چگونه بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم؟

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

ایجاد تعادل بین کار و زندگی یعنی چه؟

ایجاد تعادل بین کار و زندگی یعنی ارتباط بین کار و چیز های مهم تر در زندگی تان مثل خانواده، ورزش، زندگی اجتماعی و غیره. اگر فکر می کنید در زندگی تان برای تمام این کار ها زمان کافی دارید احتمالا تعادل بین کار و زندگی تان برقرار است. هیچ فرمول جهانی خاصی برای تعادل کار و زندگی وجود ندارد. این مسئله برای هر کس متفاوت است. چون شرایط زندگی هر خانواده متفاوت و منحصر به فرد است و احتمالا پا به پای کار، خانواده و دیگر مسئولیت هایتان، شرایط زندگی نیز تغییر می کند.

چرا ایجاد تعادل بین کار و زندگی مهم است؟

ایجاد تعادل بین کار و زندگی باعث می شود که:

استرس و خستگی کمتری تجربه کنید

زمانتان را بهتر کنترل کنید

بهتر تصمیم گیری کنید

سالم تر باشید

و ایجاد تعادل بین کار و زندگی مانع خستگی زیاد در محیط کار نیز می شود.

تعادل کار و زندگی چگونه از بین می رود؟

زمانی که شما مشغول کار هستید قطعا مشغول وقت گذراندن با کوکانتان نیستید. کار کردن به مدت زیاد ممکن است به این معنا باشد که زمان برگشتن شما به خانه بچه ها در تخت خواب هستند یا قبل از این که بیدار شوند شما خانه را ترک می کنید. احتمالا در طول هفته به ندرت آن ها را می بینید و اگر کار را به خانه بیاورید باز هم روی زمانی که با بچه ها صرف می کنید تاثیر گذار است. کار یک تاثیر منفی هم روی زمانی که با بچه ها صرف می کنید دارد. ممکن است که شما در خانه باشید اما ذهنتان هنوز هم در محیط کار باشد. ممکن است به طور مثال مشغول فکر کردن به چیزی باشید که در طول روز اتفاق افتاده است یا هنوز هم یک مشکل خاص ذهنتان را درگیر کرده باشد.

چرا بچه ها نیاز دارند که شما هر روز به مدت چند ساعت کار را کنار بگذارید؟

اغلب بچه ها بیشترین توجهی که از شما می خواهند در پایان روز است. درست زمانی که این کار واقعا برای شما سخت است. ممکن است بخواهند تمام اتفاقات روز را برایتان تعریف کنند یا برای چیزی از شما درخواست کمک کنند.

ممکن است آن ها روز بدی را هم تجربه کرده باشند. شاید در مدرسه یا مهد کودک. ممکن است به همدردی یا نصیحت هایی از جانب شما نیاز داشته باشند. یا ممکن است فقط بخواهند که وقتی با آب و تاب موضوعی را برایتان تعریف می کنند به آن ها گوش دهید. وقتی همه ی افراد خانواده خانه باشند بچه های کوچک تر اغلب خسته، بد خلق یا گرسنه هستند. ممکن است بخواهند که آن ها را در آغوش بگیرید.

وقتی شما مشغول آماده کردن شام هستید یا کارهای روز بعد را انجام می دهید احتمالا کار بسیار سختی است اما ارزش آن را دارد که کار را متوقف کنید، گوش دهید و با فرزندتان ارتباط برقرار کنید. این کار به آن ها اطمینان می دهد که عاشقانه دوستشان دارید و احساس امنیت می کنند. و این کار به همه ی شما کمک می کند احساس آرامش داشته و حال بهتری را تجربه کنید

چگونگی ایجاد تعادل بین کار و زندگی

تعادل ایجاد کردن بین کار و زندگی راحت نیست اما مدیریت خوب شما در این مورد می تواند به رابطه ی شما با خانواده تان کمک شایانی بکند. کار یا خانواده؟ قطعا هر کدام را که انتخاب کنید مزایا و معایبی دارد.

 اگر شما به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار می کنید ممکن است:

استاندارد زندگی بالا تر و مشکلات مالی کمتری داشته باشید

از این که در کارتان سهمی دارید احساس رضایت و اعتماد به نفس داشته باشید

در محیط خارج از خانه دوستان و زندگی اجتماعی خوبی داشته باشید

اما ممکن است چنین احساسی را نیز تجربه کنید که:

غرق در کار شده اید

فرصت لذت بردن از زندگی در کنار خانواده را از دست داده اید

در کنار بچه ها یا شریک زندگی تان نیستید

برای لذت بردن از زندگی اجتماعی بسیار خسته و پر مشغله اید

در واقع انتخاب درست یا غلطی وجود ندارد. انتخاب های شما در مراحل مختلف زندگی خانوادگی تان تغییر می کند. اگر شما یک زوج هستید ممکن است راحت تر باشد که یکی از شما در خانه بماند در حالی که دیگری بیرون از منزل کار کند یا این که یکی از شما به صورت تمام وقت کار کند و دیگری به صورت پاره وقت. و یا ممکن است در مواردی هر دو نفر به صورت پاره وقت کار کند.

اگر شما پدر یا مادر هستید که خودتان مدیریت می کنید یا این مسئولیت را با شریکتان تقسیم می کنید انتخاب های شما محدود تر است.

و در این تصمیم گیری ها کمتر حمایت می شوید. ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی نیز سخت تر است. شما ممکن است همیشه احساس تحت کنترل بودن نکنید اما کار هایی است که می توانید انجام دهید و راجع به آن ها فکر کنید تا به ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی تان کمک کنید

ایجاد تعادل بین کار و زندگی برای پدر و مادرها

ایجاد تعادل بین کار و زندگی چیزی است که بیشتر پدر و مادر ها واقعا آرزوی آن را دارند. مطالعات اخیر نشان می دهد که بسیاری از پدر و مادر ها خواهان ایجاد تغییر در سبک زندگی شان هستند. پس می توانند با انعطاف بیشتری کار کنند حتی اگر روی درآمد شان تاثیر گذار باشد. زیرا آن ها می دانند که وقت گذراندن با فرزندان ‌‌شان از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی

اگرچه در واقعیت، گرفتن حق تعادل فریب دهنده است. واقعیت این است که ما در این کشور از هرکس دیگری در اروپا ساعت های بیشتری کار می کنیم. در بریتانیا وقتی والدین به خانه می آیند احتمالا دیگر انرژی لازم برای فوتبال بازی کردن در پارک را نخواهد داشت. صحبت کردن با رئیس و تغییر ایجاد کردن در ساعت های کاری گام خوبی است. اما حتی اگر نمی توانید یا نمی خواهید که تغییرات بزرگ ایجاد کنید_چند گام کوچک_کم ترین تغییرات در روتین زندگی_ می تواند در سبک زندگی خودتان و فرزندانتان بزرگ ترین تفاوت را ایجاد کند

ما با والدین صحبت کردیم و از آن ها خواستیم که چند راه حل برای مبتدی ها پیشنهاد کنند

 این پنج قدم را با ما همراه باشید

ریلکس باشید

قبل از این که کنار فرزندان بنشینید ده دقیقه را اختصاص دهید به دوش گرفتن و تعویض لباس هایتان.

 آن ها به خوبی احساسات شما را متوجه می شوند. اگر مثل همیشه شاد نباشید به راحتی متوجه این موضوع می ‌شوند. غر زدن راجع به مسائل کاری یا این که وعده های غذایی تان را نخورده اید و یا دیر شدن وقت خواب. هیچ کدام برای آن ها خوشایند نیست. اما اگر راجع به روتین روزانه ی خود ریلکس و آرام به نظر برسید آن ها هم متعاقبا احساس آرامش می کنند. حتی اگر هر روز عصر سی دقیقه شما را ببینند یا فقط آخر هفته ها یا حتی اگر شما جدا زندگی کنید یا محل کارتان دور باشد، در هر صورت آرامش شما به آن ها منتقل می شود. پس این موضوع را مدنظر قرار دهید

وعده های غذایی را در کنار آن ها صرف کنید

اگر دیر وقت است و آن ها قبلا غذایشان را خورده اند این عادت را رواج دهید که قبل از این که به تخت خواب بروند، یک وعده ی سبک در کنارشان میل کنید و اوقاتی را به لذت بردن و صحبت با آن ها صرف کنید. نیاز نیست راجع به مسائل سخت و دشواری صحبت کنید. صحبت کردن راجع به روزی که گذراندید، کار های جالبی که انجام داده اید یا فردی که ملاقات کرده اید ممکن است آن ها را هم تشویق کند که راجع به خودشان صحبت کنند اما تضمینی در کار نیست!

هر روز عصر ممکن است برنامه ی شما متفاوت باشد ولی خوردن شام در کنار فرزندانتان می تواند به یکی از لذت بخش ترین قسمت های برنامه ی روتین خانواده تبدیل شود.

کاری را باهم انجام دهید

نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. و قرار نیست حتما کاری باشد که مدت زمان زیادی به طول بیانجامد. واقعیت این است که فرزندانتان از این که هر روز زمانی را در کنار شما صرف کنند بسیار لذت می برند حتی اگر زمان کوتاهی باشد_همین طور که به گل های باغچه آب می دهید اجازه دهید سگ تان اطراف بچرخد و با بچه ها بازی کند_ همینطور که شما استراحت می کنید و به سر و صدای آن ها گوش می دهید، آن ها هم شاد و خوشحال خواهند بود.

از روتین زمان خواب لذت ببرید

زمان حمام، قصه گفتن یا هر دو اگر وقت داشته باشید. اگر استراحتتان را کرده و غذا را خورده باشید به شما کمک می کند وقتی که مشغول داستان تعریف کردن هستید چشمانتان را باز نگه دارید. می دانید که فرزندانتان نیاز نداشته و نمی خواهند که کاملا سرگرم باشند. همین که هنگام بازی کردن در حمام شما در کنارشان باشید یا این در زمان خواب برایشان قصه بگویید کافی است. آن وقت خواهید دید که به خاطر حضور شما چقدر شاد و خوشحال مشغول بازی هستند.

یک شب را به شب مخصوصتان تبدیل کنید

شب فیلم، شب لوگو یا شب بازی های کامپیوتری، هر چیزی که به آن علاقه دارند. اغلب پدر ها نمی توانند هر روز عصر به بازی ها و سرگرمی های بعد از مدرسه ی فرزندانشان بها دهند اما باید بدانید که آن ها عاشق این هستند که بدانند یک شب هست که همه چیز را فقط بخاطر آن ها کنار می گذارید. البته بسیار مهم است که از وقت گذراندن با بچه ها لذت ببرید. میدانیم که این کار همیشه آسان نیست اما کوچک ترین تغییرات می تواند دنیایی از تحول را به وجود بیاورد. وقت گذراندن با فرزندانتان می تواند ارتباطات خانوادگی شما را مستحکم تر کرده و پیوند ها را قوی تر کند.

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx