هر آنچه در مورد انواع برنامه ریزی باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد انواع برنامه ریزی باید بدانید

مدیریت زمان از بزرگ ترین چالش هایی است که اکثر حرفه ای ها با آن مواجه هستند، صرف نظر از اینکه در کجا سفر حرفه ای خود هستید. در واقع، حتی سطوح بهره وری روزانه نیز متفاوت است. بسته به این که از کدام یک از انواع برنامه ریزی استفاده می کنید و هدفتان چیست، نتایج به دست خواهد آمد.

برخی از روزها، آسمان محدودیت دارد و پس از آن روزهایی وجود دارد که حتی پاسخ دادن به ایمیل ها سخت به نظر می رسد. ابزارهای مدرن مانند برنامه های برنامه ریز روزانه و برنامه ریزان دیجیتالی می توانند کمک کنند که روزهای خود را بهتر ترسیم کنید و نظمی به هرج و مرج بدهید.

آن ها کمک می کنند که بهره وری شخصی خود را با انجام کارهای با اولویت بالا افزایش دهید و تضمین می کنند که حداقل مهم ترین کار را حتی در روزهایی که بهترین احساس را ندارید، انجام می دهید.

انواع برنامه ریزی

تنوع باعث خواهد شد که دستتان باز باشد و بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در حقیقت قادر هستید که بهترین نتیجه را به دست آورید. برای اینکه نتیجه مطلوب به دست آید از حالت سبک استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد که به برنامه ریزی عادت کرده و سپس پیشرفت کنید. در ادامه برخی از حالات را برایتان بیان خواهیم کرد.

1. برنامه ریزی عادی

برنامه ریزهای عادی این فرصت را می دهد که برنامه ریزی خود را به گونه ای که دوست دارید، طراحی و استفاده کنید. بوم خالی در اختیارتان است و می توانید از آن ها برای جنبه مختلف از زندگی خود مانند برنامه ریزی مالی یا کار استفاده کرده یا حتی به عنوان مکانی که در آن همه چیز را برنامه ریزی می کنید.

انواع برنامه ریزی

انواع برنامه ریزی و برنامه عادی

 

این حالت یکی از انواع برنامه ریزی است که این امکان را می دهد کمی خلاق باشید و بدون هیچ محدودیتی از برنامه ریز همان طور که دوست دارید، استفاده کنید.

در روز جمعه، روز خود را سازماندهی کنید، همه جلسات و وظایف خود را در یک نما نگاه کرده و سپس نسبت به تقسیم بندی و خرد کردن در سول هفته اقدام کنید.

برنامه های گوناگونی ویژگی های متعددی مانند وظایف فرعی، پروژه های فرعی، وظایف تکرار شونده، اعلان ها، اولویت های مختلف و موارد دیگر را ارائه می دهد که برای رشد فردی و موفقیت می توان از آن بهره برد.

2. برنامه ریزی کاری

چه بخشی از تیمی باشید، چه مدیر یا شخصی که کسب و کار خود را اداره می کند، به برنامه ریزی کاری نیاز دارید که فعالیت های روزانه خود را پیگیری کند. در حقیقت از مهم ترین انواع برنامه ریزی این حالت خواهد بود که تنوع بالایی نیز دارد.

همیشه افرادی هستند که باید آن ها را پیگیری کنید، کارهایی که باید تمام گردند و برنامه هایی که باید انجام شوند. هنگامی که از برنامه ریزی برای کار استفاده می کنید، همه این جزئیات را در یک مکان سازماندهی خواهید کرد و مجبور نیستید که برای یافتن چیزی به برنامه ها، نوت بوک ها، ایمیل ها و مجلات مختلف مراجعه کنید.

در جمعه همه جلساتتان، وظایف و روال های کاری را در دفتری جمع آوری کنید که از ابزارهایی که قبلاً استفاده می کنید، جمع آوری می شود.

3. Bullet Journal

ژورنال دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد و ایده عالی دیگری برای برنامه ریزی است. این مجله ساده است که در آن از آیتم های قابل استفاده برای برنامه ریزی کل روز خود استفاده می کنید. این بوم خالی است و برای کسانی که می خواهند برنامه ریز خود را طراحی کنند، عالی خواهد بود.

ژورنال های Bullet خیلی وارد جزئیات نمی شوند و برای کسانی که دوست دارند چیزهای ساده و حداقلی داشته باشند، عالی است. برای شروع، باید ژورنال خود را سازماندهی کنید. با این کار قادر هسید که نما کلی را ببینید. اهداف کلی در دسترس هستند و روزبه روز برای رسیدن به آن می توانید حرکت کنید.

جمعه در واقع می تواند به عنوان 1 نسخه اصلاح شده از مجله دیجیتال ایجاد شود. روال صبحگاهی تنظیم کنید تا هر روز همان سؤالات را بپرسید، در مقیاس خاص ژورنال پاسخ دهید و حتی رکورد در حال اجرا از پاسخ های خود و رسیدن به اهداف دریافت کنید.

این به خوبی کار می کند، زیرا می توانید لیست کارهای در حال اجرا را نگه دارید و کارهای آینده را برنامه ریزی کنید.

4. برنامه ریزی شخصی

این نوع برنامه ریزها برای جدا نگه داشتن زندگی شخصی و حرفه ای عالی هستند. می توانید از برنامه ریزان شخصی برای پیگیری قرار ملاقات های پزشک، برنامه ریزی تاریخ های مهم برای بچه ها، برنامه ریزی شب های قرار ملاقات با همسرتان و حتی برنامه ریزی وعده های غذایی استفاده کنید.

آیا کارهایی وجود دارد که باید در خانه انجام دهید؟ مانند تماس با لوله کش یا تعمیر آن چراغ در زیرزمین؟ همه این وظایف را می توان در برنامه ریز شخصی گنجاند. این برنامه عالی برای کسانی است که چیزی را می خواهند که بلافاصله شروع به استفاده از آن کنند.

5. برنامه ریزی مالی

این ها انواع برنامه ریزی هستند که کمک می کنند که روی اهداف مالی خود متمرکز بمانید. این مورد بر صورت حساب های ماهانه، بودجه بندی، گزارش هزینه ها، ردیاب صورت حساب و موارد دیگر تمرکز دارند. آن ها کمک می کنند که میزان درآمدتان، هزینه هایی که می کنید و اینکه آیا در حال پس انداز و سرمایه گذاری چیزی هستید یا خیر، ردیابی کنید.

انواع برنامه ریزی

انواع برنامه ریزی و برنامه مالی

 

6. برنامه ریزی پایه

این ها برنامه ریزانی هستند که ممکن است در روزهای مدرسه برای پیگیری تکالیف و سایر فعالیت های مدرسه خود دیده باشید. این ها انواع برنامه ریزی بودند که معمولاً در ابتدای سال دریافت می کردید و هدایای عید خوبی را ایجاد می کردند.

همان طور که از نام آن پیداست، این برنامه ریزی ها اصولی هستند و با همه زنگ ها و سوت ها همراه نیستند، اما مکان بسیار خوبی برای شروع به سازماندهی افکار و کارآمد بودن هستند. یکی از ساده ترین برنامه ریزها در این سبک کاغذ خالی با فیلدهای متنی خالی برای هر روز از هفته است.

7. برنامه ریزان سلامت و تناسب اندام

اهداف تناسب اندام وجود دارد که در ابتدای سال تعیین و سپس برخی از آنان را در طول سال تعیین می کنید. هر زمانی زمان خوبی برای تصمیم گیری در مورد تناسب اندام است و سفر زمانی آسان می شود که برنامه ای داشته باشید که می تواند کمک کند پیشرفت خود را پیگیری کنید.

برنامه ریزان تناسب اندام کمک می کنند که مراقب وعده های غذایی، کل کالری دریافتی، نوع تمریناتی که انجام می دهید و موارد دیگر باشید.

8. برنامه ریزی سفر

برنامه های برنامه ریزی سفر مانند Pilot کمک می کنند سفر خود را به مکانی برنامه ریزی کنید. آنها راه عالی برای جلوگیری از باز کردن بیش از 100 برگه برای سفر بعدی هستند. همچنین برنامه ریزی سفر با دوستان را بسیار آسان تر می کنند.

به جای اینکه مجبور شوید سفر خود را از طریق چندین برنامه مانند سند مشترک Google، صفحه گسترده، Google My Maps و چت مسنجر بهم ریخته برنامه ریزی کنید، می توانید همه این کارها را در برنامه انجام دهید و همه چیز را در مکانی به روز و متمرکز نگه دارید.

این کار سفر را بسیار راحت تر و لذت بخش تر می کند، زیرا می توانید مطمئن باشید که از سفر خود بهترین استفاده را می کنید و هیچ چیز مهمی را از دست نمی دهید. اگر می خواهید نوع برنامه ریزی را بفهمید، باید جمعه را در نظر بگیرید که کار و زندگی خود را به هم بچسبانید. در حقیقت بدانید که برای انجام چه کارهایی نیاز دارید و کارهای متمرکزتری انجام دهید.

انواع برنامه ریزی

انواع برنامه ریزی و برنامه سفر

 

قادر هستید که در برنامه آن را وارد کنید و اعلان دستور کار روزانه دریافت خواهید کرد که هر کاری را که باید در طول روز انجام دهید، را نشان خواهد داد.

گزینه ها و قالب های انواع برنامه ریزی

انواع مختلف برنامه ریزی ذکر شده در بالا مجموعه ای از دسته ها هستند. هنگامی که شروع به جستجوی برنامه ریزی می کنید، با ترکیب های مختلفی از طرح ها، تاریخ ها و قالب ها مواجه می شوید. در اینجا برخی از گزینه ها و قالب های برنامه ریزی وجود دارد که می توانید برای یافتن برنامه ریزی مناسب خود، آنها را بررسی کنید.

برنامه ریزی روزانه

برنامه ریزی روزانه صفحه ای اختصاص داده شده به 1 روز دارند. این برنامه معمولاً 365 صفحه هستند. آنها بسیار بزرگ هستند و برایتان 1 سال تمام عمر می کنند. اکثرشان مجهز به بخشی از کارهای روزانه، قرار ملاقات ها، بخش سپاسگزاری و چند بخش اضافی دیگر هستند که برای هر برنامه ریز مختلف موجود شخصی سازی شده است.

انواع برنامه ریزی

انواع برنامه ریزی و روزانه بودن

 

اگر دوست دارید زندگی خود را تا ساعتی از هر روز برنامه ریزی کنید، برنامه ریز روزانه یا کاغذی می تواند گزینه ای عالی باشد.

برنامه ریزی هفتگی

به طور کلی، اکثر برنامه ریزان با قالب برنامه ریزی هفتگی ارائه می شوند. اینها یکی از انواع برنامه ریزی هستند که کارهای روزانه را ساده خواهند کرد. همچنین وارد دسته بندی ماهانه نمی شوند. معمولاً 1 جعبه کوچک یا نوار افقی برای آن دریافت می کنید. همچنین روزهایی که می توانید در آن یادداشت های کوتاهی درباره هر قرار ملاقات یا یادآوری هایی درج کنید.

برخی از این برنامه ریزان هفتگی مجهز به نوار کناری برای یادداشت ها یا اطلاعات اضافی هستند که می خواهید اضافه کنید. همچنین می توانید از نسخه دیجیتال برنامه ریز هفتگی استفاده کنید.

برنامه ریزی ماهانه

در مقایسه با برنامه ریز روزانه، برنامه ریزهای ماهانه بسیار نازک هستند و کمک می کنند دید پرنده ای از ماه خود داشته باشید. اکثر این برنامه ریزی دارای 12 نمایش تقویم ماهانه هستند. همچنین ممکن است برخی از صفحات یادداشت اضافی را دریافت کنید. این صفحات را می توان بین هر ماه ذخیره شده در ابتدا یا انتهای برنامه ریز قرار داد.

زمان شروع برنامه ریزی

تاریخ شروع بیشتر برنامه ریزی معمولاً ابتدای سال است. با این حال، برخی هستند که از ابتدای سال تحصیلی یا سال مالی جدید شروع می شوند. این ها برنامه ریزان بسیار سفارشی هستند و بیشتر برای هدف خاص در نظر گرفته شده اند.

انواع برنامه ریزی

انواع برنامه ریزی و زمان شروع

 

کاغذ در مقابل برنامه ریزان دیجیتال، کدام را باید انتخاب کنید؟

هنگام خرید برنامه ریز، تقریباً همیشه 1 سؤال وجود دارد که آیا باید برنامه ریز کاغذی را انتخاب کنید یا دیجیتال؟ اگر دوست دارید چیزها را شخصی تر نگه دارید، می توانید برنامه ریز کاغذی را انتخاب کنید.

اعتقاد بر این است که اگر چیزی را با دست بنویسید، تمام آن اطلاعات حسی پیچیده احتمال ذخیره شدن دانش برای بعد را افزایش می دهد.

انواع برنامه ریزی

انواع برنامه ریزی و برنامه دیجیتال

 

با این حال، برنامه ریز دیجیتال از شلوغی اضافی کتاب اضافی، خودکار و فضای فیزیکی برای ذخیره آن می کاهد. با قابلیت های همگام سازی، می توانید هر زمان که هستید به برنامه ریز دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. برای درک بهتر این موضوع، در اینجا چند مزیت از هر نوع آورده شده است.

مزایای استفاده از برنامه ریز کاغذ

  • کمتر حواستان پرت می شود،
  • کمک می کند چیزها را بهتر به خاطر بسپارید،
  • نوشتن چیزها می تواند در کاهش استرس کمک کند،
  • می توانید از لوازم مختلف مانند تمبر، چسب و غیره برای افزودن طعم به آن استفاده کنید.

سخن آخر

قادر هستید که از انواع برنامه ریزی در راستای رسیدن به اهدافتان تمام و کمال بهره ببرید. این موضوع باعث می شود که نسبت به انتخاب درست برنامه مشتاق شوید. هر کدام از مواردی که وجود دارد، دلیلی خواهد بود که بتواند به نفع خود استفاده کنید. البته حواستان باشد که گزینه درست را برگزینید.

بهترین کار چینش کلی و خرد کردن آرام، آرام است که می تواند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. حواستان باشد که رسیدن به اهداف یک شبه میسر نخواهد شد و باید برنامه بلند مدتی را برایش تدارک دید.

بهتر است که در همه حال ایستگاهی را برای برنامه ریزی در نظر بگیرید. این کار باعث خواهد شد که برنامه گذشته را چک کنید و نسبت به اجرا درستش اقدامات لازم را انجام دهید.

 

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx