار، دوچرخه و پیاده روی و همچنین مسیرهایی هستند که برای رانندگان در نظر گرفته شده اند.

صرف نظر از روش مورد استفاده، همه افراد باید بدانند که چگونه به جایی که می خواهند برسند و به موقع برسند.

4. ارتباط با دیگران

در حالی که هر کسی سبک ارتباطی خاص خود را با دیگران دارد، اما هر نوع ارتباطی به طور طبیعی به وجود نمی آید.

برای مثال توانایی استفاده از تلفن ثابت برای گرفتن وقت پزشک، تماس با لوله کش یا حتی رزرو رستوران ضروری است.

توانایی توضیح دادن کار و مجموعه مهارت های فردی، اساس یک مصاحبه شغلی موفق است.

5. حفظ محیط زیست خود

قابل سکونت نگه داشتن فضای زندگی فرآیندی پیچیده است. از لباس های شسته شده (چه مقدار ماده شوینده استفاده می کنم؟ چه چیزی “ظریف” محسوب می شود؟) تا ضایعات (چه زمانی باید زباله ها را بیرون بیاورم؟ چه چیزی می توانم در سطل زباله بریزم؟) تا برخورد با پست های دریافتی، کار نگهداری از محیط خانه.

تمامی این موارد جز مفهوم استقلال محسوب می شود.

حتی برای جوانان با عادات خوب در این زمینه، بزرگسالی موقعیت های جدیدی را ایجاد می کند که باید به آن ها پرداخت.

به طور مثال کلید یدکی خانه را کجا نگه دارم؟ دمای مناسب یخچال چقدر است؟ اگر متوجه آسیب آب و هوا، کپک یا آفات شدم، چه کار کنم؟

گاهی اوقات ممکن است چنین موضوعاتی طاقت فرسا باشد، اما حضور شخص دانا می تواند انتقال تجربه از بزرگسالان به جوان مستقل را آسان کند.

6. مراقبت های بهداشتی و مراقبت از خود

گاهی ممکن است جوانان فکر کنند که شکست ناپذیر هستند، اما به این نکته مهم باید اشاره کرد که مراقبت از سلامت جسمانی بخش عمده ای از بزرگسالی و مستقل شدن است.

این موضوع به معنای مدیریت و تنظیم قرارهای کلیدی پزشکی و دندانپزشکی است، اما همچنین مهارت هایی مانند برنامه ریزی و تهیه وعده های غذایی سالم، یافتن و مصرف داروهای لازم و یافتن نوعی ورزش که به اندازه کافی جذاب باشد که بخواهید آن را به طور منظم انجام دهید نیز می شود.

خودمراقبتی همچنین به معنای دانستن این است که چگونه در زمانی که به نظر می رسد سلامت فرد در حال افول است، چه جسمی، چه روانی یا اجتماعی، به دنبال کمک باشد و راه حل مناسب را بیابد.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

7. مدیریت استرس

آمریکایی ها بیش از هر زمان دیگری تحت استرس هستند و نحوه یادگیری، مهارتی مهم برای همه جوانانی است که به برای داشتن استقلال حرکت می کنند.

در حالی که پول، کار، روابط و چشم انداز آینده، همگی می توانند سبب اضطراب شوند، یادگیری محرک ها و عوامل استرس و نحوه کنار آمدن با آن ها، فرآیندی کاملاً فردی است.

برخی از افراد ممکن است به تمرینات تنفسی یا مدیتیشن واکنش خوبی نشان دهند، در حالی که برخی دیگر به یادداشت های روزانه پناه می برند.

ورزش، موسیقی و گذراندن وقت در طبیعت همگی می توانند مفید باشند. درواقع مانند درمان یا دارو عمل می کنند.

صرف نظر از وجود راه حل خاص، یادگیری برخورد و کنار آمدن با استرس به روشی سالم، مهارتی حیاتی برای بزرگسالان و جوانان است.

8. ایجاد روابط شخصی

پیوندهای اجتماعی قوی، ارتباط تنگاتنگی با طول عمر فرد دارد. اما بزرگسالان تازه استقلال یافته زمانی که دیگر با همسالان خود در مدرسه نیستند، ایجاد و حفظ روابط دوستانه را دشوار می دانند.

یادگیری یافتن افراد همفکر مانند عضویت در باشگاه کتاب، سازمان داوطلبانه، جامعه مذهبی یا سایر گروه های علاقه مند، چیزی است که افراد باید آگاهانه درباره آن فکر کنند.

حضور در چنین جمع هایی سبب می شود ارتباط اجتماعی فرد قوی تر شود و میزان استقلال او نظر دستخوش تغییر شود.

در عصر ارتباطات دیجیتال، ایجاد دوستی در دنیای واقعی می تواند چالش برانگیز باشد.

درنتیجه دوست یابی به عنوان مهارتی است که باید توسعه یابد و اینگونه نباید تصور شود که به خودی خود چنین امری محقق می شود.

9. تعیین مرزهای سالم

ارتباط نزدیک با ایجاد رابطه، مهارت تعیین مرزهای فردی و اجتماعی است.

دانستن چگونگی و زمان گفتن “نه” به شیوه ای مناسب اما محکم به افراد، از رئیس گرفته تا دوست و شریک عاشقانه، می تواند برای بزرگسالانی که به تازگی ازدواج کرده اند و عادت دارند افراد مسن تر را به عنوان شخصیتی مقتدر ببینند، چالش برانگیز باشد.

در ایجاد روابط خوب و تعادل سالم، بین نیازها، خواسته ها و تعهدات تفاوت وجود دارد که فرد مستقل باید آن ها را بشناسد.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

10. تابعیت و مسائل شخصیتی حقوقی

جوانان باید بدانند چگونه خود را در مورد مسائل محلی، ایالتی و ملی آموزش دهند، چگونه ثبت نام کنند و رای دهند، وظیفه هیئت منصفه چیست و چگونه به فراخوان خدمات دولت پاسخ دهند.

همچنین باید بدانند که چگونه از خود، جوامع خود و مسائلی که به آنها اهمیت می دهند، دفاع کنند.

باید اصول اولیه قوانین مربوط به آن ها و عواقب نادیده گرفتن قوانین مدنی را بدانند. در حالی که ممکن است بسیاری از این موارد در دبیرستان آموزش داده شود، اما جزئیات اغلب مبهم باقی می مانند.

هیچ پدر و مادر، معلم یا دوستی، مهم نیست که به چه میزان حسن نیت داشته باشد، اما او نمی تواند مسئولیت شهروندی را برای شخص دیگری به عهده بگیرد.

نتیجه گیری

مستقل شدن از مهم ترین مراحل زندگی یک فرد است که پس از بلوغ و ورود به مرحله جوانی باید مهم در نظر گرفته شود.

مستقل شدن مانند بسیاری از دیگر مراحل زندگی نیازمند دانستن برخی از قوانین و رعایت برخی اصول است تا بتوان به راحتی آن را به دست آورد و با مشکلات احتمالی نیز روبه رو نشد.

برای آنکه بتوانید از مرحله عبور کنید و استقلال لازم را به دست آورید، علاوه بر اینکه باید تنهایی تصمیم  گرفتن را تمرین کنید، نیازمند مشورت در برخی از مسائل با افراد با تجربه نیز هستید.

حفظ تعادل در این مساله از مهم ترین نکات مستقل شدن است.

آنچه از اهمیت مستقل بودن باید بدانید

سوالات متداول

 • چرا مستقل بودن از اهمیت بالایی برخوردار است؟

یکی از مهم ترین نکته ها و جلوه های مستقل بودن توانایی مدیریت زندگی با وجود تمام حاشیه ها و مشکلات موجود است.

دانستن اینکه شما کنترل زندگی خود و انتخاب های خود را در دست دارید، امری بسیار با ارزش و قدرتمند است. همچنین در صورتی که به صدای درون خود گوش دهید تا نظرات توهین آمیز دیگران، پیشرفت قابل توجهی در زمینه مستقل بودن کرده اید.

نکته ای که به آن باید توجه داشته باشید این است که زمان شما محدود است. درنتیجه باید آن را با زندگی کردن بر اساس شیوه زندگی دیگران هدر ندهید.

 • مهارت های برتر مدیریت زندگی که بزرگسالان برای استقلال نیاز دارند، چیست؟

برای والدین یا افراد بالغی که به جوانی کمک می کنند تا از گذار چالش برانگیز به بزرگسالی به سلامتی عبور کند، در ادامه ده زمینه کلیدی ذکر شده است دارد که باید روی آن ها تمرکز کرد تا مسیر استقلال به درستی و با تعادل پیموده شود.

 1. مدیریت زمان
 2. مدیریت پول و سرمایه
 3. حمل و نقل و رانندگی
 4. ارتباط با دیگران
 5. حفظ محیط زیست خود
 6. مراقبت های بهداشتی و مراقبت از خود
 7. مدیریت استرس
 8. ایجاد روابط شخصی
 9. تعیین مرزهای سالم
 10. تابعیت و مسائل شخصیتی حقوقی

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx