توجه چیست؟

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

توجه چیست؟ تعریف و معنای آن را یاد بگیرید

همه ما می دانیم که توجه یک مهارت مفید است، اما چند نفر را می شناسید که این مهارت را دارند. نیازی نیست به شما بگویم که چرا این یک مهارت مهم است و کاربردها و مزایای آن چیست. این کاملا واضح است. این مهارت برای هر فرد، در تمام زمینه های زندگی، ضروری است.

توجه شما را در همه چیز بهتر می کند، به عنوان یک دانش آموز، کارگر، نویسنده، بازیگر، راننده، رهبر و در هر موقعیت یا حرفه دیگری.

برای به دست آوردن این مهارت، باید تمایل ذهن به تغییر فکری به فکر دیگر را کنترل کنید؛ به عبارت دیگر، باید به ذهن خود یاد دهید که تمرکز کند.

توجه چیست

تعریف توجه

توجه چیست و چگونه می توانیم توجه را تعریف کنیم؟ توجه به معنای توانایی تمرکز ذهن بر یک موضوع یا عمل است. این بدان معنی است که آگاهی خود را بر یک چیز متمرکز کنید و از افکار یا موضوعات دیگری که حواس شما را پرت می کنند جلوگیری کنید.

فرهنگ لغت مریام وبستر توجه را اینگونه تعریف می کند: (عمل یا حالت اعمال ذهن به چیزی). بریتانیکا در مورد توجه می گوید به معنای (تمرکز آگاهی بر روی یک پدیده به استثنای محرک های دیگر). فرهنگ لغت کالینز چنین توصیف می کند: (وقتی به کسی یا چیزی توجه میکنید، در واقع شما به آن نگاه می کنید، به آن گوش می دهید یا با دقت در مورد آن فکر می کنید.)

تعریف فرهنگ لغت مک میلان (علاقه یا فکری که به چیزی که در حال گوش دادن یا تماشای آن هستید می دهید.)

فرهنگ لغت کمبریج در مورد (توجه کردن) می گوید: (تماشا کردن، گوش دادن یا فکر کردن به چیزی یا شخصی با دقت یا با علاقه.)

مترادف کلمه توجه: آگاهی، مشاهده، اعتنا کردن، مراعات.

چرا قدرت توجه مهم است؟

  • هر عملی برای انجام موفقیت آمیز خود نیاز به توجه دارد.
  • کار کردن، صحبت کردن، درس خواندن و بازی نیاز به توجه دارد.
  • حتی شستن، نظافت خانه یا آشپزی هم به آن نیاز دارد.
  • اگر می خواهید از اشتباهات اجتناب کنید و هر کاری را که انجام می دهید به نحو احسن انجام دهید، به توجه و تمرکز نیاز دارید.

توجه چیست

مردم بدون قدرت توجه به دنیا می آیند. اگر می خواهید این توانایی را به دست آورید، مانند هر توانایی دیگری باید زمان و تلاش خود را برای آموزش آن اختصاص دهید. ما سعی می کنیم توجه کودک را از طریق بازی، خواندن داستان یا آموزش انجام کارهای کوچک به او متمرکز کنیم. همانطور که بچه ها بزرگ می شوند، ما می خواهیم آنها روی درس و تکالیف خود تمرکز کنند.

این فعالیت ها تا حدی به رشد قدرت توجه کمک می کند، اما کافی نیست. ما به راه‌های بیشتر و بهتری برای جلوگیری از حواس‌پرتی‌هایی که توجه را از بین می‌برند، نیاز داریم.

گاهی اوقات، توجه، هر چند غیر ارادی و بدون اعمال کنترل واقعی بر آن، قوی می شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، شما یک فضای خالی کامل نسبت به دنیای بیرون را تجربه می‌کنید. برای مثال این ممکن زمانی که شما غرق تماشای یک تریلر جذاب می شوید یا در حین خواندن یک کتاب جذاب اتفاق بی افتد.

بیشتر اوقات این اتفاق زمانی می افتد که ما غرق فعالیت هایی هستیم که از انجام آن ها لذت می بریم و آن را دوست داریم.

با این حال، برای اینکه این توانایی مفید باشد، باید تحت کنترل اراده شما باشد. شما باید بتوانید تصمیم بگیرید که کجا و چه زمانی ذهن خود را متمرکز کنید. قدرت توجه واقعی و مؤثر باید هر زمان که به آن نیاز دارید در دسترس باشد.

فرصت های روزانه برای بهبود توجه

فرصت های زیادی برای بهبود قدرت توجه وجود دارد. هر روز با فرصت‌های زیادی مواجه می‌شویم که می‌توانیم از آنها برای تقویت قدرت توجه خود استفاده کنیم، اما اغلب اوقات، این فرصت‌ها را نادیده می‌گیریم. در واقع، ما می توانیم هر عملی را به تمرینی برای توسعه این مهارت شگفت انگیز تبدیل کنیم.

  • سعی کنید ذهن خود را روی هر کاری که انجام می دهید متمرکز کنید، روی خوردن، نوشیدن، پیاده روی، کار و هر چیز دیگری.
  • سعی کنید بدون استرس و تنش توجه خود را به خود جلب کنید.
  • از دنبال کردن و غرق شدن در افکار نامرتبط خودداری کنید.
  • انجام تمرینات تمرکز بیشترین سود را دارد، اما اگر زمان و مکان لازم برای تمرین آنها را پیدا نکردید، می توانید کل روز را به یک تمرین لذت بخش تبدیل کنید. فقط روی هر کاری که انجام می دهید تمرکز کنید و به مرور زمان توانایی شما بهبود خواهد یافت.

توجه چیست

به این ترتیب توجه و تمرکز خود را تقویت می کنید و هر کاری را بهتر، کارآمدتر و حتی سریعتر انجام می دهید.

با گذشت زمان، همانطور که قدرت توجه شما قوی تر می شود، می توانید ذهن خود را به هر چیزی که انتخاب می کنید متمرکز کنید و قادر خواهید بود حواس پرتی و افکار نامرتبط را نادیده بگیرید. متوجهس خواهید شد که می توانید برای مدت طولانی خود را در هر کاری که انجام می دهید جذب کنید بدون اینکه چیزی شما را آزار دهد.

9 نکته برای تقویت قدرت توجه

۱. هنگام خواندن کتاب، چشم و ذهن خود را به کلمات و معنی معطوف کنید و از فکر کردن به چیزی که با آنچه می خوانید مرتبط نیست، خودداری کنید. سعی کنید صداهای بیرونی و افکار بی ربط را نادیده بگیرید.

۲. در حین لباس پوشیدن، تمام توجه خود را به لباس پوشیدن معطوف کنید.

۳. در حین دوش گرفتن، به هر قسمت از بدن که در حال صابون زدن و شستن آن هستید توجه کنید.

۴. وقتی خانه را تمیز می‌کنید، علف‌ها را می‌چینید یا آشپزی می‌کنید، روی هر حرکت و فعالیتی تمرکز کنید، بدون اینکه خیال‌پردازی کنید یا به چیز دیگری فکر کنید.

۵. در حین کار، ذهن خود را روی کاری که انجام می دهید متمرکز کنید، گویی این تنها کار مهم در جهان است، حتی اگر شغل خود را دوست نداشته باشید.

۶. در حین کار کردن، پیاده روی یا انجام هر نوع فعالیت بدنی، رویاپردازی نکنید و به هر چیزی که به ذهنتان می رسد فکر نکنید. در عوض، تمام توجه خود را روی کاری که انجام می دهید متمرکز کنید.

۷. در مکالمه، با دقت به آنچه مردم می گویند گوش دهید.

۸. در حین غذا خوردن، ذهن یا غذای خود را متمرکز کنید و از آن لذت ببرید.

۹. همیشه یک کار را در یک زمان انجام دهید.

شما مجبور نیستید تمام توصیه های بالا را همیشه دنبال کنید. چند دقیقه، هرازگاهی، زمانی که وقت دارید، معجزه ای برای شما انجام می دهد و قدرت توجه شما را تقویت می کند. استقامت کنید و توانایی مفیدی به دست خواهید آورد که در بسیاری از موقعیت های زندگی به شما کمک می کند.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/importance-and-definitions-of-attention
4.6/5 - (36 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx