روش هایی برای مستقل بودن

Add a Comment
16 Min Read

روش هایی برای مستقل بودن و وابستگی کمتر ارائه دهید

از دوران نوجوانی همیشه دوست داشتم فردی مستقل باشم تا بتوانم بدون حضور و کمک دیگران در شرایط سخت راه خود را پیدا کنم. این مسئله برای من خیلی مهم بود، به خاطر اینکه می دیدم افرادی که در زندگی خود مستقل عمل می کنند، شخصیت با ثبات تر و بهتری دارند. از این رو بر آن شدم تا روش هایی برای مستقل بودن را پیدا کنم.

مستقل بودن باعث می شود تا من نسبت به خودم احساس بهتری داشته باشم و اعتماد بنفس من را افزایش می دهد و به قول قدیمی ها می توانستم گلیم خودم را از آب بیرون بکشم. پس با من همراه باشید تا راه های مستقل بودن را در کنار هم پیدا کنیم.

 

روش هایی برای مستقل بودن

روش هایی برای مستقل بودن و کمتر وابسته شدن را ارائه دهید

نویسندگان بسیاری وجود دارند که در مورد مستقل بودن صحبت کرده اند یا کتاب نوشته اند. از این میان می توان به ایشا جاد نویسنده کتاب عشق بال دارد و چرا راه می روی وقتی میتوانی پرواز کنی اشاره کرد.

او می گوید که بیشتر ما در حالت وابستگی به هم زندگی می کنیم، چه با شریکمان، دوستانمان و گروه های اجتماعی که داریم، ما اجازه می دهیم افراد تصمیمات و عقاید ما را شکل بدهند و دیگر ما نظر و بصیرت خود را از دست می دهیم. به بیان ساده تر خودمان را نیز از دست می دهیم.

دارلین لنسر، نویسنده و درمانگر، یکی از افرادی است که در این مورد می گوید: بسیاری از افراد به صورت کامل مستقل نمی شوند و به جای آن احساسات و رفتار ما را پیرامون چیزی خارجی شکل می دهند.مستقل بودن یا خودمختار بودن به این معنا است که نویسنده زندگی خود باشیم.

شما قوانینی را وضع کرده که بر اساس آن زندگی می کنید و باید مالک حقیقی واقعیات، ادراکات، احساسات، افکار و نظرات خود باشید. خودمختاری یعنی اعتماد به این که خودمان باشیم و خودآگاهی برای دانستن اینکه چه کسی هستیم و چه می خواهیم.

جاد در ادامه می گوید: من واژه استقلال و خودمختاری رابه جای هم استفاده می کنم. لنسر واژه خودمختاری و وابستگی متقابل را ترجیح می دهد چون ما موجودات اجتماعی هستیم و به یکدیگر وابسته ایم.

جاد معتقد است که استقلال واقعی از عشق به خود ناشی می شود. زمانی که من خود را قبول نداشته باشم، به خودم و تصمیم هایی که میگیرم، اعتماد ندارم. بنابراین به دیگران اجازه می دهم که دیگران در مورد رفتارهای من و اینکه من چه کسی هستم اظهار نظر کنند.

در ادامه با نظرات جاد و لنسر که در مورد روش هایی برای مستقل بودن ارائه داده اند، آشنا می شویم. پس قدم به قدم با ما همراه باشید.

خودتان را بشناسید.

 

روش هایی برای مستقل بودن

لنسر می گوید: زمانی که نتوانید خود را بشناسید نمی توانید مستقل باشید. او پیشنهاد می کند که برای این که خودتان را بشناسید، اتفاقاتی که در طول روز برای شما پیش می آید را یادداشت کرده و به آن فکر کنید. از خودتان بپرسید که آیا من حقیقت را گفتم؟ به این ترتیب شما متوجه فاصله بین احساسات درونی، کلمات و رفتارهایتان در محیط و جامعه می شوید.

برای مثال ممکن است شما پاسخ مثبت به درخواست کسی بدهید که واقعا نمیخواستید آن را قبول کنید. شما از این تمرین یاد می گیرید که به احساسات خود اهمیت بدهید و توجه داشته باشید.

عقاید و پیش فرض های خود را به چالش بکشید

جاد در ادامه می گوید که مراقب اعتقادات خود باشید و آن ها را رعایت کنید و باید تمایل داشته باشید که گاهی آن ها را زیر سوال ببرید. گاهی اعتقادات شما به حدی عادی هستند که ما حتی نمی ایستیم که ببینیم آیا آن ها انعکاس دهنده آنچه که واقعا احساس میکنیم هستند یا خیر. پاسخ هایی وجود دارند که اغلب تاکید بر گذشته دارند.

معمولا این دیدگاه ها توسط محیط خارجی و افرادی که در پیرامون ما هستند، شکل می گیرند. ارزیابی دوباره این نظرات و دیدگاه های ما، کلید اصلی رشد است. بدون تغییر هیچ تحولی ایجاد نمی شود.

قاطع باشید

قاطع بودن یک راه قوی و مطمئن برای بهبود زندگی و افزایش اعتماد بنفس است که به شما کمک می کند که خودمختار باشید. همچنین لنسر در کتاب الکترونیک خود به نام حرف دلتو بزن، قاطع باش اشاره می کند که محدودیت ها را تعیین کنید و ۱۰ راه برای رسیدن به اعتماد بنفس و راهنمای کلی برای توقف انتقاد از خود را یادآور می شود.

قاطع بودن مهارتی است که می توانید آن را تمرین کنید و به این معنا است که مرزهای سالم را تعیین کنید، مهارت نه گفتن را بیاموزید و در مورد احساسات و نیازهای خود صادق و شفاف باشید. طبق گفته روانشناس، دکتر رندی پترسون در کتاب کار قاطعیت، قاطع بودن به این معناست که به خود و اطرافیانتان احترام بگذارید.

با قاطعیت ما می توانیم روابط با خود و دیگران را گسترش دهیم و کمک می کند انسان های واقعی با نظرات واقعی، تفاوت های واقعی و نقص های واقعی باشیم در حالی که همه این چیزها را قبول داریم. ما سعی نمیکنیم که آینه کسی دیگر باشیم. تلاش نمیکنیم تا منحصر بودن کسی را نادیده بگیریم و سرکوب کنیم و وانمود کنیم که کامل هستیم. ما خودمان می شویم و به خود اجازه میدهیم که آنجا باشیم.

شروع به تصمیم گیری کنید

 

روش هایی برای مستقل بودن

لنسر در ادامه اضافه می کند که یک راه برای اینکه خودتان تصمیم گیری کنید این است که مشخص کنید چگونه می خواهید روز خود را سپری کنید. از خودتان بپرسید: چه کاری می خواهید انجام دهید و در این کار علایق و سلیقه های شخصی خود را در نظر بگیرید. تصمیم گیری از دیگر روش هایی برای مستقل بودن است.

نیازهای خود را تامین کنید

افرادی که در رابطه به دیگران وابسته هستند به صورت معمول در برطرف کردن نیاز دیگران عالی هستند، اما نیاز خود را نادیده می گیرند. لنسر اضافه می کند که هر فردی یک سری نیاز اعم از احساسی، اجتماعی، فیزیکی و روحی دارد.

بهتر است نیازهای خود را شناسایی کنید و راهی برای برآورده کردن آن ها پیدا کنید. برای مثال اگر شما احساس تنهایی می کنید، بهتر است آن را برطرف کنید. برنامه ریزی کرده و ترتیب یک شام را با یک دوست صمیمی بدهید و این به صورت خودکار خود مسئولیتی را در فرد ایجاد می کند.

یاد بگیرید که خودتان را آرام کنید

به خودتان این اجازه را بدهید که احساساتتان را بشناسید و آن ها را احساس کنید. همانطور که لنسر می گوید: به جای فکر کرن در مورد این که من نباید این جوری فکر کنم با در نظر گرفتن احساساتتان، والد خوبی برای خود باشید و خودتان را آرام کنید. برای خود وقت بگذارید که ببینید چه چیزهایی شما را آرام و حمایت می کند و کاری می کند که خوشحال شوید.

خودمختار شدن به این معناست که شما بتوانید با سیستم داخلی خود زندگی کنید، بیشتر از اینکه بخواهید تحت تاثیر سیستم های خارجی باشید و این کار به موفقیت ختم می شود. جاد ادامه می دهد که این کلید اصلی رضایتمندی است تا شما بتوانید جذب موفقیت داشته باشید.

ما هیچ وقت نمی توانیم با دنبال کردن رویاهای دیگران، احساس رضایتمندی داشته باشیم. مستقل زندگی کردن تنها راه پیدا کردن رضایت حقیقی است که بتوانیم روابط موفق داشته باشیم و در ادامه این موضوع جذب عشق و در نتیجه بهتر شدن شرایط کار،  جذب ثروت را نیز به ارمغان می آورد.

از نظر مالی مستقل شوید

شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد چون والدین به صورت طبیعی تمایل دارند که ما را از نظر مالی حمایت کنند. فقط کافی است که درخواست های آن ها برای دادن کمک مالی، کم تر قبول کنید. این کار باعث می شود که شما از نظر مالی به دیگران وابسته باشید، اما قبل از اینکه مستقل بودن را تجربه کنید باید مستقل باشید.

حاشیه امنی برای وضعیت مالی خود ایجاد کنید. زندگی به صورت مستقل و خودمختار به اصطلاح به دست به جیب بودن خودتان یعنی آزاد بودن از نظر مالی بستگی دارد. صورت حسابتان را خودتان پرداخت کنید، ماشین خودتان را برانید و هزینه های چیزی را که اجاره کرده اید را بپردازید.

اگر شما پول کافی برای پرداخت هیچکدام از این موارد را ندارید، پول خود را پس انداز کنید. نه تنها شما با پس انداز کردن استقلال مالی به دست می آورید، بلکه این پول احساس بیشتری به شما برای مستقل شدن، انگیزه و حرکت می دهد و جزء بهترین روش هایی برای مستقل بودن است.

پس انداز کردن

هر آنقدر که منطقی و در دسترس به نظرمی رسد، پول پس انداز کنید. زمان هایی که زندگی در بعضی از اوقات غیر قابل پیش بینی است و به اصطلاح زندگی آن روی خود را نشان می دهد، این کار برای شما مثل یک سرمایه گذاری اضطراری است. به خاطر اینکه شما نمی توانید حوادث و اتفاقات را پیش بینی کنید. سعی کنید کیفیت زندگی خود را با کنار گذاشتن مبلغی به صورت ماهیانه بالا ببرید.

به هر حال شرایط همیشه به یک صورت نیست و ممکن است  اتفاقات، اختلالات سلامتی و حوادث طبیعی پیش آیند، آن هم زمانی که انتظارش را ندارید. شاید در ابتدا فکر کنید که نمی توانید پس انداز کنید، اما با صرفه جویی و انجام دادن کارهایتان به وسیله خود می توانید این کار را انجام دهید. مثلا به جای اینکه قهوه بخرید، خودتان درست کنید که پول کمتری خرج کنید و جذب پول داشته باشید.

تاثیرات بد را در زندگی خود کنار بذارید

 

روش هایی برای مستقل بودن

روابط دوستانه خود را تا جایی که امکان دارد بهم نزنید. یاد بگیرید که با همگان فاصله مطمئن و سالم داشته باشید. حتی اگر دوستانتان به اندازه کافی خوب باشند، ممکن است شما را در پرداختن به کارهای خود بازدارند. در روابط گاهی نیاز است علف های هرز را دور بریزید. افرادی هستند که موجب درخشش و شکوفایی شما می شوند در حالی که افراد دیگر جلوی رشد شما را گرفته و تمام انرژیتان را می گیرند.

اگر شما هم دوستی دارید که سعی می کند شما را وادار به انجام کارهایی کند که احساس راحتی نمی کنید، که ممکن است این کار دزدی یا زیر دست ماندن باشد، بهتر است رابطه خود را با او قطع کنید.از افرادی که دیگران را وادار به اطاعت، دنبال کردن و پرستیدن خود  می کنند، دوری کنید.

این افراد فقط شما را برای رسیدن به مقاصد خود می خواهند و دوست دارند آنچه را که می گویند انجام دهید و کاری می کنند تا مستقل نشوید.

روابط دوستی مستحکم داشته باشید

روابط دوستی یکی دیگر از روش هایی برای مستقل بودن است. شما مجبور نیستید برای اینکه مستقل باشید، روابط دوستی خود را کنار بگذارید. این در حالی است که روابط دستی شما با مستقل بودنتان در ارتباط است. اگر دوستانتان نیاز به یک هم صحبت دارند، پیش آن ها باشید و به حرف هایشان گوش دهید.

قابل اعتماد باشید و سعی نکنید خبر چینی کنید و رازها، مسائل شخصی و اتفاقاتی که برای دوستتان رخ داده است را به کسی بگویید، حتی اگر آن ها در این مورد چیزی نگفته باشند. برای دوستان و کسانی که دوستتان داردند فردی قوی باشید. اینطور نباشد که شما فقط از خودگذشتگی تان را نشان دهید. شما به زودی به خاطر تجربیاتتان در دوستی یاد خواهید گرفت که در برخورد با هر موقعیت چکار کنید.

خانواده و دوستان هم خانه خود را ترک کنید

به طور حتم این سخت ترین مرحله در روش هایی برای مستقل بودن است، اما شما باید موضوعات را با توجه به شرایط خود انجام دهید. لازم نیست همراه کسی به رستوران بروید بلکه می توانید آن فرد را آنجا ببینید. سعی کنید وقت هایی را تنهایی بگذرانید و به فعالیت هایی مشغول باشید که باعث می شوند شما رهبری کنید نه دنباله رو باشید.

اگر شما همیشه برای انجام کارهای خود مثل خرید یک یار داشته اید، تصور کنید چقدر سخت است که این کار را تنهایی انجام دهید.

 

روش هایی برای مستقل بودن

کلام آخر

امروزه داشتن استقلال و متکی نبودن به دیگران بسیار مهم است، به طوری که این موضوع در روابط و حالات روحی و فردی ما تاثیر می گذارد. با توجه به اهمیت این موضوع ما در این مقاله روش هایی برای مستقل بودن را ارائه می دهیم تا شما بتوانید با بهره گیری از آن ها زندگی رو به رشدی داشته باشید، روابط بهتری ایجاد کنید و همچنین عزت نفس و اعتماد بنفس خود را افزایش دهید.

 

منبع:

۴.۸/۵ - (۱۱۸ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx