لذت بخشش

یک نظر اضافه کنید
6 دقیقه مطالعه

لذت بخشش: چرا هدیه دادن شما را شادتر از هدیه گرفتن می کند

منطقی است که هدیه دادن می تواند شما را بیشتر از دریافت آن خوشحال کند.

فقط یک لحظه به هدایایی که در طول این سالها داده اید و گرفته اید فکر کنید. احتمالاً هدایای فوق‌العاده‌ای را که به دوستان و اعضای خانواده خود داده‌اید، بیشتر از هدایایی که به شما داده‌اند، به خاطر دارید. از این گذشته، ما همیشه از دیدن عزیزانمان در حال شادی کردن، لذت می بریم.

و وقتی عزیزانتان را خوشحال می کنید، خودتان احساس خوشبختی می کنید. این یک حس مشترک است؛ اما علم اکنون از چیزی که همه ما به طور غریزی می دانیم که درست است، پشتیبانی می کند: دادن هدیه شما را بیشتر از دریافت آنها خوشحال می کند.

لذت بخشش

انتخاب هدیه عالی بر اساس علایق شخصی (مثلاً عاشقان قهوه)

قبل از اینکه به علم در پس احساس خوشحالی از هدیه دادن نگاهی بیاندازیم، لازم به ذکر است که دادن برخی از هدایا باعث می شود احساس شادی بیشتری نسبت به هدیه دادن به دیگران داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر نیاز به خرید یک هدیه مخفیانه بابا نوئلی برای یک همکار خود دارید که با آن کار نمی‌کنید، احتمالاً کمی به حال واقعی آن فکر می کنید و بعد از اینکه همکارتان آن هدیه را باز کرد احساس خوشحالی نخواهید کرد.

از طرف دیگر، وقتی مدت طولانی را صرف جستجوی آن هدیه خاص برای یکی از عزیزان خود می کنید، انگیزه و تفکر مثبت زیادی را وارد فرآیند خرید هدیه می کنید؛ و از آنجایی که به کسی هدیه می دهید که عمیقاً به او اهمیت می دهید، مطمئناً از خوشحال کردن عزیزتان احساس خوشحالی می کنید.

انتخاب هدیه مناسب برای یک عزیز یا هرکسی، اغلب به انتخاب هدیه بر اساس علایق آن فرد بستگی دارد. به عنوان مثال، یک آسیاب قهوه یا یک اسپرسوساز هدایایی ایده آل برای افرادی است که عاشق قهوه هستند.

هر چه بیشتر فکر کنید و زمان بیشتری برای خرید یک هدیه برای یکی از عزیزان خود داشته باشید، شما و گیرنده خود راضی تر خواهید بود.

لذت بخشش

علم چه می گوید؟

خوشحال کردن شخص دیگری شما را خوشحال می کند و این عمل می تواند شما را مملو از فکر مثبت، انگیزه و عزت نفس کند.

اما دقیقاً چرا دادن هدایا شما را بیشتر از دریافت آنها خوشحال می کند؟ دو مطالعه علمی انجام شده در سال 2018 ممکن است پاسخ دهند.

اولین آزمایش

دانشگاه شیکاگو بوث دانشکده بازرگانی اد اوبراین و دانشکده مدیریت کلوگ دانشگاه نورث وسترن، سامانتا کاسیرر، هر دو مطالعه را انجام دادند.

اولین آزمایش شامل نود و شش دانشجو بود که هر روز 5 دلار به مدت پنج روز داده می شد. سپس به دانش آموزان به طور تصادفی اختصاص داده شد تا 5 دلار را برای خود یا شخص دیگری خرج کنند.

محققان با استفاده از روش‌هایی برای اندازه‌گیری شادی شرکت‌کنندگان دریافتند دانش‌آموزانی که پول خود را خرج می‌کردند شاهد کاهش مداوم در شادی خود بودند.

از سوی دیگر، کسانی که پول خود را پس دادند، به اندازه روز اول از انجام این کار در روز پنجم مطالعه احساس مثبتی داشتند.

لذت بخشش

آزمایش دوم

در آزمایش دوم، محققان از پانصد و دو شرکت‌کننده خواستند تا ده دور از یک پازل کلمه آنلاین را بازی کنند.

شرکت کنندگان در هر دور 5 سنت برنده شدند و به آنها این حق انتخاب داده شد که پول را نگه دارند یا آن را به یک هدف خوب اهدا کنند.

پس از هر دور، محققان سطح شادی شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند.

طبق اولین مطالعه، اوبراین و کاسیرر دریافتند کسانی که جوایز خود را اهدا کردند، نسبت به کسانی که پول را برای خودشان نگه داشته بودند برای مدت طولانی تری احساس شادی داشتند.

تجزیه و تحلیل های بیشتری برای رد توضیحات احتمالی انجام شد، مانند این ایده که شرکت کنندگانی که پول خود را اهدا میکردند باید برای مدت طولانی تری و با دقت بیشتری در مورد اینکه چه چیزی بدهند فکر می کردند که به طور بالقوه میتوانست باعث ایجاد احساس شادی طولانی تری شود.

با این حال، محققان بیش از ده‌ها احتمال را بررسی کردند و متوجه شدند که هیچ یک از آنها نمی‌توانند نتایج آزمایش را توضیح دهند.

هنگامی که متغیرهای دیگر گنجانده شد، سطوح شادی تجربه شده توسط کسانی که پول خود را اهدا کردند و کسانی که آن را نگه داشتند، ثابت باقی ماند.

لذت بخشش

 نتیجه:

بنابراین، در حالی که تحقیقات بیشتری باید صورت پذیرد تا از نظر علمی دقیقاً مشخص شود که چرا بخشیدن شما را خوشحال‌تر از دریافت کردن می‌کند، به نظر می‌رسد که بسیار محتمل است که بخشیدن واقعاً باعث می‌شود برای مدت طولانی‌تری در مقایسه با گرفتن، احساس شادی بیشتری را تجربه کنید.

در نهایت، واقعاً به این حقیقت مربوط میرسیم که همه ما به طور غریزی دوست داریم به دیگران کمک کنیم و دیگران را خوشحال کنیم. خیلی ساده با بخشیدن، دریافت کننده را خوشحال می کنید و خودتان را خوشحال می کنید.

با پول نمی توان خوشبختی را خرید، اما خرید هدیه برای عزیزانتان می تواند احساس خوشبختی در شما ایجاد کند.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx