انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

اگر رئیستان 50 درصد حقوق به شما بدهد، آیا انگیزه و انگیزه بیشتری برای اثبات خود دارید؟ در مورد موقعیت هایی که به فروشگاه می روید و می توانید امتیاز کارت اعتباری خود را نقد کنید چطور؟ آیا این باعث می شود که شما بیشتر به خرج کردن ادامه دهید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، شروع به درک انگیزه بیرونی کرده اید.

موارد فوق تنها چند نمونه انگیزه بیرونی هستند. بر اساس مطالعات، انگیزه های بیرونی نمی توانند کاملاً با نیمه بهتر خود، انگیزه درونی، برابري کنند. هنوز هم این کار را انجام می دهد که ما را به حرکت وادار کند، اما نه کاملاً در همان سطح انگيزه دروني و نه برای مدت طولانی.

به زبان ساده، پاداش های بیرونی برای مدت طولانی دوام نمی آورند.

و با این حال، همچنین نمی توان انکار کرد که انگیزه بیرونی کارآمد است. این به راحتي ملموس است و اغلب می ‌تواند به طور خاص اندازه‌ گیری و تنظیم شود (به پاداش‌ ها فکر کنید)، و حتی ما را وادار به انجام کاری کند.

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

فهرست مطالب

 1. انگیزه بیرونی چیست؟
 2. چقدر خوب کار می کند؟
 3. نمونه هایی از پاداش های بیرونی
  • پول
  • جوایز
  • نمرات
  • ارتقا يافتن/معروف شدن
 4. 5 راه برای استفاده از انگیزه بیرونی
  • از آن برای جرقه زدن اکشن استفاده کنید
  • خودتان را مجبور کنید تا کاری را که باید انجام دهید
  • پول را به من نشان بدهيد
  • پاداش و تنبیه
 5. سخن نهایی

انگیزه بیرونی چیست؟

بیایید یک قدم به عقب برگردیم و در مورد معنای انگیزه بیرونی بحث کنیم.

انگیزه بیرونی یک انگیزه خارجي است که ما را تشویق به انجام یک فعالیت خاص به منظور کسب پاداش یا اجتناب از تنبیه می کند. از بیرون می آید تا به افراد انگیزه بدهد.

از دوران کودکی، تعریف ما از آنچه که ما را با انگیزه نگه می دارد، توسط زندگی خانوادگی و مدرسه شکل می گیرد. وقتی جوان هستیم، نمرات و جوایز خوب به ما انگیزه می دهد تا در مدرسه خوب عمل کنیم.

همانطور که بزرگتر می شویم، انگیزه بیرونی در کار تاثیرگذار می شود؛ ما می خواهیم در حرفه خود عملکرد بهتری داشته باشیم تا پول بیشتر، موقعیت بیشتر یا هر چیز دیگری که به ما استقلال می دهد به دست آوریم.

بیایید به مثالی نگاه کنیم تا تفاوت ‌های بین انگیزه ‌های بیرونی و درونی و چگونگی ایجاد انگیزه در ما را مشخص کنیم.

دانش آموزی که تکالیف خود را به دلیل ترس از قهر والدین انجام می دهد انگیزه بیرونی دارد. در مقابل، اگر آن ‌ها این کار را به این دلیل انجام دهند که آن را جالب می ‌دانند یا معتقدند که این به تمرین و بهبود مهارت ‌هایشان کمک می ‌کند، انگيزه دروني به آنها كمك مي كند.

هر دو نوع انگیزه برای به حرکت درآوردن ما کار می کنند، اما شدت، میل و کیفیت نتایج ما می تواند متفاوت باشد.

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

چقدر خوب کار می کند؟

تحقیقات بارها و بارها تأیید می ‌کند که انگیزه درونی بهترین راه برای انجام دادن کارها، عملکرد بهتر یا بهبود خود است.

بنابراین، بدون شک، انگیزه‌ های درونی برنده به نظر می ‌رسند، اما این بدان معنا نیست که ما باید پاداش ‌های خارجی را به‌ عنوان بی ‌اثر بودن کنار بگذاریم. انگیزه بیرونی در نوع خود یک عملکرد خوب است. هنگامی که به درستی استفاده شود، می تواند ارائه دهد، اما باید چاپ دقیق آن را بخوانید.

اولاً، محرک ‌های بیرونی مستعد تردمیل به اصطلاح لذت‌ گرا (معروف به سازگاری لذت ‌گرا) هستند. به سادگی به این معنی است که ما به سرعت به چیزهای خوب عادت می کنیم.

همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می ‌دهد وقتی ما به صورت بیرونی هدایت می ‌شویم، کیفیت عملکرد، پشتکار و خلاقیت ما به خوبی محرک ‌های درونی نیست. احتمالاً مربوط به حالت ذهنی «خواستن» در مقابل «باید» است. شما از یک طرز فکر متفاوت شروع می کنید و در نهایت نتیجه متفاوتی خواهید داشت.

در نهایت، مطالعات به ما می گویند که انگیزه بیرونی می تواند با انگیزه های درونی تداخل کند و در واقع آن را کاهش دهد. این پدیده ای به نام «اثر توجیه بیش از حد» است. به زبان ساده، اگر از انجام کاری لذت بردید و شروع به دریافت پاداش برای آن کردید، انگیزه درونی شما برای انجام آن به تدریج کاهش می یابد.

صرف نظر از این، انگیزه های بیرونی همچنان می توانند شما را وادار به اقدام کنند. به هر حال، هر کاری که انجام می دهید نمی تواند بسیار لذت بخش و رضایت بخش باشد، درست است؟ با این حال، اگر نیاز به انجام کاری دارید که ممکن است کاملاً تمایلی به انجام آن نداشته باشید ، پاداش‌ های بیرونی اغلب می ‌توانند شما را از آن مایل اضافی که برای رسیدن به خط پایان نیاز دارید، عبور دهند، به ‌ویژه وقتی صحبت از حوزه‌ های دانشگاهی (به نمرات فکر کنید) و کار (شغل، حقوق، و شناخت).

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

نمونه هایی از پاداش های بیرونی

 1. پول

وقتی به رادیو گوش می ‌دهید، آیا متوجه شده‌ اید که بسیاری از برنامه ‌های گفت ‌و گو برای «تماس گرفتن» یا شرکت در این یا آن فعالیت پاداش‌ های پولی ارائه می‌ کنند؟ این نمونه ای از پاداش است که باعث انگیزه بیرونی برای افزایش علاقه شما به بازی می شود.

همچنین می توانید ببینید که این افزایشی است که می خواهید در محل کار به دست آورید. ایده آن پول اضافی احتمالاً شما را تشویق می کند که سخت تر کار کنید و رئیس خود را تحت تأثیر قرار دهید.

 1. جوایز

چقدر پول در نمایشگاه ها یا کارناوال ها برای برنده شدن جوایز کوچک احمقانه ای که غرفه های بازی ارائه می دهند خرج می کنید؟ در مورد جوایز سرگرم‌ کننده ‌ای که دوستتان برای برنده شدن در بازی ‌ها در حمام نوزادش ارائه کرد، چطور؟ جوایز اغلب انگیزه های بیرونی عالی هستند.

می ‌توانیم از این به نفع خود استفاده کنیم و قول می ‌دهیم در صورت تکمیل یک کار یا فعالیت خاص، چیز خوبی برای خودمان بخریم.

 1. نمرات

این یکی از رایج ترین منابع انگیزه بیرونی است و همه ما آن را تشخیص خواهیم داد. حتی اگر شما لزوماً انگیزه کسب نمرات خوب را نداشتید، احتمالاً والدینتان انگیزه داشتند.

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

 1. ارتقا يافتن/معروف شدن

وقتی صحبت از نمونه های انگیزه بیرونی در محل کار می شود، شانس ترفیع در محل کار منبع بزرگی از انگیزه در شغل ما است. ما این ایده را دوست داریم که برای کاری که انجام می ‌دهیم به رسمیت شناخته شویم و در مورد چیزی که زمانی که برای مدتی در جایی کار می ‌کنیم احساس قدردانی کنیم، احساس می ‌کنیم که مایلیم بهتر از قبل ادامه دهيم و تلاشمان را بيشتر كنيم.

5 راه برای استفاده از انگیزه بیرونی

در اینجا نحوه استفاده بهتر از مشوق های خارجی برای افزایش عملکرد، رسیدن به اهداف و بهبود زندگی خود آورده شده است.

 1. از آن برای جرقه زدن اکشن استفاده کنید

چند بار به خود گفته اید:«اگر X را انجام دهم، رفتار Y  را با خ.دم خواهم داشت؟» به عنوان مثال، «اگر این هفته در رژیم غذایی خود تقلب نکنم، به خودم اجازه می دهم یک تکه کیک در آخر هفته بخورم» یا «اگر سخت کار کنم و به آن ترفیع دست یابم، یک ماشین زیباتر می خرم.»

حقیقت این است که وقتی «پاداش» را در نزدیکی دید می ‌بینیم، می ‌تواند ما را مصمم ‌تر برای دریافت آن کند.

با توجه به رفتار انسان، ما تمایل داریم به سمت پاداش ‌های فوری (امروز 50 دلار دریافت می‌ کنم) در مقابل مزایای مورد انتظار در آینده (100 دلار در 6 ماه) جذب شویم. در آزمایش‌ ها، مردم به طور مداوم گزینه «اکنون» را به جای انتخاب بیشتر اما بعداً ترجیح می‌ دهند.

همین امر در مورد انگیزه نیز صدق می ‌کند. اگرچه مشوق ‌های داخلی می‌ توانند در درازمدت خیلی بیشتر به ما بدهند، اما هنوز سطحی از عدم اطمینان وجود دارد زیرا اغلب مجبورید بازی طولانی را انجام دهید و منتظر بمانید تا اشتیاقتان به ‌ویژه از نظر مالی نتیجه دهد. همچنین این سوال وجود دارد که آیا می توانید با انجام کارها صرفاً برای رضایت خود احساس رضایت واقعی داشته باشید، حتی زمانی که هیچ کس تلاش ها، مهارت ها یا دستاوردهای شما را تشخیص نمی دهد.

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

 

 1. خودتان را مجبور کنید کاری را که باید انجام دهید

متقاعد کردن دیگران برای انجام آنچه می ‌خواهیم مهارتی غیرقابل انکار است. یکی از بهترین راه ‌ها برای رسیدن به این هدف، تعریف و تمجید از آنهاست. این می تواند به شکل بازخورد مثبت یا تحسین باشد، اما یک پاداش فوری است که می تواند از طریق انگیزه بیرونی روی افراد معجزه کند.

اگر مدیری هستید که می ‌خواهید به کارمندان خود فشار بیاورید، از یکی از دوستانتان بخواهید که به شما لطفی کند، یا حتی شاید خودتان را مجبور کنید کاری را که به تعویق انداخته ‌اید انجام دهید ، یک تعریف و تمجید کنید.

البته، اگر همیشه به دنبال تعارف هستید یا به خودتان تعارف می کنید، ممکن است به این معنی باشد که در شخصیت شما یک رگه خودشیفتگی وجود دارد. البته این شما را در برابر تله تردمیل (سخت تر و   سخت تر کار می کنیم و هرگز به خوشبختی نمی رسیم.) بسیار آسیب پذیر می کند.

از طرف دیگر، اگر می ‌خواهید با سیاست دیگران را وادار به انجام آنچه می‌ خواهید کنید، ممکن است در قلمرو خطرناک ماکیاولیسم گام بردارید.

بنابراین، وقتی از دیگران یا خودتان تعریف می کنید و آنها را دریافت می کنید، مطمئن شوید که حقیقتی در آنها وجود دارد.

 1. پول را به من نشان بده

این عبارت حماسی از فیلم جری مگوایر را به خاطر دارید؟ پول یک انگیزه بحث برانگیز است.

یا به بیان آرنولد شوارتزنگر:

«پول شما را خوشحال نمی کند. اکنون 50 میلیون دلار دارم، اما زمانی که 48 میلیون دلار داشتم به همان اندازه خوشحال بودم.»

و با این حال، پول هنوز برای بسیاری از ما یک محرک قدرتمند است، زیرا مزایای زیادی را به همراه دارد.

به جای تمرکز روی یک عدد («من می خواهم یک میلیون دلار در بانک داشته باشم»)، به مزایای افزایش مالی خود فکر کنید؛ عمدتاً آزادی که به شما می دهد و استرس و نگرانی کاهش می یابد.

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

 1. پاداش و تنبیه

«پاداش و تنبیه» به سادگی به این معناست که کارفرمایان برای فراتر رفتن از کاری که انجام می ‌دهیم، از پاداش (افزایش حقوق، پاداش، شناخت، بازخورد مثبت) یا تنبیه (بازخورد منفی، کاهش دستمزد، تنزل رتبه) استفاده می‌ کنند. مدتی است که در مورد اینکه چه چیزی بهتر عمل می کند و آیا رویکرد پاداش-مجازات بهترین راه برای استفاده از انگیزه بیرونی است، موضوع داغ با روانشناسان سازمانی بوده است.

به نظر می رسد شواهد بیشتری برای حمایت از قسمت پاداش وجود دارد. اینها تا جایی که انگیزه های بیرونی پیش می روند نتایج بهتری می گیرند.

اما مجازات نیز موثر است. به عنوان مثال، اگر می ترسید که ممکن است در آزمون خود مردود شوید، ممکن است شما را مجبور به مطالعه بیشتر کند. اگر از دریافت بازخورد نامطلوب در بررسی سالانه خود می ترسید، سعی می کنید در طول سال عملکردی بالاتر از میانگین داشته باشید.

ممکن است از انجام این کارها خوشحال نباشید یا احساس شادی نکنید، اما نکته این است که به احتمال زیاد آنها را به هر حال انجام خواهید داد. کمی ترساندن خود می تواند مفید باشد؛ مانند «اگر سخت مطالعه نکنم، در امتحان شکست خواهم خورد» یا «اگر شروع به سالم غذا خوردن نکنم، ممکن است دچار حمله قلبی شوم.»

اگرچه خوشایندترین راه برای اغوا کردن خود به انجام کاری که باید انجام شود نیست، تنبیه می تواند در مورد انگیزه نیز موثر واقع شود.

انگیزه بیرونی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

سخن نهایی

انگیزه بیرونی در شرایط خاص و با افراد خاص بسیار خوب عمل می کند. می توان از آن استفاده کرد تا خودمان را وارد عمل کنیم یا دیگران را وادار کنیم آنچه را که ما می خواهیم انجام دهند. همچنین  می تواند نتایج نسبتاً قابل پیش بینی به همراه داشته باشد.

علاوه بر این اصلا بد نیست که توسط پاداش های بیرونی هدایت شوید. البته، منابع ذاتاً پاداش دهنده در دراز مدت بهتر و پایدارتر هستند، اما به این معنا نیست که اگر به انگیزه های بیرونی تکیه کنید، نمی توانید به اهداف خود برسید. از آنجا که آنها ساده تر به نظر می رسند و می توانند نتایج قابل پیش بینی به همراه داشته باشند، همه ما می توانیم و باید از آنها به نفع خود استفاده کنیم.

شما فقط باید به خاطر داشته باشید که انجام کاری صرفاً برای افتخار، شهرت یا پول دوام نخواهد آورد. تردمیل لذت بخش را به خاطر دارید؟

شاید موفقیت واقعی را فقط در تعادل بين انگیزه های درونی و بیرونی بتوان یافت. یعنی از کاری که انجام می دهید لذت ببرید و از مزایای شناخت و احترام بهره مند شوید.

برای مطالعه کامل این مقاله وقت ندارید؟ ما به شما پيشنهاد مي كنيم خلاصه مطالب بيان شده را در ادامه بخوانيد.

 • انگیزه بیرونی یک انگیزه خارجی است که ما را تشویق به انجام یک فعالیت خاص به منظور کسب پاداش یا اجتناب از تنبیه می کند.
 • به عنوان مثال می توان به پول، جوایز، نمرات، و ترفیع اشاره کرد.
 • از محرک های بیرونی به عنوان یک محرك سریع برای ایجاد انگیزه استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که انجام کاری صرفاً برای جایگاه، شهرت یا پول ماندگار نخواهد بود.
 • موفقیت واقعی را فقط می توان در تعادل بین انگیزه های درونی و بیرونی یافت.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/851878/extrinsic-motivation

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx