هر آنچه در مورد انواع عادت باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد انواع عادت باید بدانید

زندگی امروز در اصل مجموع عاداتتان است. چقدر خوش فرم هستید یا نامناسب؟ نتیجه عادات خواهد بود. چقدر موفق یا ناموفق هستید؟ همه این موارد و سؤال های این چنینی در بستر انواع عادت قرار خواهد گرفت که بسیار تعیین کننده نیز خواهد بود.

کاری که به طور مکرر انجام می دهید، یعنی کارهایی که هر روز به آن فکر می کنید و انجام می دهید در نهایت شخصیتی را که هستید، چیزهایی که به آن اعتقاد دارید و شخصیتی که به تصویر می کشید را شکل می دهد. حال اگر بخواهید پیشرفت کنید، چطور؟

اگر بخواهید عادت های جدیدی ایجاد کنید چه خواهید کرد؟ چگونه در مورد آن اقدام می کنید؟ به نظر می رسد، چارچوبی مفید وجود دارد که می توانید به راحتی به عادت های جدید پایبند باشید که بتوانید سلامت، کار و زندگی خود را به طور کلی بهبود بخشید. حالا بیایید در مورد این چارچوب صحبت کنیم.

علم نحوه عملکرد انواع عادت

فرایند ایجاد انواع عادت را می توان به چهار مرحله ساده تقسیم کرد: نشانه، اشتیاق، پاسخ و پاداش. تجزیه آن به این بخش های اساسی می تواند کمک کند که بفهمید هر عادت چیست، چگونه کار می کند و چگونه آن را بهبود بخشید.

انواع عادت

انواع عادت و الگو 4 مرحله ای

 

این الگوی چهار مرحله ای ستون فقرات هر عادتی است و مغزتان هر بار این مراحل را به همان ترتیب طی می کند.

نشانه

اولین مورد در هر کدام از انواع عادت خواهد بود. نشانه، مغزتان را تحریک می کند که رفتاری را آغاز کند. این اطلاعات کمی است که پاداش را پیش بینی می کند. اجداد ماقبل تاریخ به نشانه هایی توجه می کردند که مکان پاداش های اولیه مانند غذا، آب و بسیار مورد دیگر را نشان می داد.

امروزه بیشتر وقت خود را صرف یادگیری نشانه هایی می کنید که پاداش های ثانویه مانند پول و شهرت، قدرت و موقعیت، تمجید و تأیید، عشق و دوستی یا احساس رضایت شخصی را پیش بینی می کنند. البته، این تعقیب ها به طور غیرمستقیم شانس را برای بقا و تولید مثل افزایش می دهند که انگیزه عمیق تر پشت هر کاری است که انجام می دهید.

انواع عادت

چرخه انواع عادت

 

ذهن به طور مداوم در حال تجزیه و تحلیل محیط داخلی و خارجی برای نکاتی در مورد مکان قرار گرفتن جوایز است. از آنجایی که نشانه اولین علامتی است که نشان می دهد به پاداش نزدیک هستند، طبیعتاً منجر به ولع داشتن ختم خواهد شد.

اشتیاق

اشتیاق مرحله دوم حلقه انواع عادت هستند و نیروی انگیزشی پشت هر عادت هستند. بدون سطحی از انگیزه یا تمایل بدون ولع، دلیلی برای تغییر عمل نخواهید داشت. چیزی که میل دارید خود عادت نیست، بلکه تغییر حالتی است که ایجاد می کند.

شما با مسواک زدن دندان های خود انگیزه ندارید، بلکه بیشتر با احساس تمیزی دهان هستید. همچنین نمی خواهید تلویزیون را روشن کنید، می خواهید سرگرم شوید. هر اشتیاقی با تمایل به تغییر حالت درونی مرتبط است.

اشتیاق از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. در تئوری، هر قطعه اطلاعاتی می تواند باعث ایجاد ولع شود، اما در عمل، افراد با نشانه های یکسانی انگیزه نمی گیرند. برای فرد عاشق اتومبیل، صدای ماشین های بازی می تواند محرکی قوی باشد که موج شدیدی از میل را برانگیزد.

برای کسی که به ندرت به ماشین علاقه مند است، صدای موتور فقط صدای پس زمینه است. نشانه ها تا زمانی که تفسیر نشوند بی معنی هستند. افکار، احساسات و عواطف ناظر چیزی است که نشانه را به ولع تبدیل می کند. این مسیری است که باعث می شود به موفقیت یا سقوط ختم شود.

پاسخ

مرحله سوم در بخش های مختلف انواع عادت، پاسخ است. جواب، عادت واقعی است که انجام می دهید و می تواند به شکل فکر یا عمل باشد. اینکه پاسخی رخ دهد، بستگی به میزان انگیزه و میزان اصطکاک با رفتار دارد. اگر عمل خاص نیاز به تلاش فیزیکی یا ذهنی بیشتری نسبت به آنچه که مایل به صرف آن هستید، داشته باشد، آن را انجام نخواهید داد.

پاسختان نیز به توانایی شما بستگی دارد. ساده به نظر می رسد، اما عادت تنها در صورتی می تواند ایجاد شود که بتوانید آن را انجام دهید. اگر می خواهید بسکتبال را غوطه ور کنید، اما نمی توانید آن قدر بالا بپرید که به حلقه برسید، خوب، شانس ندارید.

پاداش

در نهایت انواع عادت، پاداش را ارائه می شود. پاداش هدف نهایی هر عادت است. نشانه در مورد توجه به پاداش است. ولع در مورد خواستن پاداش خواهد بود.

پاسخ در مورد به دست آوردن پاداش است. همگان به دنبال پاداش هستند، زیرا آنان دو هدف را دنبال می کنند: 1- راضی شوید.

2- آموزش ببینید.

اولین هدف از پاداش، ارضا اشتیاقتان است. بله، پاداش ها به خودی خود مزایایی را ارائه می دهند. غذا و آب انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن را تأمین می کند.

انواع عادت

انواع عادت و پاداش

 

ترفیع گرفتن پول و احترام بیشتری به همراه دارد. تناسب اندام باعث بهبود سلامتی و فرصت های دستیابی می شود. اما مزیت فوری تر این است که پاداش ها میلتان به خوردن یا کسب موقعیت یا تأیید را ارضا می کنند. حداقل برای لحظه ای، پاداش ها باعث رضایت و رهایی از ولع می شود.

دوم این که کدام اقدامات ارزش به خاطر سپردن را در آینده دارند. مغزتان آشکارساز پاداش است. همان طور که به زندگی خود ادامه می دهید، سیستم عصبی حسی به طور مداوم نظارت می کند که کدام اعمال خواسته هایتان را برآورده می کند، باعث موفق شدن می شود و لذت را به ارمغان می آورد.

احساس لذت و ناامیدی بخشی از مکانیسم بازخوردی است که به مغزتان یاری می دهد که اقدامات مفید را از کارهای بی فایده تشخیص دهد. همچنین این نتیجه حلقه بازخورد را می بندند و چرخه انواع عادت را کامل می کنند.

چند نکته

اگر رفتاری به درستی چرخه را طی نکند، به انواع عادت خوب یا بد تبدیل نخواهد شد. اگر نشانه را حذف کنید و عادت هرگز شروع نخواهد شد. همچنین وقتی ولع خود را کاهش دهید، انگیزه کافی برای عمل را تجربه نخواهید کرد. حتی اگر رفتار را سخت کنید، نمی توانید آن را انجام دهید.

انواع عادت

انواع عادت و چند نکته کوتاه

 

اگر پاداش نتواند خواسته افراد را برآورده کند، دیگر دلیلی برای تکرارش در آینده نخواهید داشت. بدون سه مرحله اول، رفتاری رخ نخواهد داد. بدون هر چهار، رفتاری تکرار نمی شود و جذب موفقیت رخ نمی دهد.

چهار مرحله عادت به بهترین شکل به عنوان 1 حلقه بازخورد توصیف می شود. آنها چرخه بی پایان را تشکیل می دهند که هر لحظه که زنده هستید در حال اجراست. این “حلقه عادت” به طور مداوم محیط را اسکن می کند، پیش بینی می کند که چه اتفاقی خواهد افتاد، پاسخ های مختلف را امتحان می کند و از نتایج درس می گیرد.

تقسیمات جزئی

در انواع عادت می توانید این چهار مرحله را به دو مرحله تقسیم کنید:

 • مرحله مشکل
 • مرحله حل

مرحله مشکل شامل نشانه و ولع می شود و زمانی است که متوجه می شوید، چیزی باید تغییر کند. مرحله راه حل شامل پاسخ و پاداش است و زمانی است که اقدام خواهید کرد و به تغییری که می خواهید دست می یابید.

تمام رفتارها با تمایل به حل مشکل هدایت می شود. گاهی اوقات مشکل این است که متوجه چیز خوبی می شوید و می خواهید آن را به دست آورید. گاهی اوقات مشکل این است که دردی را تجربه می کنید و می خواهید آن را تسکین دهید. در هر صورت، هدف هر عادت حل مشکلاتی است که با آن روبرو هستید.

این فرایند چهار مرحله ای چیزی نیست که گهگاه اتفاق بیفتد، بلکه حلقه بازخورد بی پایان است که در هر لحظه ای که زنده هستید، حتی اکنون در حال اجرا و فعالیت است. مغز به طور مداوم محیط را اسکن، پیش بینی می کند که چه اتفاقی خواهد افتاد، پاسخ های مختلف را امتحان و از نتایج درس می گیرد.

کل فرایند در 1 ثانیه تکمیل می شود و بارها و بارها از آن استفاده می کنید، بدون اینکه متوجه باشید که همه چیز در لحظه قبل بسته شده است.

تصور کنید وارد اتاقی تاریک می شوید و کلید چراغ را می زنید. این عادت ساده را آن قدر انجام داده اید که بدون فکر کردن اتفاق می افتد. هر چهار مرحله را در کسری از ثانیه طی می کنید. میل به عمل بدون فکر به شما دست می دهد.

زمانی که بالغ می شوید، به ندرت متوجه عادت هایی می شوید که زندگی را اداره می کنند. بسیاری از افراد هرگز به این واقعیت فکر نمی کنند که هر روز صبح ابتدا کفش را می بندید، یا بعد از هر بار استفاده توستر را از برق می کشید، پس از دهه ها برنامه ریزی ذهنی، به طور خودکار وارد این الگوهای تفکر و عمل می شوید.

چارچوب عملی برای انواع عادت

می توانید این چهار مرحله را به چارچوب عملی تبدیل کنید که بتوانید از آن برای طراحی عادات خوب و حذف عادات بد استفاده کنید.

انواع عادت

چارچوب عملی برای انواع عادت

از این چارچوب به عنوان چهار قانون تغییر رفتار یاد کنید و مجموعه ای ساده از قوانین را برای ایجاد انواع عادت خوب و شکستن عادت های بد ارائه می دهد. همچنین می توانید هر قانون را به عنوان اهرمی در نظر بگیرید که بر رفتار انسان تأثیر می گذارد.

هنگامی که اهرم ها در موقعیت های مناسب قرار دارند، ایجاد عادات خوب بدون دردسر است. وقتی افراد در موقعیت های اشتباه قرار می گیرند، تقریباً غیرممکن است. هر زمان که می خواهید رفتار خود را تغییر دهید، می توانید به سادگی از خود سؤالات زیر را بپرسید:

 • چگونه می توانید آن را آشکار کند؟
 • جذب به چه صورتی امکان پذیر است؟
 • آسان سازی عملکرد از چه طریقی امکان پذیر خواهد بود؟
 • چگونه می توانم آن را رضایت بخش کنید؟

غیرمسئولانه خواهد بود که ادعا کنیم که این چهار قانون چارچوبی جامع برای تغییر هر رفتار انسانی هستند، اما فکر می کنیم که به هم نزدیک هستند.

اگر تابه حال از خود پرسیده اید: «چرا کاری را که می گویم انجام نمی دهم؟ چرا وزنم را کم نکرده یا سیگار را ترک نمی کنم یا برای بازنشستگی پس انداز نمی کنم یا آن کار جانبی را شروع نمی کنم؟ چرا می گویم چیزی مهم است اما به نظر نمی رسد برای آن وقت بگذارم؟»

پاسخ به این سؤالات را می توان جایی در این چهار قانون یافت. کلید ایجاد انواع عادت خوب و ترک موارد بد، درک این قوانین اساسی و نحوه تغییرشان بر اساس مشخصات خود است. هر هدفی اگر برخلاف ذات انسان باشد، محکوم به شکست است.

انواع عادات چیست؟

اگر می خواهید عادت های بهتری ایجاد کنید، باید در مورد چهار نوع عادتی که بر تصمیم گیری تأثیر می گذارند بدانید.

عادات تحریک کننده

این عادات افراد را به سمت ایده انتخابی برمی انگیزد. آن ها را راهنمایی می کنند و شما را به سمت سفری خودشکوفایی هدایت می کنند که بر هیچ هدف نهایی متکی نیست. اگرچه اهداف ممکن است وجود داشته باشند، اما آنها انگیزه نهایی نیستند. سفر سرنوشت ساز می شود، نه مقصد.

انواع عادت

انواع عادت از نوع تحریک کننده

به عنوان مثال، برای ترویج زندگی پایدار به روش های سازگار با محیط زیست در خانه روی می آورید. حتی کوچک ترین اقدام مانند حمل کیسه پارچه ای برای جلوگیری از استفاده از پلاستیک دستاورد است.

اجتناب از عادات

اینها عادت هایی هستند که تمایل دارید، آنان را بشکنید یا به نفع خود تغییر دهید. به عنوان مثال سیگار کشیدن، اهمال کاری و اعتیاد به تلفن چیزهایی هستند که دوست دارید، از آنان اجتناب کنید، اما رهایی برایتان مشکل است.

اگر می خواهید آگاهانه تلاش کنید و بر این عادت های بد کنترل داشته باشید، باید آنان را از نظر ذهنی اصلاح کنید. به عنوان مثال، اگر تیمتان عادت بدی به شایعه پراکنی دارد و مجبور هستید در بحث شرکت کنید، با تغییر موضوع، مکالمه را به سمت دیگری ببرید.

عادات آگاهانه

هنگامی که تلاش آگاهانه ای برای تکرار فعالیت انجام می دهید، عادت های آگاهانه ایجاد می کنید. تشخیص آنها آسان است، زیرا خودتان به آن توجه و مرورشان می کنید. به عنوان مثال، مرتباً به باشگاه می روید، زیرا در مورد سلامت و تناسب اندام شخصی تصمیم گرفته اید.

هرچه هنگام ایجاد این عادات توجه بیشتری داشته باشید، ردیابی پیشرفت و سنجش عملکردتان آسان تر می شود. ایجاد عادات آگاهانه سالم نیز منجر به خودسازی خواهد شد.

عادات ناآگاهانه

عادات ناخودآگاه یا پنهان برای پیمایش دشوار است، زیرا از آنان آگاه نیستید. ممکن است که بگویید مغزتان حالت خلبان خودکار دارد که بر رفتارها و اعمال تأثیر می گذارد. در حقیقت کنترل این عادات را ندارید و اکثریت عادات شخصی را تشکیل می دهند. در اینجا چند سؤال وجود دارد که می توانید برای شناسایی عادت های پنهان از خود بپرسید.

 • آیا خمیده ام یا صاف نشسته ام؟
 • آیا امروز آب کافی خوردم؟
 • آیا امروز ورزشم را انجام داده ام؟
 • آیا ارتباط چشمی سالمی با دیگران برقرار می کنم و حفظ می کنم؟
 • آیا هیچ یک از حرکات من توهین آمیز بوده است؟
 • آیا در حین مکالمه به فضای شخصی کسی نفوذ کردم؟
 • چگونه با انتقادات و نقدهای انتقادی از کارم برخورد کنم؟
 • اولین پاسخ من به اخبار بد چیست؟
 • آیا کارهایم را سازماندهی و اولویت بندی می کنم و درست وارد آن می شوم؟
 • چگونه قضاوت می کنم که چه چیزی مهم است و چه چیزی مهم نیست
 • آیا رسانه های اجتماعی و ایمیل خود را در فواصل زمانی مکرر چک می کنم؟
 • هر شب قبل از خواب چه کار کنم؟
 • هر روز صبح بعد از بیدار شدن چه کار کنم؟
 • چند بار در طول روز غذای ناسالم مصرف می کنم؟

سخن آخر

به طور خلاصه در انواع عادت، نشانه، اشتیاق را تحریک می کند که پاسخ پاداشی را فراهم می آورد، ولع را ارضا می کند و در نهایت، با نشانه مرتبط می شود. این چهار مرحله با هم حلقه بازخورد عصبی را تشکیل می دهند. نشانه، ولع، پاسخ، پاداش که در نهایت امکان می دهد عادت های خودکار ایجاد کنید.

 

منبع:

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx