احساس خوشحالی بیشتر | چه کاری می توانم انجام دهم تا بیشتر احساس خوشحالی کنم ؟

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه زمان مطالعه

 

خوشحالی وضعیتی است که بسیاری از افراد می خواهند به آن دست یابند. متأسفانه ، دانستن اینکه واقعاً چه چیزی ما را خوشحال می کند و چگونه می توانیم احساس خوشحالی کنیم ، آسان نیست.

این سؤال که ( چگونه می توانم احساس خوشحالی کنم ؟) بسیار رایج است. اگرچه دستیابی به آنچه می خواهید ممکن است شما را برای دوره های کوتاه مدت خوشحال نگه دارد ، اما منجر به خوشحالی پایدار نمی شود.

راز احساس خوشحالی

راز خوشحالی پایدار ، پیشرفت است. تا زمانی که در مسیر خود به سمت یک وضع بهتر باشید و رو به جلو حرکت کنید ، می توانید در طول مسیر نسبت به خود و راه خود احساس خوبی داشته باشید. اگرچه (پیشرفت) ، هسته ی مرکزی یک زندگی شاد است ، اما پنج اصل وجود دارد که به شما کمک می کند احساس شادی بیشتری در طول مسیر زندگی خود داشته باشید.

فهمیدن اینکه چگونه احساس خوشحالی کنید ، کار آسانی نیست. آیا تابه حال شده که احساس افسردگی کنید و احساس کنید چیزی از قلم افتاده است ؟ آیا فکر می کنید باید کار دیگری وجود داشته باشد که بتوانید انجام دهید؟ آیا مطمئن نیستید که چگونه می توانید احساس خوشحالی داشته باشید؟

اول از همه باید بدانید اگر به دنبال راه هایی برای خوشحال بودن هستید ، تنها نیستید!

تونی پس از بیرون انداخته شدن توسط مادر خشمگینش در شب کریسمس ، مفاهیم کتاب (۵ راه برای پیشرفت )را درک کرد. او هنوز در دبیرستان مشغول به تحصیل بود ، پولی نداشت و نمی توانست به خانه برگردد. در آن لحظه یک برنامه ی عملی در ذهن او متولد شد که او در طی زندگی اش  از آن استفاده کرد – طرحی که شما نیز می توانید از آن استفاده کنید تا بفهمید چگونه خوشحال تر شوید.

۵ اصل برای احساس خوشحالی

در اینجا ما پنج اصل را برای رشد و پیشرفت شما و نه فقط زنده ماندنتان ، توضیح خواهیم داد و نکات دیگری در مورد چگونه خوشحال بودن را به شما یاد می دهیم. شما یاد خواهید گرفت که چگونه احساس خوشحالی کنید ، همچنین متمرکزتر و با انرژی تر شوید ، زیرا همانطور که تونی می گوید ، در جایی که ما تمرکز می کنیم ، انرژی جریان می یابد. در حقیقت ، به احتمال زیاد خواهید فهمید که به همراه تلاش  شما برای تبدیل شدن به یک نسخه شاداب تر از خودتان ، تلاش هایتان در همه جنبه های زندگی تان جاری می شود و باعث می شود شما در کل خوشحال تر باشید. اگر پاسخ سؤال “چگونه می توانم خوشحال باشم؟” را از ما می پرسید ، باید این ۱۰ اصل را در زندگی خود بگنجانید.

 1. ذهن خود را تغذیه کنید.

دلیل: برای رسیدن به پاسخ سوال (چگونه می توانم خوشحال باشم؟) باید به جایی فکر کنیم که افکار ما به آن سمت هدایت می شوند. در مورد چه مواردی بیشتر فکر می کنید؟ برای به دست آوردن کنترل تمرکز خود ، باید ذهن خود را به درستی تغذیه کنید. آنچه ذهن شما را تغذیه می کند همان چیزی است که شما بدان تبدیل می شوید. بنابراین برای رسیدن به بهترین حالت ممکن خود ، باید مغذی ترین محتوای ممکن را به ذهن خود بدهید.

به بیان دیگر ، جیم رون بیان کرده است :  “هر روز ، باید در مقابل ذهن خود مانند یک نگهبان بایستید.” چرا؟ از آنجا که هرچه  ایده ها ، افکار و احساسات بیشتری را در آنجا نگه دارید ، به طور ناخودآگاه بیشتر شروع به پذیرش آنها خواهید کرد و سپس شما شروع به ایجاد معانی جدیدی می کنید که زندگی شما را فرا خواهد گرفت. اگر به دنبال این هستید که بیشتر احساس خوشحالی کنید ، ابتدا باید به درون خود نگاه کنید.

احساس خوشحالی دهنی

اگر ذهنتان را تغذیه نکنید ، فقط علفهای هرز در فضاهای خالی ذهنتان رشد خواهد کرد. منظور از علفهای هرز ، اطلاعاتی است که در دنیای امروز ،بدون هیچ گونه هماهنگی و دلیلی دائماً به سمت مغز ما هجوم می آورند و شامل رسانه های اجتماعی ، اخبار خشن و پچ پچ های مداوم مردم می شود که فضای ذهن ما را پر می کند اما هیچ کار مفیدی برای ما انجام نمی دهد. شما تصمیم گیرنده هستید و به شما بستگی دارد که به چه چیز هایی اجازه ی ورود به ذهنتان را دهید.

برنامه: چگونه می توانید افکار خود را روی چیزی مثبت متمرکز کنید؟ روزانه ۳۰ دقیقه وقت بگذارید و مطلبی اساسی بخوانید(بالا و پایین کردن صفحات و وبسایت های رسانه های اجتماعی حساب نمی شود.)

اگر میخواهید احساس خوشحالی کنید ، سعی کنید بیوگرافی افراد بزرگی را که به نتایج شگفت انگیز دست یافته اند و چالش های گسترده ای را متحمل شده اند را مطالعه کنید. این به شما کمک می کند که بینشی عمیق پیدا کنید. همچنین می توانید کتابهایی در مورد علم و تاریخ بخوانید زیرا آنها ذهن شما را به سمت تولید ایده سوق می دهند. درباره مفاهیم مورد علاقه خود مطالعه کنید. اهل مطالعه نیستید؟ کتاب های صوتی یا حتی پادکست ها را امتحان کنید تا با آنها به تغذیه مغزتان بپردازید. این امر به شما بی نهایت کمک می کند تا در مورد چگونگی احساس خوشحالی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 1. به طور روزانه بدن خود را قوی کنید.

دلیل: مهم نیست که چقدر ذهن خود را تغذیه کنید ، ایجاد یک تغییر واقعی در زندگی شما زمانی که بدنتان ناسالم باشد ، دشوار است. ذهن و بدن شما یک واحد هستند. آنچه اتفاق می افتد بر دیگری تأثیر می گذارد. اگر احساس خوب یا بد داشته باشید ، از نظر فیزیولوژی تغییر خواهید کرد. وقتی احساس می کنید از نظر جسمی قوی و قدرتمند هستید ، ذهن شما هم از آن پیروی می کند. به همین دلیل تغییر در نحوه عملکرد بدن شما می تواند ذهن و جهان بینی کلی شما را تغییر دهد.

برنامه: یک رژیم غذایی سالم و پایدار را انتخاب کنید. شما باید به بدن خود فشار کافی بیاورید و استحکام و استقامت خود را افزایش دهید. بسیاری از افراد از زندگی خود ناراضی اند چون احساس خوشحالی نمی کنند ولی دلیل این امر این است که رژیم غذایی آنها با مواد افزودنی و نگهدارنده ، شکر و سایر مواد منفی که بر انرژی و خلق و خوی آنها تأثیر می گذارد پر شده است.

تاثیر ورزش بر احساس خوشحالی

 • ورزش کنید. حداقل ۵ روز در هفته ورزش کنید. خود را تحت فشار قرار دهید تا قلب تان حداقل ۱۰ دقیقه در روز به اوج تپش خود برسد. این کار شما را هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی تقویت خواهد کرد. ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و از آن خسته نشوید. به یاد داشته باشید ، هدف اصلی فقط حرکت کردن است!
 • یک برنامه روزانه داشته باشید تا شما را قدرتمند کند. مثلا تونی از شیرجه زدن در آب سرد استفاده می کرد. شوک پریدن به داخل آب سرد باعث می شود که خون و اکسیژن به بدن او سرازیر شود و گردش خون را بهبود بخشد و قدرت درمان طبیعی بدن را فعال کند. برنامه روزانه شما ممکن است دوییدن مسیری در محله تان یا یک جلسه یوگا قبل از شروع فعالیتهای روزمره تان باشد. برنامه شما باید احساس خوشحالی و آماده بودن برای شروع روز را در شما به وجود آورد.
 1. یک مدل و الگو برای خود انتخاب کنید.

دلیل: مدلها به ما الگوهایی می دهند که چگونگی بهتر بودن و همچنین احساس خوشحالی را به ما آموزش می دهند. حتی تونی مربیان و الگوهایی داشته که در این راه به او کمک کرده اند. هنگامی که ما به دنبال موفقیت و شادی هستیم ، بهتر است ببینیم دیگران چگونه به همان چیز دست یافته اند. همانطور که جیم رن اغلب می گفت ، “موفقیت سرنخ هایی دارد.” اگر کسی به طور مکرر موفق باشد ، نمی توانیم بگوییم که او فقط خوش شانس است . الگوی خود را خوب نگاه کنید ، ببینید که چگونه کار هایش را انجام می دهد ، از او الهام بگیرید و منتظر باشید تا نتایجی که او در زندگی گرفته برای شما نیز تکرار شود.

الگو برای احساس خوشحالی

برنامه: کسی را پیدا کنید که بر موانع غلبه کرده و به آنچه هم اکنون آرزوی شماست قبلا رسیده است . یکی از مدل های اصلی در زندگی تونی برای تسلط بر پول هایش ، سر جان تمپلتون است. او با سرمایه یه صفر این کار را شروع کرد و تصمیم گرفت ۵۰٪ از هر دلاری را که بدست می آورد ، پس انداز کند. او این عمل را در دوران جوانی اش شروع کرد  و این کار خیلی زود به یک عادت ساده تبدیل شد.

وی همچنین به تونی نشان داد که بهترین زمان برای کسب درآمد – چه از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و چه در تجارت – در زمان بدبینی است. می توانید از این روش در ایجاد احساس شاد بودن نیز استفاده کنید. به کسی فکر کنید که او را تحسین می کنید و او به شدت خوشحال است. آنها چه ذهنیت یا عقایدی را دنبال می کنند که به آنها امکان خوشحالی می دهد؟

۴- مجاورت یا نزدیک بودن با افراد ، قدرت است.

دلیل: بسیاری از ما در اطراف افرادی قرار می گیریم که در سطح خوشحالی برابر با ما و یا کمتر از ما هستند ، تا حدودی این کار به این دلیل که باعث می شود ما احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم و تا حدی به این دلیل است که آنها چالشی را برای ما ایجاد نمی کنند. همانطور که تونی می گوید ،شما شبیه افرادی می شوید که با آنها وقت می گذرانید.

به این مثال ورزشی توجه کنید: اگر با کسی که از شما بهتر است بازی کنید ، به سرعت بازی شما بهبود خواهد یافت، اما اگر با کسی که در سطح شما و یا از شما ضعیف تر است ، بازی کنید ، هرگز چالشی حس نمی کنید و در نتیجه بدون چالش ، پیشرفت نخواهید کرد. اگر به طور مداوم کنار افرادی باشید که منفی نگر هستند و تنها به نکات منفی زندگی نگاه می کنند ، احتمالاً شما هم همینطور خواهید شد. تصمیم بگیرید که در عوض خود را با کسانی که بسیار از زندگی خود راضی هستند، احاطه کنید و ببینید چقدر  خوشحال بودن، راحت تر می شود.

برنامه برای احساس خوشحالی

برنامه: خوشحال بودن به داشتن یک زندگی پرتحرک منجر می شود و شما باید خود را با کسانی که از این ایده حمایت می کنند احاطه کنید. اگر خود را در آن موقعیت قرار دهید ، اتفاقات خوبی خواهد افتاد. اگر می خواهید بدانید که چگونه احساس خوشحالی کنید ، وقت خود را با کسانی بگذرانید که احساسات مشابه با شما داشته باشند یا کسانی که بتوانند چیز های جدیدی را به شما یاد دهند. داشتن چندین مدل دوست به معنای این است که شما می توانید چندین دهه پردازش را در یک هفته انجام دهید. بله ، اقامت در محیطی که در آن به اندازه کافی احساس خوب بودن نکنید می تواند سخت باشد ، اما به این کار ادامه دهید. این کار در دراز مدت تاثیر مثبت خواهد داشت .

احساس خوشحالی

شما همچنین باید روی توانایی خود در برقراری ارتباطات جدید و معنی دار کار کنید. هرچه افراد بیشتری با شما ارتباط برقرار کنند ، احتمال پیدا کردن احساس خوشحالی در زندگی شما بیشتر خواهد شد.

 1. بیشتر از آنچه که انتظار دارید به دست آورید، ببخشید.

دلیل: بخشش حال روحی شما را به روشی مثبت تغییر می دهد. در حقیقت ، تونی می گوید که بخشیدن بدون انتظار دریافت چیزی در ازای آن و فقط تلاش برای اینکه در زندگی هر کسی که ملاقاتش می کنید یک برکت باشید، به شما انرژی می دهد تا چهار کار قبلی را انجام دهید و در نهایت منجر به احساس خوشحالی در شما می شود.

برنامه: مهم نیست چقدر شرایطتان بد به نظر برسد ، کسی را پیدا کنید که از شما شرایطش بدتر باشد و به آنها کمک کنید. می توانید به آنها غذا بدهید ، با آنها مکالمه کنید یا به آنها در حل یک مشکل کمک کنید. چه مشکل آنها بزرگ و چه کوچک باشد ، چیزی را به دیگران ببخشید و انتظار بازگشت نداشته باشید. به یاد داشته باشید: راز زندگی ، بخشش است. وقتی به خاطر آنچه که دارید سپاسگزار باشید و همیشه به دنبال بهبود بخشیدن به زندگی دیگران باشید ، واقعاً راز شاد زیستن را کشف کرده اید.

 1. زمان بیشتری را در خارج از منزل بگذرانید.

دلیل: زندگی در نزدیکی فضای سبز و قرار گرفتن در معرض هوای تازه ، با طرز فکر بهتر و احساس خوشحالی همراه است. نور خورشید باعث تولید ویتامین D می شود که برای مبارزه با افسردگی بسیار مهم است و طبیعت حس کنجکاوی و تعجب را در شما بر می انگیزد.

برنامه: زمانی را برنامه ریزی کنید که در بیرون از منزل بگذرانید. شما باید برای پردازش افکار و ارتباط مجدد با خودتان در کنار خانواده و دوستان خود از طبیعت لذت ببرید. قرار گرفتن در معرض هوای تازه ، چمن سبز و صدای آب جاری مسیری مطمئن برای ایجاد احساس خوشحالی است.

 1. به اندازه ی کافی بخوابید.

دلیل: همه ما می دانیم که لبخند زدن در هنگام خستگی دشوار است. احساس خوشحالی وقتی که به اندازه ی کافی استراحت کرده اید بیشتر به سراغ شما می آید و می توانید  در آن صورت روز خود را با خوش بینی و انرژی بیشتری شروع کنید .

برنامه: اگر اختلال خواب  دارید و یا هفت تا هشت ساعت در طول شب را نمی خوابید ، باید تغییراتی در برنامه ی خود ایجاد کنید.

روتین سالمی را در طول روز انجام دهید تا در هنگام شب خسته باشید و مغز و بدن شما برای خواب آماده باشد.

 1. به موسیقی های شاد گوش دهید.

دلیل: موسیقی سیستم پاداش مغز را فعال می کند. این موضوع توضیح می دهد که چرا ما به محض اینکه یکی از آهنگهای مورد علاقه مان شروع می شود ، احساس خوشحالی می کنیم. موسیقی می تواند به عنوان یک دارو و تقویت کننده خلق و خو عمل کند.

برنامه: هدفون خود را بگذارید و یک لیست از آهنگ های شاد خود را پخش کنید. این کار را می توانید حین کار های روزمره تان انجام دهید ، به طور مثال حین صرف شام یا هر زمانی که به تقویت روحیه نیاز دارید.

 1. یادبگیرید

  که تجربیات و اتفاقات بد را فراموش کنید !

دلیل: یکی از دلایلی که بسیاری از افراد با عدم داشتن احساس خوشحالی دست و پنجه نرم می کنند این است که توانایی رها کردن گذشته را ندارند. آنها نمی توانند تجربیات سخت گذشته را فراموش کنند یا نمی توانند به آنها فکر نکنند، ادامه دادن به منفی نگری منجر به نارضایتی از زندگی می شود.

برنامه: تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید زندگی خود را بگذرانید و الگوهای عاطفی را که مانع فراموش کردن اتفاقات نا خوشایند می شود را شناسایی کنید. سپس می توانید عادتهای خود را بررسی کرده و تغییر دهید تا از گذشته دردناک خود رها شوید و زندگی جدیدی را شروع کنید تا احساس خوشحالی  کنید .

 1. مراقبت از خود(خود مراقبتی) را تمرین کنید.

دلیل: کسانی که مرتباً بدون مراقبت از خود و بدون توجه به نیازهای خود ،کار های دیگران را انجام می دهند ، غالباً به این فکر می افتند که چگونه می توانند احساس خوشحالی کنند. تمرین روزانه مراقبت از خود مهمترین چیز برای احساس خوشحالی است زیرا ما نمی توانیم زندگی کاملی داشته باشیم مگر اینکه با خودمان به خوبی رفتار کنیم.

برنامه: هر روز مدتی را برای کارهایی که دوست دارید در نظر بگیرید. این زمان می تواند به اندازه ی نوشیدن یک فنجان قهوه در کافه مورد علاقه تان یا ۳۰ دقیقه چرت زدن قبل از قرار ملاقات با دوستانتان باشد. سپس ، فعالیتهای خودمراقبتی بزرگتر مانند ماساژ یا مسافرت را بصورت هفتگی یا ماهانه برنامه ریزی کنید. وقتی فرآیند مراقبت از خود را آغاز می کنید ، بیشتر احساس خوشحالی می کنید و همچنین حس می کنید توانایی بیشتری برای کمک به دیگران دارید.

بیشتر بخوانید: ۱۲ اصل طلایی که باید در مورد قانون باور بدانید

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx