9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

Add a Comment
13 Min Read

هرازگاهی برای یافتن انگیزه برای انجام هر کاری در زندگی تلاش می کنیم. انگیزه های سریعی وجود دارد، اما در نهایت تمام می شود و شما شروع به عقب افتادن می کنید.

وقتی شروع به تلاش برای رسیدن به رویاهای خود می کنید، هیچ کس به شما نمی گوید که انگیزه کلید همه چیز است. بدون حداقل یکی از انواع انگیزه، انرژی اولیه ای برای شروع مسیر وجود نخواهد داشت.

شما هیچ انگیزه ای برای رسیدن به چیزی نخواهید داشت و هیچ دلیلی برای حرکت به جلو وجود نخواهد داشت.

اگر می خواهید به اهداف خود برسید و به کمک نیاز دارید، این موارد را در مورد انواع مختلف انگیزه (سبک های انگیزشی) که می توانند رسیدن به رویاهای شما را ممکن سازند، بیاموزید.

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

فهرست مطالب

 1. انواع مختلف انگیزه: درونی و بیرونی
  • انگیزه درونی
  • انگیزه بیرونی
 2. تفکیک انواع انگیزه های مختلف
  • انواع انگیزه درونی
  • انواع انگیزه بیرونی
 3. چرا دانستن سبک انگیزه شما مهم است؟
 4. سخن نهایی

انواع مختلف انگیزه: درونی و بیرونی

وقتی صحبت از دسته بندی انواع مختلف انگیزه می شود، به طور کلی می توان انگیزه را به دو دسته اصلی تقسیم کرد.

انگیزه درونی

انگیزه درونی: نوعی انگیزه است که در آن فرد با تمایلات درونی برانگیخته می شود و با دریافت پاداش درونی، ارضا می شود.

به عنوان مثال، فرض کنید فردی به نام باب برای خود هدفی تعیین کرده است که وزن خود را کاهش دهد و سالم تر شود. بیایید همچنین تصور کنیم که دلیل باب برای دنبال کردن این مسیر تناسب اندام و بهبود سلامت و احساس بهتر داشتن نسبت به ظاهرش است.

از آنجایی که میل باب به تغییر از درون می آید، انگیزه او ذاتی است.

انگیزه بیرونی

از سوی دیگر، انگیزه بیرونی نوعی انگیزه است که در آن فرد با تمایلات بیرونی یا پاداش های بیرونی برانگیخته می شود.

به جای اینکه با انگیزه نیاز به ظاهر بهتر و احساس سلامتی بیشتر برانگیخته شود، بیایید بگوییم که باب از طرف همسرش برای لاغری و بهبود فیزیک خود، هر دو عامل خارجی، تحت فشار بود.

از آنجایی که این فشار از یک منبع بیرونی می آید، این نمونه ای از انگیزه بیرونی است.

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

تفکیک انواع انگیزه های مختلف

همه انواع انگیزه در روانشناسی معمولاً در یکی از دو دسته بالا قرار می گیرند. حال بیایید انگیزه درونی و انگیزه بیرونی را بیشتر بررسی کنیم:

انواع انگیزه درونی

 1. انگیزه رقابتی

آیا همیشه به دنبال بهبود مستمر مهارت ها و استعدادهای خود بوده اید؟ آیا یکی از اهداف شما این است که یاد بگیرید چگونه کار خود را بهتر انجام دهید یا در سرگرمی خود پیشرفت کنید؟ اگر چنین است، ممکن است به انگیزه رقابتی نیاز داشته باشید.

انگیزه رقابتی نوعی انگیزه است که به دیگران کمک می کند تا به جلو بروند، در یک زمینه خاص توانمندتر شوند و مهارت های خود را بهبود بخشند.

این نوع انگیزه مخصوصاً زمانی مفید است که به یادگیری مهارت‌ های جدید و یافتن راه‌ هایی برای دور زدن موانعی که فرد در عرصه ‌های مختلف زندگی با آن ‌ها رو به ‌رو است، می ‌رسد.

 1. انگیزه نگرشی

مشکل در نگرش ها، دیدگاه ها و باورهای ما مسئله ای است که بسیاری از ما با آن مواجه هستیم. این می تواند در مورد اینکه چگونه در زندگی حرکت می کنیم به یک مشکل تبدیل می شود تا جایی که شادی خود را از دست می دهیم و رویاهای خود را از دست می دهیم.

برای آن دسته از شما که به دلیل نگرش خود زندگی را از دست می دهید، انگیزه نگرش یکی از بهترین راه هایی است که به شما کمک می کند بهبود پیدا کنید و به درستی پیش بروید.

انگیزه نگرشی نوعی انگیزه است که به سراغ کسانی می ‌آید که می ‌خواهند نحوه نگرش خود به دنیای اطراف خود و نحوه دیدن خود را تغییر دهند. اهداف مرتبط با خودآگاهی و تغییر خود با انگیزه نگرشی برآورده خواهند شد.

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

انواع انگیزه بیرونی

 1. انگیزه مبتنی بر پاداش یا انگیزه انگیزشی

انگیزه یا انگیزه مبتنی بر پاداش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما یا دیگران بدانند پس از دستیابی به یک هدف خاص، پاداش دریافت خواهند کرد. از آنجایی که در پایان یک کار چیزی برای انتظار وجود خواهد داشت، مردم اغلب مصمم‌ تر می‌ شوند تا آن کار را به پایان برسانند تا بتوانند آنچه را که وعده داده شده است دریافت کنند.

هرچه پاداش بهتر باشد، انگیزه قوی تر خواهد بود!

 1. انگیزه مبتنی بر ترس

کلمه ترس بار معنایی منفی سنگینی دارد، اما در مورد انگیزه لزوماً اینطور نیست. هر کسی که در تعیین هدف و دستیابی اهمیت دارد می داند که مسئولیت پذیری نقش مهمی در پیگیری اهداف دارد.

وقتی در برابر کسی که به او اهمیت می دهید یا عموم مردم پاسخگو می شوید، انگیزه ای برای خود ایجاد می کنید که ریشه در ترس از شکست یا ناامید کردن دیگران دارد. این ترس به شما کمک می کند تا بینش خود را عملی کنید تا در مقابل کسانی که از هدف خود آگاه هستند شکست نخورید.

انگیزه مبتنی بر ترس بسیار قدرتمند است تا زمانی که ترس به اندازه کافی قوی باشد که مانع از ترک سیگار شما شود.

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

 1. انگیزه مبتنی بر موفقیت

عناوین، موقعیت ها، نقش ها در مشاغل و سایر زمینه های زندگی ما بسیار مهم هستند. کسانی که دائماً به سمت کسب این موقعیت ها و کسب عنوان سوق داده می شوند، معمولاً با انگیزه های مبتنی بر موفقیت سروکار دارند.

در حالی که کسانی که از انگیزه انگیزشی استفاده می‌ کنند بر پاداش‌ هایی که پس از رسیدن به هدف به دست می ‌آیند تمرکز می ‌کنند، کسانی که از انگیزه مبتنی بر پیشرفت استفاده می ‌کنند بر رسیدن به هدف به خاطر دستیابی و احساس موفقیت همراه با آن تمرکز می‌ کنند.

کسانی که در زندگی حرفه ای خود نیاز به تقویت دارند، انگیزه مبتنی بر موفقیت را بسیار مفید می دانند.

 1. انگیزه مبتنی بر قدرت

کسانی که شادی را در تقویت قدرت خود یا ایجاد تغییرات عظیم می یابند، با انگیزه مبتنی بر قدرت تغذیه می شوند.

انگیزه مبتنی بر قدرت نوعی انگیزه است که به دیگران انرژی می‌ دهد تا به دنبال کنترل بیشتری باشند، معمولاً از طریق موقعیت ‌های شغلی یا سازمان ‌ها. اگرچه ممکن است بد به نظر برسد، اما انگیزه مبتنی بر قدرت برای کسانی که می خواهند دنیای اطراف خود را بر اساس دیدگاه خود تغییر دهند عالی است.

اگر می خواهید تغییراتی ایجاد کنید، انگیزه مبتنی بر قدرت ممکن است راهی مفید و موثر باشد.

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

 

 1. انگیزه وابستگی

مردم اغلب می گویند که این چیزی نیست که ما انجام می دهیم بلکه این است که چه کسی را می شناسیم که موفقیت ما را دیکته می کند. برای افرادی که با انگیزه وابستگی هدایت می شوند، این مطمئناً درست است.

کسانی که از انگیزه وابستگی به عنوان نیروی محرکه برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند، زمانی که با دیگران در موقعیت های بالاتر از خودشان ارتباط برقرار می کنند، پیشرفت می کنند.

آنها همچنین زمانی که آن افراد از کاری که انجام می دهند و همچنین دستاوردهایشان تعریف می کنند، پیشرفت می کنند؛ بنابراین، انگیزه وابستگی نیروی بزرگی است که به شما کمک می کند تا به اهداف اجتماعی خود دست یابید و در جهان پیشرفت کنید.

چرا دانستن سبک انگیزه شما مهم است؟

اکنون که با انواع مختلف انگیزش در روانشناسی آشنا شدید، باید با سبک های انگیزشی خود نیز آشنا شوید.

در اینجا برخی از مزایا وجود دارد:

 • به تغییر رفتار ما کمک می کند: بسته به انگیزه شما، طرز فکر شما تغییر می کند. در حالی که یک سبک انگیزه می تواند شما را در درازمدت دلسرد کند، سبک دیگری می تواند معنای عمیق شخصی به شما بدهد و شما را به جلو سوق دهد.
 • احساس رضایت عمیق تر: سبک انگیزشی شما را به سمت تعیین اهدافی که بیشتر به آنها اهمیت می دهید، سوق می دهد. این به معنای رضایت است زیرا انگیزه شما برای تکمیل اهدافی است که بیشتر به آنها اهمیت می دهید.
 • علاقه شما را افزایش می دهد: اگر انگیزه ای نداشته باشید، برای آن وقت صرف نمی کنید. داشتن انگیزه مناسب به معنای تمرکز روی چیزی است که به شما در ایجاد علاقه در آن زمینه کمک می کند.
 • ویژگی ‌هایی را توسعه دهید که به شما خدمت می‌ کنند: هدف ‌ها تماماً در مورد ایجاد عادت هستند و وقتی انگیزه انجام این موارد را داشته باشید، در حال توسعه ویژگی ‌ها هستید. این ویژگی ها در آن موقعیت خاص به شما کمک می کنند، اما می توان از آنها در سناریوهای دیگر استفاده کرد.

9 نوع انگیزه برای تحقق اهداف

سخن نهایی

اگر می خواهید به رویاهای خود برسید، انگیزه حیاتی است. با استفاده از انواع مختلف انگیزه ذکر شده در بالا، هیچ چیز دیگر نمی تواند مانع شما و اهداف شما شود.

مشخص کنید که در زندگی برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنید و چه نوع انگیزه ای به احتمال زیاد شما را به آنجا می رساند.

برای مقاله کامل این مقاله وقت ندارید؟ پس موارد زیر را بخوانید.

 • انگیزه برای سوق دادن افراد به سمت موفقیت و دستیابی به اهداف ضروری است. بدون داشتن انگیزه برای انجام کاری، هرگز نمی توانید به اهداف مورد نظر خود برسید یا حتی به آن نزدیک شوید.
 • انواع مختلفی از انگیزه وجود دارد که هر کدام ما را به سمت هدف خاصی سوق می دهند. معمولاً انگیزه را می توان به انگیزه درونی (ذاتی) یا انگیزه بیرونی (غیرذاتی) تقسیم کرد.
 • انگیزه شایستگی به شما کمک می کند برجسته شوید و شما را به سمت بهترین نسخه از خود سوق می دهد، در حالی که انگیزه نگرش داشتن دیدگاهی مثبت و واقع بینانه نسبت به اهداف خود و تلاش برای تغییر است.
 • انگیزه مبتنی بر پاداش یک انگیزه بیرونی است که با باز کردن قفل دستاوردهای کوچکی که شما را به سمت اهداف تعیین شده خود سوق می دهد، به وجود می آید.
 • انگیزه مبتنی بر ترس به دلیل ترس از مسئولیت پذیری، شما را سرپا نگه می دارد. این نوع انگیزه معمولاً مفاهیم منفی دارد.
 • انگیزه مبتنی بر قدرت با قرار گرفتن در موقعیتی قدرتمند و هدف قرار دادن نقش‌ های قدرتمندتر به وجود می‌ آید، در حالی که انگیزه وابستگی با عضویت در گروه و نیاز به حفظ سرعت موفقیت شما با موفقیت آنها همراه است.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/productivity/6-types-of-motivation-explained.html

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx