هرآنچه که باید در مورد فوبیا و انواع فوبیا بدانید

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

هرآنچه که باید در مورد فوبیا و انواع فوبیا بدانید

ممکن است که بسیاری از افراد در شرایط خطرناک و غیرمنطقی احساس ترس را تجربه کنند. این موقعیت بسیار عادی و رایج محسوب می شود. اما گاهی اوقات احتمال دارد که احساس ترس به قدری زیاد شود که اشخاص نتوانند، عواطف خود را کنترل کنند.

این نوع ترس هیچ خطری را به هیچ کس وارد نمی کند. در واقع اشخاص بر اثر عوامل مختلف در ترس شدید و غیرعادی غوطه ور شده اند. در این مقاله قصد داریم، اطلاعات مفیدی را دررابطه با فوبیا، انواع فوبیا و راه های درمان آنها مورد بررسی قرار دهیم.

آگاهی از معنی فوبیا قبل از شناخت انواع فوبیا

فوبیا به نوعی ترس غیرطبیعی گفته می شود که ممکن است، در هر شخصی ایجاد شود. در واقع فوبیا هیچ آسیب و خطری را ایجاد نمی کند. کلمه فوبیا به تنهایی از کلمه یونانی به نام فوبوس برگرفته شده است. فوبوس به معنی ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدرو فوبیا به معنی ترس از آب است. زمانی که اشخاص با انواع فوبیا مواجه می شوند، در واقع با ترس شدید از شی یا موقعیت مشخصی دست وپنجه نرم می کنند.

به طورکلی فوبیا با ترس معمولی تفاوت دارد. زیرا معمولاً این ترس شدید و غیرعادی سبب می شود که افراد به طور غیرطبیعی پریشان و مضطرب شوند. علاوه بر این هنگامی که فوبیا به سراغ بعضی از افراد می رود، آنها نمی توانند، عملکرد خوبی را در محیط خانه، محل کار یا مدرسه داشته باشند. به بیانی دیگر فوبیا سبب می شود که افراد از منبع چیزی که از آن می ترسند، مثل شی یا شرایط خاص دوری کنند.

انواع فوبیا

آشنایی با معنی فوبیا و انواع فوبیا

 

در غیر این صورت به احتمال بسیار زیاد آن وضعیت را با ترس و نگرانی شدید تحمل می کنند. فوبیاها نوعی اختلالات اضطرابی محسوب می شوند که امروزه بسیار رایج شده اند. تحقیقات نشان می دهند که این اختلالات بیش تر از 30% نوجوانان و جوانان را در مراحل مختلف زندگی تحت تأثیر قرار می دهند.

انواع فوبیا که باید با آنها آشنا شوید

در آمریکا انجمنی به نام انجمن روان پزشکی وجود دارد که به بررسی فوبیا و انواع مختلف آن پرداخته  است. در این قسمت قصد داریم، تعدادی از انواع فوبیا که به احتمال بسیار زیاد عجیب و باورنکردنی هستند را طبق کتاب تشخیص اختلالات روانی بیان کنیم.

1- آگورافوبیا

آگورافوبیا نوعی فوبیا محسوب می شود که در آن افراد از مکان ها و موقعیت های مختلف می ترسند. این نوع فوبیا هم بسیار رایج است و هم برای تشخیص آن از روش ها خاصی استفاده می شود.

2- فوبیاهای اجتماعی

نوع دیگری از فوبیا به نام فوبیاهای اجتماعی وجود دارد که طبق آن ترس ایجاد شده در فرد به موقعیت های اجتماعی مربوط می شود. در این نوع ترس هم مانند روش قبل از نوعی درمان خاص برای تشخیص آن استفاده می شود.

3- فوبیاهای خاص

در واقع فوبیاهای خاص فوبیاهایی ویژه و منحصربه فردی هستند که به ترس از اشیا و موقعیت های ویژه مربوط می شوند. مطالعات و تحقیقات نشان می دهند که فوبیاهای خاص تقریباً 12.5% از افراد را تحت تأثیر قرار می دهند.

انواع فوبیا

انواع فوبیا که ترس شدید را در فرد ایجاد می کنند

بررسی دقیق و جامع فوبیاهای خاص و انواع آن

به طورکلی فوبیاها در اشکال و سایزهای متفاوت وجود دارند. زیرا همان طور که می دانید، اشیا و موقعیت های مختلف و بیشماری می توانند، احساس ترس شدید را در افراد برانگیخته کنند. اگر بخواهیم در مورد انواع فوبیا خاص اطلاعاتی را بیان کنیم، باید گفت که این فوبیاها به 5 بخش تقسیم می شوند که در ادامه به ذکر آنها پرداخته ایم.

1- ترس از حیوانات (عنکبوت ها، سگ ها و حشرات)

2- ترس ناشی از محیط طبیعی (ارتفاع، رعدوبرق و تاریکی)

3- ترس از خون، زخم و مسائل پزشکی (جراحت، شکستگی یا سقوط)

4- ترس ناشی از موقعیت های مختلف (پرواز کردن، سوار آسانسور شدن و رانندگی)

5- دیگر موارد (خفه شدن، صداهای بلند و غرق شدن)

لیستی از فوبیاهای رایج که آشنایی با آنها خالی ازلطف نیست

مطالعه و بررسی فوبیاهای خاص پروسه ای بسیار پیچیده و سخت محسوب می شود. معمولاً بسیاری از افراد در این شرایط به دنبال درمان فوبیا نمی روند. در نتیجه اغلب موارد فوبیا به خوبی گزارش نمی شوند. همچنین این فوبیاها طبق تجربه های فرهنگی، جنسیت و سن متغیر هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم، لیستی از انواع فوبیا را طبق یک مجله بریتانیایی در قسمت پایین بیان کنیم.

1- آکروفوبیا: ترس از ارتفاع

2- ایروفوبیا: ترس از پرواز

3- آرکنوفوبیا: ترس ناشی از عنکبوت ها

4- آسترافوبیا: ترس از رعدوبرق

5-اوتوفوبیا: ترس از تنهایی

6- کلاستروفوبیا: ترس از محیط های شلوغ

7-هموفوبیا: ترس از خون

8-هیدروفوبیا: ترس از آب

9-افیدیوفوبیا: ترس از مارها

10- زو فوبیا: ترس از حیوانات

فوبیاهای عجیب وغریب که شما را حیرت زده می کنند

برخی از فوبیاها به قدری ویژه و خاص هستند که امکان دارد که در بازه زمانی مشخصی تنها بر شمار کمی از افراد تأثیر بگذارند. این فوبیاها به سختی قابل تشخیص هستند، زیرا بسیاری از مردم ترس های غیرعادی و غیرطبیعی خود را به مراکز پزشکی و پزشکان ارائه نمی دهند. در ادامه این مطلب برخی از فوبیاهای عجیب را به اختصار بیان کرده ایم.

انواع فوبیا

انواع فوبیا و آشنایی با فوبیاهای عجیب وغریب

 

نوع ترس

نام فوبیا

ترس از احساس درد آلگوفوبیا
ترس از شی نوک تیز آیچموفوبیا
ترس از گل انتوفوبیا
ترسیدن از مردم یا جامعه انتروپوفوبیا
ترس از لمس شدن از طرف دیگران افینفوس فوبیا
ترس از نامرتبی اتاکسوفوبیا
ترس از ناقص بودن اتلوفوبیا
ترس از شکست خوردن آتیچیفوبیا
ترس از باکتری و میکروب ها باکتریوفوبیا
ترس از جاذبه زمین باروفوبیا
ترس از پلکان و شیب های زیاد بثموفوبیا
ترس از سوزن بلنوفوبیا
ترس از کتاب ها بیبلیوفوبیا
ترس از گیاهان بوتانوفوبیا
ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن کاتاگلوفوبیا
ترس از آینه کاتوپتروفوبیا
ترس از رنگ کروموفوبیا
ترس از ساعت کرونومنتروفوبیا
ترس از کامپیوتر و لپ تاپ سایبرفوبیا
ترس از درخت دندروفوبیا
ترس از تصادفات دیستیکوفوبیا
ترس از گربه اکوفوبیا
ترس از نوجوانان افبی فوبیا
ترس از ازدواج گاموفوبیا
ترس از صحبت کردن در مکان های عمومی گلاسوفوبیا
ترس از بانوان گاینوفوبیا
ترس از خورشید هلیوفوبیا
ترس از بیماری هایپوکندریا
ترس از اتاق های شلوغ کوینونی فوبیا
ترس از رنگ سفید لیکوفوبیا
ترس از وضع حمل و زایمان لاکیوفوبیا
ترس از آشپزی کردن مگیروکوفوبیا
ترس از اشیا بزرگ مگالوفوبیا
ترس از رنگ سیاه ملانوفوبیا
ترس از اشیا کوچک مایکروفوبیا
ترس از مرگ و اجسام مرده نکروفوبیا
ترس از بیمارستان ها نوزوکومفوبیا
ترس از چاق شدن اوبسوفوبیا
ترس از عدد ۸ اکتوفوبیا
ترس از باران امبروفوبیا
ترس از کاغذ پاپیروفوبیا
ترس از امراض مختلف پاتوفوبیا
ترس از کودکان پدوفوبیا
ترس از عشق فیلوفوبیا
ترس از پا پودوفوبیا
ترس از رنگ بنفش پرفیروفوبیا
ترس از آتش پایروفوبیا
ترس از مدرسه اسکولیونوفوبیا
ترس از ماه سلنوفوبیا
ترس از خوابیدن سومنی فوبیا
ترس از سرعت زیاد تاکوفوبیا
ترس از تکنولوژی تکنوفوبیا
ترس از آمپول زدن و یا تزریقات تریپانوفوبیا
ترس از مرغ الاکتوروفوبیا
ترس از اسم ها انوماتوفوبیا
ترس از ریش پوگونوفوبیا
ترس از ابر نفوفوبیا
ترس از یخ یا سردی هوا کرایوفوبیا

 

چگونه می توان انواع فوبیا را درمان کرد؟

برای اینکه افراد بتوانند، انواع فوبیا را درمان کنند، راه های متفاوتی وجود دارند. یکی از این راه ها استفاده از درمان های مختلف و روش دیگر هم مصرف داروها محسوب می شود. درصورتی که اشخاص می خواهند، روش درمانی مناسبی را برای مبارزه با فوبیا پیدا کنند و در این مسیر به موفقیت برسند، به آنها پیشنهاد می شود که با روان شناسان و متخصصین حرفه ای و زبده مشورت کنند و راهنمایی های لازم را از آنها دریافت کنند.

یکی از مؤثرترین روش هایی که به وسیله آن می توان تا حدودی انواع فوبیا را درمان کرد، مواجهه درمانی محسوب می شود. این روش نوعی روش روان درمانی است که در آن فرد متخصص به فرد مبتلا به فوبیا یاد می دهد که با موقعیت یا شی که از آن می ترسد، کنار بیاید. در واقع در این روش افراد می توانند، بعد از گذشت مدت زمان مشخصی عقاید، طرز تفکرات و احساسات خود را نسبت به منبع ترس خود تغییر دهند.

در این صورت آنها به راحتی قادر هستند که واکنش های مختلف خود را در برابر شرایط مختلف کنترل کنند. در واقع هدف از این روش درمانی این است که این اشخاص کیفیت زندگی خود را به گونه ای تغییر دهند که در ادامه با ترس های شدید و مزمن روبه رو نشوند. مواجهه درمانی در مراحل اول آن طور که نشان می دهد، ترسناک و وحشتناک نیست.

از مزیت های فوق العاده این روش این است که فرد در مراحل مختلف درمانی تنها نیست و روان شناسی زبده و حرفه ای به او کمک می کند. این فرد متخصص نه تنها راهنمایی های لازم را به او ارائه می دهد، بلکه از طریق تمرین های آرامش بخش، ذهن او را آرام تر می کند و به او در مبارزه با ترس نیز کمک خواهد کرد.

روند جلسات مواجهه درمانی چگونه است؟

به عنوان مثال اگر فردی از عنکبوت ها بترسد، مراحل درمانی او به گونه ای شروع می شود که گویی او در مقابل عنکبوت قرار گرفته است. حتی ممکن است، از او خواسته شود که درباره این موجود فکر کند. سپس تصاویر یا ویدئوهایی که حاوی عنکبوت ها هستند، به نمایش گذاشته خواهند شد. در مرحله بعد فرد متخصص از بیمار مبتلا می خواهد که به مکانی که احتمال وجود عنکبوت در آن هست، برود. اما مدتی طول می کشد که از فرد بخواهند، عنکبوت را لمس کند یا به آن نگاه کند.

انواع فوبیا

درمان انواع فوبیا از طریق روش های درمانی مفید و مؤثر

 

به علاوه پزشک امکان دارد که برخی از داروهای کاهش اضطراب و استرس را به فرد تجویز کند. مصرف این داروها طی مراحل درمان انواع فوبیا برای بیمار در کنترل ترس، افزایش آرامش ذهن و موفق شدن در مسیر درمان بسیار مفید و کاربردی محسوب می شود. اگرچه این داروها درمان قطعی برای فوبیا نیستند، بلکه سبب می شوند که جلسات درمان راحت تر برگزار شوند. داروهایی مانند بتابلاکر و بنزودیازپین ها احساسات ناخوشایند فرد را مانند نگرانی، ترس و وحشت را کاهش می دهند.

کلام آخر

همان طور که در قسمت های بالاتر بیان کردیم، فوبیاها به ترس شدید، غیرواقعی و دائم گفته می شوند. این ترس ها منبع مختلفی دارند و ممکن است که بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شوند. به عنوان مثال فرد مبتلا به فوبیا ممکن است که از موارد گوناگونی مانند حیوانات، محیط طبیعی، مشکلات پزشکی یا موقعیت های خاص بترسد. فوبیاها نه تنها احساسات ناخوشایندی را در فرد ایجاد می کنند، بلکه احتمال دارد که آنها را با مشکلات بسیار جدی نیز مواجه کنند.

انواع فوبیا متفاوت هستند و هر شخصی طبق مشکل خود و میزان شدت آن باید درمان های مختلفی را دریافت کند. اما به طورکلی در این شرایط بهترین راه حل برای کمک به این افراد جلسات روان درمانی و استفاده از داروها محسوب می شود. به محض اینکه فوبیا اختلالاتی را در زندگی افراد ایجاد کند، باید هرچه زودتر با روان شناسان زبده مشورت کنند و راهنمایی لازم را از آنها بگیرند.

منبع:

  • https://www.healthline.com/health/list-of-phobias
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx