چرا در کارهایتان دچار حواس پرتی میشوید؟

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

چرا همیشه حواس‌تان از کاری که در دست دارید پرت می شود؟

همه می خواهند سازنده تر باشند اما توصیه های معمول برای تمرکز و انجام کار ها واقع بینانه نیست.

به عنوان مثال نکته رایجی که مردم به آن پایبند هستند این است که (تلفن همراه خود را بیشتر روز حتی در هنگام صرف شام و درست قبل از خواب کنار بگذارید)

اما در این دوره که پر شده از تیک تاکر ها اینفلوئنسر ها و برنامه ی لینکدن. انجام این نکته به این سادگی ها نیست.

یک گوشی هوشمند (صرف نظر از این که چقدر ممکن است اعتیاد آور باشد) برابر با یک فرصت است. مردم از آن ها برای تولید محتوا دریافت معاملات با برند یافتن شغل و موارد دیگر استفاده میکنند.

با یا بدون تکنولوژی، همیشه حواس پرتی وجود خواهد داشت. ترفند این است که بدانید چگونه با همه آنها همزیستی کنید و همچنان به اهداف خود برسید.

نیر ایال نویسنده ی کتاب -حواس پرتی- میگوید: همه چیز به قصد و نیت برمی گردد. اگر این فعالیت ها روز شما را مختل نکنند، تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود یا وقت گذراندن در اینستاگرام مشکلی ندارد.

چرا در کارهایتان دچار حواس پرتی میشوید؟

ایال می گوید: شما می توانید حواس پرتی را با وقت گذاشتن به کشش تبدیل کنید. «پس اگر در روز برای آن چیزها وقت دارید، از قبل برای آنها برنامه ریزی کنید. این کشش است. بدون احساس گناه از آن لذت ببرید.»

در این قسمت از برنامه ی -اندیشه ای درخشان- ایال سه تصور غلط در مورد بهره وری را با تریستان آهومادا ویراستار –مردمان موفق- در میان میگذارد.

آنها معنای پرت شدن و چگونگی غلبه بر این حالت آزار دهنده را تعریف میکنند.

  1. علیرغم آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، تشخیص عوامل حواس پرتی آسان نیست

سال ها پیش، ایال با یک هدف روشن وارد کار شد. او می‌خواست بزرگ‌ترین وظایف را در فهرست کارهایش انجام دهد، به‌ویژه کارهایی که ضرب‌الاجل‌های فوری دارند؛ بنابراین او نشست، فهرست را مرور کرد و به خود گفت که ابتدا کارهای بزرگ را انجام بده.

اتفاقی که افتاد برعکس بود. ذهنش به نحوی او را فریب داد تا ایمیل‌ها را چک کند و تعدادی از کانال‌های اسلاک را پیمایش کند. او فکر میکرد کرد، من چیزهای آسان را حذف خواهم کرد تا احساس کنم سخت کار می کنم.

ایال می گوید: چیزی که با انجام این کار متوجه نشدم این بود که اجازه می دادم حواس پرتی مرا فریب دهد. من کار غیر اضطراری و آسان را انجام می‌دادم، برخلاف کارهای سخت و مهمی که باید انجام می‌دادم تا زندگی و شغلم را به جلو ببرم

اینها حواس پرتی پنهانی هستند: فعالیت هایی که حس خوبی دارند اما در دراز مدت تفاوت واقعی ایجاد نمی کنند.

برای بازگشت به مسیر، از خود بپرسید که کدام وظایف در ساعت 5 بعدازظهر به شما احساس انجام شدن می دهند. یک تقلب: پاسخ دادن به 20 ایمیل احتمالاً نتیجه ای نخواهد داشت. به احتمال زیاد، از اینکه یک پروژه بزرگ و پر استرس را به سرانجام برسانید، احساس قدردانی خواهید کرد.

چرا در کارهایتان دچار حواس پرتی میشوید؟

  1. ما علت اصلی حواس پرتی را اشتباه می گوییم.

ایال می گوید که اکثر مردم رویدادهای بیرونی را به خاطر چرخه حواس پرتی روزانه خود سرزنش می کنند؛ مثلا اینکه: یک تماس تلفنی از طرف مادر بود که روز را از مسیر خارج کرد یا یک ایمیل با موضوع فوری و یک همکاری که در شرکت قدم میزند تا با دیگران ارتباط برقرار کرده یا استراحت کند و غیره.

ایال می‌گوید: مطالعات نشان می‌دهند که این ها تنها 10% از مواردی هستند که حواس‌مان را پرت میکنند.

90% دیگر ناشی از محرک های داخلی هستند، مانند:

  1. تنهایی
  2. خستگی
  3. فشار
  4. اضطراب
  5. کسالت

وقتی احساس ناراحتی می کنید، برای فرار از این احساس دست به هر کاری می زنید. پرداختن به محرک‌های درونی، مانند اینکه چرا احساس استرس یا بی‌حوصلگی می‌کنید، به شما کمک می‌کند از حواس‌پرتی ‌ذهنی اجتناب کنید.

به جای بازی –کندی کراش- شاید شما فقط نیاز به قدم زدن داشته باشید. یا روی پروژه ای کار کنید که محرک تر است.

  1. شما زمانی را برای کشش نمی‌گذارید، بنابراین حواس‌پرتی بیشتر می‌شود

اگر بیشتر روزها احساس می‌کنید حواس‌تان پرت است، لیست کار هایتان را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی در آنجا نوشته شده است. از چه چیزی حواس تان پرت می شود؟ اگر پاسخ «هیچ» است (چون فراموش کرده‌اید چند کار را برای روز بنویسید)، وقت آن است که آن فضاهای خالی را پر کنید.

ایال می‌گوید: اگر برای زمان خود برنامه‌ریزی نکنید، کسی آن را برای شما برنامه‌ریزی می‌کند. در آن بیرون چیزهایی بیشتری خارج از رسانه ها، رئیس یا فرزندانتان هستند که ممکن است به آنها علاقه داشته باشید یا پیدا کنید. اگر شما خودتان تصمیم نگیرید که چگونه زمانتان را خرج کنید، کسی آن را صرف خواهد کرد

اما این بدان معنا نیست که شما باید یک لیست طولانی از کارها را انجام دهید. شما به چیزی نیاز دارید که یک مرز طبیعی برای زمان شما ایجاد کند – چیزی که شما را از نوشتن همه چیز باز دارد.

ایال یک تقویم جعبه زمانی را توصیه می کند. این تقویم به شما امکان این را می دهد که یک کار را به مدت زمان مشخصی اختصاص دهید تا هرگز بیش از حد زمان خود را صرف آن نکنید.

چرا در کارهایتان دچار حواس پرتی میشوید؟

او همچنین می گوید: با ایجاد یک تقویم جعبه زمانی. خود را مجبور به معامله میکنید. آیا میخواهم با بچه هایم وقت بگذرانم؟ یا میخواهم در فیسبوک بچرخم؟ آیا میخواهم زمانی را صرف کار بکنم؟ یا که یک بازی را از تلوزیون تماشا کنم؟

حواس پرتی ها آزاردهنده هستند، اما رویدادهای اجتناب ناپذیری نیستند که ما را برای همیشه به دام بیندازند.

گاهی اوقات آنها نشانه چیزی عمیق تر هستند و ما به بینش بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم چه چیزی (چه کسی) روز را مختل می کند.

منبع:

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx