تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

زمانی­که در یکی از قسمت­های بدن، ما متوجه انتشار درد می­شویم، اولین کاری را که انجام خواهیم داد، مراجعه به پزشک است. پزشک با معاینه فرد بیمار سعی در تشخیص بیماری و از بین بردن آن در بدن فرد می­کند، تا اینجا این مسیری است که شاید بارها بارها با آن روبرو شده­ایم و هرگز دچار ترس و اضطراب نشده ایم.

حالا زمانی که پزشک از بیمار درخواست می­کند، تا برای تشخیص بهتر به سراغ چکاب­های مهم­تر و بررسی دقیق­تر بیماری برود، اولین چیزی که در فرد به وجود خواهد آمد اضطراب است. اضطراب باعث می شود که فرد توانایی تصمیم گیری درست را در خود از دست بدهد، ضربان قلب بالا رفته و فرد را دچار سر در­گمی خواهد کرد.

همان میزان که تشخیص بیماری فرد اهمیت دارد، درک درست از سلامت روان هنگام بیماری نیز اهمیت خواهد داشت. پزشک در دوره آموزشی خود به خوبی یاد می­گیرد، تا هنگامی که فردی با علائم خطرناک به او مراجعه کرد با او چگونه برخورد کنند. آن­ها به خوبی آموخته­اند که هنگامی که تشخیص بیماری فردی داده شد، اهمیت به نوع بیان آن و بررسی دقیق شرایط روحی بیمار نیز باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

از آن جهت که بیماری ممکن است باعث شود، تا روابط موفق بیمار تبدیل به روابطی ناموفق شود، به همین دلیل پزشک راهکارهایی را برای جلوگیری از صدمه زدن به بیمار در نظر خواهد گرفت.

تشخیص بیماری و تأثیر آن بر سلامت روان هنگام بیماری افراد باید بررسی شود.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

تشخیص بیماری و شروع تأثیر افسردگی برسلامت روان بیمار

هنگامی که پزشک بیماری فرد را تشخیص می­دهد و آن را با بیمار مطرح می کند، اولین چیزی که ذهن بیمار را به خود معطوف می­کند، میزان سرعت درمان بیماری است. بعد از این که افراد متوجه آن می­شوند که بیماری آن­ها از دسته بیماری­های خاص است، به شدت دچار اضطراب شده و تمام زندگی آنها را تحت شعاع قرار می دهد.

درمان طولانی مدت یا حتی بستری در بیمارستان، در نظر گرفتن رژیم­های غذایی، جلوگیری از فعالیت­های جسمانی، مانند پیاده روی یا کاهش انجام این فعالیت­ها، جلوگیری از انجام ورزش­های سنگین و دوری کردن، بیمار از فعالیت­های روزمره مورد علاقه، مشکلاتی است که بیمار را درگیر می کند.

در این هنگام شایع ترین مسئله ای که بیمار و اطرافیان آن را مورده هجوم قرار می­دهد، بیماری افسردگی است. افسردگی سلامت روان بیمار را به شدت تحت تاثیر قرار داده، تا جایی که ناامیدی، پوچ­گرایی، بی حسی، ناتوانی در تصمیم­گیری، دلزدگی، نداشتن دیدگاه روشن از آینده و هدف­گذاری درست، می­تواند از شایع ترین حالت­های آن باشد.

استفاده از داروها به صورت طولانی مدت توانی آن را دارد، تا تاثیر بسزایی در نوع روابط موفق فرد بگذارد، تا جایی که رشد فردی بیمار به خطر بیفتد. این مسئله ممکن است باعث شود، تا بیمار مسیر موفقیت آمیز زندگی خود را رها کرده و از ادامه مسیر ناامید شود، توجه بیش از حد اطرافیان به دارو­ها و نگرانی آن­ها می­تواند، ضربات جبران ناپذیری بر سلامت روان بیمار بگذارد.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

شناخت افسردگی و برخورد درست با آن در دوران درمان

بهترین مسئله در زمان، بیماری یکی از افراد خانواده این است که هر چه سریعتر تشخیص افسردگی را در دوران بیماری متوجه شوید. برای جلوگیری از صدمات طولانی مدت آن در اسرع وقت به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید.

در این هنگام از روانشناس برای انجام رفتار درست کمک گرفته شود، تا با استفاده از کاردرمانی­های مناسب، هنردرمانی­های بجا یا حتی استفاده از گفتگو درمانی، در ان­جی­او­ها توانایی آن را به دست آورده، تا در کاهش صدمات جبران ناپذیر افسردگی یاری دهنده افراد خانواده باشید.

ورود، به موقع یک روانشناس به درمان بیمار و پیدا کردن راهکارهای مناسب در مسیر درمان می­تواند به سلامت روان هنگام بیماری کمک کند. این مسئله به بیمار در رسیدن به آرامش خود و خانواده بسیار مؤثر است. این مورد می تواند تاثیر بسزایی در بهبود بیماری فرد نیز بگذارد، تا جایی که افرادی که توانسته­اند، امید خود را باز­یابند و سلامت روان خود را در زمان بیماری حفظ کنند، درمان­های موفقیت آمیز­تری در قبال بیماری های خود داشتند.

بیماری می­تواند صدمات سلامت روان هنگام بیماری را جبران ناپذیر کند.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

افسردگی و تاثیرات طولانی مدت آن بر سلامت روان بیمار

گاهی بعد از تشخیص بیماری یک فرد و بهبود بیماری او تازه متوجه تأثیر افسردگی بر بیمار می شویم، بیمار مدت طولانی با بیماری خود درگیر بوده و این مسئله تاثیر بسزایی بر سلامت روان بیمار داشته است، تا جایی که بعد از بهبود بیماری یا کنترل آن افراد خانواده تازه متوجه حالت های افسردگی درون او می­شوند.

برای این کار باید به این مسئله توجه داشت، تا زمانی­که این مورد را رها کنید و پیگیر تأثیرات آن نباشید، ممکن است فرد دیگر توانایی کنترل حالت های افسردگی خود را نداشته باشد. این مسئله موفقیت­های روز­افزون بیمار را تحت شعاع قرار می دهد و او را از رسیدن به اهداف باز میدارد. این مورد می تواند رشد فردی و شغلی بیمار را نیز درگیر کرده و مانع آن شود، تا انجام فعالیت های شغلی­اش را به خوبی به پایان برساند.

درک نکردن این مطلب می­تواند، روابط موفق بیمار با خانواده یا دوستانش را نیز مورد هدف قرار دهد و تمام داشته های او را به یکباره از بین ببرد. پس با توجه به این مطلب، تشخیص بیماری و درک درست از آن می تواند به بیمار کمک کند، تا راه­کار مناسبی را برای جلوگیری از افسردگی به او و اطرافیانش به­دهد و مانع ابتلا به افسردگی شود.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

نجات بیمار از صدمات افسردگی

برای نجات بیمار از صدمات افسردگی بعد از بیماری راهکارهای زیادی وجود دارد، از این جمله از راهکارها می توان به روان درمانی زیر نظر روانکاو، دارو­­درمانی، هنر­درمانی، درمان به وسیله ورزش و گفتگو­درمانی اشاره کرد.

هر یک از این راهکارها توانایی آن را دارد، تا به کنترل افسردگی و روند بهبودی آن کمک کند. باید توجه کنیم که افسردگی و بیماری روانی، نمی­تواند باعث شرمندگی ما وکوچک انگاری خود در مقابل دیگران باشد. زیرا این بیماری نیز مانند همه بیماری­های جسمی جزی از وجود ماست. موردی که باید به آن بیش از اندازه توجه کنیم، این است که افسردگی خود می تواند، دلیل به وجود آمدن بیماری­های قلبی عروقی و بیماری­های دیگر در بدن نیز باشد.

پس توجه نکردن به آن و اقدام نکردن به موقع برای درمان هر چه سریعتر افسردگی می تواند، دلیل ابتلا به بیماری­های بسیاری در فرد باشد.

با در­نظر گرفتن این مورد اطرافیان بیمار نه تنها باید به افسردگی او توجه کنند، بلکه با کمک به بیمار باید مانع آن شوند، تا سلامت جسمانی او نیز به خطر بیفتد. ابتلا به بیماری­های قلبی عروقی یا بیماری­های گوارشی و بیماری­ها دیگر یکی از این دست بیماری­هایی هستند که ابتلا به افسردگی می­تواند، باعث نمود، آن در بدن بیمار باشد و سلامت روانی بیمار در کنار سلامت جسمانی او به خطر خواهد افتاد.

سلامت روان هنگام بیماری نیاز توجه ویژه از جانب دیگران دارد.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

تأثیر بیماری کودکان بر سلامت روان اعضای خانواده

یکی دیگر از مسائلی که سلامت روانی بیمار را به خطر می اندازد، سلامت روانی اعضای خانواده است. با توجه به این که غالباً بعد از بیماری، کودک، خانواده نیز درگیری­های فراوانی را با مسئله بیماری او خواهند داشت، توجه نکردن به شرایط روحی اعضای خانواده می تواند، در به تاخیر انداختن درمان کودک تأثیر­گذار باشد.

به این واسطه زمانی که پزشک بیماری، کودکی را تشخیص می دهد، وجود یک روانشناس در کنار اعضای خانواده می تواند در بهبود بیماری، کودک نیز تأثیرگذار باشد. زیرا اعضای خانواده خود اکنون مستعد بیماری افسردگی هستند.

با توجه به این مسئله افسردگی اعضای خانواده می تواند، بنیان خانواده را به خطر انداخته و موفقیت، بهبود بیماری را به تأخیر بیاندازد. این موضوع می تواند، شغل تک تک اعضای خانواده از جمله پدر یا مادر را نیز دگرگون کند، حتی روابط موفق شغلی آن­ها را از بین ببرد. به همین دلیل توجه به شرایط خاص این دسته از خانواده­ها باید، مورد توجه تک تک افراد گروه درمان واقع گردد.

در این هنگام نه تنها چالش بیماری بلکه ممکن است، چالش مالی نیز خانواده را درگیر خود گرداند. این مسئله به ­نا­گاه می تواند، باعث خودکشی یکی از اعضای خانواده، حتی ترک خانواده از طریق یکی از والدین صورت گیرد. تنها گذاشتن این دسته از خانواده­ها ضررهای جبران ناپذیری به بنیان خانواده خواهد زد. پس سلامت روانی خانواده نیز در این هنگام بسیار مهم است.

سلامت روان اعضای خانواده با توجه به سلامت روان هنگام بیماری کودکان.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

توجه به شرایط بیماری­های افراد و ایجاد شادی درآن­ها

با در نظر گرفتن، آن چه را که در پاراگراف پیش به آن اشاره کردیم، باید در نظر بگیریم سلامت روانی بیمار یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. شادی می­تواند در بهبود بیماری بسیار موثر باشد، زمانی که بیمار در شرایط روحی شادابی قرار گیرد، توانایی آن را دارد به­درستی با موفقیت در مسیر بهبود حرکت کند. شادی داروی الهی است که خداوند برای درمان تمام بیماری­ها به انسان بخشید. زمانی که خانواده به­توانند بیماری را درک کنند، خواهند توانست، شادی را در محیط خانه به بالاترین حد خود برسانند، بیمار نیز در یک محیط شاد به راحتی به سمت بهبودی، خود حرکت خواهد کرد.

گاهی بیماری، فرد بسیار سخت و ناعلاج است، اما در شرایطی می­تواند، بقیه مسیر زندگی خود را با شادی به پایان برساند که شادابی روحی خود را حفظ کند. این مسئله اهمیت دارد چون زمانی­که افراد با بیماری­های لاعلاج  درگیر هستند، می­توانند با بهره­گیری از شادی و شادابی مرگ را به راحتی بپذیرند، از نگرانی­ها و اضطراب­های قبل از مرگ، دوری کنند.

سلامت روان هنگام بیماری با حمایت اطرافیان حفظ خواهد شد.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

بیماری روان و ژنتیک

با در نظر گرفتن مشکلات روحی ­و­روانی باید به این مسئله توجه کرد که بیماری­های روانی می تواند به صورت ژنتیکی نیز انتقال یابد و زمانی که یکی از افراد خانواده را درگیر کرد. این نشان دهنده این است که بررسی ژنتیکی می­تواند مشکلات بعدی را پیش­بینی کند. تا جایی­که خود را در دیگر افراد خانواده نیز نشان دهد. بقیه اعضای خانواده هم باید نبست به بررسی این مورد اقدام کنند و راه­حل آن را بیابند.

تمام این مسائل به میزان، ژن­ها و شرایط شیمیایی مغز نیز باز خواهد گشت. با توجه به این گفته می توان در نظر گرفت که شادی نیز همان شرایط را داراست، یعنی شادی می تواند، تحت تاثیر ژن­ها به دیگر اعضای خانواده نیز سرایت کند.

شاید این تنها یک عملکرد اکتسابی نیست. بلکه  است، با توجه به این مسئله، می توانیم به این راهکار برسیم، اگر یکی از اعضای خانواده شرایط روحی خود را از دست داد، می توان با کمک گرفتن از شادی و بنیان آن، شادابی و طراوت را به خانواده بازگرداند و با موفقیت در مسیر بهبودی بیمار حرکت کرد.

تأثیر انواع بیماریها در سلامت روان هنگام بیماری افراد

در آخر

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، می­توان به این نتیجه رسید، بیماری تنها یک درد نیست و چالشی بزرگ در مسیر زندگی است. چون بدون در نظر گرفتن شرایط روحی اطرافیان بیمار و سلامت روان هنگام بیماری، بیمار نمی­توان با این چالش بزرگ مقابله کرد.

موفقیت در درمان بیماری بدون توجه به سلامت روان بیمار امکان پذیر نیست، اگر می­خواهید در درمان موفق شوید و به سرعت به سمت بهبودی پیش بروید، اول باید خود را با سلاح شادی مهیا کنید. زیرا شادی از آن دسته داروهایی است که در همه جا در­دسترس بوده و در همه­حال می­توان از آن بهره برد. با فراموش کردن غم در آغوش شادی امید در وجودتان رشد خواهد کرد. شما را به سوی موفقیت سوق خواهد داد.

حال می دانیم، برای رسیدن به شادی می توانیم از نیروهای مهمی چون هنر، روابط موفق، دوستی با حیوانات، ورزش،

طبیعت­گردی، استفاده کرد. زیرا هر یک از این موارد نیرویی بزرگ از امید در خود جای داده­اند.

منابع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx