چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

شما را نمی دانم، اما من شخصا متوجه شده ام که در دو سال گذشته زمانی که در اینترنت صرف می کنم نسبتاً افزایش یافته است. در سال ‌های 2008 و 2009 آنقدر مشغول کار تمام وقت و کلاس ‌های شبانه ‌ام بودم که اینترنت فقط یک «فعالیت پاره وقت» در شب بود، مثلا هر زمان که در گوگل به دنبال چیزی بودم که می‌ خواستم بدانم و یا با یکی از دوستانم از طریق یک شبکه اجتماعی صحبتی داشتم یا فقط می خواستم برای مدتی با تماشای یک ویدیو در یوتیوب و غیره سرگرم شوم.

بنابراین، اساساً استفاده از اینترنت من بسیار کم بود، زیرا در حال کار، مطالعه، ورزش در باشگاه یا معاشرت با دوستان و مهمانی اساساً زمان زیادی برای گشت و گزار در اینترنت باقی نمی ماند. با این وجود، فکر می‌کنم تغییر عمده در استفاده از اینترنت در سال 2010 اتفاق افتاد، زمانی که به تازگی اینترنت را به عنوان یک منبع خبری شگفت ‌انگیز برای انواع اطلاعات کشف کردم که به من کمک کرد تا در بسیاری از زمینه ‌ها به ‌روز بمانم.

علاوه بر این، من یک حساب کاربری در توییتر ایجاد کردم و از حساب فیس بوک خود بیشتر استفاده کردم. تقریباً فراموش کردم که این واقعیت را بگویم که در سال 2010 نیز وبلاگ نویسی را شروع کردم، که همچنین مصرف اینترنت من را به شدت افزایش داد. بنابراین، اگر بخواهم داستان را برایتان کوتاه کنم در سال 2010، اینترنت دیگر برای من فقط یک ابزار نبود… بلکه به بخشی از زندگی روزمره من تبدیل شده بود.

چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

با اینترنت دستاوردهای زیادی به دست آمد، از جمله اینکه امکان می دهد تا از رویدادها و روندهای اخیر از سراسر جهان مطلع شد، می توان برای انواع مشکلات کمک و راه حلی پیدا کرد و هر زمان که احساس کردید کوچک ترین پیشنهادی دارید آن را با بقیه دوستانتان به اشتراک بگذارید. در هنگام بی حوصلگی یک ویدیو / بازی / داستان / و غیره وجود دارد که شما را در این مواقع سرگرم می کند.

در کنار همه این مزایای اینترنت، متوجه شدم که زمان زیادی را با فعالیت ‌هایی که صرفا وقتم را تلف می ‌کنند و بی فایده هستند، آنلاین می ‌گذرانم. به‌ جای جستجوی اطلاعاتی که به دنبال آن بودم، شروع به مطالعه برخی از وبلاگ ‌هایی که به نظرم جالب می ‌رسید، برخی از داستان‌ ها با عناوین جذاب را در سایت ‌های روزنامه ‌های آنلاین می خواندم و یا نگاه می کردم به افرادی که در توییتر دنبال می ‌کردم که چه می‌گفتند.

این روند تا جایی ادامه داشت که غرق در فیس بوک شده بودم تا با همه دوستانم از سرتاسر جهان تماس بگیرم و ببینم در آن لحظه چه کار می کردند. خیلی چیزهای بیشتری هم وجود داشت، مانند خواندن اخبار جدید انجمن های مختلف، تحقیق در مورد اطلاعاتی که من اصلا نیازی به دانستن آنها نداشتم و بعداً این احساس به‌عنوان یک اتلاف وقت کامل به نظر می ‌رسید، به خصوص وقتی برای خودم روشن شد که می‌توانستم آن زمان را در راه مناسب تری صرف کنم حتی اگر با یک دوست در برنامه real-time ملاقات کرده باشم.

با این وجود، قطعا من تنها کسی نیستم که متوجه این افزایش شدید استفاده از اینترنت شده ام، زیرا اینترنت هر روز بخش بیشتری از زندگی همه افراد را می گیرد که از طریق رایانه شخصی، لپ تاپ، آی پد یا تلفن هوشمند به آن دسترسی دارند.

نظرسنجی اخیری که توسط Forrester در سال 2010 انجام شد به این نتیجه رسید که « به طورمتوسط ​​آمریکایی ها حدود 13 ساعت در هفته از اینترنت استفاده می کنند». اینترنت حتی از تلویزیون هم به عنوان منبع اصلی خبری برای جوانان پیشی گرفته است، که ابن امر در زمان بازدید شدن توییتر، فیس بوک، روزنامه های آنلاین رایگان و برنامه های خبری در یوتیوب جای تعجب ندارد.

چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

بعد از اینکه فهمیدم گاهی اوقات حدود 13 ساعت در هفته از اینترنت استفاده می کنم که عمدتاً صرف کارهای بی نتیجه می شد به این نتیجه رسیدم که چیزی باید تغییر کند… و در این لحظه بود که توانستم از اتلاف وقت خود در اینترنت جلوگیری کنم.

چگونه از اتلاف وقت آنلاین جلوگیری کنیم:

1. من کامپیوترم را دوباره مرتب کردم.

گذراندن زمان زیاد در اینترنت درست مثل یک عادت است و هر زمان که روی میز می‌نشستم، اگر از قبل کامپیوتر روشن نبود ،آن را روشن می‌کردم. این نه تنها من را از آنچه برنامه ریزی کرده بودم منحرف می کرد، بلکه شروع کردن روز با خواندن روزنامه های آنلاین و جستجوی جدیدترین اطلاعات در مورد آنچه در جهان می گذشت به عادت تبدیل شده بود.

در نهایت، بعد از اینکه متوجه شدم که صبح ‌ها وقتی روی میز می‌نشینم وقتم در اینترنت تلف می‌کنم، لپ‌ تاپم را برداشتم و آن را به جای دیگری از اتاقم که نشستن در آن اصلا راحت بود منتقل کردم. نتیجه این بود که عادت بلافاصله روشن کردن کامپیوتر در صبح را رها کردم.

2. وب سایت هایی را که بازدید کردم فهرست کردم.

هر زمان که وارد اینترنت می‌شدم، اغلب از سایت‌هایی بازدید می‌کردم و زمانی را در آن‌ها سپری می‌کردم که حتی قصد بازدید از آنها را نداشتم، اما به‌طور خودجوش تصمیم به انجام آن می گرفتم. این اتفاق اغلب فقط یک فکر خودانگیخته بود مانند: «پس از دریافت آخرین اخبار روز، ببینم آیا دوستانم بیدار هستند یا خیر». با توجه به اینکه خیلی از سایت ها را کاملاً ناخواسته و خودجوش و بدون فایده و یا بهره مندی از این سایت ها (= اتلاف وقت) بازدید کردم، تصمیم گرفتم تمام سایت هایی را که مکررا بازدید می کردم، یادداشت کنم. من همه این سایت ها را بر اساس اهمیت آنها برای من و میزان مفید بودن این سایت ها (از «اطلاعات مهم» تا «فقط اتلاف وقت») فهرست کردم. در بالای آن لیست، برخی از سایت های خبری مانند CNN، یک وب سایت مرتبط با تجارت و دو وبلاگ قرار داشتند که به نظر من واقعاً جالب بودند.

چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب، دیگ و هیچ سایت دیگری در لیست سایت های مهم وجود نداشت، زیرا این سایت ‌ها صرفاً برای سرگرمی هستند، این سایت ‌ها به من کمک نکردند که زمان صرف اینترنت را کاهش دهم و مهمتر از آن وقتی که آنلاین هستم را به شیوه ای مفید بگذرانم.

3. سایت های اینترنتی که وقتم را تلف می کردند را مسدود کردم.

وقتی فهرست سایت ‌های اینترنتی را که مرتباً از آنها بازدید می‌کردم یادداشت کردم، چیزی که توجهم را جلب کرد این بود که واقعاً سایت‌ های زیادی وجود داشتند که من فقط به منظور حواس ‌پرتی یا سرگرمی از آنها بازدید می کردم، حتی اگر فقط یک نگاه به ایمیل باشد. تصمیم گرفتم تا جایی که ممکن است در طول روز کاری معمولی خود از این سایت ها دوری کنم تا بتوانم زمان تلف شده را کاهش دهم و بهره وری خود را افزایش دهم (و البته زمان کمتری را در اینترنت صرف کنم!).

بنابراین، ابتدا به این فکر کردم که به سادگی به این وب سایت ها دسترسی نداشته باشم، اما واقعاً دشوار بود، به همین دلیل من به دنبال راه حل مؤثرتری بودم. چیزی که پیدا کردم یک افزونه فایرفاکس به نام LeechBlock بود که به من اجازه می داد تا سایت های اینترنتی که وقتم را تلف می کردند را در بازه های زمانی معینی از روز یا برای همیشه مسدود کنم. (به هر حال این افزونه بیش از 300000 بار دانلود شده است، بنابراین حدس می‌ زنم در آنجا نسبتاً محبوب باشد…). اگر از مرورگر دیگری استفاده می کنید، باید افزونه ای به نام StayFocusd برای Chrome را جستجو کنید. در اینترنت اکسپلورر و اپرا شما فقط باید سایت های داده شده را در تنظیمات مسدود کردن خود اضافه کنید.

کار درست و متعادل صرف زمان آنلاین بدون اتلاف آن است.

استفاده از یک پلاگین برای مسدود کردن وب ‌سایت‌ های خاص در بازه‌ های زمانی معین، یکی از بهترین ایده ‌ها برای صرف زمان کمتر در اینترنت بود، به من کمک کرد تا زندگی آگاهانه ‌تری داشته باشم و بهره‌ وری خود را بهبود ببخشم.

چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

4. من برای استفاده از اینترنت برنامه ریزی کردم.

در نگاه اول، «برنامه ریزی» برای استفاده از اینترنت، به خصوص برای من که فردی نسبتاً خودجوش هستم، کاملاً ناخوشایند و غیر ضروری به نظر می رسید، اما به من کمک کرد تا از اتلاف وقت بدون فایده در اینترنت خودداری کنم.

برنامه ‌ریزی دقیق آنچه می‌ خواستم بدانم و نوع اطلاعاتی که می‌ خواستم در اینترنت پیدا کنم به من کمک کرد تا از منحرف نشدن جلوگیری کنم و بیشتر از حد لازم وقت خود را آنلاین نگذرانم. ورود به اینترنت با قصد وهدف مشخص می تواند در کاهش زمان تلف شده آنلاین بسیار مفید باشد، زیرا کاری را که می خواهید در اینترنت انجام می دهید، بدون اینکه بدون هدف باشید و صرفا ایمیل ها را بررسی کنید.

5. چک کردن ایمیل هایم را متوقف کردم…

… در صبح و در حین یک کار. متوجه شدم که چک کردن ایمیل‌ ها و پاسخ دادن به ‌قدری حواس من را از وظایفم پرت می‌ کند که تقریباً آنها را کاملاً فراموش می ‌کنم. گاهی اوقات حذف همه ایمیل های اسپم، لغو اشتراک از خبرنامه ‌های ناخواسته و خواندن همه ایمیل ‌های بی ‌اهمیت که من را از کارهایی که می‌خواستم انجام می‌دادم کاملاً منحرف می ‌کرد، واقعاً دردسرساز بود.

بعد از اینکه متوجه شدم چقدر زمان صرف بررسی ایمیل‌ ها می‌کنم، تصمیم گرفتم صبح‌ ها و در حین انجام کار ایمیل‌ ها را چک نکنم. اکنون ترجیحاً ایمیل ‌هایم را در عصر، چند ساعت قبل از اتمام کار چک می‌کنم (نکته مهم این است که اگر به مکاتبات ایمیل با مشتریان / شرکای تجاری خود وابسته هستید، نباید این کار را انجام دهید…). در صورتی که ارائه دهنده ایمیل خود (Gmail، MSN، GMX، yahoo و غیره) را به عنوان صفحه اصلی مرورگر خود تنظیم کرده اید، بهتر است آن را به موتور جستجو تغییر دهید، البته اگر این به شما کمک میکند از بررسی ایمیل ها تمرکزتان بهم نریزد.

چگونه جلوی اتلاف وقت آنلاین را گرفتم

6. کامپیوتر را خاموش کردم.

هر زمان که می ‌توانستم یک کار معین را به صورت آفلاین حل کنم، لپ ‌تاپم را می ‌بستم و در مدت زمانی که روی آن کار معین تمرکز می ‌کردم، آن را خاموش می‌ گذاشتم. این تصمیم به من کمک کرد تا بهره ‌وری خود را برای هر «کار آفلاین» افزایش دهم و از بهم ریختن تمرکزم جلوگیری کنم.

آیا استراتژی مورد علاقه ای دارید که به شما در جلوگیری از اتلاف وقت آنلاین کمک می کند؟

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx