چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت دوم)

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

4 نوع انگیزه بیرونی چیست؟

احتمالاً چند عامل خارجی نیز باعث رفتار شما می شود. اگر بتوانید از آنها استفاده کنید، این اشکال انگیزه به همان اندازه مهم هستند.

 1. انگیزه مشوق

انگیزه مشوق تماما مربوط به پاداش های بیرونی است. درست مانند یک موش که با پنیر انگیزه می گیرد، شما هم از نتیجه یک کار انگیزه می گیرید و نه خود کار.

مثال: بعد از ورزش، به خودتان اجازه می دهید میان وعده مورد علاقه تان را انتخاب کنید. میان وعده برای شما مهم تر از ورزش است و به شما انگیزه می دهد تا تمرینات را انجام دهید.

 1. انگیزه ترس

در اینجا شما با ترس از یک نتیجه نامطلوب انگیزه می گیرید. شما نمی خواهید این کار را انجام دهید، اما اگر می خواهید از یک اتفاق بد اجتناب کنید، باید این کار را انجام دهید.

مثال: وقتی ترجیح می دهید تلویزیون بخرید، بخشی از دستمزد خود را از ترس یک موقعیت اضطراری پس انداز می کنید. انگیزه ترس لزوما بد نیست زیرا می تواند مانند این مثال به شما در رسیدن به سلامت مالی کمک کند.

 1. انگیزه قدرت

طبیعی است که بخواهید بر زندگی خود کنترل داشته باشید؛ اما برخی افراد یک قدم فراتر می روند: آنها می خواهند دیگران را کنترل کنند. انواع مختلفی از قدرت وجود دارد و می توان از آنها به دلایل شرورانه یا نوع دوستانه استفاده کرد.

مثال: یک سیاست مدار برای ریاست جمهوری نامزد می شود زیرا آن ها معتقدند که ایده هایشان برای جهان خوب است و آن ها فقط به قدرت اجرای آن ها نیاز دارند.

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت دوم)

 1. انگیزه اجتماعی

انگیزه اجتماعی تمایل به پذیرفته شدن توسط گروه اجتماعی شما را توصیف می کند. در اینجا شما با آنچه دیگران در مورد شما فکر می کنند انگیزه می گیرید.

مثال: شما زمانی را صرف یادگیری مهارت های اجتماعی می کنید، مانند گوش دادن فعال تا بتوانید روابط دوستانه قوی تری ایجاد کنید. شما می خواهید دوستان جدید شما را دوست داشته باشند.

چگونه از انواع انگیزه ها به نفع خود استفاده کنید

اگر نتوانید آن محرک را به عمل تبدیل کنید، انگیزه ها معنایی ندارند. در اینجا چند نمونه از نحوه پیاده سازی این نوع انگیزه ها در زندگی روزمره آورده شده است.

 1. تعیین هدف. تمرکز بر اهداف مشخص روشی عالی برای افرادی است که انگیزه موفقیت دارند.
 2. اهداف خود را به اطرافیانتان بگویید. برای افراد دارای انگیزه اجتماعی در میان شما، گفتن اهداف خود به مردم شما را مسئول نگه می دارد.
 3. یک سیستم پاداش ایجاد کنید. اگر به یک انگیزه خارجی نیاز دارید، این یک تکنیک عالی است. در واقع، شما همیشه باید برای پیروزی هایتان به خودتان پاداش دهید .
 4. در مورد کسانی که کمک کردید بنویسید. اگر انگیزه رفتاری دارید، وقت بگذارید و به این فکر کنید که در پایان روز به چه کسی لبخند زده اید. یک دفترچه یادداشت را به عنوان ثبت لحظات شاد نگه دارید.
 5. پیشرفت خود را در یک کار پیگیری کنید. انجام این کار به شما یادآوری می کند که چقدر خوب کار می کنید.
 6. فعال بمانید. ورزش و مراقبت از سلامت جسمانی برای نیازهای فیزیولوژیکی شما ضروری است. دستیابی به این هدف به شما کمک می کند تا در راس دیگران قرار بگیرید.
 7. غذای سالم بخورید. همانند ورزش، بدن شما برای عملکرد بهتر به سوخت مناسب نیاز دارد. این نیاز را برآورده کنید و عملکرد خود را بهبود ببخشید.
 8. از یک برنامه پیگیری اهداف استفاده کنید. بسیاری از برنامه ها وظایف و اهداف را مثل یک بازی شبیه سازی می کنند. آن ها یک پاداش مجازی برای انگیزه دادن به شما فراهم می کنند.

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت دوم)

بهترین انواع انگیزه برای سناریوهای مختلف

انواع انگیزه زمانی در بهترین حالت خود قرار می گیرند که از آنها در زمینه مناسب استفاده کنید. شما باید بر اساس نیازهای خود تطبیق دهید، ترکیب و خود را براساس آن ها تنظیم کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 1. اگر معلم هستید، می توانید از محرک ها به عنوان انواع انگیزه های یادگیری استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر دانش آموزی دوست ندارد به خاطر آن یاد بگیرد، از یک روش بیرونی برای تشویق به مطالعه استفاده کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که برخی از دانش آموزان انگیزه ذاتی خواهند داشت و بدون انگیزه های بیرونی تلاش بسیاری دارند. این می تواند انگیزه اجتماعی دیگر دانش آموزان را ایجاد کند.
 2. شما همچنین می توانید از هر نوع انگیزه در کار استفاده کنید. اگر رهبر یا مدیر تیم هستید، اهداف روشنی را تعیین کنید و آنها را دنبال کنید تا همه بتوانند پیشرفت آنها را ببینند. این می تواند حس موفقیت تیم را جرقه بزند و روحیه تیمی را تقویت کند. تیم شما احتمالاً تمایل خود را برای موفقیت و رسیدن به این اهداف درونی سازی خواهد کرد.
 3. اگر کارمندی عملکرد ضعیفی دارد، دریابید که انگیزه های درونی او چیست. می توانید سعی کنید پروژه هایی را بر اساس آنچه به آنها انرژی مثبت می دهد به آنها اختصاص دهید.

آیا انگیزه می تواند منفی باشد؟

همانطور که یک استراتژی انگیزشی برای خود یا دیگران ایجاد می کنید، به یاد داشته باشید که انگیزه ها می توانند مثبت یا منفی باشند.

انگیزه های منفی در دراز مدت به حس هدفمندی آسیب می زند. استفاده از ترس کارمند از شکست منفی است زیرا با یک هیجان استرس زا (ترس) و اجتناب از یک نتیجه منفی (شکست) مرتبط است. در درازمدت، باری بر دوش آن‌ها می‌ گذارید و به مهارت ‌های حل مسئله ‌شان آسیب می‌ رسانید. به علاوه، ممکن است آنها برای همیشه انگیزه خود را از دست بدهند.

در عوض، به محرک های درونی تیم خود گوش دهید. اگر عضوی دوست دارد یاد بگیرد، متمایل شدن به آن خواسته یک انگیزه مثبت است. شما آن‌ ها را به چالش می‌ کشید تا کارهایی را انجام دهند که از آن لذت می‌ برند که باعث علاقه و انگیزه آنها می ‌شود. ترفیع و تمجید نیز نمونه های خوبی از عوامل انگیزشی مثبت هستند.

چه چیزی شما را به حرکت در می آورد؟ (قسمت دوم)

نگاه به آینده

انگیزه های مختلف برای افراد مختلف کار می کنند. دانستن اینکه چه چیزی شما را هدایت می‌ کند به شما کمک می ‌کند مغزتان را فریب دهید تا مولد باشید. شما می توانید یک سیستم پاداش برای ایجاد عادات جدید، تقویت انگیزه کارکنان یا یافتن کاری که برای شما معنادارتر است ایجاد کنید.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/types-of-motivation

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx