رابطه رفتار کردن با آنچه که هستید و تاثیرش بر زندگی چیست؟

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه زمان مطالعه

در این مقاله قرار است به بررسی موضوعی تحت عنوان “رابطه رفتار کردن با آنچه که هستید و تاثیرش بر زندگی چیست؟ “بپردازیم. شاید شما هم این جمله تکراری را بارها شنید ه باشید که می گوید: «خودت باش، دیگری را قبلا کسی زندگی کرده است» یا این جمله که می گوید: «ارزش اصالت بیشتر از کپی است». ما بیشتر فقط این جملات را سر سرسری می خوانیم و از کنار آنها به سادگی عبور می کنیم و به مفهوم و معنای عمیق آن و اهمیت آن فکر نیم کنیم.

رفتار کردن با آنچه که هستید و خودتان بودن در زندگی تان ارزش و اهمیت بسیار زیادی دارد. البته به معنی این نیست که همیشه در طول کل عمرتان فقط یکجور رفتار کنید و رفتارهای اشتباه تان را تغییر ندهید. ما در طول عمر گاهی اوقات ممکن است تبدیل به فرد دیگری شویم نه صرفا بخاطر اینکه خواسته ایم مانند دیگران باشیم بلکه این چیزی است که زندگی از ما ساخته است.

گاهی اوقات شرایط زندگی طوری تغییر می کند که ما نمی توانیم مثل همیشه رفتار کنیم و خودمان باشیم بلکه مجبوریم به اقتضای شرایط و موقعیت رفتار مان را تغیر دهیم. این کار نوعی استراتژی برای مطابقت با شرایط و درواقع انعطاف پذیری ما است نه عدم ثبات رفتاری.

مزیت خود واقعی بودن

وقتی متل خودتان رفتار می کنید و درواقع خودتان هستید و ادای دیگران را در نمی آورید و یا شبیه دیگران رفتار نمی کنید، خودتان را با آنها مقایسه نمی کنید و یا نقش بازی نمی کنید، تاثیرات مثبت زیای به همراه دارد که باعث موفقیت شما در زندگی فردی و اجتماعی تان می شود.

معنی رفتار اصیل

اصالت جذاب ترین ویژگی ای هست که ما می توانیم داشته باشیم. البته معنی آن این نیست از نگاه جامعه فردی متفاوت به نظر برسیم بلکه خودمان باشیم و با خود حقیقی مان رو راست باشیم. در دوره و زمانی که مردم خیلی نسبت به اینکه دنیا درباره آنها چه فکر می کند، حساس هستند و به افکار مردم درباره خودشان بیش از اندازه اهمیت می دهند، اصالت و رفتار اصیل ذره ذره کمرنگ و ناپدید می شود.

حتی اگر ما در پذیرش این واقعیت مقاومت کنیم، دیر یا زود زندگی این درس بزرگ را به خوردمان می دهد و به نقطه ای می رسیم که خود واقعی مان باشیم نه کپی دیگران. چون رفتار کردن شبیه دیگران به معنی پیمودن مسیری است که برای ما ساخته نشده است. حرکت در این مسیر نادرست باعث می شود که مدام با تردید گام برداریم، بیش از اندازه به دیگران گوش دهیم، بیش از حد فکر کینم، و در ذهن مان سوالات بی مورد زیادی شکل بگیرید.

اصالت مسیر انسان های موفق

موفق ترین آدم های دنیا در زندگی شان اصالت را به عنوان مسیر خود انتخاب می کنند. چون تفاوت های خود را نسبت به دیگران و در مقابل نگاه تعجب آمیز مردم پذیرفته اند و خودشان را باور کرده اند. سرسختی و شجاعت آنها در اعتماد به شخصیت و تفاوت های شان و پذیرفتن رفتار متفاوت شان به آنها فرصت شکوفایی توانایی ها و قابلیت های متفاوت شان را می دهند.

هیچ دو نفری در دنیا کاملا عین هم نیستند و این رمز پذیرفتم زندگی اصیل و رفتار کردن مثل خود و مقایسه نکردن خود با دیگران است.

ما هرگز نباید سعی کنیم که کسی باشیم که نیستیم یا سعی کنیم نقش شخص دیگری را در زندگی خودمان بازی کنیم. ما با این رفتار دوگانه مان ممکن است هم خودمان را به اشتباه بیندازیم و هم دیگران را.

یکی از دلایلی که ممکن است ما را وادار به رفتار کردن شبیه دیگران کند، ترس و عدم شجاعت ما در روبرو شدن با خودمان و ویژگی های مان باشد.

تاثیرات رفتار اصیل

خودتان را گول نمی زنید

وقتی رفتار کردن با آنچه که هستید را در دستور کار قرار میدهید و در زندگی تان نقش بازی نکنید، به معنی این است که تکلیف تان با خودتان روشن است. می دانید که مغز و عملکرد آن قابل کنترل است بخصوص ضمیر خودآگاه. شما حتی با رفتارتان به طور مداوم می توانید افکار ناخودآگاه تان را هم تغیر دهید. وقتی خوتان نباشید و مثل خودتا رفتار نکنید، تصورتان از خودتان تغییر می کند. یعنی به مرور ذهن تان انتظارات و توقعات متفاوت از توانایی هایتان خواهد داشت.

شما در واقع دارید خودتان و ذهن تان را گول می زنید. اگر به این کار ادامه دهید، مغزتان شما را با کس دیگری که ادای او را در می آورید و مثل او رفتار می کنید، اشتباه می گیرد و از شما توقع انجام کارهایی را دارد که گاهی برایتان بسیار سخت و طاقت فرسا است. در نتیجه احساس ناتوانی و درماندگی خواهید کرد. شما با این کارتان هماهنگی بین ذهن و توانایی های تان را به هم می ریزید. این باعث می شود که در یک دوگانگی گیر بیفیتد که نه می خواهید خودتان باشید و نه می توانید نقش دیگری را به خوبی و به شکلی ایده آل بازی کنید.

اعتماد بنفس تان بالا می رود

برای اینکه این تاثیر رفتار اصیل را برایتان روشن تر کنیم ، اجازه دهید برایتان مثالی ارائه دهیم. تصور کنید وقتی لباسی دارید که با آن راحت هستید و وقتی آن رامی پوشید به بهترین شکل اندازه شما و متناسب اندام شماست  و در آن می درخشید و حس خوش پوش ترین آدم دنیا را دارید، ولی لباسی را می پوشید که نه در آن راحت هستید و نه به اندازه لباس خودتان در آن زیبا و خوش تیپ به نظر می رسید، چون این لباس متعلق به کس دیگری است و وقتی آن را می پوشید احساس اعتماد بنفس بودن نمی کنید.

این احساس عدم اعتماد بنفس به دلیل انتظاراتی است که می خواستید با پوشیدن لباس دیگری برآورده کنید ولی نتوانستید و درنتیجه حس عدم موفقیت به سراغ تان می آید. رفتار کردن مانند دیگران هم مثل همین مثال کوچک است. وقتی خودتان نباشید و مثل خودتان رفتار نکنید، انگار در زمین دیگری مسابقه می دهید که هیچ چیزی از شرایط و ویژگی آن برایتان آشنا نیست و انگار نفس تان را جا گذاشته اید و درنتیجه نفسی برایتان نمی مانید تا به آن اعتماد کنید.

اعتماد بنفس درواقع همان اعتماد به توانایی ها و ویژگی های شخصیتی خودتان هست چون آنها را با تمام جزییات شان و به طور دقیق می شناسید و می دانید چطور از آنها استفاده کنید ولی وقتی مانند خودتان رفتار نکنید انگار کالبدتان را تغییر داده اید و در کالبد دیگری نقس بازی می کنید. شما جزییات توانایی ها و ویژگی های درونی و شخصیتی آن فرد دیگر را آنقدر نمی شناسید که بتوانید به آنها اعتماد کنید، یعنی به نفس دیگری بتوانید اعتماد کنید. پس اعتماد بنفس تان را از دست می دهید.

برگشتن دوباره به روند عادی زندگی

هر کسی ممکن است در زندگی خود اشتباه کند. برخی افراد کمتر دچار اشتباهات بزرگ و ویرانگر می شوند، برخی افراد هم ممکن است هراز چند گاهی اشتباهات بزرگی مرتکب شوند که زندگی شان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما مانند خودتان رفتار کنید و به اصالت وجودی خودتان متکی باشید، وقتی در زندگی تان دچار خطا و اشتباه شوید، امکان اینکه خطای تان را جبران کنید و دوباره به مسیر درست زندگی برگردید، بیشتر است.

رفتار کردن با آنچه که هستید

چون وقتی در زندگی تان رفتار کردن با آنچه که هستید را پیاده سازی میکنید، قطعا برای رفتار و کردارتان اصول و اخلاقیات، اهداف و انگیزه های خاص خودتان را دارید. درنتیجه با یک یا چند اشتباه از مسیر خارج نمی شوید و دوباره با کمک اصول، اخلاقیات و انگیزه های تان دوباره تلاش می کنید تا به موفقیت دست پیدا کنید.

ولی وقتی مثل دیگری رفتار کنید، در زمان بروز مشکل هم باید به راه حل های دیگری پناه ببرید. یا شاید از همان دیگری بخواهید که کمک تان کند. ولی تنها کسی که می تواند اشتباهات تان را جبران کند، خود شما هستید. شما و راه حل های تان و انگیزه های زندگی تان که شما را به آینده امیدوار می کند.

وقتی رفتار کردن با آنچه که هستید را در دستور کار قرار میدهید انسان خاصی می شوید

شما منحصر بفرد هستید. فقط یک نفر در دنیا وجود دارد که عینا خصوصیات شما را دارد و آن یک نفر هم خود شما هستید. پس می بینید که شما به نوبه خود فرد خاصی هستید. افکار و ذهنیات شما، ویژگی ها و خصوصیات تان و حتی ظاهرتان متفاوت از بقیه افراد است. پس یک نسخه اصیل خوتان باشید نه نسخه کپی دیگران.

تغییرات جهان

اگر همه افراد شبیه هم بودند و مانند هم رفتار می کردند و به نوعی کپی هم بودند، دیگر چه کسی ایده های جدید خلاقانه و متفاوت ارائه می داد؟ چه کسی با ایده های بکر و متفاوت خود برای مشکلات دنیا راه حل ارائه می کرد؟ چه کسی با نگاه متفاوت به افتادن سیب از درخت قانون جاذبه را کشف می کرد؟ اگر انسان های متفاوت و عجیبی مثل استیو جابز و بیل گیتس در این دنیا مثل خودشان رفتار نمی کردند  و خودشان نبودند، دیگر چه کسی ما را با این همه تکنولوژی آشنا می کرد؟

دینا به رفتار اصیل شما نیاز دارد. خودتان هم به این نیاز دارید که خودتان باشید و مانند خودتان رفتار کنید. البته این ترس را نداشته باشید که اگر مثل دیگران رفتار نکنید یا شبیه آدم های موفق زندیگ نکنید نمی توانید مانند آنها موفق شوید و یا کارهایی را که آنها که آنها می توانند انجام دهند را نخواهید توانست که انجام دهید.

شما با تمام ویژگی ها و توانایی های خودتان می توانید مسیر خودتان را در رسیدن به موفقیت های دیگران بسازید یا پیدا کنید.

۳.۲/۵ - (۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx