یوگا بهتر است یا ورزش صبحگاهی ؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

قطعا هر کدام از ما اگر تصمیم به ورزش کردن داشته باشیم این سوال را از خود یا دیگران پرسیده ایم. در اینجا ما به مقایسه ی یوگا و ورزش صبحگاهی در 15 مورد پرداخت ایم.

1- یوگا در واقع ذهن، بدن و روح شما را درگیر میکند .

یوگا علاوه بر اینکه همانند ورزش صبحگاهی به فیزیک بدن شما کمک می کند می تواند به طور مستقیم ذهن، بدن و روحتان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر آن به شما کمک میکند که در لحظه شاد باشید و حس خوبی داشته باشید و بتوانید انرژی مثبتی را وارد ذهن و بدنتان کنید. اما این در صورتی است که ورزش های صبحگاهی تنها کاری که به صورت مستقیم انجام می دهند این است که بر روی فیزیک بدنتان تاثیر مثبت بگذارند.

 درست است که باعث شادابی شما نیز میشوند اما این شادابی در نتیجه ی فیزیک بدن شاد شما امکان پذیر میشود که در همان لحظه ی ورزش کردن ایجاد نمیشود و مدتی طول خواهد کشید. بنابراین ورزش صبحگاهی به صورت غیر مستقیم روی روحیات شما تاثیر میگذارد.

۲- یوگا بر روی کل بدن شما-هم در بیرون بدن و هم داخل بدن_تاثیر میگذارد

تمرین های پیچشی و کششی نوعی تمرین یوگا برای بهبود روند سیستم گوارشی، سیستم گردش خون، سیستم لنفاوی و دیگر سیستم ها میباشد. این یک روش عالی برای دفع سموم از بدن است و می‌تواند سیستم قلبی و عروقی شما را بهبود بخشد. و همه اینها در حالی است که عملکرد ماهیچه‌های شما را نیز بهبود می بخشند. در حالی که ورزش صبحگاهی تنها بر روی ماهیچه ها و سیستم قلبی شما تاثیر گذار است.

3- یوگا خودباوری را آموزش می‌دهد

یکی از تفاوت های یوگا و ورزش صبحگاهی این است که یوگا به شما کمک می‌کند باور کنید که با وجود هر گونه نقاط قوت و ضعف تان، انسان کاملی هستید. درست است که یوگا باعث ارتقاء بهبود همه ی انواع ضعف ها نمی شود اما باعث می شود که ما خودمان را به همه ی ضعف هایمان بپذیریم. این در حالی است که اگر شما با داشتن ضعف به سراغ تمارین صبحگاهی بروید ممکن است نتوانید از عهده ی همه تمرین ها به خاطر ضعفتان برآیید و همین باعث ایجاد حس شکست در شما می شود و احساس می کنید که هیچ کاری را نمی توانید انجام دهید.

4- یوگا برای تمرکز بر خودتان بسیار مناسب است

از دیگر ویژگی های یوگا و ورزش صبحگاهی این است که : استودیو های یوگا آینه ندارند (و اگر جایی مشاهده کردید که آینه دارد به آنجا نروید) زیرا این کار باعث می شود که شما را وادار به فکر کردن در مورد تمام اجزای بدنتان و تمام توانایی هایتان می کند. اینکه فلان ماهیچه ی شما در حال انجام چه کاری است و بدن شما چه کارهای می تواند انجام دهد. این در حالی است که کلاس های ورزشی دارای آینه های سرتاسری هستند که همین یک اشکال بزرگ است زیرا باعث می شود شما با دیدن خودتان و مقایسه با دیگران دچار ضعف در اعتماد به نفستان شوید و نیز نگران این باشید که فلان تمرین را که نمی توانید انجام دهید دیگران می توانند شما را در آینه ببینند.

تأثیر یوگا بر ذهن
تأثیر یوگا بر ذهن

یوگا و ورزش صبحگاهی

5- یوگا شما را لاغر می‌کند

تفاوت دیگر یوگا و ورزش صبحگاهی در این است که در یوگا با کشش دادن ماهیچه‌های خود به منظور تقویت آن‌ها، بدن شما به ظاهر مناسب تر و خوش فرم تری خواهد رسید. در صورتی که ورزش های صبحگاهی پس از مدتی باعث عضلانی شدن و بزرگ شدن ماهیچه هایتان می شوند.

6- یوگا نسبت به ورزش صبحگاهی کارآمد تر است

یوگا به منظور تقویت شما، به خود شما و به کل بدنتان متکی است. در صورتی که در کلاس‌های ورزش افراد از وزنه‌ها و تجهیزات دیگر استفاده می‌کنند و بر آن ها متکی هستند. به این صورت که بدن شما با استفاده از وزنه ها و دستگاه های مختلف و متکی شدن به آنها می تواند درگیر تمرین شود. همچنین اینکه با استفاده از وزنه ها یا سایر تجهیزات، ماهیچه‌ها جدا هستند و باید به صورت انفرادی به منظور بهره‌مند شدن از آن‌ها کار کنند، که زمان زیادی طول می‌کشد. این بدین معنی است که برای مثال برای تقویت عضله سر ران باید از یک نوع دستگاه یا وزنه استفاده کنید در حالی که برای تقویت ماهیچه ها و قسمت های دیگر بدنتان باید از دستگاه ها و وزنه های دیگر استفاده کنید.

7-  در هر جایی می‌توانید یوگا را انجام دهید

از دیگر تفاوت های یوگا و ورزش صبحگاهی می تواند این باشد که یوگا در استودیوهای مخصوص تجربه متفاوتی دارد، اما به راحتی می‌توانید یوگا را در خانه، بیرون و یا در فضاهای کوچک تمرین کنید. تنها چیزی که شما نیاز دارید در حدود ۶ فوت تا ۴ فوت فضا است که بتوانید استودیوی یوگا خود را داشته باشید. در حالی که ورزش های صبحگاهی به تجهیزات بیشتر و فضای بیشتری نیاز دارند.

8- یوگا با بدن مهربان‌تر است

این به این معنی نیست که تمارین یوگا زیاد نیست. فقط از هر کسی که آشتانگا را تمرین می‌کند بپرسید. تمارین یوگا باعث ایجاد گرما و کار در ماهیچه‌ها می‌شود، اما در ورزش های صبحگاهی شما در حال انجام کاری هستید که بدن شما به شما این امکان را می‌دهد که وزن و پوند خود را روی مفاصل نگه دارید – که هر دو ممکن است باعث صدمه شوند. همچنین اینکه یوگا تا زمانی که در حال انجام تمرین های آن هستید، باعث نرمش تمام قسمت ها و ماهیچه های بدنتان می شود و لازم نیست یک قسمت از بدن خود را دچار آسیب کنید فقط به ان منظور که در حال انجام تمرین روی آن قسمت هستید. در واقع در یوگا شما با تمارینی که انجام می دهید کل بدنتان را درگیر می کنید و به اندازه ی ورزش های صبحگاهی احساس خستگی نمی کنید.

9- یوگا دردهای شما را تسکین می دهد

این در حالی است که تمرین های ورزشی آنها را افزایش می دهند! یوگا به آرامی عضلات را کشیده و کانال های انرژی بدن را باز می کند. انعطاف پذیری بیشتر باعث می شود ماهیچه ها و مفاصل روان و سالم شوند. وزنه و تردمیل می تواند باعث تنش در بدن شود که منجر به درد و صدمات بیشتر می شود. برای مثال فردی که عمل جراحی خاصی در یکی از اندام های حرکتی خود انجام داده قطعا نمی تواند ورزش کند تا زمانی که بدنش کاملا بهبود یابد. در حالی که همین فرد به راحتی می تواند بسیاری از تمارین یوگا را انجام دهد که البته باعث بهبود سریع تر بدنش نیز می شود.

10-  یوگا به شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید

در مواقع استرس، اکثر افراد فراموش میکنند که نفس های عمیق بکشند- واقعا نفس کشیدن ، و نه نفس های کم عمق، بسیار مفید است. با نفس های عمیق ، فکر کردن واضح تر و راحت تر می شود و خستگی می تواند به راحتی از تن فرد بیرون رود. یوگا روی نفس تمرکز می کند به طوری که وقتی که مدت بیشتری به یوگا بپردازید، نفس های عمیق جزو حرکات غیر ارادی تان می شود.

11- تمارین یوگا بسیار آرام هستند

ما در یوگا از تمارین آرام و ریلکس بهره میبریم. بدون صدای اضافی ، بدون انداختن وزن خود بر روی چیزی و بدون وارد آوردن فشار به هیچ جای بدن. به صورتی که هیچ گونه آسیبی که ما به طور معمول در باشگاه های ورزشی میبینیم که افراد دچار آنها شده اند را در یوگا نمی بینیم. هدف کلی در یوگا آزاد کردن تنش در بدن و ذهن است.

12- یوگا استرس را کاهش می دهد

بسیاری از کلاس های یوگا شامل مراقبه یا حداقل هستند. این شانس را به شما می دهد تا ذهن استرس های روز را پاک کنید. با تمرین ، شرایط استرس زا با آسانی مقابله می شود و سطح استرس کلی کاهش می یابد. طبیعت رقابتی یک سالن ورزشی در کنار موسیقی با صدای بلند و چراغ های روشن باعث افزایش استرس شما می شود.

13- هر کس می تواند یوگا را تمرین کند

فارغ از سن و سلامت شما ، هر کدام از شما می توانید یوگا را تمرین کنید. یوگا حتی به افرادی که دارای بیماریهای بهداشتی هستند از پارکینسون گرفته تا سرطان نیز کمک می کند. این در حالی است که به طور کلی تمرینات بدنسازی به گونه ای طراحی نمی شود که از نظر درمانی یا از نظر اجتماعی دوستانه باشند. اما در طرح تمرین های یوگا تمام موارد و تمام معضلاتی که هر فرد ممکن است دچار آن باشد در نظر گرفته می شود.

14- یوگا تمرکز را بهبود می بخشد

در طی یک تمرین یوگا ، شما بر روی تنفس ، حالت و وضعیت چشمتان تمرکز می کنید. در حین انجام تمارین یوگا در استودیو های مخصوص تمام حواس پرتی های بیرون تنظیم شده است و شما هیچ گونه صدای اضافی یا مخدوش کننده ی ذهن را نمی شنوید و همین باعث تمرکز ذهنتان می شود که با تمرین بیشتر و قرار گرفتن هر چه بیشتر در این موقعیت می توانید تمرکز خود را بر روی همه چیز در زندگی افزایش دهید. این در حالی است که در باشگاه های ورزشی شما هر صدایی را با بلند ترین ولوم ممکن می شنودی، صداهایی چون موزیک های تند و خشن با بلندترین صدای ممکن، یا صدای حرف زدن افراد با یکدیگر و یا حتی داد زدن افراد زیر فشار تمرین ها! که همه ی اینها باعث مخدوش شدن ذهن و فکرتان می شوند.

15- یوگای معجزه گر

قبل از اشاره به آخرین تفاوت یوگا و ورزش صبحگاهی باید بگویم که قطعا همه ی شما ترجیح می دهید همیشه خوشحال باشید و هم خودتان و هم اطرافیانتان بخندند و شاد باشند. باید بگوییم که یوگا واقعا مثل معجزه ای عمل می کند که تمام این تضوراتتان را به حقیقت می رساند. زیرا شما در محیطی قرار خواهید گرفت که سرشار از آرامش و حس مثبت است که بالتبع پس از گرفتن این چنین احساساتی آنها را به اطرافیانتان در خانه و یا محل کار منتقل می کنید و آنها هم از شما انرژی مثبت می گیرند.

به همین دلیل است که به یوگا میگوییم معجزه گر! علاوه بر این در تمارین یوگا هیچ کس در رقابت با دیگری نیست. درست برعکس باشگاه های ورزشی که همه در حال رقابت هستند. زیرا همین رقابت باعث ایجاد حس منفی می شود که در جلسات یوگا اصلا جایی برای آن وجود ندارد و همه چیز در بهترین حالت خود قرار دارد.

4/5 - (23 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx